2007'den Bugüne 83,847 Tavsiye, 26,314 Uzman ve 18,759 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Meme Büyütme Estetiği ve Silikon Göğüs Protezleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular
MAKALE #14392 © Yazan Prof.Dr.Muhitdin ESKİ | Yayın Mart 2015 | 3,217 Okuyucu
Göğüs büyütme ameliyatından sonra çocuk emzirebilir mi?
Meme büyütme ameliyatı yaptıran birçok anne adayı bu konuda endişelidir. Fakat, bu konuda endişelenecek bir şey yoktur. Göğüs büyütme ameliyatı için anne adaylarında meme altı katlantıdan yapılan (inframamarian) kesi tercih edilirse, meme dokusuna hiç dokunulmadığı için süt kanalları hiç zarar görmez. Silikon meme protezi meme dokusunun altına yerleştirilir. Bu nedenle hasta ameliyat olmamış gibi bebeğine ne kadar süt verecekse o kadar süt verebilir. Bebeklerini rahatlıkla emzirebilirler.

Meme büyütme ameliyatında kullanılan silikon meme protezi kanser yapar mı?
Göğüs büyütme ameliyatı için başvuran hastalarımızın en sık sorduğu sorulanın başında gelmektedir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) silikon meme protezlerini yıllardır inceleme altına almıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda meme protezlerinin kanser yapıcı bir etkisi bulunamamıştır. FDA 2006 yılında silikon meme protezlerinin kullanılmasına izin vermiştir. FDA, meme büyütme, göğüs alınması sonrası yeniden meme yapımı olan meme rekonstrüksiyonu ve daha önce meme protez ameliyatı olmuş ancak değiştirmek isteyen hastalarda silikon dolu meme protezlerinin kullanımına izin vermiştir. Günümüzde artık meme protezlerinin kesinlikle kansere yol açmadığını söylemek doğru bir tanımlamadır. Bu nedenle göğüs büyütmede kullanılan silikon meme protezlerinin markası ve FDA onayı olup olmadığı önemlidir.
Silikon meme protezlerinin meme büyütmede kullanımı güvenli mi?
FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) silikon meme protezlerinin göğüs büyütme estetiğinde kullanılmasına 2006 yılında onay vermiştir. Bu tarihten itibaeren Amerika birleşik devletlerinde meme büyütme ameliyatlarında kullanımı hızla arttığı bildirilmektedir. Amerikan Estetik Plastik Cerrahlar Derneğinin istatistiklerine göre meme büyütme amacıyla kullanılan meme protezlerinin %72 sinin silikon dolu meme protezlerinin oluşturduğu bildirilmektedir. Ülkemizde ve Avrupada silikon meme protezlerinin kullanımı daha eskiye dayanmaktadır ve FDA onayı olan protezler güvenlidir. Amerika Bileşik devletlerinde de hızla silokon meme protezlerinin kullanımı yaygınlaşmaktadır.
Silikon meme protezlerinin ömrü ne kadardır ?
Silikon meme protezlerinin ömrü sonsuz değildir. Kullanım süresi her kişide değişiklik gösterebilir. Eğer bir sorun yoksa kullanılan protezin değiştirilmesi için belirlenmiş bir tarih yoktur. Sorun çıkmadığı sürece ömür boyu kullanabilirsiniz.

Silikon meme protezlerini 10 yılda bir değiştirmeli miyim ?
Meme büyütme ameliyatı sonrası bir sorunla karşılaşmamızsanız 10 yılda geçse silikon meme protezini değiştirilmesi gerekmez.

Meme büyütme ameliyatı sonrası göğüslerim doğal gözükür mü?
Göğüs protezlerinin doğal görünüp görünmemesi önemli ölçüde yapılan operasyona bağlıdır. Uygun teknik ve protez seçimiyle doğal görünümlü meme elde edilebilir. Hastanın vucut yapısı meme dokusunun varlığı, göğüs kafesinin genişliği, memenin taşıyabileceği büyüklük gibi parametreler göz önüne alınıp yapılacak bir planlama ve protez seçimi ile doğal sonuçlar almak her zaman mümkündür. Protez büyüdükçe sorunda büyür.

Emzirmeden sonra sarkan göğüsler protezle dikleştirilebilir mi?
Genelde, emziren kadınlarda emzirme sonlandırıldıktan sonra hormonların etkisiyle meme dokusunda hacmen azalma olur buna atrofi adı verilir. Atrofi sonrası memede sarkma ve gevşeme olur. Meme derisinin durumu, sarkmanın derecesine bağlı olarak uygun tedavi planlanabilir. Evet, sıklıkla memedeki sarkma ve atrofi, meme büyütme yani silikon meme ameliyatı ile düzeltilebilir. Eğer memede sarkma ve cilt fazlalığı çok ise silikon meme proteziyle beraber meme dikleştirme operasyonu yapılabilir. Meme büyüklüğü yeterliyse sadece göğüs dikleştirme ameliyatıda yeterli olabilir. Bu nedenle doktorun muayene ve değerlendirmesi önemlidir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Meme Büyütme Estetiği ve Silikon Göğüs Protezleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Dr.Muhitdin ESKİ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Prof.Dr.Muhitdin ESKİ'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Muhitdin ESKİ Fotoğraf
Prof.Dr.Muhitdin ESKİ
Ankara
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi10 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Prof.Dr.Muhitdin ESKİ'nin Makaleleri
► Göğüs Büyütme Silikon Meme Protezi Prof.Op.Dr. Kutlu SEVİN
► Silikon Göğüs Protezleri Op.Dr.Mahmut Serden DİNÇLER
► Meme Büyütme (Göğüs Büyütme) Op.Dr.Defne ERKARA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,759 uzman makalesi arasında 'Meme Büyütme Estetiği ve Silikon Göğüs Protezleri ile İlgili Sık Sorulan Sorular' başlığıyla benzeşen toplam 33 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:38
Top