TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Depresyon Nedir?

Nezahat BEDİR Fotoğraf
Psk.Nezahat BEDİR
İzmir
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 16 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 3617,

* Yayın Tarihi : 29-01-2009 - 15:55 (2496 gün önce),

* Ortalama Günde 1.45 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3962 , Kelime Sayısı : 478 , Boyut : 3.87 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Nezahat BEDİR hakkında söyledikleri:
Kendisini bir yıldan fazla süredir tanıyorum.panik atak,yemek yeme bozukluğu vb..kaygılarm nedeniyle bir psikologa danışma kararı vermiştim.yaşam kalitem neredeyse hiç yoktu o dönemlerde.bu kadar şeyin farkında olmamı sağlayan,tamamen enkazdan görkemli bir şato yaratacak enerjide,mesleğine saygı duyduğu aşikar.benim bu kadar olumsuzluktan sonraki mutlu halimi gören yakın çevremden hemen herkes Nezahat Bedir ile tanışmak istiyor.çok samimiyetle söylüyorum nezahat hanımla tanıştıktan sonra dinlediğim o şarkı daha da anlamlaniyor"artık beni asla yaralayamaz hayat,eğer istemezsem".iyi ki... [DEVAMI..]
(ecem, Danışan, 14-02-2013)

merhabalar,
sevgili nezehat hanımı bir dönem çalışmış olduğum tıp merkezinde sohbet esnasında , başarılı bir psikolog danışman olarak sadece ismini duymuştum. çok mutlu olduğumu sandığım yaşam döngümün içerisinde bir çok olumsuz süreç geçirmeye başladığımı farkettim..ev...iş...okul...özel hayat...hepsinin kaos haline döndüğü ve içerisinden çıkamadığımı anladığım an, kendisini internetten araştırıp nerede hizmet verdiğini öğrendim. Smyrna Psikolojik Danışma Merkezinden randevumu alır almaz resmen koşar adımlarla kendimi yanında buldum.beni ilk karşılaması hala gözlerimin önünde.(yanındayım be... [DEVAMI..]

(betül, Danışan, 31-03-2009)

Psk.Nezahat BEDİR Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Depresyon Nedir?

Depresyon bir duygudurum bozukluğudur. Başlı başına bir hastalık olarak görülebildiği gibi alkol, uyuşturucu, uyarıcı madde kullanımı, tedavi amaçlı ilaçların kullanımı, metabolik hastalıklar, kanser gibi sorunlara ikincil olarak da gelişebilir.

Genellikle ağır tablolarla seyreden ve tamamlanmış intiharlara neden olan depresyonların doğuştan gelen genetik özellikleri bulunmaktadır ve bu depresyon türlerinde ilaç tedavisi çok titizlikle belirlenmelidir ve ilaç tedavisi önemle üzerinde durulması gereken başlıca tedavi yöntemidir. Bu tür ağır depresyonlar unipolar, bipolar, affektif bozuklukların depresif dönemlerinde gözlenen ve tedavi edilmediklerinde ciddi yaşamsal, sosyal ve ekonomik sorunlara yol açan tablolardır.

Diğer bir grup depresyon tablosunda ise klinik olarak daha hafif şiddette ve yaşamsal, çevresel olaylara ikincil olarak gözlenen depresif yakınmalar ortaya çıkar. Bu tür depresyonların genellikle genetik özelliği yoktur, öğrenilmiş çaresizlik ve nesne kayıplarının önemli bir rolü vardır. Bu nedenle bu tür depresyonlarda iyi bir ilaç tedavisinin yanında öğrenilmiş çaresizlik biçiminde ortaya çıkan bilişsel şemaları düzeltmek ve nesne kayıplarının yol açtığı algı sistemini normalleştirmek için psikoterapi önemli yer tutmaktadır.Bu durumlarda yapılacak olan psikoterapinin yöntemi hastanın yaşı, sosyo kültürel düzeyi, eğitim düzeyi gözönüne alınarak belirlenir ve destekleyici, dinamik, bilişsel, analitik yöntemlerden bir ya da birkaçı tercih edilebilir.

Bir depresyon tablosunda, şiddeti klinik olarak değişen şu gibi belirtilere rastlarız.

Anhedoni:Hiçbir şeyden keyif alamama ve zevk alamama hali.
Sosyal çevreden, iş ve aile çevresinden kaçarak içe çekilme.
Motivasyon düşüklüğü, istek azlığı ve düşük engellenme eşiği.

