2007'den Bugüne 92,575 Tavsiye, 28,262 Uzman ve 20,023 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?
MAKALE #12213 © Yazan Psk.Elif TANIL | Yayın Şubat 2014 | 6,231 Okuyucu
Alışkanlık, davranışlarımızı, düşüncelerimizi yönlendiren ve zamanla da otomatik bir tepki haline dönüşen sonradan edinilen bir tutumdur. Alışkanlıklar doğuştan gelen bir durum değildir. Belirli bir süre tekrarlanıp kazanılan bir davranış biçimidir.

Kitap okuma alışkanlığı da küçük yaşlarda kazanılan bir beceridir. Özellikle 0-6 yaş dönemi okunan hikayeler, masallar çocukların kitaba karşı olumlu bir yaklaşım kazanmasına yardımcı olur. Tam aksine zorlayarak kitap okutturma davranışı da çocuklarda kitaba karşı negatif bir ilişki kurmasına sebep olabilir. Kitap okumak, bireyin hayal dünyasının genişlemesine, farklı düşünme becerilerini edinmesine vesile olur. Kitap okudukça, zihnimizde farklı objeler yaratılır. Okudukça şekillenir ve canlanır. Beynimizde bir filme dönüştürürüz fakat filmlerde bize hazır olarak sunulandan farklı bir biçimde beynimizi çalıştırmaya başlarız. Gallius, “kitaplar sessiz öğretmenlerdir” olarak tanımlamıştır. Okudukça, yaşamdan kazandığınız anlamlar farklılaşır, bakış açınız değişir. Hayatı tek bir pencereden görmek yerine farklı yaşamların olabileceğini ve bunlarla nasıl baş edebileceğinizi öğrenirsiniz.

Çocuklarda kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için küçük yaşta başlanılmalıdır. “Ağaç yaşken eğilir” cümlesi tam bu noktada söylenebilir. Hayal dünyası zengin olan çocuklara gece yatmadan önce okunan hikayeler farkında olmadan okuma alışkanlığı kazandırmanın ilk basamağıdır. Çocuklar, tekrar tekrar hikaye okumanızdan çok zevk alırlar. Aileler de bıkmadan okumaları gereklidir.

Kitap okumak düzenli ve sürekli olarak yapıldığı sürece alışkanlık haline gelir. Rol model olarak aldığı ebeveynlerin evde sürekli gazete, kitap okuması çocukların bu davranışı kendisinin de yapmasına araç olur. Evde hep beraber sürekli dizi, film vb izleyen çocuklarda da kitap okumak yerine televizyon izleme veya bilgisayar kullanma davranışı sıklıkla görülür. Bu da çocukların düşünme yerine önüne hazır olarak gelen bilgileri özümseme yapmadan doğrudan doğruya kabul etme eğilimi gösterir. Halbuki hepimiz düşünen varlıklarız. Merak edip araştırma, yeni bilgi öğrenme ve bu bilgileri kullanabilme yeteneğimiz vardır. Ne kadar çok bilgi araştırıp öğrenirsek bu bize yeni bilgiler edinmemize vesile olur.

Peki Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırırız?

*Mutlaka ebeveynler olarak rol model olmaya çalışın. Kitap okumayı sevmiyorsanız bile okuyormuş gibi yapın ve evde kitap okuma saati ayarlayın.
*Sevdiği kitaplardan başlayabilirsiniz. Kalın kitaplar yerine önce resimli ve kısa kitaplardan başlayın. Daha sonra yavaş yavaş sayfa sayısını arttırabilirsiniz.
*Okuduğunuz kitap hakkında tartışın. Bilgiyi kullanabilmesi için neden sonuç ilişkisi kurmasına yardımcı olun.
*Her boş zamanınız da televizyon seyretmek, bilgisayarda zaman geçirmek yerine kitap, gazete okuyun.
*Aylık dergi abonelikleri yaptırın.
*Kitap fuarlarına gidip oradaki yazarlarla çocuğunuzu tanıştırın, sohbet ettirip imza almasına yardımcı olun.
*Kütüphanelere üye olun. Çocuğunuzla beraber orada zaman geçirin.
*Her hafta kitapçılara gidip yeni hangi kitaplar çıkmış diye takip edin ve kitapçılarda daha fazla zaman geçirmesine izin verin.
*Okuyabileceği kitaptan daha fazla almamaya özen gösterin. Fazla alındığı takdirde okumadan alınan kitaplar olarak kütüphanenizde dururlar.
*Evinize mutlaka bir kütüphane kurun.
*Doğum günü gibi özel günlerde çocuğunuza hediye olarak kitap alın.
*Çocukların sınıf gazetesi, okul gazetesi, aile gazetesi hazırlamasına destek verilebilir.

Çocuğunuza “kitap oku” diye bir cümle kurmanız yerine okuduğu kitabı ile ilgilenerek ve paylaşımda bulunarak motivasyonunu arttırabilirsiniz.

Çocuklarımızın kitap okuma alışkanlığı kazanıp, yararlı kitaplar okuması dileğimle…
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Elif TANIL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Elif TANIL'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Elif TANIL'ın Makaleleri
► Çocukta Okuma Alışkanlığı Psk.Barış ÜLKÜMEN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 20,023 uzman makalesi arasında 'Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?' başlığıyla benzeşen toplam 23 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Ergenliğe İlk Adım Şubat 2014
► Çocuk ve Oyun Eylül 2013
► Okullu Olurken Eylül 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:55
Top