2007'den Bugüne 83,626 Tavsiye, 26,262 Uzman ve 18,672 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Çocuğum Neden Kusuyor?
MAKALE #9730 © Yazan Prof.Dr.Mehmet KANTAR | Yayın Ekim 2012 | 66,195 Okuyucu ÇOK OKUNUYOR
Bebeklerde doğum sonrası ilk 4 ayda kusmalar olabilir (normal reflü). Ancak sonraki aylarda süren reflü nedeniyle çocuklar kusmaya devam edebilirler.Gastritte de karın ağrısı ve kusmalar olabilir. Bunun dışında bebek beslenmesinde en sık yapılan hatalardan biri, aşırı beslemedir. Bu tür durumlarda taşma kusması denen kusmalar olabilir. Bebeklerin gazları çıkartılırken de kusma gözlenebilir.

Ancak, pratikte çocuklarıen çok kusturan neden, genelde enfeksiyon hastalıklarıdır. Basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu (viral ya da bakteriyel) sırasında bile çocuk 1-2 kez kusabilir. Kulak iltihabı (otit), sinüzit ve alt solunum yolu (pnömoni-zatürre,bronşit, bronşiolit vd) enfeksiyonlarında da kusma gözlenebilir. Özellikle alt solunum yolu enfeksiyonlarında, çocuklar öksürürken kusma tetiklenebilir. Böyle bir durumda kusmuk içinde balgam da gözlenir.

Arka arkaya olan çok sayıda kusma bir gastroenterit (mide-barsak iltihabı) tablosunun başında ortaya çıkabilir. Önce kusma ile başlayan bu tabloya ateş ve ishal sonradan eklenebilir. Bazen hiç karın ağrısı olmayabilir ve ishal gözlenmeyebilir. Bu durumlar genelde virüslere (rota virüs, adeno virüs), bazen de bakterilere bağlıdır. Besin zehirlenmesi durumunda da çocuklarda tek başına kusma gözlenebilir. Karaciğer iltihabı olan hepatitlerde de çocuklar kusarlar. En sık hepatit A buna neden olur. Bunun dışında hepatit B, C ve diğer vira hepatitlerde ve safra kesesi hastalıklarında kusmalar olabilir. Karın ağrısı ve sarılık da görülebilir.

Böbrek iltihaplarında (pyelonefrit) da kusma, yüksek ateş ve karın ağrısı vardır. İdrar yaparken ağrı,sık idrara çıkma ve yan ağrısı olabilir. Böbrek taşı olan çocukta da şiddetli karın ağrısı ve kusmalar olabilir.

Israrlı kusmalar, şeker hastalığının da belirtisi olabilir.Diğer metabolik (üre yüksekliği gibi)hastalıklarda da çocuk kusabilir. Fazla verilen D vitamini (balık yağı) ve kalsiyum da hastayı kusturabilir.

Menenjit ve ensefalit gibi beyin ve etrafındaki zarların iltihaplarında da çocuklar fışkırarak kusarlar. Buna ateş ve baş ağrısı da eşlik eder.

Apendisitte de kusma en önemli belirtilerden bir tanesidir. Buna şiddetli karın ağrısı mutlaka eşlik eder.

Nadir görülmekle beraber pankreas iltihaplarında ve barsak tıkanmalarında da çocuklar kusarlar.

İlaçlardan bazıları da kusmaya neden olabilirler. Ör; Demir ilaçları, antibiyotikler. İlaçların tadından kaynaklanan kusmalar da olabilir. Ör; Antibiyotikler. Aslında pratikte kullandığımız çoğu ilacın tadı çocuklar tarafından sevilmez.

Karın içinde yer kaplayan oluşumlar (kistler, tümörler) da kusma ve karın ağrısı ile karşımıza gelebilir.Bu hastalarda karında şişlik de bulunur. Bazen beyin tümörleri de fışkırır tarzda kusma ve baş ağrısına yol açarlar.

Kalpte ritim bozukluklarında da kusma bir belirti olabilir. Çocukta göğüs ağrısı olabilir.Ya da çocuk tanımlayamaz, sadece göğsünü tutabilir.

Çok kusunca ne olur?

Bu durumlarda çok sayıda kusma ve/veya ishal sıvı ve elektrolit (sodyum, potasyum) kaybına yol açarak,çocuğu susuz ve bitkin bırakır (dehidratasyon). Çocuğun ağzı kurur, gözleri çöker, idrar çıkışı olmaz ve dalgın ve uyuklar hale gelir. Bu konu çocuk sağlığı ve hastalıklarının en acil konularından biri olup böbrek yetmezliği riski vardır. En hızlı bir şekilde kusmanın önlenmesi ve idrar çıkışının sağlanması gerekir.

Kusan çocuklarda ayrıca,kusmuğunu aspire etme (soluk borusuna ve akciğerlerine kaçma) riski vardır. Bu nedenle çocuklar kusarken yan çevirmek gerekir.

Özetle, ısrar eden kusmalar,çocuklarda acil bir durumdur. Mutlaka bir hekim görmelidir. Çok kusan çocukta idrar çıkışı aile tarafından yakın izlenmelidir.

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuğum Neden Kusuyor?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Dr.Mehmet KANTAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Prof.Dr.Mehmet KANTAR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     29 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Mehmet KANTAR Fotoğraf
Prof.Dr.Mehmet KANTAR
İzmir
Doktor "Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi9 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Prof.Dr.Mehmet KANTAR'ın Makaleleri
► Çocuğum Sağlıklı mı ? Fzt.Mustafa Tarık KOBAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,672 uzman makalesi arasında 'Çocuğum Neden Kusuyor?' başlığıyla benzeşen toplam 93 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Çocuklarda Öksürük Aralık 2012
► Çocuklar ve Kansızlık Kasım 2012
► Bebekte Diş Çıkarma ÇOK OKUNUYOR Ekim 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:35
Top