TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
İguana,Timsah ve Kaplumbağa Besleme Konusunda Pratik Bilgiler

Oğuz SEYFİ Fotoğraf
Vet.Hek.Oğuz SEYFİ
İstanbul
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi44 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 15 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 7864,

* Yayın Tarihi : 22-01-2010 - 21:10 (2550 gün önce),

* Ortalama Günde 3.08 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4725 , Kelime Sayısı : 628 , Boyut : 4.61 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Vet.Hek.Oğuz SEYFİ hakkında söyledikleri:
Merhaba, 2015 senesi haziran ayında tanıştım kendisiyle. O zamanlar kedimiz Şans'ı sokakta bulmuştum. Küçücüktü. Eşimle eve almaya karar verdik ve sağlık kontrolleri için yakınımda bulunan ve Oğuz Bey'in de sahibi olduğu Yenişehir Veteriner Kliniği'ne götürdük küçük yavrumuzu. Çok ateşi vardı Şans'ın ve bitkin haldeydi. İlk kontrollerini Oğuz Bey yaptı. Sağolsun o gün çok ilgilendi. Tüm aşıları hatta kısırlaştırma işlemini de kendisine güvendiğimiz için Oğuz Bey'e yaptırdık.

Bir hafta önce yavrumuz yine hastalandı. Ateşi 40 dereceyi aşmış yine bitkin halde gittik Oğuz Bey'e. sağolsun 3 gün... [DEVAMI..]

(Ayhan Kılıç, Müşteri, 31-10-2016)

8,5 aylık kedimin corona virüsü taşıdığını öğrenince, endişeler içinde uygulanan tedavi yönteminin doğru olup olmadığı hakkında bilgilere ulaşmak için internette araştırma yaparken ,Oğuz Bey'in form sayfasıyla karşılaştım.Yazıların ve tavsiyelerin samimiyeti üzerine kendisini aradım.Gerçekten de tüm tecrübe ve bilgisiyle sorularıma sabırla yanıt verdi.Böylesi endişeli durumlarda insanın içinin rahatlaması hiç bir kelimeyle anlatılamaz.Sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum....iyi ki böyle hekimlerimiz var....
(Nurdan Çelebi, Müşteri, 13-10-2014)

Vet.Hek.Oğuz SEYFİ Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
İguana,Timsah ve Kaplumbağa Besleme Konusunda Pratik Bilgiler

İGUANA BESLEME KONUSUNDA PRATİK BİLGİLER

İguanalar çok çeşitli yiyecekler yiyebilirler ve beslenmesi zahmetli bir hayvandır. Genel olarak sebzeler, bir takım otlar ve meyveler ile beslenirler. Kalsiyum fosfor oranı kalsiyum yönünde yüksek fosfor yönünde düşük olmalıdır.
Beslenmede unutulmaması gereken en önemli nokta iguanalar tamamen vejeteryandır ve hayvansal hiç bir yiyecek verilmemelidir.
Ağız yapısı kesici ve parçalayıcıdır. Keskin ve sivri dişleri ile ağızlarına aldıkları gıdaları parçalarlar. Ancak genelde büyük ısırıklar alıp bunu yutarak beslenirler.
İguananızı her gün beslemelisiniz. Günaşırı veya iki gün ara ile değil. Her gün beslenen iguanalar daha sağlıklıdır. Ayrıca besleme saati olarak da sabah saatleri daha uygundur.
Vereceğiniz sebze meyvenin üzerini su ile ıslatarak vermeniz iguananın su alımı açısından da olumlu olacaktır. Ayrıca bu sebze ve meyveler kesinlikle yıkanmış olmalıdır. Çünkü böcek ilaçları kalıntıları iguananızın sağlığını bozabilir. Yemini verdiğiniz kap da yıkanmış ve temiz olmalıdır.
Tercihen meyveler diyetinizin % 20 kadar olmalı ( Elma, Muz, İncir (kuru veya taze),Kavun , çilek, üzüm, Karpuz, mango, papaya, böğürtlen...vb) Yeşillik ve sebzeler ise diyetin % 70 -80 ’ini oluşturabilir(Patates, kabak, yabani havuç, fasulye, ezilmiş bezelye, asparagus, karahindiba, roka, dut yaprağı, ebegümeci, turp otu...vb) İguananın yemek tabağında 6 – 7 çeşit ot veya sebze olmalıdır. Eğer yeterli kalsiyum almadığına inanıyorsanız yemine Vitamin D3 damalatabilir ve kalsiyum ilave edebilirsiniz. Cam arkasından değil direkt güneş ışığı almasına özen göstermelisiniz.

