2007'den Bugüne 92,301 Tavsiye, 28,216 Uzman ve 19,976 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Burun Estetiği ve Estetik Burun Ameliyatları ile İlgili Sık Sorulan Sorular
MAKALE #416 © Yazan Doç.Dr.Hayati AKBAŞ | Yayın Kasım 2007 | 17,818 Okuyucu
BURUNDA ŞEKİL BOZUKLUKLARI VE BURUN ESTETİĞİ

Burunda şekil bozukluğu nedeniyle şikâyetleri olan bir kimsenin yapması gereken ilk şey Plastik Cerrahi uzmanına müracaat etmektir. Kişi şikâyetlerini problemlerini ve beklentilerini net bir şekilde doktoruna iletmelidir. Plastik Cerrahi uzmanı burun problemi olan kişiyi dinler, muayene eder ve mevcut durumun analizini yaptıktan sonra hastaya durumu ile ilgili ayrıntılı bilgi verir. Tedavi seçeneklerinin neler olduğuna, ilave bir tetkik, diğer tıbbi branşlarla konsültasyon, inceleme vs gerekip gerekmediğine karar verir. Ameliyatı olacak kişinin genel sağlık durumu dikkatle değerlendirilir. Ek bir sağlık problemi varsa ilgili branşlarca değerlendirilmesi sağlanır. Yapılan bu ilk değerlendirme ve gerekirse ileri ayrıntılı değerlendirme sonrasında operasyona karar verilebilir.

Burunda şekil bozukluğu olduğu şikayeti ile başvuran herkes burun estetiği ameliyatı yapılmalımıdır? Burun estetiği operasyonu sonuçları yüz güldürücü olup hem burunun şeklinde düzelme sağlaması ve hem de varsa fonksiyonel yönden burunda rahatlama oluşturması nedeniyle gerçekten ihtiyacı olan kimselere önerdiğimiz bir operasyondur. Fakat bazen öyle farklı taleplerle karşılaşılabilir ki bu durumlarda ameliyatı gerçekleştirecek doktorun çok dikkatli davranması gerekmektedir. Burunda belirgin şekil bozukluğu olmamasına ya da ihmal edilecek kadar az problem olmasına rağmen burun estetiği ameliyatı talep eden kimselere her Plastik Cerrahi uzmanı zaman zaman rastlamaktadır. Bu durumlarda doktor çok dikkatli olmalı mümkünse hastayı ameliyat fikrinden vazgeçirme yönünde çaba sarf etmelidir. Hastanın ameliyat olma isteği ile neyi amaçladığı ayrıntılı bir şekilde incelenmeli ve beklentisinin ne derece gerçekçi olduğu da dikkatle irdelenmelidir. Gerçekçi olmayan beklentisi olan kişiler ya da eşinden ayrılma gibi bazı sosyal ya da psikolojik sorunlara sahip olan kimselerde yapılacak bir burun estetiği ameliyatı doktor ve hasta için arzu edilen sonucu sağlamayabilir. Netice olarak burun estetiği ameliyatı için müracaat eden herkese bu operasyon yapılmaz. Psikolojik olarak önemli bir problemi olmayan beklentileri gerçekçi olan kişilere bu operasyon yapılabilir.

Burun estetiği ameliyatı ağrılımıdır, risklimidir, zor bir operasyon mudur ve kişiyi çok fazla normal hayattan uzaklaştırır mı? Bu ve buna benzer birçok soru akla gelebilir. Bu ameliyat ağrılı bir ameliyat değildir. Hasta açısından zor bir operasyon değildir. Genellikle genel anestezi altında bu operasyon yapıldığı için işlem sırasında hasta hiçbir şey duymaz. Uyandığında her şey bitmiştir ve daha öncede bahsettiğim gibi düşünüldüğünün aksine ağrılı bir ameliyat değildir. Risk konusunda şunu söylemek mümkün diğer birçok ameliyatlarla kıyaslandığında riski yok denecek kadar azdır. En önemli risk ameliyat sonrasında hastanın sonuçtan memnun kalmamasıdır. Azda olsa bu ihtimal dâhilindedir. Bazen ortaya çıkan burun hastanın beklentilerinin altında kalabilir. Yine bu ameliyat kişiyi çok fazla sosyal hayattan uzak tutmaz ama yinede 1–2 hafta çok dikkatli olması gerekmektedir.