Libido kaybı, kilo kaybı ve iştahsızlık ya da aşırı kilo alma, aşırı iştah, düşük enerji düzeyi, kolay yorulma hali, adet düzeninde aksama, uyku bozuklukları, sabah erken uyanma, uykuya dalma güçlüğü, hiç uyuyamama yada aşırı uyuma hali.

Kabızlık, ağız kuruluğu, başağrısı, uyuşmalar, karıncalanmalar gibi fiziksel yakınmalar.

Hasta psikomotor yavaşlama halinde ya da aşırı gerginlik içinde olabilir. Kolayca ağlayabilir durumdadır, çökkündür, dikkati dağınıktır. Duygusal olarak sıkıntılı, tedirgin, üzgün, depresif ya da kendini engelleniyor hisseder durumdadır. Konuşmanın akıcılığı ve canlılığı spontanlığı azalmıştır. Genellikle tek kelimelik uzun aralıklarla, alçak sesli ve monoton şeklinde konuşur. Hastanın düşünce içeriğinde intahar düşünceleri, ölümle yoğun bir uğraş hali, yoğun bir umutsuzluk ve çaresizlik, değersizlik, suçluluk, karasızlık görülür. Düşünce içeriğinin zenginliği azalmıştır. Fiziksel şikayetlerle yoğun bir uğraş halinde olabilir. Konsantrasyon güçlüğü, hafıza bozukluğu ve değersizlik hisleri sık rastlanan şikayetlerdendir.

Depresyon tablolarında yapılacak tedaviler genellikle 2 ile 6 ay arasında süren ve yukarıda belirtildiği gibi ilaç tedavisi ile birlikte zaman zaman psikoterapinin uygulandığı tedavilerdir. Günümüzde depresyon için kullanılabilecek tıbbi tedaviler ve ilaçların sayısı çok çeşitlenmiş ve kalitesi arttırılmıştır. Kullanılacak olan ilaçların mutlaka hekim gözetiminde alınması ve gerekli olan zaman süresinin aşılmamasına dikkat edilmesi önemlidir.

Ergenlerde depresyon tablolarında erişkinlerden farklı olarak aşırı bir tedirginlik ve huzursuzluk, öfke patlamaları, sabırsızlık, çabuk bıkma ve sıkılma, dikkat dağınıklığı, impulsivite, aşırı bir hareketlilik ve dışa dönüklük hali, düşünmeden çok sayıda amaçsız girişimde bulunmak ve kurallara karşı çıkma eğilimi ön planda olabilir. Bu nedenle ergenlerin okul ve aile yaşamlarında, arkadaş ilişkilerinde ortaya çıkabilecek sorunlara karşı uyanık olunmasında fayda vardır.

Ergenlerde depresyon tedavisi uygulanırken sosyal becerileri geliştiren yöntemlerin kullanılması, aile ile ilgili manipülasyonların yapılması, oldukça yüzgüldürücü sonuçlar vermektedir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Depresyon Nedir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Nezahat BEDİR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Evlilikte Eşler Arasındaki Dayanışma , Namık ACAR
 • Anne Baba Tepkilerinin Çocuğa Etkileri , Hidayet EVİRGEN
 • Teknoloji Ve Dikkat Eksikliği , Vesile ÇETİN KAZAK
 • Evlilik Ve Çiftler Üzerine , Tunahan UZUN
 • Ofiste Daha Parlak Bir Yaşam , Sümeyye ARSLAN
 • Romantic Conflict , Şeyma KAMA
 • ‘barış Ve Psikoloji’ , Ebru ÖZTÜRK
 • Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği Sendromu , Nihal ARAPTARLI
 • Ayrılığın Yaralarını Sarmak , Zeynep KAYA
 • İş Hayatında Stresin Kadınlara Etkisi , Nihal ARAPTARLI
 • Aile Ve Çift Psikoterapisi , Remzi KARAKAYA
 • İlişkilerin Kördüğümü Olan ‘’öfke’’ Ve Duyguların Gücü , Eyüp SARI
 • Otizm Tanısı Ve Tedavi Yöntemleri , Engin OLGUN
 • Okul Fobisi , Zehra ORGUN
 • Çocukta Gece Korkuları , Zehra ORGUN
 • Çocuklara Ölümü Anlatmak , Gizem HÜNERLİ
 • Bir Hobi Terapi Olarak Egzersiz Ve Spor , Osman URFA
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu (Dehb) Tanı Ve Tedavisi , Engin OLGUN
 • Evliliğin Tıkanma Noktaları , Namık ACAR
 • Aldatma Psikolojisi , Kader ALICI
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  10:23
  Top