2007'den Bugüne 90,524 Tavsiye, 27,848 Uzman ve 19,762 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Borderline Kişilik Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranmak Gerekir
YAZI #5279 © Yazan Uzm.Psk.Gülcem YILDIRIM | Yayın Ocak 2019
Borderline Kişilik Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranmak Gerekir
Borderline kişilik bozukluğu olan kişiler arkadaş, sevgili ya da partner ilişkilerinde duygu iniş çıkışları fazla olan kişilerdir. Bu kişilik bozukluğuna sahip olan kişiler yaptıkları davranışları içgüdüsel yaparlar. Etrafındaki kişiler bu kişilerin manipülatif olduğunu düşünebilir, karşısındaki kişiyi üzmeye çalıştığını, kasıtlı, bilerek ve isteyerek böyle davrandığını düşünebilir. Bu kişilik bozukluğuna sahip olan kişiler yaptıkları davranışların çoğunlukla farkında olmazlar.
Terk Edilmeye Karşı Aşırı Hassas Olurlar
Borderline kişilik bozukluğuna sahip olan kişilerin terk edilmeye karşı aşırı hassasiyeti vardır. Mümkün olduğu kadar bu kişilere küsmemek gerekir. Sevgilisi, eşi ya da arkadaşı küstüğünde bu kişiler büyük bir boşluk ve yalnızlık duygusu yaşar.
Yakınlık Boğucu Uzaklık Korkutucu Gelir
Borderline kişilik bozukluğuna sahip olan kişilerin yakınlığa karşı toleransı düşüktür. Çok yakın davrandığınızda, çok yakın ilişki kurmak istediğinizde boğulma, işgal, yutulma kaygısı hissederler. Bu kişilerin sizin yakınlığınızdan rahatsız olduğunuzu anladığınızda araya biraz alan açmanız iyidir. Bir süre bekleyip onun size yakınlaşmasını isteyene kadar.
Borderline kişilik bozukluğuna sahip olan kişilerin uzaklığa karşı tolerası da düşüktür. Uzun süre uzak kaldığınızda, küstüğünüzde, görüşmek ya da konuşmak istemediğinizde, telefonu açmadığınızda aşırı bir panik duygusuna kapılırlar. Sizi tamamen kaybedeceğine karşı kaygıları olur. O zaman da size aşırı yapışma, bağımlılık geliştirebilirler. Bu kişilere duygunuzu tamamen kesmemeniz iyi gelir. Örneğin bir süre uzaklaşma ihtiyacınız var, birkaç saat sonra konuşsak olur mu? Şu an biraz kendimle kalmaya ihtiyacım var dediğinizde bu kişilerin duyguları yatışır. Sizin geri döneceğinizi bilmek, tamamen gitmediğinizi bilmek iyi gelir.
Duyguları Açıkça İfade Etmek Gerekir
Borderline kişilik bozukluğuna sahip olan kişiler içgüdüsel davranır. Bu kişilere duygularınızı açık bir şekilde ifade etmeniz çok iyi gelir. Örneğin; Bu şekilde davrandığın zaman üzülüyorum, böyle konuştuğunda öfkelenmeye başlıyorum gibi.
Borderline kişilik bozukluğuna sahip olan kişilerin de duygularını size ifade etmesine izin verin. İfade edilmeyen duygular bir süre sonra öfke patlamalarına, duygusal iniş çıkışlara neden olur. Bu kişiler sizinle ilgili duygularını size bol bol söylesin. Örneğin; Sert baktığında beni suçladığını düşünüyorum ya da yüksek sesle konuştuğunda korkuyorum gibi.
Borderline kişilik bozukluğuna sahip kişiyle ilişki kurmak zordur. Özellikle sevgili, eş, partner ilişkileri her iki taraf için de yıpratıcı olabilir. Bu konuda uzman bir profesyonelden destek almak gerekir.
     5 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Gülcem YILDIRIM Fotoğraf
Uzm.Psk.Gülcem YILDIRIM
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog - Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi59 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Gülcem YILDIRIM'ın Makaleleri
► Borderline Kişilik Bozukluğu Psk.Muhammed Erdinç TÜRK
► Borderline Kişilik Bozukluğu Psk.Alpaslan KESKİN
► Borderline Kişilik Bozukluğu Psk.Berna GÖRGÜLÜ ÇELİK
► Borderline Kişilik Bozukluğu Psk.Sema KAHVECİ KAANOĞLU
► Borderline Kişilik Bozukluğu Psk.Cenk KAHVECİOĞLU
► Borderline Kişilik Bozukluğu Psk.İlknur PEDER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,762 uzman makalesi arasında 'Borderline Kişilik Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranmak Gerekir' başlığıyla benzeşen toplam 14 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Psikoterapi Beyni Değiştirir ÇOK OKUNUYOR Nisan 2021
► Aşırı Yeme İsteği Mart 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:06
Top