2007'den Bugüne 92,396 Tavsiye, 28,228 Uzman ve 19,987 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Göster Amcaya Pipini” İleride Teşhirciliğe Yol Açabilir
YAZI #882 © Yazan Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE | Yayın Eylül 2010
Göster amcaya pipini” ileride teşhirciliğe yol açabilir

Antalya'daki bir dosyayı ele alan Yargıtay 5'inci Dairesi, hiçbir bedensel temasta bulunmasa da teşhir suçu işleyen erkeğin, cinsel tacizden cezalandırılmasına karar vermişti. Böylece Yargıtay 5. Ceza Dairesi, cinsel tacize yönelik önemli bir karara imza atmış oldu. Mahkeme, sanığın “basit cinsel istismar” suçunu işlediği gerekçesiyle mahkûmiyetine karar verdi.

Dekolte giyinmek teşhircilik midir?
Yabancılara üreme ve cinsel organlarını gösterme teşhircilik olarak tanımlanabilir. Teşhircilik, cinsel karmaşanın yarattığı psikolojik bir hastalıktır, çok ciddi bir davranış bozukluğudur. Tıpta egzibisyonizm olarak da bilinir. “Parklarda pardösünün içine hiç bir şey giymeden sertleşmiş haldeki penisi yalnız oturan bir genç kıza göstermek” buna örnek olarak verilebilir. Cinsel teşhir hem de insanlarda cinsel eylemi başlatan davranışlardan biridir. Ama mahrem bir ilişki çerçevesinde yer almadığı sürece bu davranış, psikolojide cinsel sapma olarak değerlendirilir. Teşhirciliğin ana özellikleri şunlardır;
-kurbandaki şok veya şaşkınlıktan hemen sonra tahrik olmak,
-kurbanın isteksizliği ve
-başka cinsel veya fiziksel temasın olmayışıdır.
Teşhirciler kendisini sevebilecek bir kadın bulamasa bile, yabancı kadınları korkutarak kendi erkeklik gücünü kendine tanıtlamış olurlar. Kadın ne kadar büyük bir korku belirtisi gösterirse, teşhirci de kendi erkekliğinden o denli emin olmuş olur. Ama kadın korkacak yerde, kendisine yakınlık göstermeye kalkarsa teşhirci ne yapacağını şaşırabilir. Teşhirciler genellikle fiziksel temas aramazlar ve genelde tecavüz etmezler. Teşhirci, kurbanın yaşadığı şok ve şaşkınlıktan tahrik olabilir. Ancak ortalama toplumsal değer yargılarına uygun olan bir düzeyde insanların kendisini teşhir etmesi normaldir. Yani yırtmaçlı etek ile kadının bacaklarını göstermesi, te­nine sımsıkı yapışık pantolon giyerek kilotunun dantelleri­ni belli etmesi, çok açık bir mayo ile kalçasının kıvrımları­nı sergilemesi veya erkeğin gömlek düğmelerini beline kadar açarak göğsündeki kılları göstermesi, ılımlı düzeyde diyebileceğimiz normal kabul edilen teşhirciliklerdir.

Göster amcaya pipini
Teşhircilerin çoğu erkektir. Teşhircilikte kültürel koşullanmaların rolü vardır. Kadınların çok çeşitli biçimlerde zaten kendilerini teşhir ederler ya da kadın bedeni çeşitli vesilelerle sürekli teşhir edilir, bu yüzden kadınlarda teşhircilik çok az görülür. Hayat boyunca sürebilen bir hastalık olan teşhircilik; 40 yaşı üzerinde azalma göstermeye başlar. Teşhirciliğin hafif vakaları çoğu toplumlarda normal olarak kabul görür. Ülkemizde “göster amcaya pipini” ile başlayan süreçte çocuklar, cinsel organları ve başkaların cinsel organlarına karşı büyük ilgi gösterebilirler. Çocuklar yetişkinleri veya okul arkadaşlarını cinsel organlarını ve külotlarını göstererek şok etmeye çalışabilirler. Bunlar geçici dönemlerdir, ama geçmediği takdirde profesyonel bir yardım alınması gerekir. Yani “göster amcaya pipini” ileride teşhirciliğe yol açabilir. Bunda çocukluk çağındaki hatalı anne-baba ve çevre tu­tumları etkili olur. Çünkü “göster amcaya pipini” veya “pipini keseriz haa” şeklindeki davranışlar penise aşın anlam yüklenmesine yol açabilir. Yani erkek çocuğun gözünde penis çok önemli bir organ haline gelebilir, penisini kaybetmekten korkabilir. İnsanlar için kaybetmekten en çok korkulan şeyler, en çok değer verilen şeylere dönüşebilir. Böylece erkek çocukların­da penisi kaybetme korkusu yetişkin yaşamda teşhircilik şeklinde cinsel davranış bozukluklarına yol açabilir.

Kamuya açık yerlerde cinsel organların teşhiri suçtur
Teşhirciler genellikle yakalanana dek tedavi görmezler. Teşhircilik, erken teşhis ve tedaviye cevap verebilen bir hastalıktır. Eski TCK'da talep olmadan başkalarına kamuya açık yerlerde cinsel organların teşhiri, teşhircilik, belli bir kişiye yönelirse sarkıntılık olarak değerlendiriliyordu. Yani kamuya açık yerlerde cinsel organların teşhiri suçtur. Yeni kanunda erişkinlere karşı işlenen bu eylemlerin karşılığı cinsel taciz ve 18 yaşından küçük kişilere karşı işlenirse cinsel istismar olarak değerlendiriliyor.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ayavar Cem KEÇE Fotoğraf
Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE
Ankara
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE'nin Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,987 uzman makalesi arasında 'Göster Amcaya Pipini” İleride Teşhirciliğe Yol Açabilir' başlığıyla benzeşen toplam 6 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Doğaçlama Seks Eylül 2013
► Çocuk Gelinler Eylül 2013
► Penis Kırılması Mayıs 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:21
Top