TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Lenfödem

Fzt.Öznur ARSLAN
İstanbul
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 2 Makalesi varTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 5118,

* Yayın Tarihi : 20-01-2009 - 22:02 (2956 gün önce),

* Ortalama Günde 1.73 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 10170 , Kelime Sayısı : 1207 , Boyut : 9.93 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Fzt.Öznur ARSLAN hakkında söyledikleri:
merhaba ben lenfödem hastasıyım mayıs 2011 yılında öznur hanıma doktorumun tavsiyesiyle lenfödem tedavisine geldim 26 günlük bir tedavi sonucunda şişlerim normale döndü bası giysimi giyiyor ve rahatım.Öznur hanımın samimi yaklaşımı, güler yüzlü oluşu konuşkan ve her konuda yardımcı olmaya çalışması beni çok memnun etti. ben kendisinden çok memnun kaldım herkese tavsiye ediyorum. lenfödem hastaları kesinlikle korkmayın kendinizi öznur hanımın şifalı parmaklarına bırakın ne kadar doğru bir karar verdiğinizi görecek ve memnun kalacaksınız...
(hatice öxx, Danışan, 10-01-2012)

ben Öznur hanımdan tedavi almadım ama beraber çalıştığımız dönemler oldu. Özellikle lenfödem konusunda sıkıntısı olan hastalarımıza yardımcı olmak için samimiyetle bu yazıyı yazıyorum. Tedavi ettiği butun hastaların bilgisayr ve internet bilgisi olsa bu sayfa tavsiye ile dolacaktır. işini severek yaptığını güler yüzünü işindeki ciddiyetini, hastasına verdiği faydadan ilk kendisinin mutlu olduğunu çok rahatlıkla soyleyebilirim. daha önce dediğim gibi ben kendisinden tedavi almadım ama boyle bir konuda sıkıntım yada cevremde sıkıntısı olacak olan birisi oldugunda rahatlıkla gidilebilecek bir kiş... [DEVAMI..]
(Ahmet YAMAK, Arkadaş/Tanıdık, 06-01-2012)

merhabalar;ben öznur arslan'ın hastasıyım.Hala tedavim devam etmekte.Bu tavsiye yazısını yazmamın amacı benim gibi çaresiz kalanlara yol gösterebilmek ve ışık tutabilmek.Ben 42 yaşındayım.2 yıl kadar önce meme CA ameliyatı oldum.2-3 ay öncesi kolum şişti ve lenfödem teşhisi kondu.Onkoloğuma ve genelcerrahıma danıştım .İnternetten de çok araştırmıştım.Doktorum öznur hanımı önerdi ve tedaviye başladık.Bu yazıyı kolum bandajlı yazıyorum.20 seansı tamamladık.Öznur hanım sayesinde çok şükür kolumda şişlikler azaldı tedavinin sonlarına gelmek üzereyiz.Öznur hanım hergün 1 saati aşkın bandajlama ... [DEVAMI..]
(nurhayat K., Danışan, 30-01-2009)

Fzt.Öznur ARSLAN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Lenfödem

Lenf sistemi üzerine yapılan araştırmaların geçliği ve yetersizliği nedeniyle bu sistemi etkileyen en ciddi hastalıklardan biri olan lenfödemin tedavisinde de aynı oranda geç kalınmıştır. Yaklaşık otuz yıldır kullanılan tedavi protokolünün yaygın olarak bilinmemesine de sebep olarak aynı neden gösterilebilir.

Bu nedenledir ki ülkemizde kaç kişinin bu durumdan etkilendiğine dair araştırmalar oldukça sınırlıdır. Uzmanlık alanı olarak genellikle tercih edilmemekte dolayısıyla bu hastalığın seyri,nedenleri ve etkin tedavi yöntemlerini ortaya koyan ulusal yayın yapılamamaktadır.
Kompleks dekonjestif fizyoterapi olarak adlandırılan, bir çok parametrenin birlikte kullanıldığı protokol ise özellikle Almanya olmak üzere bir çok ülkede kabul görmüş,etkinliği kanıtlanmış,yaygın olarak kullanılan bir tedavi şeklidir.

Kronik seyreden bu hastalıkta önemli olan hastalığa en erken dönemde müdahale edebilmektir.

