2007'den Bugüne 92,421 Tavsiye, 28,232 Uzman ve 19,992 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Gentestdiet
YAZI #3 © Yazan Uzm.Dyt.Turgay KÖSE | Yayın Temmuz 2008
GENTESTDİET

Uzman Diyetisyen M. Turgay KÖSE'nin de uygulamakta olduğu GENTESTDİET, genetik yapınızdan,beslenme ve yaşam tarzınızdan hareketle sağlığınızı en üst
düzeye çıkaracak önerilerde bulunur.

Bu yazı ile tıp dünyasındaki son yeniliklerden birini tanıyacaksınız. Amerika’dan sonra ilk kez Türkiye’de hekim ve diyetisyenler aracılığı ile uygulanmakta olan bir koruyucu sağlık hizmeti bu: GENTESTDİET

GENTESTDİET Nedir?

GENTEST, genetik olarak taşıdığınız, beslenme ve sağlığınızla ilgili olabilecek varyasyonları tespit eder. Bu varyasyonların bazıları sizi hastalıklara karşı koruyucu bir etki gösterirken, bazıları kimi hastalıklara yatkınlığınızı arttırabilir. Genlerinizde bulunabilecek varyasyonlar toplumda birçok bireyde görülebilir ve mutlaka endişe edecek bir duruma işaret etmeyebilir.

Genlerinizde hangi varyasyonların olduğunu öğrendiğinizde genetik yapınız doğrultusunda, bütünüyle size özel en uygun diyeti ve yaşam tarzını seçerek sağlığınızı geliştirebilir, ömrünüzü uzatabilirsiniz.

GENTESTDİET Size Neler Söyleyecektir?

Kalp Sağlığınız Bazı genetik faktörler vücudunuzun kimi besinlere nasıl bir tepki vereceğini belirleyebilir, yağ ve kolesterol metabolizmanızı etkileyebilir. Böylece kalp sağlığınızda bozukluklara yol açabilir. GENTESTDİET raporunuz kalp hastalıkları riskine karşı, genetik yapınıza özgü somut önerilerde bulunacaktır.

B Vitamini Kullanımınız B grubu vitaminler hücrelerin gelişmesi ve yaşaması, ve ayrıca cilt sağlığı için de çok önemlidir. Bazı genetik varyasyonlar B vitaminlerinden yararlanma kapasitenizi azaltabilmektedir. Bu durumun ortaya konulması B vitamininden zengin besin desteği ile etkili önlemler almanızı sağlayacaktır.

Detoksifikasyon ÖzelliklerinizGenler vücudunuzun kendini zararlı toksinlerden ne derece temizleyebileceğini belirler. GENTESTDİET raporunuz, eğer gerekiyorsa vücudunuzun etkili bir şekilde temizlenmesi için bazı özel gıdalar önerecek ve kanser riskinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

İnflamasyona Karşı Korunmanızİnflamasyonun birçok hastalıkla ilgisi ortaya konmuştur. Başta kalbiniz ve eklemleriniz bundan etkilenmektedir. GENTESTDİET raporunuz, inflamasyonla mücadele etmek için hangi gıdaların tüketimini arttırmanız gerektiğini söyleyecektir.

Kemik SağlığınızBazı genetik faktörler kemik yapınızın güçlü kalması için almanız ve almamanız gereken gıdalar olduğuna işaret edebilir. GENTESTDİET raporunuz sağlıklı bir yaşlılık dönemi, kaliteli bir yaşam için bu alanda da somut öneriler sunacaktır.

Antioksidan MekanizmalarınızHücrelerinizde ortaya çıkan serbest radikaller, yaşlanmaya ve kanser dahil birçok hastalığa yol açabilir. Antioksidanlar bunlarla mücadele için gereklidir. Kimi genetik varyasyonlar, antioksidan kapasitenizi düşürmüş olabilir. GENTESTDİET raporunuz böyle bir durumu tespit edip, size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

İnsülin DuyarlılığınızGenlerinizde insüline duyarlılığınızı azaltacak varyasyonlar var ise, GENTESTDİET raporunuz metabolik sendromdan ve şeker hastalığından korunmak üzere size özel bir beslenme ve yaşam tarzı önerecektir.

GENTESTDİET Size Neler Söyleyecektir?

GENTESTDİET yaptırmak için kan vermeye veya acı verecek herhangi bir uygulamaya gerek yoktur. Hekiminizin veya diyetisyeninizin desteği ile beslenme ve yaşam tarzı alışkanlıklarınızla ilgili bir bilgi formunu doldurmanız ve minicik bir fırçayı yanağınızın iç tarafına bir dakika süreyle sürtmeniz yeterli olacaktır.

GENTESTDİET Analizleri, Hacettepe Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde faaliyet gösteren Türkiye’nin en yüksek kapasiteli genetik polimorfizm analiz merkezi olanGENAR Biyoteknoloji ve Moleküler Genetik Araştırma ve Uygulama Laboratuvarları’nda gerçekleştirilmektedir.

Yapılacak analizlerden sonra, en geç 3 hafta içerisinde yaşam ve beslenme tarzınızı genetik yapınızın ışığı altında değerlendiren GENTESTDİET raporunuz hazır olacaktır.

Raporda yer alan öneriler pratik ve etkili olup, kısa ve uzun vadede sağlığınızı geliştirecek, sizi hastalıklardan koruyacak ve en önemlisi kendinizi daha iyi hissetmenize yol açacaktır.

GENTESTDİET Analiz Raporu Şu Bilgileri İçerir:

Genetik profiliniz
Size özel beslenme ve yaşam tarzı önerileri
Genler, beslenme ve sağlık hakkında bilgiler
Vitamin ve minerallere yönelik bir rehber
Sık sorulan sorular ve cevapları
Temel kavramların açıklamaları

GENTESTDİET raporunuzun sunacağı öneriler tamamen sizin bünyenizin ihtiyaçları doğrultusunda olacaktır.

GENTESTDİET ile
· Kalp ve koroner damar hastalıkları,
· Felçler ve beyin damar hastalıkları,
· Diyabet,
· Metabolik sendrom,
· Bazı kanser türleri,
· Osteoporoz

siz ve sevdikleriniz için birer risk olmaktan çıkabilir.

GENTESTDİET’i yaşam boyu sadece bir kez yaptıracaksınız.

İşin en güzel tarafı; saptanan herhangi bir polimorfizm durumunda yaşam tarzınızda bazı ilkelere dikkat ederek olası bir sağlık problemine karşı pozitif bir müdahale şansınızın bulunması.

GENTESTDİET, sınırlı sayıda seçkin sağlık kuruluşunda, bu konuda özel eğitim almış, yetkili hekim ve diyetisyenlerce uygulanmaktadır.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Turgay KÖSE Fotoğraf
Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
Muğla
Uzman Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi15 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Dyt.Turgay KÖSE'nin Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,992 uzman makalesi arasında 'Gentestdiet' başlığıyla eşleşen başka makale bulunamadı.
► Lezzet Düşkünleri Mayıs 2017
► Besin Güvenliği Mart 2017
► Beslenmenin Abc’si Şubat 2017
► Diyet Hataları Ocak 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:38
Top