Plastik Cerrahi bir şekil verme cerrahisi olup bazen hastadan kaynaklanan bazen cerrahtan kaynaklanan bazen de her ikisinden kaynaklanan nedenlerle ortaya çıkan sanat eseri beklentileri karşılamakta yetersiz kalabilir. Burun estetiği ameliyatı geçiren kimselerde ortalama %10 olguda tatmin edici bir neticeye ulaşmak için ikinci bir operasyona gerek duyulabilir. Hayal kırıklığı yaşanmaması için bütün bu ve buna benzer ihtimallerin ameliyat öncesi hasta ve hekimin karşılıklı konuşması gereklidir.

Sonuç olarak; Burun estetiği ameliyatı Plastik Cerrahların en sık yaptığı estetik ameliyatların başında gelmekte olup sonuçları hem fonksiyonel açıdan ve hem de psikolojik açıdan oldukça tatmin edicidir.


BURUN ESTETİĞİ HAKKINDA EN SIK SORULAN SORULAR

Burnumuzun fonksiyonları nelerdir?

Burun; yüzümüze anlam veren, yüz karakteristiğimizi belirleyen, hem estetik görünümümüzü artırma ve hem de soluduğumuz havayı süzüp temizleyerek sağlıklı bir havanın Akciğerlerimize gitmesini sağlayan önemli bir organımızdır.

Burun estetiği nedir?

Çeşitli nedenlerle burunun görünümünde ortaya çıkan bozuklukların düzeltilerek, anatomik olarak normal, kişinin yüzü ile uyumlu ve kişinin yüzüne yakışan bir burun tipinin cerrahi yöntem kullanılarak oluşturulmasıdır.

Burun da şekil bozukluğu nedenleri nelerdir?

Ailesel ve genetik nedenler, düşme ve çarpma gibi incinme, trafik kazaları ve buna benzer birçok nedenden dolayı burun görünümünde normalden sapmalar olabilir. Bu nedenlerden hiç birisi olmasa bile bazen kişi daha güzel bir burun yapısına sahip olmak isteyebilir.

Estetik burun ameliyatını kim yapar ve nerede yapılır?

Bu ameliyatları Plastik Rekonstuktif ve Estetik Cerrahi uzmanları yapar ve operasyonu bir hastanede ya da ameliyathane şartlarını içeren bir ofiste yapılabilir. Lokal anestezi ile yapılan operasyonlar ofis ameliyathanesinde yapılabilirken, genel anestezi ile planlanan ameliyatların mutlaka hastane koşullarında yapılması gerekir.

Operasyon öncesi bilgisayar üzerinde burnumuzun ameliyat sonrası alacağı şekli görmek mümkün mü?

Bilgisayar animasyonları ile hasta fotoğrafları üzerinde değişiklikler yapılıp ameliyat sonrası oluşacak şekil konusunda hastayı yönlendirmek bazen çok dramatik hayal kırıklıkları, mutsuzluklar ve bazende hukuki sorunlar oluşturabilir. Hastaya ameliyat sonrası oluşacak burun şeklini göstermek onda şartlanma ve o fotoğrafa fiske olma yaratabilir. Ameliyat sonrası çok güzel bir burun bile olsa kendi kafasına yerleştirmiş olan fotoğraftan sapma hastayı mutsuz edebilir. Bu uygulamaları ticari olarak doğru olabilir ama tıbbi olarak doğru değildir.

Operasyonun süresi nedir ve hastanede kalmayı gerektirir mi?

Ortalama 1–2 saat kadar sürer ve genelde hastanede kalmayı gerektirmez ya da en fazla 1 gece gerekebilir.

Estetik burun ameliyatı yapılırken, solunum problemi de varsa aynı anda düzeltilebilir mi?

Burunda şekil bozukluğu olan hastaların çoğunda aynı zamanda burunun fonksiyonlarında da yetersizlik vardır. Plastik cerrahlar estetik amaçlı burun ameliyatı yaparken mutlaka onada dikkat ederler ve varsa burunda obstruksiyon ya da tıkanıklık yapan kıkırdak ya da kemik eğriliklerini, düzensizliklerini düzeltirler.