EVDE TİMSAH BESLEME
Ayrıca evde akvaryumda beslenecek küçük timsahlar mevcuttur. Ancak çabuk büyüyen normal timsahlar (Nil Timsahı gibi...) ev için uygun değildir. Evcil Hayvan olarak değerlendirilmezler. Karınları aç olduğunda sahiplerini tanımayabilirler. Evde ufak ırktan timsahlar büyük akvaryumlarda besleyen bazı hayvanseverler var.

KIRMIZI YANAKLI SU KAPLUMBAĞASI BESLEME
Evinize aldığınız küçük Kırmızı yanaklı su kağlumbağaları hergün beslenmeli biraz büyük boylarda besleme iki güne bir yapılabilir. Bu kaplumbağalar hem etçil, hem de otçul hayvanlardır. Gelişme döneminde daha çok etçil karakterleri ön plandadır. Yaşları ilerledikçe otçullaşırlar ama et yemeye devam ederler. Özel kaplumbağa yemleri kullanılabilir ancak bu tek başına yeterli değildir. Bunun yanında hayvansal proteinler verilmelidir. (haşlanmış tavuk, balık, karides, kurtçuklar su salyangozu gibi doğal protein kaynakları verilebilir. Bu menisinin yarısını oluşturur. Diğer yarısı ise havuc, marul, kıvırcık, gibi taze yeşilliklerden oluşur Arasıra elma, çilek muz gibi meyveler de verilebilir Kemirecekleri kalsiyum blokları ve katkı olarak satılan mineral destekler verilebilir. Kaplumbağalar yem yerken etrafı çok pisletirler bundan dolayı ayrı bir kapta yem verilmesini de tavsiye edebiliriz.

Evde Ördek Besleme ile İlgili Pratik Bilgiler

beslemesi çok keyifli bir hayvandır. Size bağlanır, peşinizden gelir ve yürürken ritmik bir şekilde ötebilir. Uykusu geldiğinde size sokulup uyumayı tercih eder veya kafasını kıvırıp kanadının altına koyarak tatlı tatlı bir uyku çeker. Sizinle konuşurmuşcasına bik bik öterler yüzünüze bakarak. Yaşam alanını bir çit ile çevirdikten sonra eğer balkonda besliyorsanız buraya kum ve toprak eklemeniz gerekecektir ve de küçük parçacıklar halinde kireç taşı (inceltilmiş mıcır taşı) bulundurun. Ayrıca ördek yüzen bir hayvandıriçine su konulan bir leğen mutlaka yerleştirin ve ara sıra suda keyif yapmasına müsade edn. Ancak eklemem gereken bir şey daha yavru ördekler suyu sevmeyebilir ve yüzmek istemeyip sudan çıkmaya çalışabilirlerde... Öğütülmüş tahıl yerler ve bu yiyeceği pet-shop veya zirai malzeme satan yerlerden temin edebilirsiniz. Ördekler yemek yerken mutlaka suya ihtiyaç duyarlar ve yanlarına koyacağınız su kabından su alarak yiyeceklerini su ile beraber yutarlar. Salatalık, marul gibi sebzelere bayılırlar. Haşlanmış nohut ve buğday da verebilirsiniz. Domates, karpuz (Karpuz kabuklarını didiklemeye bayılırlar. Yemek arasında ise mutlaka su içerler. Bir defada çok yemek yememesine dikkat etmek lazımdır. Yavruları sıka aralıklarla beslemek saha olumlu olacaktır. Ayrıca yeme veya suyuna mineral takviyesi yapmak gereklidir. Çünkü çok hızlı büyüyen bu hayvanlarda kalsiyum ve diğer mineral maddelerin eksikliğine bağlı olarak bacaklarda ve ayaklarda kemikklşerde yamukluklar veya eklem problemlerine rastlanabilir. Bunu engellemek için mineral madde takviye edilmeli ve daha önemlisi direkt güneş ışığı ile temas etmesi sağlanmalı (Camın arkasından değil)

