2007'den Bugüne 92,138 Tavsiye, 28,189 Uzman ve 19,957 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!İrritable Bağırsak Sendromunda Osteopati Tedavisi
YAZI #7264 © Yazan Fzt.Cihat SEYREK | Yayın Aralık 2021
İrritabl bağırsak sendromu (İBS), semptom ve özelliklerde değişiklik gösteren kronik, tekrarlayan gastrointestinal hastalıktır. Nüfusun yaklaşık %10’unda herhangi bir zamanda IBS görülmektedir. 50 yaş ve üstü kişilerde daha sık teşhis edilir ve kadınlarda erkeklere oranı 2: 1 ila 4: 1 arasında daha sık görülür.


IBS semptomları, dışkı sıklığında artış, anormal dışkı formu, dışkılama sırasında gerginlik, dışkılama aciliyeti, eksik dışkılama hissi, mukus geçişi ve şişkinlik gibi bağırsak alışkanlıklarındaki değişikliklerle ilişkili karın ağrısı ve rahatsızlığıdır. Gıda, bağırsak genişlemesi, iltihaplanma, bakteriler ve kışkırtıcı çevresel etkiler (psikososyal stres) gibi lümen fonksiyonunu etkileyen faktörler, İBS’li kişilerde gastrointestinal motiliteyi ve viseral duyarlılığı etkilemektedir. Bu gastrointestinal sensorimotor disfonksiyon, bağırsak ve beyin arasındaki nöral işleme bölgesi olan beyin-bağırsak ekseninde bir düzensizliğe neden olabilir.

Semptomların sıklığı ve yoğunluğu, İBS’li hastalar için tıbbi tedavinin seviyesini belirler. İBS’li hastalar için geleneksel tedaviler genellikle motor, duyusal veya merkezi gastrointestinal sinir sistemini içerir. Laktoz azaltma, lif takviyesi, hacim arttırıcılar, müshiller, antispazmodikler, antibiyotikler, psikolojik müdahaleler veya antidepresanlar içerir. İBS’nin tedavisi için güvenilir ve etkili ilaçların eksikliği ışığında, tamamlayıcı ve alternatif tedavi biçimlerine artan bir ilgi vardır.

Osteopati, kas-iskelet sisteminin sağlıktaki rolünü vurgulayan ve vücudun işlevini iyileştirmek için çeşitli manuel teknikler kullanarak vücudun dokularının optimal işlevini destekleyen tamamlayıcı bir sağlık yaklaşımıdır. Osteopati gastrointestinal bozukluklar da dahil olmak üzere bazı hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. İBS hastaları için osteopatik etkisini inceleyen çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmalar osteopati’nin karın ağrısı, kabızlık, ishal ve genel refahı iyileştirme gibi IBS semptomlarını azalttığını bildirmiştir. Hiçbir çalışma osteopati’nin ciddi veya istatistiksel olarak önemli yan etkiler bildirmedi.

Bu çalışmalar aynı zamanda vücudun birbirine bağlı olduğu ve uzak bölgelerin biyomekanik, nörolojik ve dolaşım bağlantılarına bağlı olarak diğer bölgelerin işlevini etkileyebileceği osteopatik prensibini de destekler. Osteopatik uygulamada, doku hareketliliğinin kaybının, insan vücudunun temel kendini düzenleyen mekanizmalarını bozduğu düşünülmektedir. Dokuları değerlendirmek osteopat hareket kısıtlamaları ve dokunun tonundaki değişiklikleri hissedebilir, bu da hastanın semptomları ile ilgili olabilir. İBS’li hastalar için, karın organlarının osteopatik yönetimi, kan, lenfatik sıvı ve otonomik dengenin normalleştirilmesine yardımcı olabilir ve visseral veya visseral çevresindeki peritoneal yapılara normal motilite ve esnekliği geri getirmeyi amaçlayabilir. Ek olarak, beyin-bağırsak ekseninin disfonksiyonu İBS’de önemli olabilir, çünkü osteopatik ilacın visseral ve nörovejetatif sistemleri etkilediği bilinmektedir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Cihat SEYREK Fotoğraf
Fzt.Cihat SEYREK
İstanbul
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi11 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Fzt.Cihat SEYREK'in Makaleleri
► Osteopati Fzt.Cihat SEYREK
► Visseral - Kraniosakral Osteopati Fzt.Cihat SEYREK
► İnce Bağırsak Tümörleri Prof.Dr.M.Hakan YÜCEYAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,957 uzman makalesi arasında 'İrritable Bağırsak Sendromunda Osteopati Tedavisi' başlığıyla benzeşen toplam 21 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Donuk Omuz ve Tedavisi Aralık 2021
► Ortopedik Manuel Terapi Aralık 2021
► Siyatik ve Tedavisi Aralık 2021
► Osteopati Aralık 2021
► İnme (Felç) Tedavisi Aralık 2021
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:10
Top