2007'den Bugüne 81,419 Tavsiye, 25,867 Uzman ve 18,108 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Özgül Öğrenme Bozukluğu (Ööb)
YAZI #3858 © Yazan Dr.Ali KORKMAZ | Yayın Eylül 2017
ÖÖB çocuğun okuma, yazma, matematik, konuşma, anlama ve motor becerilerinde zorlanma yaşadığı gelişimsel bir bozukluktur. Bu alanlardaki gecikme ve güçlükler çocuğun yaşına, zekâsına ve aldığı eğitime göre beklenen düzeyin altındadır.
ÖÖB’nin ortaya çıkmasında genetik ve çevresel etkenler suçlanmaktadır. Bunun yanında maddi durumun kötü olması, eğitim eksikliği, beslenme yetersizliği, ebeveynlerin ilgi düzeyinin yetersiz olması belirtilerin şiddetlenmesine sebep olabileceği öngörülmektedir.
Hafif, orta ve ağır düzey olarak üç grupta derecelendirilir. Öğrenme güçlüğünün, okuma bozukluğu (disleksi), yazılı anlatım bozukluğu (disgrafi) ve matematik bozukluğu (diskalkuli) şeklinde farklı görünümleri vardır. Her biri tek başına görülebileceği gibi birkaçı beraber de görülebilir.
ÖÖB’nin okul çağı çocuklarında %5 oranında görüldüğü kabul edilmektedir. Bunun için anne-babalar çocuklarının okulda ve sosyal yaşantılarındaki başarısızlıkları konusunda ilgili ve dikkatli olmalıdır. Bunu tembellik ve yetersizlik olarak değerlendirmemelidir ve mutlaka bir uzman işbirliğinde olunmalıdır. Erken yapılan müdahale çocuğun başarısızlık nedenlerini ortaya çıkaracak ve soruna yardımcı olabilecektir. Çocuğun güçlü ve zayıf olduğu yönler belirlenmeli ve buna göre bir eğitim programı düzenlenmelidir. Kullanılan yönergeler basit, kısa ve net olmalıdır. Çocuğun çevresin dikkatini dağıtacak uyaranlar olmamasına dikkat edilmelidir. Çocuklara seçim hakkı verilmeli düşüncelerini ifade etmeli ve özgüven duygusu zedelenmemelidir.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ali KORKMAZ Fotoğraf
Dr.Ali KORKMAZ
İstanbul
Doktor "Ruh sağlığı ve hastalıkları - Psikiyatri"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Ali KORKMAZ'ın Makale ve Yazıları
► Öğrenme Bozukluğu Dr.Veli KURT
► Sağlıklı Cinsellik ve Cinselliği Öğrenme Doç.Dr.Sevtap HAMDEMİR KILIÇ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,108 uzman makalesi arasında 'Özgül Öğrenme Bozukluğu (Ööb)' başlığıyla benzeşen toplam 97 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Aile Toplantısı Nasıl Yapılır? ÇOK OKUNUYOR Haziran 2019
◊ Tik Bozukluğu Eylül 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:33
Top