2007'den Bugüne 91,838 Tavsiye, 28,135 Uzman ve 19,915 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuğumuza Nasıl Davranalım;kardeş Kıskançlığı/Kardeş Kardeşin Kuması Haline Gelmesin!
MAKALE #9134 © Yazan Gönül BAYALTUN | Yayın Haziran 2012 | 11,203 Okuyucu
İnsanın doğasında mayası varolan kıskançlık,(az ölçüde) kişide bulunduğunda ;kişiyi başarı,ilerleme konusunda motive etse de,aşırı kıskançlık ;kin ,nefret,öfke,özgüven eksiklikleri yaratır ve kişi hep kendisini; daha üstün,daha başarılı,daha güzel, daha yetenekli,daha çok sevilen ,beğenilen bulduğu kişiyle kıyaslar halde bulur.

Kıskanç kişinin gözü hiç kendi yetenekleri, kendi ilgileri ve ne yapabileceği konusunda değildir.olmadığı içinde bu kendine olumsuz bakış açısıyla hep geriler yada gelişemez.kendi güzel yeteneklerini, başarılarını ortaya çıkaramaz.


Kıskanç kişi hep kendisine şüpheyle bakar;yeteneklerinden , yaptıklarının doğruluğundan emin değildir.herkesin onu sevmediği,beğenmediği, kendisinin yeterince iyi olmadığı, eleştirileceği korkusuyla toplum içinde konuşamaz, fikirlerini söyleyemez, yapacaklarını yapamaz.yapsa bile tedirgin ve emin olmadığından gerçekten beğenilen ve doğru bir şey yapamaz!


Doğru ,beğenilen şeyler yapmak, kendinize tam odaklanma , olumlu düşünmeyle,kendi potansiyelinizi en iyi ortaya koymakla elde edilir.Kıskanç kişiler yeteneklerinin en iyisini ortaya koymak için değil” başkalarının en iyisini keşfedip onu yapmak ve beğenilen takdir edilen olmak için uğraşır”insan başkasının istediğini değilde , en iyi şekilde kendi isteğini ve yetenekli olduğu konuyu yapabileceğinden,başkasına benzeme çalışması başarılı değildir,özgünlüğünü ortaya koyamaz.


Kıskançlık kişide bir kısır döngüye dönüşür:başkası olup- beğenilmeye çalışırsınız olamadığınız için daha başarısız duruma düşersiniz,daha başarısız oldukça daha çok kıskanırsınız!


Aşırı kıskanç kişiler özellikle kardeşler arası kıskançlıkta:kıskandığı kişinin, kardeşin ,en sevdiği nesnelerine zarar vermeye başlar, (0nun çok sevdiği elbiselerini kesmek, oyuncaklarını kırmak, seviyorum diyerek çimdiklemek, kucaklıycam derken yere düşürmek…) sürekli olarak kavga çıkarır, huzursuzdur.insan kendi varoluşunu ortaya koyamadan mutlu ve başarılı olamıyor yaşamda demiştik.Kıskanç kardeşte kıskandığı kardeş sayesinde varoluşunu tehdit altında görür.


ŞÖYLE Kİ: eğer anne-baba ,yakın akarabalar kardeşlerden birine daha çok sevgi, ilgi gösteriyor ve diğer kardeşi onunla kıyaslayarak” sen ablan kadar çalışkan, başarılı değilsin. Onun kadar çalışmıyorsun,sen onun kazandığı okulu kazanamıycaksın,onun dolabı hep düzenli seninki hep karışık,o bugun peki almış sen hiç peki almıyorsun,öğretmeni onu çok seviyor..)


Bu sözlerin kıskanç çocuğa mesajı: “seni beğenmiyoruz, takdir etmiyoruz ,onaylamıyoruz. Sen ancak ablan olursan seni beğenirizdir.”


Bu durum Dünya’da var oluşunu ortaya koyamadan mutlu olamayan insan için “varlığının reddedilmesi”anlamına gelir ve kişi buna duyduğu tepki,öfke,kin nefretle,hem kıyaslandığı kişiye zarar verir,hem beğenilmiyorum,kimse beni sevmiyor, ilgilenmiyor diye düşünen çocuk;anne-baba,öğretmen yada diğer kendini beğenmeyen kişileri aynı duygularla yüzleştirmek ve bu şekilde ilgi çekmek ve var olmak ister.(bu çim ekip üzerine kaya koyduğunuz çim tohumlarının kayanın baskısından dik bir şekilde doğru yoldan çıkmadığı için,kayanın kenarlarına doğru uzanarak eğri yoldan çımaya çalışması gibidir) Yani oda sizi öfkelendirecek,kızdıracak ve tepkinizi çekecek davranışlara yönelir;başarısız olmak, kötü olmak, ders çalışmamak, beceriksiz ve sakar olmak..gibi…


Sizin mükemmellik anlayışınıza bir türlü ulaşamayan ve mükemmel! olamayan çocuk, tamamen karşıt tarafta(en kötü) durumda var olarak, bu şekilde ihtiyacı olan sizin ilginize ulaşır. Sizde hiç sesi çıkmazken neler oluyor diye sormadığınız çocuğunuzu “kötülüğünü!” ortaya koyunca ilgilenirsiniz kötü şekilde..


Böylece ,kıskanç çocuğa doğru yoldan alamadığı anne-baba ilgisini yanlış yoldan almak düşer…


Bu kardeşi kardeşe kuma yapmaktır.


Bazı aileler içince dikkat edilirse ;çok başarılı,çok sevilen,takdir edilen bir kardeşten sonra,tam aksine” çok başarısız,uyumsuz ve sorunlu” denilen kardeşler vardır….


Bu çocuklar mı sorunludur,ailenin çocuk eğitim tarzı mı???


Bu durumun terapisi de çok zordur. Genelde ailelerin,çok sevdiği, başarılı bulduğu çocuklarını, başarısız,sorunlu buldukları çocuklarıyla eşit sevgi ve ilgi göstermeye yanaşmadıkları görülür.Çünkü başarılı ve beğenilen çocuklarla bazı anne-babaların özdeşleştiği(kendilerini de başarılı ve beğenilen hissettikleri),Başarsız sorunlu çocuklarını ise kabul edemedikleri ve etmeye gönüllü olmadıkları görülür…


TERAPİ AİLEYLE BİRLİKTE DEVAM EDERSE BAŞARILI OLUR. ÇÜNKÜ İLK ÖNCE DEĞİŞMESİ GEREKEN AİLENİN ÇOCUĞA KARŞI DUYGULARI,DÜŞÜNCELERİ VE DAVRANIŞ YAPISIDIR.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuğumuza Nasıl Davranalım;kardeş Kıskançlığı/Kardeş Kardeşin Kuması Haline Gelmesin!" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Gönül BAYALTUN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Gönül BAYALTUN'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Gönül BAYALTUN Fotoğraf
Gönül BAYALTUN
Denizli
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimcisi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi78 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Gönül BAYALTUN'un Yazıları
► Kardeş Kıskançlığı Psk.Elçin BOZ ORHAN
► Kardeş Kıskançlığı Psk.Pınar TURANLI DURMUŞ
► Kardeş Kıskançlığı Psk.Elif Can ÖZTÜRK
► Kardeş Kıskançlığı Psk.Yeşim KURUÇAY
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,915 uzman makalesi arasında 'Çocuğumuza Nasıl Davranalım;kardeş Kıskançlığı/Kardeş Kardeşin Kuması Haline Gelmesin!' başlığıyla benzeşen toplam 17 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:52
Top