2007'den Bugüne 92,411 Tavsiye, 28,231 Uzman ve 19,991 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Estetik Burun Ameliyatı ve Ameliyat Sonrası ile İlgili Sık Sorulan Sorular
MAKALE #14436 © Yazan Prof.Dr.Muhitdin ESKİ | Yayın Mart 2015 | 10,177 Okuyucu
Burun estetiği ameliyatından sonra lenslerimi ne zaman takabilirim?
Burun ameliyatı sonrası ilk 3 gün ödem ve şişlik maksimumdur. Bu periyoda lens takmak ve çıkarmak güç olacaktır. Bu nedenle hasta kendini iyi hisseder hissetmez ve ödemin gerilemeye başladığı dönemde (5-7gün) kontakt lensleri kullanabilir.

Burun ameliyatından sonra ne kadar süre ile güneşten korunmalıyım?
Güneşten ve özellikle güneş yanığından en 2 ay süreyle sakınılmalıdır. Bu nedenle açık havaya çıkarken şapka ve güneşten koruyucu krem kullanımı önemlidir. Bu amaçla 30 faktör güneş koruyucu krem kullanabilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatından sonra gözlük kullanabilir miyim?
Burun estetiği ameliyatından sonra en az 4 hafta gözlük kullanmanız önerilmez. Burun estetiği ameliyatından 4 hafta sonra kemik tama yakın iyileşmiştir. Bu nedenle 4 hafta beklenmesi önerilir. Bu süre sonunda da ağır gözlük paletleri burun sırtına bası yapabilir. Buna dikkat edilmelidir. Gözlük takma zorunluluğunuz varsa ilk hafta alçı üzerine gözlük takarak idare edebilrsiniz. Sonrasında kontak lens takılabilir. Kontak lens kullanamıyorsanız gözlüğü alın bölgesine bantla yapıştırarak burna baskı yapmayacak şekilde kullanımı önerilmektedir.
Güneş gözlüğü kullanımı da yukarıda açıkladığımız durum içinde değerlendirilmelidir. Hatta güneş gözlük kullanımı bir süre daha geçiktirilebilir. Bu nedenle eğer kullanılacak gözlük ağırsa en az 2-3 ay beklemek faydalı olabilir.

Burun estetiği ameliyatından sonra spor yapmaya ne zaman başlayabilirim?
Aşırı efor gerektiren ve kan basıncınızı arttıracak aktivitelerden (ağırlık kaldırma, jogging, eğilme, cinsel ilişki gibi) 3 hafta süre ile kaçınılması önemlidir. Özellikle ilk bir ay ağır egzersiz spordan sakınmak iyidir. Hafif yürüyüşler, egzersizler yapılabilir.

Burun estetiği ameliyatından sonra ne zaman yüzmeye başlayabilirim?
Burun estetiği ameliyatından en az 3 hafta sonra yüzmeye başlayabilirsiniz. Özellikle derine dalma gibi faaliyetlerden sakınmalısınız. Yine yüzme esnasında başlangıçta aşırı efordan sakınmalısınız.

Burun kemiklerini kırmadan burun estetiği ameliyatı yapılır mı?
Burun kemiklerini kırma işlemine osteotomi adı verilmektedir. Burnun şekline göre osteotomi yapılıp yapılmayacağına ameliyat öncesi karar verilebilir. Burun estetiği ameliyatlarında ihtiyaç varsa ki çoğunlukla ihtiyaç duyulur osteotomi dediğimiz burun kemikleri kırma işlemi yapılır. Aslında bu bir kırma işlemi değildir özel keskilerle kemik uygun yerinden kesilir. Bu işlemi takiben burun kemiği çatısı yeniden oluşturulur. Böylece burun sırtındaki kemik çıkıntılar, geniş burun tabanı , burun kemiği eğrilikleri düzeltilir.
Burunda kemer yok, burun kemikleri geniş değil ise ve problem sadece burun ucundaysa, kemikleri kırmadan basit bir törpü ile burun sırtı şekillendirilip, burun ucu kıkırdağına müdahale edilerek ameliyat sonlandırılır. Böylece de çok iyi sonuç almak mümkündür. Bu nedenle muayene görüşme ve değerlendirme çok önemlidir.

Tamamen uyumadan lokal anestezi ile burun estetiği ameliyatı yapılabilir mi?
Burun estetiğinde lokal anestezi ve sedasyon anestezisi ile desteklenerek gerçekleştililebilir ancak genel anestezi sıklıkla başarılı bir operasyon için tercih nedenidir. Hem hasta hem doktor konforu açısından genel anesteiz tercih edilir.

Tamponsuz burun estetiği
Burun ameliyatlarından sonra operasyonunda ilk gün sızıntıların emilmesi amaçlı sıklıkla tampon kullanılmaktadır. Ameliyatta yapılan işlemlere bağlı olarak vazelin emdirilmiş tamponlar yada özel delikli silikon splintler (Doyle) tercih edilebilir. Eğer septuma müdahale edilmemişse tampon konulmayabilir. Genellikle tampon konulmuşsa ertesi gün tampon çıkartılıp hastalar taburcu edilmektedir. Tampon çıkarılırken çok az bir rahatsızlık hissedersiniz ama acı duymazsınız.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Estetik Burun Ameliyatı ve Ameliyat Sonrası ile İlgili Sık Sorulan Sorular" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Dr.Muhitdin ESKİ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Prof.Dr.Muhitdin ESKİ'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Muhitdin ESKİ Fotoğraf
Prof.Dr.Muhitdin ESKİ
Ankara
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi10 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Özgeçmiş - Çalışma Alanları - Makaleler (4) - Videolar - İletişim Bilgileri
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Prof.Dr.Muhitdin ESKİ'nin Makaleleri
► Burun Poliplerinde Sık Sorulan Sorular ÇOK OKUNUYOR Prof.Dr.Ömer Taşkın YÜCEL
► Burun Estetiği Hakkında Sık Sorulan Sorular Prof.Op.Dr. Ege ÖZGENTAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,991 uzman makalesi arasında 'Estetik Burun Ameliyatı ve Ameliyat Sonrası ile İlgili Sık Sorulan Sorular' başlığıyla benzeşen toplam 42 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:44
Top