Bunun için de muhtemel risk altında olan grubun bilinçlendirilmesine daha hastaneden taburcu olmadan başlanmalıdır.
Genellikle prostat,meme CA lardan sonra lenf nodüllerinin çıkarılmasına ve radyoterapi uygulamalarına paralel olarak seconder lenf ödem riski de artmaktadır.
Günümüz teknolojisiyle yapılan cerrahiler sonucunda klasik radikal mastektomi gibi cerrahilere nazaran elbette ki lenf ödem görülme sıklığı azalmıştır. Son dönemde kullanılan sentinal nod biyopsisi ise bu anlamda oldukça önemli bir yere sahiptir. Tabi ki uygulanan cerrahi teknik hastalığın evre ve şiddetiyle mutlak doğru orantılıdır.
Rehabilitasyon programlarında fizyoterapistlerin yaygın olarak tercih ettiği koruyucu fizyoterapi anlayışı bu gruptada etkin şekilde tercih edilmelidir. Onkoloji servislerinde cerrahi öncesi veya sonrasında hastalar uzmanlar tarafından eğitilmeli ve bilinçlendirilmelidir. Çünkü lenfödemden korunmak lenfödemi tedavi etmekten çok daha kolaydır.

Kişinin bilinçli olması demek oluşabilecek en küçük farklılığı dahi yorumlayabilmesi demektir. Bu da erken dönemde müdahale olanağı sağlayacaktır.
Günlük yaşamda görülebilecek durumlar ve bu değişikliklerin neyi işaret ettiğine dair kısa bir bilgi vermek gerekirse şöyle sıralayabiliriz;
- sürekli taktığınız yüzük vs gibi eşyalar parmaklarınızı mı sıkmaya başladı?
Bu şişliğin ellerde oluşmaya başladığına işarettir.Burda önemli olan belirli bir aktiviteyi takiben mi oluştuğudur. Örneğin kolunuzu çok kullandığınız zamanlarda mı (yoğun ev işleri,yazı yazma,araç kullanma vs...) şişiyor? Geceleyin istirahatle düzeliyor mu? Yada kolunuzu yukarı kaldırma pozisyonunda veya altına yastık vs. koymak kaydıyla yüksek yerde pozisyonlayıp dinlendirmekle rahatlıyor mu?
Sizin için bu durumların varlığı lenfödemin başlangıç evresinde olduğunuzu gösterir.
Çoğu durumda yapılan hata bunu önemsememektir. Kendiliğinden geçmesi tamamen geçtiği anlamına gelmez. Basit bir açıklama yapmak gerekirse; lenf damarlarınızı içindeki sıvıyı gitmesi yere taşıyan kanallar olarak,lenf nodüllerini de ara istasyonlar olarak düşünün. Eğer cerrahi geçirdiyseniz ve lenf nodüllerinizden bir kısmı alındıysa veya radyoterapi aldıysanız ,bu çalışan sistemde bir eksikliğe neden olacaktır. Yani hasar görenlerin işini sağlıklı kalanlar yapmaya çalışacaktır ve kendisine fazla gelen işi tamamlamak için daha fazla çalışmak zorunda kalacaklardır. Zamanla bu aşırı aktivite sonucunda sağlıklı olanlarda dahi yıpranmalar söz konusu olacaktır. Ve zaten kapasitesinden fazla olan bu iş yükünü tamamlayamayacak,neticesinde şişlikler meydana gelecektir. Başlangıç evresinde olduğu için de kolunuzu yukarı kaldırdığınızda yer çekiminin de etkisiyle şişlik kendiliğinden geçecektir. Ancak müdahale edilmediğinde bir süre sonra transferi sağlanamayan sıvı istirahatte dahi geçmeyecek,şişlik artacaktır.
Bu durumda hastaların yapması gereken;öncelikle uzman birine danışıp öğrenecekleri self drenaj tekniklerini ve uygun egzersizleri günlük hayatlarında uygulamaktır. Böylelikle sıvının taşınmasını kolaylaştıracak ve birikmesini engellemiş olacaklardır. Gerekli gördüğü durumlarda uzman,hastaya bandajlama tekniklerini de öğretebilir. Böylelikle self drenaja destek olarak uygulayabilirler. Yapılan araştırmalar basınç altında yapılan egzersizlerin çok daha iyi etkileri olduğunu göstermiştir.

Varolan ödemin geçirilmesi kadar daha fazla ödem oluşmaması için bir takım aktiviteleri sınırlamak gerekebilir. Öncelikli olarak her türlü yaralanma ve enfeksiyon riskini en aza indirmek gerekir.

