2007'den Bugüne 87,613 Tavsiye, 27,125 Uzman ve 19,366 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Parmak Emmenin Diş ve Çeneler Üzerine Olan Etkisi
MAKALE #922 © Yazan Dr.Dt. Berrin USTA | Yayın Nisan 2008 | 6,298 Okuyucu
Parmak Emme
Yeni doğan bebekler parmak emmeyi daha anne rahminde, (uterus) öğrenmişlerdir. Bebeklerin doğuştan sahip oldukları en güçlü reflekslerden biri emme refleksidir. Nitekim ender olarak yeni doğan bazı bebeklerin parmak ya da bileklerinde görülen kabarcıklar bunun bir sonucu olmaktır.

Emme fonksiyonu yeni doğmuş çocuklarda çok kuvvetlidir. Parmak emme ve dil emme alışkanlıkları ilk 1.5 sene normaldir ve genellikle 2 yaşın sonunda kaybolur. Ancak parmak emme ya da emzik emme alışkanlığı devam edecek olursa henüz gelişmekte olan kas ve kemik yapıları üzerine basınç uygulayarak dişlerin yer değiştirmesine yol açar. Bu durumda üst ön dişler öne, alt ön dişler ise geriye doğru eğilir ve alt ve üst ön dişler arasında açıklık (open bite) anomalisi meydana gelir. Alışkanlık bırakılırsa bu açıklık kapanır. Fakat oluşan bu açıklığa yutkunma anında dilin girmesi söz konusu olabilir ve olay daha da şiddetlenir. 3.5 yaşından sonra parmak emme alışkanlığı hala devam ediyorsa kalıcılık artar. Parmak emme alışkanlığı gece uyurken de devam ederse daha etkili olur ve bunun sonucunda üst çenede darlık (V şeklinde bir çene kavsi) meydana gelir.
Parmak emme alışkanlığı karşısında yapacağınız en sağlıklı yaklaşımemme içgüdüsünün yoğunlaştığı dönemde bebeğinizi emzik ile tanıştırmaktır. Emzik, parmak emme alışkanlığından çok daha kolayca bırakılabilir.
Alay konusu olmasına fırsat vermeyin (özellikle okula giden çocuklarda).
Bıraktırmak için doğru zamanlama yapın ve kararlı olun. Çocuğunda bu işe gönüllü olmasını sağlayın. Eğer baskı yaparak bıraktırmaya çalışırsanız onun alışkanlığına daha çok sahip çıkmasına sebep olursunuz.
Bırakmaya niyetlenmesi halinde onu övücü sözler söyleyin ve ödüllendirin
Gün içindeki parmak emmeyi kontrol altına aldıktan sonra:
Çocuğunuza gece parmak emmesinden vazgeçebilmesi için destek olun. Bu genellikle daha zordur ve ellerini ağzına sokmasına engel olacak malzemeler yardımıyla olur (ellerine eldiven veya çorap giydirmek gibi).

Her zaman yavaş yavaş ilerleyin. Sert ve onur kırıcı olmayın. Onun için oldukça zor olduğunu ve desteğe ihtiyacı olacağını aklınızdan hiç çıkarmayın.
Çocuk 4-5 yaşlarına geldiğinde parmağını emmeye devam ediyorsa kendisine telkinlerde bulunmak faydalı olabilir. Çocuğa bu yaptığının çirkin bir davranış olduğunu başkalarının gözüne hoş görünmediği onun anlayabileceğini bir dille anlatın. Çocuklar bu yaşlarda genellikle büyük bir insan gibi olmaya, ebeveyni taklit etmeye özenirler ve çoğu zaman onlar gibi davranırlar. Bu durumdan faydalanıp çocuğunuza anne ve babasının parmak emmediğini, çünkü bu durumun pek hoş olmadığını söylemeniz çoğu zaman etkili olabilir.
Tüm çabalarınıza rağmen çocuğunuzu 6 yaşına kadar (ana dişlerin sürmeye başladığı yaş) bu alışkanlıktan vazgeçiremediyseniz mutlaka bir ortodontiste başvurun.
6-7 yaşlarına kadar devam eden parmak emme alışkanlığı artık süt dişlerinde olumsuz etkilere sebep olmuştur. Bu dönemde çocuklara alışkanlık kırıcı apareylerle yardımcı olmak gereklidir. Bu yaş grubunda hala parmağını emen çocuk bu durumdan kendisi de rahatsız olmakta ve çoğu zaman parmağını uykusunda refleks olarak, ya da gizlice emmektedir.
Alışanlık kırıcı apareyler eğer çocuk tedaviye istekli ise etkili olur. Genellikle üst çeneye yapılan bu apareyler, hareketli veya sabit olup, damağın ön bölgesinde kafes şeklinde tel bükümleri içerirler. Çocuğunuz bilinçsizce parmağını ağzına götürdüğünde aparey parmağını emmesini engelleyici olmak suretiyle etkisini gösterecektir. Yine damak ön bölgesine yapılan ve damağa paralel seyreden sabit tel bükümleri de negatif hava basıncını engellemek sureti ile emme hazzını engelleyerek etkisini gösterir.
Çocuğunuza bu apareylerin bir ceza olmadığını sadece bir hatırlatıcı uyaran olduğunu anlatın. Böylelikle tedaviyle barışık olmasını sağlarsınız.
Alışkanlık kırıcı apareylere rağmen parmağını emen şiddetli vakalar mevcuttur. Hatta nadiren erişkin yaşlarda bile bu alışkanlığa sahip bireylerle karşılaşmaktayız. Her şeye rağmen çocuğunuzu alışkanlığından vazgeçiremediysek, panik olmayın çünkü 12 yaşına geldiğinde kapsamlı bir ortodontik tedavi ve braketler uygulaması ile bu problemi çözmek mümkündür.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Parmak Emmenin Diş ve Çeneler Üzerine Olan Etkisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Dt. Berrin USTA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Dt. Berrin USTA'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Berrin USTA Fotoğraf
Dr.Dt. Berrin USTA
İstanbul
Diş Hekimi
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Dt. Berrin USTA'nın Makaleleri
► Dişlerde Erozyona Neden Olan Faktörler Dt.Burcu PEŞKİRCİOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,366 uzman makalesi arasında 'Parmak Emmenin Diş ve Çeneler Üzerine Olan Etkisi' başlığıyla benzeşen toplam 93 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Ortodontik Tedavi Nedir? Mayıs 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:19
Top