2007'den Bugüne 92,312 Tavsiye, 28,221 Uzman ve 19,978 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Evlat Edinildiği Çocuğa Ne Zaman Söylenmeli ?
MAKALE #15752 © Yazan Psk.Dnş.Begüm KODALAK BİLİK | Yayın Kasım 2015 | 3,687 Okuyucu
Günümüzde çocuk sahibi olmalarına herhangi bir engel olmayan çiftlerde evlat edinebiliyorlar fakat genellikle tıbben çocuk sahibi olması imkansız olan çiftler evlat edinmeyi düşünürler. Fakat evlat edinme düşünüldüğü kadar kolay bir iş değildir. Evlat edinmek başlı başina çok uzun ve zorlu bir süreç olup bir çok prosedügerektirmektedir. Aileler bu uzun süreci tamamlayıp nihayet evlat edindikleri çocuga kavuştuklarında ise farklı problemlerle karşilaşirlar. Çünkü evlat edinilen çocuklarda dikkat dağınıklığı, yalan söyleme, tırnak yeme, kendine vurma gibi davranış bozukluklarının daha fazla görüldüğü yapılan araştırmalarla desteklenmektedir. Bu tarz problemlerle karşilaşan ebeveynlerin mutlaka bir uzmandan yardım almaları gerekmektedir. Evlat edinen anne ve babaların yaşadıkları en büyük problem ise çocuga evlat edinildiğinin nasıl ve ne zaman açıklayacakları konusudur. Bazı aileler bu durumu söyleyip söylememe konusunda kararsız kalırlar, bunun nedeni çocuga bu durum anlatıldıktan sonra çocugun artık kendilerini eskisi gibi sevmeyeceğinden endişe etmeleridir. Bazı aileler ise hangi yaşta bu durumu açıklamaları gerektiği konusunda kararsızlık yaşarlar. Çoğu aile bu konuda yalan söylemenin doğru olmayacağını ve gerçeği çocuğa açıklamaları gerektiğini kabul etmektedirler. Çünkü çocugun bu durumu aileden olmasa da çevreden ögrenme ihtimali her zaman vardır.

Çocuğun bu şekilde çevreden evlat edinildiğini öğrenmesi çocuğun travma yaşamasına, evlat edinen anne ve babaya karşi güvensizlik yaşamasına, evlat edinen anne ve babaya karşi saldırgan davranışlar sergilemesine, evlat edinen anne ve babaya karşi öfke duymasına neden olabilir. Bu nedenle çocuga evlatlık olduğunun evlat edinen anne ve baba tarafından söylenmesi gerekir.

PEKİ NE ZAMAN SÖYLEMELİYİZ?
Okul öncesi dönem çocuklarda soyut düşüncenin henüz gelişmediği bir dönemdir. Bu dönemde çocuklar ancak somut düşünebilirler ve hayal ile gerçeği karıştırabilirler, bu nedenle biyolojik anne-baba ve evlat edinilen anne-babanın farkını çocuklar bu dönemde ayırt edemezler. Kısacası okul öncesi dönem çocuklara evlat edinildiklerini söylemek için uygun bir dönem değildir. Okul dönemi ise çocuklarin hem somut hem de soyut düşünebildikleri bir dönemdir. Bu dönemde çocuklar biyolojik anne ve baba ile yetiştiren anne ve babanın farklı olduğunu algılayabilirler. Ergenlik dönemi ise zaten başlı başina zorlu bir süreçtir. Gence açıklanması açısından riskli bir dönemdir. Bu yüzden evlat edinildiğinin çocuğa açıklanması için en uygun olan dönem okul dönemidir.

Evlat edinildiğinin söylenmesi her çocukta farklı tepkilere neden olabilir. Çünkü çocugun bu yeni durumu kabul etmesi belirli bir adaptasyon sürecini gerektirir. Ayrıca evlat edinildiğini ögrenen çocuklarda terk edilme korkusu, alt ıslatma, uyku ve yeme bozuklukları, saldırganlık, tırnak yeme, okulda başarısızlık gibi davranış sorunları görülebilir. Ayrıca evlat edinildiğini ögrenen çocuklar gerçek anne ve babaları hakkında bilgi edinmek isteyebilir ve onlar hakkında sorular sorabilirler. Bu durum diğer anne ve baba için üzücü olsa da oldukça doğaldır. Aile buna asla karşi çikmamali ve tam tersi çocuklari bu konuda teşvik etmelidirler. Ailelerin çocuklarin sordukları sorulara gerçekleri çocuktan saklamadan cevap vermeleri gerekir.

Çocuga evlat edinildiği söylendikten sonraki adaptasyon sürecinde mutlaka bazı duygusal ve psikolojik sorunlar ortaya çikacaktır. Çocuk bununla tek başina başa çikamaz. Evlat edinen anne ve babanın hatta tüm ailenin çocuga bu dönemde yardımcı olması gerekir. Bu dönemde duygularını dile getirmesine izin vermek ve çözümleri beraber yapılandırmak çok önemlidir. Fakat evlat edinen anne ve baba bu dönemde bu sorunlarla başa çikamiyorlarsa mutlaka bir uzmandan yardım almalıdırlar.

Kısacası çocugun evlat edinildiği gerçeğini başkasından duymaması gerekir. Evlat edinilen aile tarafından bu gerçek çocuga anlatılmalıdır. Çocuğa durumun ne zaman söylenilmesi gerektiği ile ilgili her uzman farklı bir görüşe sahiptir fakat en doğrusu çocuğun okul öncesi döneminin sona ermesinden sonra ebeveynin anlatmaya hazır olduğu bir dönemde ve en doğru dille çocuğa evlat edinildiğinin anlatılmasıdır. Bu dönemde bir uzmandan yardım alınması bir yandan evlat edinen anne ve babanın tedirginliklerini azaltırken bir yandan da çocuğa nasıl bu açıklamayı yapacakları konusunda anne ve babaya çok yardımcı ve yol gösterici olur. Böylece hem aile hem de çocuk bu dönemi daha rahat atlatabilirler.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Evlat Edinildiği Çocuğa Ne Zaman Söylenmeli ?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Begüm KODALAK BİLİK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Begüm KODALAK BİLİK'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Begüm KODALAK BİLİK Fotoğraf
Psk.Dnş.Begüm KODALAK BİLİK
İstanbul
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi23 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Begüm KODALAK BİLİK'in Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,978 uzman makalesi arasında 'Evlat Edinildiği Çocuğa Ne Zaman Söylenmeli ?' başlığıyla benzeşen toplam 24 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Çocuklarda Tırnak Yeme Kasım 2015
► Babalar ve Çocukları Kasım 2015
► Kardeş Kıskançlığı Kasım 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


10:47
Top