2007'den Bugüne 90,300 Tavsiye, 27,791 Uzman ve 19,731 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Ortopedik Manuel Terapi
MAKALE #22606 © Yazan Fzt.Cihat SEYREK | Yayın Aralık 2021 | 486 Okuyucu
Ortopedik manuel terapi veya fizik tedavi (OMT), ortopedik yaralanmaların veya durumların neden olduğu ağrı, sertlik ve kısıtlı hareketi değerlendirmek ve tedavi etmek için kullanılan bir fizyoterapidir. Her egzersizi özel ihtiyaçlarınıza göre uyarlayan omurga, kollar ve bacaklar üzerinde çalışan çeşitli uygulamalı teknikler kullanır.


Ortopedik manuel terapi, ağrıyı hafifletirken kas ve doku fonksiyonunu iyileştiren manuel olarak uygulanan tedavileri içerir. Ortak teknikler şunları içerir:

Eklem mobilizasyonu: Bir terapist, vücuttaki etkilenen eklemlere ritmik ileri geri hareket veya sürekli baskı uygulayacaktır.

Eklem manipülasyonu: Hareketsiz uzanırken, bir terapist kemiklere ve eklemlere küçük, hızlı bir hareket (itme veya çekme gibi) uygular. Hareketler kuvvet açısından, nazikten kuvvetliye kadar değişebilir. Hem eklem mobilizasyonu hem de eklem manipülasyonu, ekleme bağlı herhangi bir sıkı dokuyu gevşetmeye ve eklem ve çevre bölgelerdeki ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu teknikler aynı zamanda esnekliği ve hizalamayı geliştirmeye yardımcı olarak size doğru işlevi geri getirebilir.

Yumuşak doku mobilizasyonu: Masaj terapisi ve tetik nokta terapisi gibi tedaviler kaslara, tendonlara ve bağlara uygulanır. Buradaki odak, kasları gevşetirken, dolaşımı arttırırken ve skar dokusunu parçalarken ağrınızı hafifletmektir.

Miyofasyal salınım: Manuel basınç kullanarak, bir terapist fasyadaki (kemiklerinizi, organlarınızı, sinirlerinizi, kan damarlarınızı ve kaslarınızı çevreleyen ve destekleyen ince bağ dokusu) bir tetikleme noktasına masaj yapacak ve gerecektir. Bu noktayı birkaç dakika tutabilirler, daha sonra tam bir salınım hissedene kadar buldukları her tetik noktasında işlemi birkaç kez tekrarlayabilirler.

Diğer egzersizler: Kas germe, bağımsız egzersizler (denge, dayanıklılık ve plyometrik ve atlama tipi egzersizler) ve kas aktivasyonunu ve zamanlamasını iyileştirmek için bir terapistten dirençli egzersizleri içerebilir. Ayrıca, iyileşme hızınızı artırmanıza yardımcı olmak için bir ev egzersiz programının parçası olarak oturumlar arasında yapabileceğiniz güvenli egzersizleri de öğreteceklerdir.

Tedavi edilen koşullar

Ortopedik manuel terapi, eklemleriniz, kaslarınız, kemikleriniz, bağlarınız ve tendonlarınızdan oluşan kas-iskelet sistemini etkileyen yaralanmaları ve durumları tedavi etmek için kullanılır. Bu, ağrıya neden olan veya vücudunuzdaki hareketi kısıtlayan kemikli veya yumuşak doku yapılarını etkileyen herhangi bir yaralanma veya durumun bu tedaviden faydalanabileceği anlamına gelir.

Ortopedik manuel terapi ile tedavi edilen yaygın yaralanmalar ve durumlar şunları içerebilir:

Kas gerilmeleri
Bağ burkulmaları
Eklem kısıtlamaları
Ameliyat sonrası durumlar
Tendinit
Bursaların iltihaplanması
Atletik performans sorunları
Ek olarak, ortopedik manuel terapi, Parkinson hastalığı, multipl skleroz, serebral palsi, omurilik hasarı, diyabet, kanser, kalp hastalığı veya denge bozuklukları gibi durumlarla ilişkili sakatlığı en aza indirmeye yardımcı olabilir

Ortopedik manuel tedavinin faydaları

Akut veya kronik durumlarla ilgilenenler için ortopedik manuel terapi ağrıyı azaltabilir, duruş ve dolaşımı iyileştirebilir, eklem hareketliliğini artırabilir ve hastalık ilerlemesinden sakatlığı en aza indirebilir. Ayrıca sporcuların performanslarını iyileştirmelerine yardımcı olmak için eğitim ve egzersizle birleştirilebilir.

Çoğu birey ilk birkaç seansta bu tedavinin faydalarını deneyimlemeye başlar. Kliniği vardıklarından daha rahat ve hareketli hissediyorlar.

Ortopedik manuel tedavinin genel amacı vücudunuzun işlevini optimize etmektir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Ortopedik Manuel Terapi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Cihat SEYREK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Fzt.Cihat SEYREK'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Cihat SEYREK Fotoğraf
Fzt.Cihat SEYREK
İstanbul
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi11 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Fzt.Cihat SEYREK'in Yazıları
► Manuel Terapi Fzt.Deniz İŞÇİ
► Manuel Terapi Fzt.Uğur GÜLEÇ
► Manuel Terapi Nedir Fzt.Ersin SEVER
► Manuel Terapi Nedir? Fzt.Sedat BAYRAK
► Bel Fıtığı ve Manuel Terapi Fzt.Teoman GÜNDÜZ
► Boyun Fıtığı ve Manuel Terapi Fzt.Teoman GÜNDÜZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,731 uzman makalesi arasında 'Ortopedik Manuel Terapi' başlığıyla benzeşen toplam 71 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Donuk Omuz ve Tedavisi ÇOK OKUNUYOR Aralık 2021
► Siyatik ve Tedavisi Aralık 2021
► Osteopati Aralık 2021
► İnme (Felç) Tedavisi Aralık 2021
◊ Tarsal Tünel Sendromu ÇOK OKUNUYOR Aralık 2021
◊ Peroneal Sıkışması ve Tedavisi ÇOK OKUNUYOR Aralık 2021
◊ Cluneal Sinir İrritasyonu ÇOK OKUNUYOR Aralık 2021
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:44
Top