2007'den Bugüne 83,942 Tavsiye, 26,337 Uzman ve 18,770 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Çocuklarla Koronavirüsü Nasıl Konuşalım?
MAKALE #21178 © Yazan Dr.Ali KORKMAZ | Yayın Mart 2020 | 230 Okuyucu
ÇOCUKLARLA KORONAVİRÜSÜ NASIL KONUŞALIM?

Koronavirüs kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan bir salgın haline geldi. Ülkemizde de Koronavirüs ile ilgili haberlerin artması, okulların tatil edilmesi ve çocukların sosyal yaşamında bazı kısıtlamalara yol açması çocukların salgınla ilgili endişe ve sorularını da arttı. Aileler ve öğretmenler için çocukların koronavirüsle ilgili sorularına cevap vermek, endişelerini azaltmak ve korunma için önerilerde bulunmamız kaçınılmaz oldu.

Yetişkinler olarak dikkat etmemiz gerekenler;

1- Çocuğun her konuda size soru sorabileceği açık ve destekleyici bir yaklaşım sergileyin. Bu yaklaşım çocuğun koronavirus hakkındaki endişe, korku ve sorularını sizinle rahatça paylaşmasını sağlayacaktır. Çocuk konu hakkında konuşmaya hazır değilse zorlamayın.
2- Sorularını dürüstçe cevaplayın. Çocuklar genellikle geçiştirdiğinizi, gerçeği ifade etmediğinizi hisseder ya da sonunda öğrenirler. Bu durum gelecekte çocuğun size ve sizin verdiğiniz güvencelere olan güvenini olumsuz etkiler.
3- Çocuklara yaşı, dil ve gelişim düzeyine uygun açıklama yapın. Açıklama yaparken anlayabilecekleri kelime ve kavramları kullanın.
4- Çocuğun endişelerini hafifletmek için hastalığın gribe, ishale ve kusmaya benzediği söylenebilir.
5- Gerekli önlemleri aldıktan sonra iyimser olmak, çocukları gereksiz yere endişelendirmekten, strese sokmaktan daha iyidir.
6- Çocuklara günlük hayatlarında uygulayabilecekleri pratik tavsiyeler (el yıkamaya özen göstermek, elini yüz bölgesinden uzak tutmak gibi) vererek hem salgından korunmasına hem de kontrolün kendisinde olduğunu hissettirebilirsiniz.
7- Çocukların doğru ve güncel bilgilere ulaşmalarına yardımcı olun. Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığımızın paylaşımlarından yararlanabilirsiniz. Konuyla ilgili çocuklara özel hazırlanmış video ve görselleri birlikte inceleyebilirsiniz.
8- Çocuklar yaptığınız açıklama ve bilgilendirmeyi anlamakta, kabul etmekte zorlandığı için ya da güvende hissetmek-rahatlamak için sizden defalarca tekrarlamanızı isteyebilir. Tekrar tekrar konuşmaktan kaçınmayın.
9- Çocuğun düşünce, duygu ve tepkilerini önemseyin ve anlamaya çalışın.
10- Çocuklara karşı güven verici olun ancak gerçekçi olmayan vaatlerde bulunmayın. Türkiye’de görülmez gibi. Çocukların kendilerini evde ve okulda güvende hissetmelerini sağlamak iyi olacaktır. Evde ve okulda önlem alındıysa bunları çocuğa ifade etmek yararlı olacaktır. Sağlık Bakanlığının ve belediyenin yaptığı önleme çalışmaları hakkında çocuğa bilgilendirme yapılabilir.
11- Çocuklara koronavirüse yakalanan insanlara yardımcı olacak çok sayıda insanın ve kurumun olduğu bilgisi verilebilir.
12- Çocuklar anne-baba ve öğretmenlerinin konuyla ilgili konuşmalarını dinler ve koronavirüs haberlerine verdikleri tepkileri gözlemlerler. Çocukların kaygı ve endişelerini arttırıcı yorumlardan kaçının.
13- Çocukları hastalıkla ilgili rahatsız edici ve kafa karıştırıcı video ve haberlerden uzak tutun. Maruz kaldı ise de maruz kaldığı içerik hakkında çocukla konuşun.
14- Koronavirüs salgını ile ilgili yoğun kaygı yaşayan, kaygıya bağlı günlük işlevleri olumsuz etkilenen, uyku bozukluğu, hastalık-ölümle ilgili korkular, aile üyelerinden ayrılmakta güçlük ve okula gitmek istememe belirtileri görülen çocuklar için ruhsal destek alın.
15- Yetişkinler olarak çocukların stresli olay ve deneyimlerle başa çıkmalarına yardımcı olabilir ve kalıcı duygusal sorun yaşama riskini azaltabiliriz.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuklarla Koronavirüsü Nasıl Konuşalım?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Ali KORKMAZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Ali KORKMAZ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ali KORKMAZ Fotoğraf
Dr.Ali KORKMAZ
İstanbul
Doktor "Ruh sağlığı ve hastalıkları - Psikiyatri"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Ali KORKMAZ'ın Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,770 uzman makalesi arasında 'Çocuklarla Koronavirüsü Nasıl Konuşalım?' başlığıyla benzeşen toplam 49 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Tik Bozukluğu Eylül 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:42
Top