2007'den Bugüne 83,977 Tavsiye, 26,343 Uzman ve 18,780 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Normal Doğum ve Sezaryenin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir
MAKALE #9934 © Yazan Op.Dr.Pınar TOKATLIOĞLU | Yayın Kasım 2012 | 4,580 Okuyucu
Normal doğumun da Sezaryeninde artı ve eksileri vardır. Ama bizim için en önemli
olan doğum olayının hem anne hem de bebek açısından en sağlıklı şekilde sonlanmasıdır.

Bazı koşullarda normal doğum anne için bazı koşullarda da bebek için risk taşır :örneğin daha önce rahimle ilgili myomektomi vs. gibi geçirilmiş operasyonlar, kemik çatıda darlıklar, bebeğin plasentasının doğum kanalına yerleşmesi gibi. Böyle durumlarda sezaryen anne içinde bebek için de hayat kurtarıcı bir operasyon olabilmektedir Ama koşullar iyiyse normal doğum anne için elbette iyidir. Normal doğumda annenin iyileşme süreci çok daha hızlıdır. Karın içine girilmesi gerekmediği için, buna bağlı bir takım komplikasyonlar ortaya çıkmaz. Hastanede kalış süreci kısadır. Anne hastaneden daha çabuk çıkar, normal işine ve normal hayatına daha çabuk döner. Doğumdan hemen sonra anne ile bebek arasında yakın temas kurulabilir ve emzirme başlar. Ve tabi ki anne büyük bir olayı başarmanın hissi, ile anne olmanın coşkusunu daha yoğun yaşayabilir.Buna bağlı olarak doğum sonrası depresyonlar normal doğum yapmış annelerde daha az görülmektedir.

Bebek için ise, eğer her şey yolunda gidiyorsa, normal doğumda hiçbir problem yaşanmaz. Bebek doğum sırasında kemik pelvis içinden geçerken ciğerlerindeki suyu daha rahat atıp ilk nefesini daha kolay alabilir. Ancak çok nadiren çıkımda bebek uzun süre beklerse oksijensiz kalması ile doğum sonrası yoğun bakımı gerektirecek komplikasyonlar olabilir. Ancak unutulmaması gereken bir nokta da sezaryen ile doğumları artmış olmasına rağmen serebral pulsy miktarı azalmamıştır, bu da bu konuda zor doğumların suçlanmasının yersiz olduğunu göstermektedir.

Zor doğumlarda annenin yeterli ıkınmayı yapamayarak destek olamadığı durumlarda vakum, forseps gibi uygulamalar gerekebilir. Yine normal doğumda genital bölgede olaşabilecek sarkmalar ve kas yırtılmalarından korkulur: bunun için uygun bir kesi (epizyotomi) açılarak bu risk azaltılmış olur. Diğer taraftan bazen epizyotomiye rağmen o bölgedeki kaslarda esneme ve yırtıklar oluşabilir, bunlar ,ilerleyen yıllarda doku gevşekliğinin de artması ile idrar kaçırmaya kadar varan sorunlara zemin hazırlayabilir.Sezaryande karında olan dikişler normal doğumda perine bölgesinde olur ve bakımı gereklidir.

Bir ameliyat olduğu düşünülürse Sezaryen ancak gerektiği taktirde yapılmalıdır.
Anne açısından ameliyat sonrası gaz çıkarma, mobilize olma gibi sıkıntılar nedeniyle iyileşme süreci biraz daha geç olmaktadır. Bebek açısından da sezaryen bebeği dar bir kanaldan geçmek zorunda bırakmadığı için oksijensiz kalma riski açısından korumakla birlikde bu kez ciğerlerindeki suyu atmasında ve ilk nefesini daha rahat almasında bir dezavantaj sağlayabilmektedir. Ayrıca doğum kanalından geçtiği sırada bebek dış dünyaya daha iyi hazırlanabilmekde ve ağrılı dönem sütün gelmesini kolaylaştırmaktadır.
Sezaryenin planlı, programlı olması bir avantajdır, ancak doğum sayısını kısıtlaması bir dezavantajdır.

Süre olarak karşılaştırırsak, Normal doğum süreci başlangıcından itibaren ortalama 10 saat civarında sürse de ağrılı olan kısmı son saatleridir ve epidural analjezi ile etkin şekilde giderilir. Bebeğin çıktığı doğumun ikinci evresinin 15 – 30 dakika arasında sonlanması gerekir. Sezaryen operasyonu da yaklaşık olarak 30 dakika ila bir saat arasında sürer. Doğum sonrasını göz önüne aldığımızda normal doğum sonrası ağrılar ve nekahet dönemi hemen sonlanırken sezaryen sonrası karın duvarındaki kesi nedeniyle daha uzun süre ağrı olur ve günlük hayat dönme süresi daha uzun süredir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Normal Doğum ve Sezaryenin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Pınar TOKATLIOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Pınar TOKATLIOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Pınar TOKATLIOĞLU Fotoğraf
Op.Dr.Pınar TOKATLIOĞLU
İstanbul
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi15 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Pınar TOKATLIOĞLU'nun Makaleleri
► Normal Vajinal Doğum Prof.Dr.Alparslan BAKSU
► Normal Doğum ve Seyri Op.Dr.Ayşe DARAMA
► Ağrısız Normal Doğum Op.Dr.Ali Ata ÖZDEMİR
► Normal Doğum mu? Sezeryan mı? Dr.Hasan YILDIZ
► Normal Doğum mu Sezaryen mi ? Op.Dr.Kenan ERTOPÇU
► Normal Doğum ve Sezaryen Dr.Orkun ÇETİN
► Normal Doğum ve Sezaryen Op.Dr.Müjde KOYUNCU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,780 uzman makalesi arasında 'Normal Doğum ve Sezaryenin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir' başlığıyla benzeşen toplam 56 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Yaz Aylarında Gebelik Haziran 2013
► Babanın Bebeğe Etkisi Nisan 2013
► Vaginismus ve Tedavisi Aralık 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:04
Top