TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Lenfödem Tedavisinde Pnomatik Kompresyon Cihazı ve Kinesiotaping Yöntemi

Fzt.Nilüfer KABLAN
İstanbul
Fizyoterapist
4 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 3 Makalesi varTelefon Numaraları Kayıtlı
 
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 8284,

* Yayın Tarihi : 27-06-2011 - 11:39 (2064 gün önce),

* Ortalama Günde 4.01 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3852 , Kelime Sayısı : 502 , Boyut : 3.76 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Fzt.Nilüfer KABLAN hakkında söyledikleri:
nilüfer hanimla meme kanseri tedavisi sırasında tanıştım. kolum şişmişti ve doktorum nilüfer hanımın ismini verdi. nilüfer hanımla görüştüm ve tedaviye başladık. önce beni detaylı değerlendirdi, kolumu santim santim ölçüp not aldı. bana hastalığımla ilgili beni yönlendirecek detaylı bir kitapcık verdi. kendimi çok güvende hissettim. öncelikle neler yapmam ve yapmamam gerektiğini çok iyi öğrendim. bir taraftanda tedavime devam ettim. kolum tamamen indi ve benim için örülen çorabı giymeye başladım. masaj, bandajlama ve hareketler konusunda o kadar güzel yetiştirildim ki, artık kimseye ihtiyaç ... [DEVAMI..]
(Halime gxx, Danışan, 01-07-2011)

Nilüferi uzun yıllardır tanıyorum aynı zamanda meslektaşıyım. Mezun olduğu yıldan bugüne kadar kendini sürekli geliştirmiş ve hastalarına en iyi ve en kaliteli hizmeti sunmak için her daim çalışmıştır. Lenfödem tedavisi konusunda Türkiye'de birçok çalışmalar yapmış başarılı fizyoterapistlerdendir. Sadece akademik alandaki başarıları değil klinik tecrübeleri bakımındanda diğer birçok meslektaşımdan farklıdır. Güven veren etik yaklaşımı ,özverili samimiyeti ve disipli yaklaşımı onu farklı kılan yönleridir. Emin ellerde olduğunuza inanın ve gerisini ona bırakın...arkadaşımı herkese tavsiye ediyo... [DEVAMI..]
(zekiye, Arkadaş/Tanıdık, 29-06-2011)

Fzt.Nilüfer KABLAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Lenfödem Tedavisinde Pnomatik Kompresyon Cihazı ve Kinesiotaping Yöntemi

PNOMATİK KOMPRESYON CİHAZI LENFÖDEM TEDAVİSİNDE ETKİLİ MİDİR?

Pnomatik kompresyon cihazının lenfödemi tedavi etme mekanizması, kompleks boşaltıcı fizyoterapi (KBF) kavramı ile taban tabana zıttır.

KBF uygulamasında önce lenf sıvısının boşaltılacağı sağlam lenf nodül ve damarları uyarılır. Bu uyarılan sağlam lenf damarları ile hasta lenf damarları arasında anastomoz kurulur ve yukardan aşağı doğru kademeli olarak hasta taraf lenf damarları kademe kademe boşaltılır. Pnomotik kompresyon cihazı ise tam aksine aşağıdan başlayan ve kademeli olarak yukarı çıkan bir basınç uygulamasını içerir. Uygulanan bu basınç ile sıvı sağlam taraf lenf nodullerine değilde hasta lenf nodüllerine itilir. Kısaca sıvı emilimin yapılacağı bölgeye aktarılamayıp yine hasta tarafta kalır.

KBF uygulaması sonrasında manuel lenf drenajı ile uyarılan damarların dokular arasındaki sıvıyı emmesine devam etmesini sağlamak ve boşaltılan lenf damarlarının yeniden dolmasını önlemek amacıyla özel materyallerle bandajlama yapılır. Pnomotik kompresyonun ise sağlam lenf damarlarının emme gücünü artıran bir etkisi olmadığı gibi, kişi cihazdan çıktıktan sonra boşalan lenf damarlar hızla geri dolmaktadır.
Bunlara ek olarak yüksek basınçta uygulanan cihazın lenf damarlarının daralmasına yol açarak dokular arasındaki sıvının akışını engellediği görülmüştür. Pnomotik kompresyon cihazının genital ve gövde ödemini artırdığını gösteren çalışmalar bulunmaktadır.
Bu olumsuz etkilerinden dolayı pnomotik kompresyon cihazının günümüzde lenfödem tedavisi amacıyla Avrupa ve Amerika’da kullanımı oldukça az orandadır. Fakat tüm bunlara rağmen lenfödem tedavisine etkisi net olarak ortaya konulamamıştır ve daha çok araştırma yapılmasına gereksinim duyulmaktadır.

