2007'den Bugüne 83,958 Tavsiye, 26,338 Uzman ve 18,775 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
İlişkilerde Yapılan 10 Hata
MAKALE #21143 © Yazan Uzm.Psk.Özgün ÖKLÜK | Yayın Şubat 2020 | 340 Okuyucu
Bu yazıda çift ilişkisi ile ilgili çift terapisi başvurularında danışanlarımda sıklıkla gözlemlediğim ilişki hatalarını derleyip sizlerle paylaşıyorum. Çift dinamiklerini en çok zorlayan ve kimi zaman ilişkilerin sonlanmasına sebep olan bir takım davranış ve inanışları sıralayacak olursak;
 • İlişkide yaşanan problemlerin üstünü örtmek, yok saymak. Sanki hiçbir problem yokmuş gibi davranmak.
 • Savunmacı olmak ve eleştirel bir dil kullanmak.
 • Eşini suçlamak.
 • Zihin okumak ve eşini dinlememek.
  “… Kesin böyle düşünüyor.” diyerek eşinin aklından geçen şeyleri bildiğini varsaymak.
 • Eşini değiştirmeye çalışmak, onu olduğu gibi kabul etmemek.
 • Evlilikten gerçekdışı beklentiler içinde olmak.
  “Evlendikten sonra değişir, ben onu değiştiririm, biz hiç tartışmayız, hep çok mutlu olacağız…” vb. düşünceler içerisinde olmak.
 • Geçmişte yaşanan problemleri tekrar tekrar gündeme getirmek.
 • Farklılıklara kapalı olmak. Esnek olmayan siyah beyaz bir yapıyı benimsemek.
 • Eşini etiketlemek, yaşanan olayları genellemek.
  “ Eşim bencil, düşüncesiz ... birisi ”, “ Her zaman böyle yapıyor… ”
 • Uzun süren küslükler, araya çok fazla mesafe koymak.
İlişkide yapılan hatalar konusunda bireyler önce kendi davranışlarını fark etmelidir. İlişkide eşini değiştirmeye çalışmak, suçlamaktan ziyade kendi davranışlarına bakarak bu soruna “ Benim katkım ne?, Ben ne yapabilirim?” sorusunu sormak çok daha işlevsel olacaktır. Umutsuzlukla birlikte sorunlar karşısında sürekli olarak eşini suçlamak, değişimin önündeki en büyük engellerdendir. Kişi sürekli olarak karşısındakini suçlu gördüğünde kendi davranışlarını fark etmesi zorlaşır ve beklentiyi karşı tarafa yöneltir. Oysa ilişkilerde yapılan hatalarda çözüm için önce kendi davranışlarını değiştirmek gerekir. Kişi sorunları belirleyip üzerine düşen sorumluluğu aldığında kabul etmesi kolaylaşır ve birlikte adımlar atmak için daha fazla motive olabilir. İki tarafın da çözüm için adımlar atması, işbirliği içinde olması çok önemlidir ve ortak çaba gerektirir.
İlişkide yapılan hatalar arasında karşındakinin zihnini okumak, onun düşündüklerini bildiğini varsaymak da yer alır ve ilişkide iletişimi keser. Kişi zihin okuduğunda karşısındakinin ne düşündüğünü sorma ihtiyacı duymaz. Yanlış anlamalar artar ve iletişim kurmaya gerek kalmaz. İletişim kurarken bir taraf kaybettiğinde, anlaşılmadığında mutsuz olur. Mutsuz bir kişi ise mutsuz bir ilişki getirir. Mutsuz bir ilişki iki tarafı da olumsuz etkiler.
İlişkide karşındaki kişiyi olumsuz sıfatlarla etiketlemek, sorunları çözmek yerine sorunun kendisi haline gelebilir. Eşinin olumsuz taraflarını tekrar tekrar dillendirmek ve etiketlemek problemi çözmez. İlişkide küslükler, tartışmalar illa ki olacaktır fakat çift barışma yollarını devreye sokarak çözümler üretmesi gerekir. Her barışma yaşanan sorunun çözümlendiği anlamına gelmez. Çözümle barışmayı birbirine karıştırmamak gerekir. Sorunun çözümü için sağlıklı bir iletişim kurulmalıdır.
Eşler arasında bireysel farklılıklar illa ki olacaktır. Ortak çözümler bulabilmek, sağlıklı iletişim kurmak çiftin baş etme yollarını güçlendirir.Evliliği, ilişkiyi bitiren bireysel farklılıklar değil, farklılıklarla yaşamayı öğrenememektir. Bireysel farklılıklar bizi zenginleştirir ve geliştirir.

Özgün Öklük
Uzman Klinik Psikolog, Psikoterapist
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"İlişkilerde Yapılan 10 Hata" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Özgün ÖKLÜK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Özgün ÖKLÜK'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Özgün ÖKLÜK Fotoğraf
Uzm.Psk.Özgün ÖKLÜK
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi6 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Özgün ÖKLÜK'ün Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,775 uzman makalesi arasında 'İlişkilerde Yapılan 10 Hata' başlığıyla benzeşen toplam 35 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kayıp ve Yas Süreci Şubat 2020
◊ Online Terapi Mart 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:16
Top