Yaş sınırlaması var mıdır? Çocuklara da yapılabilir mi?


Genellikle burun normal gelişimini tamamladıktan sonra estetik amaçlı burun operasyonları önerilir fakat bazı özel durumlarda erken yaşlarda da gerekebilir? Buna ameliyatı yapacak olan hekim karar verir. 16–18 yaş civarlarında bu operasyonlar yapılabilir.

Ameliyat öncesi hazırlıklar nelerdir?


Cerrah gerek gördüğü bazı tetkikleri isteyebilir. Sigara içiminin bırakılması hastanın lehinedir. Aspirin türü kanamayı artırma ihtimali olan ilaçların alınmasının durdurulması gerekir.

Ameliyat hakkında kısa bilgi?


Operasyon genelde genel anestezi bazen de lokal anestezi ile yapılabilir. Burun delikleri içerisinden girilerek yapıldığında hiçbir iz kalmaz (kapalı teknik). Kolümelledan yapılan küçük bir kesi ile yapılırsa çok zor anlaşılan küçük bir iz oluşur ama hastayı rahatsız etmez (açık teknik). Hangi tekniğin kullanılacağına cerrah hasta ile konuşarak karar verir. Ameliyattan sonra burun delikleri içine birer adet tampon ve burun dışarısına burunu şekillendirmek için bir atel konur. Atel ya da alçı 1 hafta burunda kalır. Tamponlar genelde 2. gün çıkarılır. Burun ameliyatları sonrası kişilerin yapısal farklılıklarına bağlı olarak göz civarlarında şişme ya da morarma olabilir. Bazen de çok az olabilir ya da hiç olmayabilir. Burun ameliyatları ağrılı değildir. Hastalar ağrıdan şikâyet etmezler.

Hastalar ne zaman normal hayatlarına dönerler?


Ameliyat sonrası hastalar hemen normal yaşantılarına döner ve kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılarlar. İşlerine dönmeleri için 1–2 haftalık süre yeterlidir.

Estetik burun ameliyatları risklimidir?


Tecrübeli ellerde yapıldığı taktirde riskli ameliyat olarak değerlendirilemez ama yinede bir operasyondur ve her operasyonda olabilecek bazı enfeksiyon, kanama yada yeni burun şeklinden tam tatmin olmama gibi komplikasyonlar olabilir.

Ameliyatın maliyeti?


Maliyet ameliyatı yapan cerraha, anestezinin tipine, ameliyatın yapıldığı hastane ortamına göre değişebilir.

Bizim önerimiz:

Estetik amaçlı burun ameliyatı düşünen bir kimsede önce bu konuda motivasyon tam olmalıdır. Ameliyat kararını bir başkasını memnun etmek için değil sadece kendiniz için vermelisiniz. Bu operasyon kişinin yüz görünümünde oldukça pozitif değişiklikler oluşturarak kendine olan güvenini artıran yüz güldürücü bir operasyondur. Ameliyat kararı verdikten sonra doktorunuzu seçin ve onunla operasyon hakkında ayrıntılı olarak konuşun. Aklınıza takılan her şeyi sorun. Doktorunuz sizi yeterince aydınlattı ve sizde ikna oldu iseniz rahatlıkla bu operasyonu yaptırabilirsiniz.

Doç Dr Hayati Akbaş
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Burun Estetiği ve Estetik Burun Ameliyatları ile İlgili Sık Sorulan Sorular" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Doç.Dr.Hayati AKBAŞ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Doç.Dr.Hayati AKBAŞ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Hayati AKBAŞ Fotoğraf
Doç.Dr.Hayati AKBAŞ
Samsun
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi11 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Doç.Dr.Hayati AKBAŞ'ın Makaleleri
► Burun Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular Prof.Op.Dr. Ege ÖZGENTAŞ
► Burun Poliplerinde Sık Sorulan Sorular ÇOK OKUNUYOR Prof.Dr.Ömer Taşkın YÜCEL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,976 uzman makalesi arasında 'Burun Estetiği ve Estetik Burun Ameliyatları ile İlgili Sık Sorulan Sorular' başlığıyla benzeşen toplam 22 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Lazer Epilasyon Ekim 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:19
Top