Başlangıç evresi varlığını yüzük vs gibi eşyaların sıkması yanında; dolgunluk hissi,kol veya bacakta ağırlık hissi gibi belirtilerle de kendini gösterir.
Ayrıca iç çamaşırlarının gövdede bıraktığı izler de önemli belirtilerdendir. Oluşacak şişlik sadece kolu veya bacağı değil ilgili gövde kısmını da ilgilendirir. Bu nedenle oturma pozisyonunda deri kıvrımları iki yanda eşit mi değil mi diye de kontrol edilmesinde fayda vardır. Etkilenen tarafta ki gövde kısmında diğerine nazaran daha çok kıvrım oluşması muhtemel şişliğin belirtisi olarak değerlendirilmelidir.

Burda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da ;halk arasında bilinenin aksine klasik ovma vs gibi masaj uygulamalarının zarar vereceğini bilmektir. Sıcak uygulama ve kolun aşırı kullanımı şişliği artıracak risk faktörleridir.Cildin nemli tutulmasına özen göstermek gerekir(deride oluşacak çatlaklara karşı ph ı nötral olan kremler günlük kullanılmalıdır.)Evde oluşabilecek kesi,yanık gibi durumlarda kullanmak üzere antibiyotikli kremlerden bulundurmakta fayda vardır.

SIKÇA SORULAN SORULAR;

-her meme kanserinden sonra lenfödem görülür mü?
Yapılan araştırmalar meme kanserli hastaların %25 inde lenfödem geliştiğini göstermiştir. Bu bir çok etkene bağlıdır,günümüzde ilerleyen cerrahi teknikleri ve radyoterapi uygulamalarındaki gelişmeler hastalığın insidansını elbette azaltmıştır.
-Prostat kanseriyle lenfödem arasında ne gibi bir bağlantı bulunmakta?
Prostat kanserinde uygulanan cerrahi işlemlerde genellikle inguinal(kasık),iliac ve sacral lenf nodülleri çıkarılabilir. Bunun anlamı şudur;bacaklarımızdaki ilgili lenf sıvısı öncelikle inguinal lenf nodüllerine oradan da daha derindeki iliac ve sacral nodüllere taşınır ve venöz sisteme aktarılır. Cerrahide bu nodüllerin kısmen veya tamamen çıkarılması bacaklardaki lenf transportunu olumsuz etkiler ve yetmezliğin sonucunda lenfödem gelişir.
Lenf ödem gelişme riski%75 dir.

-Bu hastalığın ortaya çıkması için geçmesi gereken belirli bir
süre var mı?
Vakaların sıklıkla ilk yıl içinde oluştuğu,bunun yanı sıra yıllar sonra da görülebildiği kaydedilmiştir.
-Eğer metastaz durumu varsa yapılan bu tedavi zararlı olur mu,veya artırıcı bir rolü olur mu?
Yapılan araştırmalar ne manuel drenajın ne de diğer yöntemlerin kötü etkisi olmadığını,zarar vermediğini ortaya koymuştur. Ancak tedavi esnasında metastaz varlığını düşündüren bir durum olduğunda mutlaka hastayı onkoloğuna yönlendirmek gerekir. Öncelik onkolojinindir. Bunun ayrımını yapabilmek yani farklılıkların ne anlama geldiğini bilmek özel eğitim ve tecrübe gerektirir. Bu nedenle tedavinizi yapan kişinin bu anlamda yeterli olup olmadığını mutlaka araştırmalısınız.

-Varolan şiddetli ağrının nedeni lenfödem mi?
Kesinlikle hayır,lenfödemin en kaba tanımı şudur;ağrı göstermeksizinkol veya bacakta oluşan proteinden zengin ödemdir. Ağrının varlığı sinir sisteminde oluşan sekonder bir problemin işareti olabilir.

- Lenfödemli bacakta renk değişikliği olur mu?
ilk iki evrede renk değişikliği söz konusu değildir. Halk arasında fil hastalığı olarak bilinen bizim elephantiasis evresi dediğimiz evre de renk değişikliği görülebilir. Genelde venöz sistemdeki problemler nedeniyle olabilir. Ancak metastatik durumlarda da soluk mavi,kırmızı renk değişikliği önemli bir işarettir. Bunun tanısı için mutlaka uzman doktorunuza başvurmanız gerekir.

- Belirttiğiniz tedavi kesin bir çözüm müdür?
Başarı uygulayan kişiye ve hastayla uyumlu çalışmaya bağlıdır. Farklı bir problem olmadığı sürece sonuç tatmin edici olacaktır. Ancak kronik olduğunu belirttiğimiz bu hastalığın siz dikkat etmediğiniz sürece kendinizi risk faktörlerinden korumadığınız sürece tekrar oluşma durumu mevcuttur.