Oğuz Seyfi
Veteriner Hekim


Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"İguana,Timsah ve Kaplumbağa Besleme Konusunda Pratik Bilgiler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.Oğuz SEYFİ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Vet.Hek.Oğuz SEYFİ Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Kuzu Besleme
 • Kanatlı Hayvanlarda Sıcak Stresi Ve Etkilerinden Korunma Yöntemleri
 • Buzağılarda İshaller Ve İlk Haftalarda Görülen İshallerin Sınıflandırılması
 • Balıklarda Hastalığa Sebep Olan Başlıca Etmenler, Başlıca Balık Hastalıkları Ve Tedavileri
 • Türkiyede Balıkçılık Pazar Bilgisi Ve Türkiye Su Ürünleri Yetiştiriciliği
 • Yavru Köpekte Tuvalet Alışkanlığı
 • Köpekte Uyuz Ve Kene Olgusu Ve Bununla Mücadelede İzlenecek Yöntemler
 • Hindilerde Tibial Dyschondraplasia (Td) (Hindi Ve Tavuklarda Görülen Yaygın Bir İskelet Bozukluğu)
 • Kaplumbağa Beslenmesi, Bakımı Hakkında Pratik Bilgiler
 • Köpekte Tasma Seçimi Ve Kullanımı
 • Modern Kanatlı Üretiminde C Vitamininin Pratik Kullanımları
 • Köpekte Dişlerin Sağlığı Ve Ağız Kokusu Nedenleri
 • Kedilere Aşı
 • Kedi-Köpekte Tüy Dökülmesi Problemi
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Peynir: Türkiye Ve Dünya Peynirleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Hipotiroidzm , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Dünya Keçi Irkları , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Köpeklerde Cushing’s Hastalığı , Vet.Hek.Naile KARAGÖZ GÜRAL
 • Soru-Cevaplarla Köpeklerde Lenfoma , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Hormonlar Ve Görevleri , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Muhabbet Kuşlarında Veba , Vet.Hek.Mehmet Yavuz UĞUR
 • Hamilelik Ve Toksoplasma , Vet.Hek.Melike AKAY
 • Kedi Ve Köpeklerde Sıcak Havalarda Yapılması Gerekenler , Vet.Hek.Bora BİLGİN
 • Gıda Üretimi İşletmelerinde Hijyen Ve Sanitasyon , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Mineraller , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kafes Kuşları Sindirim Sistemi Mantar Hastalığı “candidiasis” , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Kedi Ve Köpeklerde Kan Grupları , Vet.Hek.Önder ERGÖRÜN
 • Evlerde Beslenen İki Değişik Hayvan: Dev Salyangozlar Ve Leopar Gekolar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Tavşanlar Yıllardır Hayatımızdaki Koca Kulaklı Sevimli Hayvanlar , Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
 • Köpeklerde Lenfomada İmmunohistokimyasal Tiplendirme Ve Kemoterapi , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Kedi Ve Köpeklerde Bilgisayarlı Tomografi (Ct) , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Radyoterapi İle Kanserde Daha Uzun Ve Ağrısız Sağ Kalım , Vet.Hek.Evrim EGEDEN
 • Sindirim Sistemi Fizyolojisi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Besin Maddeleri Ve İnsan İçin Önemi , Vet.Hek.Dr.Ali AYYILDIZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  18:03
  Top