2007'den Bugüne 92,408 Tavsiye, 28,230 Uzman ve 19,991 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Evhamlı Anne Babalar
MAKALE #6802 © Yazan Psk.Serap DUYGULU | Yayın Nisan 2011 | 6,310 Okuyucu
Biliyoruz ki her çocuk özeldir ve kendi anne babasının göz bebeğidir.Zaman zaman anne babalar olarak çocuklarımızın üzerine fazlasıyla düşeriz.Ne kadar büyürlerse büyüsünler onlar bizim çocuklarımız olarak kalmaya devam edecekler ancak ne yazık ki bazen,gerçekten büyüdüklerini kabullenmek, bağımsız olarak kendi kararlarını alabileceklerine inanmak zor gelebilir. Genellikle çocuklarına aşırı bağımlı, titiz ve kuruntulu anne babalarda görülen; sürekli çocuğunu düşünme ve her şeyiyle ilgilenip,her şeyi onun adına düşünme davranışları aslında önemli bir sorun.Birçok anne babanın yaşadığı bu sorunda çevrenin güvensizliği ve tehlikeli ortamların büyük payı olduğu muhakkak ama öte yandan kişisel etkenler de bu davranışların ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor.Yapı olarak mükemmeliyetçi,titiz,güvensizlik yaşayan anne babalar, çocuklarına olan aşırı bağımlılıkları ve gerekli ya da gereksiz yere yaşadıkları endişe hali ile dikkati çekiyorlar.Oysa çocuklarımızın da kendilerine ait bir hayatları var ve olmalı da zaten.Özellikle okul hayatının başlamasıyla beraber, önce sınıf ve okul arkadaşları olacak,sonra kendi kararlarını alıp uygulamak isteyecekler.Üstelik bu kararlar her zaman bizim onayladığımız kararlar da olmayacak,çatışmalar yaşacağız,bazen onlar üzülecek, bazen yanlış kararlar alacaklar ama bütün bunlar onların gelişimlerinin doğal bir parçası.Bize düşen onları bu hayat yolculuğunda desteklemek,rehber olmak,yollarına ışık tutmak.Yalnız kaldıkları anda neler yaptıklarını düşünerek,ya da başlarına olumsuz bir şeyler geleceği endişesi ile yaşayarak ve korkarak çocuklarımıza hiçbir yararımız dokunamaz. Aksine onları yalnız kalacakları,kendi kararlarını tek başına almaları gereken günlere hazırlamamız gerekiyor.Anne baba olarak endişelenmemiz çok normal ama eğer bu endişeyi abartıyor ve onları düşünmeden,arayıp sormadan zaman geçiremiyorsak ortada bir sorun var demektir.Yaşanılan duygunun yoğunluğuna bağlı olarak kendimizle ilgili eylem planları belirlemek ve acilen hayata geçirmek zorundayız.Günün neredeyse tamamında çocuğumuzu düşünerek ve başına neler gelebileceğini kurgulayarak yaşadığımız endişeyi artırmaktan başka bir sonuç elde edemeyeceğimiz açık.O nedenle kişisel olarak bir takım farklı çalışmalar yapmak,dikkatimizi başka yerlere odaklamak zorundayız.Peki,neler yapabiliriz?
  • Herkes kendisine zaman ayırmalıdır.Spor uğraşılacak en zevkli çalışmadır ve sağlık için de son derece yararlıdır.Mutlaka bir spor etkinliğinde bulunun.
  • Sosyal yardım çalışmaları ve gönüllü olarak yapılacak destek faaliyetleri manevi anlamda huzur bulmanızı sağlar.Yaşlılar evini ziyaret etmek, çocuk esirgeme kurumunda çocuklara anne baba olmak,engelli derneklerinde çalışmalara katılmak vb.
  • El sanatları,takı,resim gibi kurslara devam etmek,kişisel becerilerinizi geliştirecek uğraşlar bulup zaman ayırmak,kendinize güveninizi de geliştirecektir.
  • Müzikle uğraşmak, yaşınız kaç olursa olsun bir müzik aleti çalmayı öğrenmek,müthiş bir deneyimdir ve hem kişisel yeterliliğinize katkıda bulunmak için hem de psikolojiniz için oldukça yararlıdır.
  • Dans,folklör gibi kurslara katılmak,fiziksel olarak hareket kabiliyetinizi artıracak,aynı zamanda vücudunuzda farklı hormonların salgılanmasına yol açarak gerginlikten kurtulmanızı,kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.
  • Yabancı dil kurslarına katılmak,önemli bir zihinsel faaliyettir ve düşünme,algılama, muhakeme,odaklanma becerinizi artırarak,hafızanızı güçlendirmeye yardımcı olacaktır.
  • Bir takım hayır kurumlarına ve derneklere üye olmak,her şeyden öte bizden daha az şanslı insanlara yardım etme duygusunu yaşamanızı, yardımseverlik yönümüzün gelişmesini ve dolaylı olarak toplumsal duyarlılığımızın artmasını,manevi hazzı yaşamanızı sağlar.
  • Belirli günlerde arkadaşlarla beraber olmak,birlikte bazı anları paylaşmak, sinema ya da müzik etkinliklerine katılmak günün stresini atmanızı sağlar.
İster anne,ister baba olun,ister iş hayatı içinde olun,ister çalışmayın, hepimiz çocuklarımız için en iyisini istiyor,hayatımızı neredeyse onlara adıyoruz.Bu adanmışlık aslında o kadar sağlıklı bir tutum değildir ve kendi kişiliklerimiz ve hayatlarımız olduğunu unutmamamız gerekiyor.Bireysel olarak yapılabilecekler bu saydıklarımız ve daha başka birçok faaliyet olarak sıralanabilir.Kişisel olarak çabalarımız yeterli gelmiyorsa ve olumsuz düşüncelerimizden kurtulamıyorsak,uzman desteğine başvurmakta fayda var.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Evhamlı Anne Babalar" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Serap DUYGULU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Serap DUYGULU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Serap DUYGULU'nun Yazıları
► Boşanan Anne Babalar mı? Psk.Didem Turgut ÇÖNKÜ
► Sık Seyahat Eden Anne Babalar Psk.Serap DUYGULU
► Gençlerde Asilik ve Anne Babalar Psk.Dnş.Fatma KIRIMLI TAŞKIN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,991 uzman makalesi arasında 'Evhamlı Anne Babalar' başlığıyla benzeşen toplam 14 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Baba Çocuk İlişkisi Kasım 2016
► Alınganlık Kasım 2016
► Kıskançlık Kasım 2016
► Yılbaşı ve Çocuklar Kasım 2016
◊ Dizi Dizi Hayatlar Ekim 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:31
Top