LENFÖDEM TEDAVİSİNDE KİNESİOTAPİNG UYGULAMASI

Kinesiotaping Dr. Kenzo Kase tarafından 1971 yılında geliştirilmiş ve kineisotex isimli materyal kullanılarak uygulanan bir tekniktir. Amerika’da 1995, Avrupa’da 2002 ülkemizde ise 2005 yılında uygulanmaya başlanmıştır.

Kinesiotapingin tedavi edici etkisi kinesiotexin özel yapısı ve uygulama tekniği ile ortaya çıkmaktadır. Kinesiotex %100 kotondan yapılmış bir materyaldir. Deri kalınlığında ve yapısında olup boyunun %130-140’i oranında esneyebilmektedir. Özel örgüsü sayesinde derinin nefes almasını sağlayarak uzun süre (3-6 gün) cilt üzerinde alerji oluşturmadan kalabilmektedir. Sudan etkilenmediği gibi cilt üzerinde kaldığı sürece tedavi edici etkisini devam ettirmektedir.

Hangi bölgeye, hangi teknikle yapılacağına karar vermek için özel değerlendirme testlerinin uygulanması ve sorunun tespitinin ardında temel 9 uygulama tekniğinden en uygun olanı yapılmaktadır. Bazı durumlarda bu tekniklerin kombinasyonu yapılmaktadır.
 • Kinesiotaping tekniğinin temel olarak etkileri şu şekildedir;
 • Kas tonusunu düzenler
 • Kan dolaşımını artırır
 • Lenfatik sistem aktivasyonunu artırır
 • Eklemleri destekler
 • Proprioseptif uyarıyı artırır
 • Ağrıyı azaltır
Lenfödem tedavisinde kinesiotaping uygulaması temel tedavi yöntemi olarak değil Kompleks Boşaltıcı Fizyoterapiye destek olarak kullanılmaktadır. Lenfödem tekniğinde deri ile deri altı dokular arasında boşluk oluşturularak burada yer alan kan ve lenfatik damarların sıvıyı aktarma kapasitesi artırılmaktadır. Bu uygulama kola, bacağa ve gövdeye yapılmaktadır. Özelliklede bandajlamanın yapılamadığı gövde lenfödeminde ödemin giderilmesine ve hastadaki gerginlik, doluluk ve ağırlık hissinin ortadan kaldırılmasına büyük katkı sağlamaktadır. Hipoalerjik yapısı sayesinde cilt yapısı çok hassas olan lenfödem hastalarında güvenle kullanılabilmektedir.

Kinesiotaping yöntemi lisans sonrasında kinesiotaping özel sertifika kurslarına katılmış ve kurslardan başarılı olmuş fizyoterapistler ve doktorlar tarafından yapılmaktadır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Lenfödem Tedavisinde Pnomatik Kompresyon Cihazı ve Kinesiotaping Yöntemi ile İlgili Kavramlar : basınç cihazı, pnomatik kompresyon, kinesiotaping, kinesiotaping nedir, kinesiotaping tedavisi, kinesiotaping tekniği, kinesiotaping yöntemi
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Lenfödem Tedavisinde Pnomatik Kompresyon Cihazı ve Kinesiotaping Yöntemi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Nilüfer KABLAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Bel Fıtığı , Fzt.Celal ŞAHİN
 • Lumbosakral Fıtık Hastalarında, Ekstansiyonda Traksiyonun Etkinliği , Fzt.Celal ŞAHİN
 • Bel Tutulması ve Bel Ağrılarında Fizik Tedavi , Fzt.Umut PAKSOY
 • Ayakkabı Seçimi , Fzt.Alper KIZIL
 • Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı? , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Felç-İnme Hastalarında Rehabilitasyon , Fzt.Süleyman YILMAZ
 • Korkulu Rüya Osteitis Pubis Sendromu (Ops) ve Rehabilitasyonu , Fzt.Mustafa YALÇIN
 • Topuk Dikeni(Kalkaneal Epin) ve Tedavisi , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Anat Baniel Metodu Nedir? , Fzt.Mustafa Tarık KOBAN
 • Pilates ile Gelen Güzellik , Fzt.Gökhan AYGÜL
 • Femoroasetabular Sıkışma Sendromu , Uzm.Fzt.Adil SONGUR
 • Skolyoz İhmale Gelmez! , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Duyu Bütünleme Eğitimi Nedir? , Fzt.Ümmühan ÇÖPKES
 • Periferik Sinir Yaralanmaları ve Brachial Pleksus , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Bel Problemlerinde Fizyoterapi , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Fibromiyalji Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür? , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Serebral Palsy(Cp) ve Rehabilitasyonu , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Parkinson Hastalığı ve Fizik Tedavisi , Fzt.Umut PAKSOY
 • İnme(Felç) Sonrası İyileşme ve Rehabilitasyon Süreci , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) ve Fizyoterapi , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  19:58
  Top