TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Estetik Burun Ameliyatları Sonrası Oluşan Sorunlar (Estetik ve Burun Tıkanıklıkları):

Ömer Taşkın YÜCEL Fotoğraf
Prof.Dr.Ömer Taşkın YÜCEL
Ankara
Doktor "Kulak, Burun, Boğaz - KBB"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi29 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 3 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 22734,

* Yayın Tarihi : 28-01-2010 - 23:23 (2584 gün önce),

* Ortalama Günde 8.80 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4340 , Kelime Sayısı : 555 , Boyut : 4.24 Kb.
Estetik Burun Ameliyatları Sonrası Oluşan Sorunlar (Estetik ve Burun Tıkanıklıkları):

Estetik ve beraberinde burun tıkanıklığını gidermeye yönelik yapılan ameliyatlarda zaman zaman sorunlarla karşılaşılmaktadır. Yapılan ameliyatta müdahale edilen burunun oldukça karışık yapısı kemik –kıkırdak-cillten oluşan anatomik yapısı göz önüne alındığında sorunların oluşması kaçınılmazdır. Ama bu sorunlarla daha az karşılaşmak için ameliyat öncesi iyi bir değerlendirme yapılması ameliyat sırasında doğru müdahalelerin yapılması gereklidir.
Estetik burun ameliyatları sonrası oluşan sorunları iki ana başlıkta inceleyebiliriz. Bunlar
1.Ameliyat sonrasında ortaya çıkan sonucun beğenilmemesi
2.Ameliyat öncesi var olan burun tıkanıklığının geçmemesi veya ameliyat sonrası ortaya çıkması
Ameliyat sonrası ortaya çıkan görünümün beğenilmemesi birçok nedene bağlı olabilir. Bunlardan başlıcaları:
-Ameliyat öncesinde doktorla hasta arasında yeterli değerlendirmeye zaman ayrılamayıp isteklerin tam değerlendirilememesi dolayısıyla istenenden küçük büyük, kalkık veya az kalkık gibi sonuçların ortaya çıkması
-Cerrahi sırasında doktorun yeterli değişikliği sağlayamaması
-Ameliyat esnasında dokuların şişliği nedeniyle fark edilemeyen durumların (kemikte fazla veya az alınma vs. gibi) şişler indikten sonra belirgin hale gelmesi
-Ameliyat sonrası iyileşmenin ve dokuların buna uyumunun yetersiz olması
Bu yukarıda sayılan nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan sorunlardan bazıları çok kolay düzeltilebilirken bazıları için uzun süren ameliyatlara ihtiyaç olmaktadır.
Kolay düzeltilebilen sorunlar burun sırtında yer alan fazlalıklar- hafif düzensizlikler –burun kemiklerinin eğrilikleri gibi sorunlardır .
Zor ve uzun süren cerrahi gerektiren durumlar ise burun sırtındaki çökmeler , burun ucundaki düşüklükler ve yine burun uç kısmında yer alan kıkırdağa bağlı eğriliklerdir.
Cilt kalınlığına bağlı olan burun ucu ve sırtındaki şişlik ve büyüklükler ise genellikle cerrahiden yarar görmemektedir.
İkinci veya üçüncü cerrahi gereken durumlarda cerrahın bu konuda tecrübeli olması son derece önemlidir. Daha önce yapılan cerrahide oluşan yapışıklıklar ve sertliklerle beraber , kıkırdak gibi dokuların yetersiz olması cerrahın işini son derece güçleştirecektir. Tekrar yapılan ameliyatlarda genellikle kulak kıkırdağından ve kaburga kıkırdağından parça alınması gerekli olabilecektir.
Burun tıkanıklığı sorununa yol açan faktörlere baktığımızda bunları kısaca şöyle sayabiliriz:
1.Burun ameliyatı sonrası küçülen iç ve dış yapı nedeniyle hava pasajının yetersiz kalması. Ameliyat öncesi yeterli değerlendirilmeyen burun içi kıkırdak-kemik eğrilikleri ve burun eti büyüklükleri (konka hipertrofisi) ve bunlara uygun müdahalenin yapılmaması
2.Burunun uç kısmında yer alan kıkırdakların fazla alınması sonucu çökme ve nefes alma zorlukları
3.Burun alerjilerinin değerlendirilememesi
4.Kronik sinüziti olan hastaların değerlendirilmemesi ve tedavisinin yapılmaması