-Kullanılan bandajları özelliği var mı?
Elastik bandaj kullanımı kesinlikle uygun değildir. Lenfödeme uygun basınçla üretilen bandajlar kullanılmalıdır. Ayrıca bandajlama tekniği de özeldir,normal sekiz sarımlar vs. kullanılmaz. Her vucut kısmı için farklı ölçüde badaj seçilir,örneğin 6-8-10-12 cm lik farklı bandaj boyutları vardır. Elin bandajlama tekniği farklıdır,dirsekte kullanılan sarım tekniği farklıdır.

-Radyoterapi uygulamasının ne gibi bir etkisi olmakta?
Bilinen en belirgin etkisi;radyasyon ışınlarının etkisiyle cildin hemen altında yerleşim gösteren yüzeyel lenf damarlarının hasar görmesidir.

-Lenf ödem nedeniyle omuz ekleminde problem oluşur mu?
Ağırlığı artan kolu hareket ettirmek zamanla zorlaşacaktır. Bu bir kısır döngü oluştrabilir;hareket etmedikçe şişlik artar şişlik arttıkça hareket zorlaşır. İmmobilizasyona bağlı olarak da omuz ekleminde artroz vs,omuz bağlarında tendinit vs. gelişebilir. Ancak bunun nedenini ortaya koyacak olan ortopedistlerdir. Şayet lenfödeme eşlik eden bir ortopedik problem varsa tedavide buna yönelik uygulamalara da yer verilir.

-Bir tedavi süresi ne kadardır?
En az 3-4 hafta sürmeli ve haftada en az beş gün uygulama yapılmalıdır. Seans süresi 45 dakika ile bir saat arasında değişebilir. Tedavi süresi ise lenfödemin şiddetine bağlıdır. Elde edilen ilerlemeye bağlı olarak uzayabilir.

-Bandaj gece çıkarılır mı?
Bandaj seanstan seansa kadar kullanılmalıdır. Ancak tolere edememe gibi durumlarda sizin için en doğrusuna uzmanınız karar verecektir.

_Tedavi sonunda verilen bası giysisi ne kadar süre ile giyilir?
Tedaviyi takiben en az 6 ay sürekli kullanılmalıdır. Sonrasında uzmanın kararına bağlı olarak geceleri çıkarılabilir. Bollaşan bası giysileri ise değiştirilmelidir.
-Fabrikasyon üretim giysiler zararlı mı?
Her hastanın şişlik derecesi ve anatomik özellikleri farklıdır,ayrıca tedaviye verdiği cevap da farklılık gösterir. Dolayısıyla tedavi biterken size özel ölçü alınıp sipariş verilmesi sizin için çok daha faydalıdır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Lenfödem" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Öznur ARSLAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Bel Fıtığı , Fzt.Celal ŞAHİN
 • Lumbosakral Fıtık Hastalarında, Ekstansiyonda Traksiyonun Etkinliği , Fzt.Celal ŞAHİN
 • Bel Tutulması ve Bel Ağrılarında Fizik Tedavi , Fzt.Umut PAKSOY
 • Ayakkabı Seçimi , Fzt.Alper KIZIL
 • Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı? , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Felç-İnme Hastalarında Rehabilitasyon , Fzt.Süleyman YILMAZ
 • Korkulu Rüya Osteitis Pubis Sendromu (Ops) ve Rehabilitasyonu , Fzt.Mustafa YALÇIN
 • Topuk Dikeni(Kalkaneal Epin) ve Tedavisi , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Anat Baniel Metodu Nedir? , Fzt.Mustafa Tarık KOBAN
 • Pilates ile Gelen Güzellik , Fzt.Gökhan AYGÜL
 • Femoroasetabular Sıkışma Sendromu , Uzm.Fzt.Adil SONGUR
 • Skolyoz İhmale Gelmez! , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Duyu Bütünleme Eğitimi Nedir? , Fzt.Ümmühan ÇÖPKES
 • Periferik Sinir Yaralanmaları ve Brachial Pleksus , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Bel Problemlerinde Fizyoterapi , Fzt.Gökhan ŞAHİNARSLAN
 • Fibromiyalji Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür? , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Serebral Palsy(Cp) ve Rehabilitasyonu , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Parkinson Hastalığı ve Fizik Tedavisi , Fzt.Umut PAKSOY
 • İnme(Felç) Sonrası İyileşme ve Rehabilitasyon Süreci , Fzt.Aykut ÖZYALÇIN
 • Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) ve Fizyoterapi , Uzm.Fzt.Halil İbrahim KURMAZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  06:53
  Top