2007'den Bugüne 81,157 Tavsiye, 25,806 Uzman ve 18,065 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Livaneli'nin "Son Ada"Sı
YAZI #266 © Yazan Dr.İbrahim ATEŞ | Yayın Ocak 2009
Doğa-uygarlık ve gerçeklik-ideal çatışmalarını örtük şekilde işlediği "Son Ada" adlı romanında Zülfü Livaneli, insanın bireysel güçsüzlüğü ve edilgenliğini, insan topluluğunun otorite karşısındaki teslimiyetçiliğini anlatırken, yoğun umutsuzluk duyguları yaşattığı okuru çözüm üretmeye zorluyor.
Tamamen doğal koşullarda, uygarlıktan uzak bir adada yaşamayı seçen insanların kaderi darbeci, eski bir devlet başkanının adaya yerleşmesiyle ansızın değişir. Gizli zorbalık sergileyen bir güce maruz kaldığında hem insanoğlunun, hem de insan topluluğunun adım adım parçalanışını Livaneli, yaşadığımız ülkeye açık göndermeler yaparak kelimelere döküyor. Mantık sınırlarını çoktan aşmış, delilik kriterlerini zorlayan bir adamın insanları peşinden bir şekilde sürükleyebildiğini tarih defalarca örneklediği için, okurun başlangıçtaki şaşkınlığı yerini meraka ve kabullenişe bırakıyor.
Doğal yaşamı seçen ada halkı, sahip olduklarını kaybetme korkusu ve büyük bir servet edinme hayali ile darbeci başkana pek de hatırısayılır direniş göstermeden boyun eğiyor. Romanda korkunun ve hayalin insan ruhunu bu kadar çabuk ele geçirişini görmek ve gerçek yaşamda da durumun bundan pek farklı olmayacağını sezmek ürkütücü. Bu noktada, hayallerle güdülenen, başaran insanın, bundan çok daha sık olarak hayallerle kaybettiğini ya da kaybettirildiğini düşünmeden edemiyor insan.
Eserin yumuşak karnı, kuşkusuz, anlatıcının anlatımına egemen olan didaktik üslup. Bu tesbit karşısında, anlatıcının sıradan birisi olduğu ve okuma alışkanlığı olmayan insanlara bile bu yolla ulaşmayı hedeflediği şeklinde yükselen itirazı, "kötü adam" zorba başkanın bile insanları gizli-dolaylı yolla etkisi altına aldığını anımsatarak, etkisiz hale getirebiliriz.
Livaneli'nin sanatsal yaratısında kendimize en yakın hissettiğimiz ya da kendi idealimizin yansıması olarak algıladığımız "Yazar" karakteridir. Olacakları en baştan kestirmiş görünen ve en gerçekçi, en muhalif duruş sergileyen Yazar öyle bir an geliyor ki, beklenmedik bir karakterin gölgesinde yitip gidiyor. Perdeyi kapatan karakter gizlilik, sinsilik ve beklenmedik eylemle ancak düşmanın alt edilebileceğini okurun kafasına dank ettiriyor.
Eseri okumayı tamamlayıp, arkasına yaslandığında okur, ister istemez, Yazar'ın yenilgisini sorgulamaya koyuluyor. Bir kahin öngörüsüne sahip zeki bir aydın nasıl olur da insanları etkisi altına alma konusunda başarılı olamaz? Bu soruya her insan kendi yanıtını verecektir. Ben de ilk aklıma gelen yanıtı vereyim:
Her aydın Mustafa Kemal olamaz.

Dr. İbrahim Ateş
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
İbrahim ATEŞ Fotoğraf
Dr.İbrahim ATEŞ
Antalya
Doktor "Ruh sağlığı ve hastalıkları - Psikiyatri"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.İbrahim ATEŞ'in Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,065 uzman makalesi arasında 'Livaneli'nin "Son Ada"Sı' başlığıyla eşleşen başka makale bulunamadı.
► Uçuş Korkusu ve Tedavisi Aralık 2018
► Seks Bağımlılığı Aralık 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:28
Top