Ameliyat sonrası oluşan burun tıkanıklıklarında neden olan problemin ortaya konularak düzeltilmesi gerekir. Burun içi kıkırdak ve kemik eğrilikleri bu konudaki en önemli nedenlerdir. Bunların tekrar ameliyatla düzeltilmesi gereklidir. Bu ameliyat genellikle burun içinden çalışılarak yapılır ancak bazı durumlarda açık teknikle yaklaşım gerekli olabilir.
Burun ucundaki kıkırdakların fazla alınması sonucu bu bölgede oluşan çökmeler rinoplasti ameliyatı sonrası karşılaşılan sorunlardan birisidir. Bunun düzeltilmesi için fazla alınmış olan kıkırdakların tekrar desteklenmesine ihtiyaç vardır. Bu amaçla burun içi septum kıkırdağı veya kulak kıkırdağından alınan kıkırdak kullanılabilir
Burun eti şişliklerinde radyo frekans yöntemi ağrısız ve kısa dönemde iyileşmeyi sağlayan bir yöntemdir. Ancak burun eti içinde yer alan kemiğin büyüdüğü durumlarda bunun kesilerek alınması da gerekli olabilir.
Kronik sinüziti veya nazal polipi olan hastalarda yeterli ve uygun sürede kullanılan antibiyotik ve steroidli burun damlalarıyla yapılan tedavi sonrası sinüs tomografisi çektirilmeli, gerekli iyileşme sağlanamamışsa endoskopik sinüs cerrahisi uygulanmalıdır.
SONUÇ olarak rinoplasti hafife alınacak bir ameliyat değildir, gerekli planlama yapılmaz ve ameliyatta uygun müdahaleler yapılmazsa estetik ve nefes alma konusunda problemler oluşabilir , ikinci ve üçüncü ameliyatlara gerek duyulabilir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Estetik Burun Ameliyatları Sonrası Oluşan Sorunlar (Estetik ve Burun Tıkanıklıkları): ile İlgili Kavramlar : estetik burun ameliyatları, burun tıkanıklığı, rinoplasti, septorinoplasti, burun eti, burun ameliyatı sonrası burun tıkanıklığı, revizyon rinoplasti, burun operasyonu, burun düzeltme
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Estetik Burun Ameliyatları Sonrası Oluşan Sorunlar (Estetik ve Burun Tıkanıklıkları):" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Dr.Ömer Taşkın YÜCEL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Son 120 Yılda Estetiğin Evrimi , Prof.Dr.Ege ÖZGENTAŞ
 • Obsesyonun Dinamikleri , Prof.Dr.Doğan ŞAHİN
 • Gebeliğin Üçüncü Üç Ayı , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Ben (Nevüs) Aldırma , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Memenin Hipertrofisi (Meme Büyümesi) , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Nefret Ne İşe Yarar? , Prof.Dr.Doğan ŞAHİN
 • Genç Kalmanın ve Gençleşmenin Yeni Adı: Happy Lıft! , Prof.Dr.Cemal AYGIT
 • Gebeliğin İkinci Üç Ayı (15 - 27 Hafta Arası) , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Doğurganlığınızı Koruyun , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Gebelik Sonrası Göğüs Estetiği , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Deri Kanserleri , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Erken Membran Rüptürü Olan Gebelerde Perinatal Sonuçlar , Doç.Dr.Nermin KÖŞÜŞ
 • Acil Kontrasepsiyon ( Birliktelik Sonrası Gebeliği Önleme Yöntemleri) , Doç.Dr.Aydın KÖŞÜŞ
 • Kırmızı Şarap ve Dolaşım Sistemi , Doç.Dr.Muammer KARADENİZ
 • Hafta Hafta Gebelik , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Nöroloji ve Beyin Cerrahinin İlgi Alanları, Hangi Hastalar Nörolojiye Hangi Hastalar Beyin Cerrahisine Gitmelidir? , Doç.Dr.Ertuğrul UZAR
 • İkiz Gebelik , Dr.Şule AYDIN
 • Dudak Dolgusu, Kırışıklık İlacı Enjeksiyonu ve Yanak Sarkması , Dr.Devrim ELMAS
 • Ense Kalınlığı ve Kromozomal Anomaliler , Dr.Şule AYDIN
 • İlerleyen Yaşla Birlikte Pelvik Taban Bozukluğu , Prof.Dr.Ercan Mustafa AYGEN
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  01:12
  Top