TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Otizmli Çocuklar İçin Evde Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programı Uygulamaları

Cihan ERYAKICI Fotoğraf
Cihan ERYAKICI
İzmir
Zihin Engelliler Öğretmeni
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 1 Makalesi varFotoğrafı MevcutTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 1632,

* Yayın Tarihi : 24-07-2013 - 00:16 (1310 gün önce),

* Ortalama Günde 1.24 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4000 , Kelime Sayısı : 449 , Boyut : 3.91 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Cihan ERYAKICI hakkında söyledikleri:
2,5 yaşındayken oğluma teşhis konuldu. Cihan beyden 2 yıldır otizmli oğlum için özel ders alıyorum.Bu süreç boyunca hem çocuğumuza hem de eşim ve bana destek oldu. Teşhis konulduğu zaman iletişime geçmiyor, hiç gülmüyor, göz teması kurmaktan kaçınıyor ve beraberinde de davranış problemleri gösteriyordu. Cihan bey ile uzun süre davranış ve konuşma bozuklukları üzerine çalıştık. Şuanda diğer çocuklarla oyun oynuyor, sebepsiz yere ağlamaları kesildi ve iletişime artık kendi başına daha rahat geçebiliyor.
Cihan hocamız mesleğini severek ve sabırla yürüten saygı değer bir özel eğitimci.

(Gülfem, Arkadaş/Tanıdık, 09-04-2013)

Cihan ERYAKICI Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Otizmli Çocuklar İçin Evde Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programı Uygulamaları

Bireylerin sosyal iletişim, etkileşim ve davranışlarını olumsuz olarak etkileyen, beynin ve sinir sisteminin farklı yapısından ya da işleyişinden kaynaklanan nörobiyolojik bir bozukluk olarak tanımlanan otizm spektrum bozukluğunun tanı ve tedavisine ilişkin günümüzde birçok yöntem öne sürülmektedir.Birçoğu çocuğu yeni tanı almış ailelere umut saçan ve etkileri bilimsel olarak kanıtlanmayan bu yöntemlerin çocukları davranışsal,bilişsel,iletişim özellikleri bakımından nasıl etkilediğine dair herhangi bir bilimsel veriye rastlanmamaktadır.Çoğu çocukta gözle görülür bir gelişimsel ilerleme sağlayamayan bu yöntemler ayrıca ailelere çok fazla bir mali külfet olarak geri dönmekte ve çocuklarının gelişimi konusunda da bir motivasyon kaybına yol açmaktadır.

Bu yazıda etkililiği bilimsel olarak kanıtlanmış ve çocuklarda görülen olumlu etkileri yeterli sayıda araştırma bulgusu ile desteklenmiş olan Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programları ve bu programların özelliklerinden bahsedilecektir.

Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programları. Lovaas tarafından yaklaşık yarım yüzyıl önce ilk uygulamaları oluşturulan ve günümüze kadar birçok bilim adamının araştırmalarıyla etkiliği denenmiş ve güncellenmiş olan otizm spektrum bozukluğuna özgü müdahale programlarıdır.

Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programları genellikle çocukların kendi evlerinde uygulanır ve böylelikle öğrenilen becerilerin yaşam alanlarına genellenmesi kolaylaştırılır.

Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programlarının hedef kitlesi 0-8 yaş arasında yaygın gelişimsel bozukluklardan etkilenmiş çocuklardır.Eğitime olabildiğince erken başlamak çocuğun gelişimi için önem taşımaktadır.

Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programlarının yoğunluğu programın kalitesi ve etkililiği açısından çok önemlidir.Haftada 20-40 saat arası eğitim hedeflenir.Ancak bu maddi olarak Türkiye şartlarında ulaşılması zor bir sayıdır.Bunun için ailelerimizin olanaklarını olabildiğince zorlayarak yoğun eğitim alması gerekmektedir.

Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programları Davranışçı bir yöntem olan Uygulamalı Davranış Analizine dayalıdır; ve Öncül-Tepki-Pekiştirme veya Öncül-Yanlış Tepkiyi Önleme/Düzeltme şeklinde uygulanan Ayrık Denemelerle Öğretim ağırlıklı bir öğretim yürütülür.

Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programları otizm spektrum bozukluğuna dayalı bir müfredat çerçevesinde bire-bir eğitim şeklinde çocuğun evinde yürütülür.

Erken Yoğun Eğitim Programlarının Bilimsel Dayanakları

2006 yılında Butter ve diğerlerinin yaptığı araştırmaya 4-8 yaşlar arasında otizm ve zihinsel yetersizlik tanılı 8 çocuk katılmış;ve 2 yıl sonunda erken yoğun davranışsal eğitim programı uygulanan bu çocukların zeka ve uyum becerilerinde artış gözlenmiştir.Ayrıca bu çocuklar normal gelişen akranlarıyla çeşitli özel eğitim destekleriyle eğitim almaya başlamışlardır.

Gene 2006 yılında Eldevik ve diğerlenin yaptığı bir araştırmada 2 katılımcı grup kullanılmıştır.Gruplardan birine haftada 10-20 saat arasında değişen Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programı uygulanmış,diğer gruba ise haftada 10-20 saat alternatif iletişim,duyusal,devinsel terapi,TEACCH gibi eğitim yöntemleri uygulanmıştır.2yıl sonra Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programından yararlanan çocukların zeka,dil,uyumsal beceriler ve problem davranışlar alanlarında diğer gruba göre daha büyük kazançlar sağladığı görülmüştür.

Sonuç olarak Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programları otizm spektrum bozukluğu gösteren çocuklar üzerindeki olumlu etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış bir uygulamadır.Otizm alanında hiçbir uygulamaya yönelik böylesine bilimsel bir dayanak birikimi bulunmamaktadır.Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programları her ne kadar maliyet olarak fazla gelse de uzun vadede düşündüğümüzde birçok otizmli çocuğun normal okullarda akranlarıyla eğitimini sağladığı için maliyet olarak diğer programlarla fark göstermemektedir.Ayrıca evde uygulanan programlar olduğu için çocuğun günlük hayatına çabuk yansıyan programlar olarak göze çarpmaktadır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Otizmli Çocuklar İçin Evde Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programı Uygulamaları ile İlgili Kavramlar : otizm, yaygın gelişimsel bozukluk, otizm eğitimi, evde otizm eğitimi, otizm davranışsal eğitim, uygulamalı davranış analizi
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Otizmli Çocuklar İçin Evde Erken Yoğun Davranışsal Eğitim Programı Uygulamaları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Cihan ERYAKICI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Cihan ERYAKICI Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
Henüz yok
Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Ülkemizde Sınav Odaklı Eğitimin Etkileri: Okul, Öğretmen, Öğrenci ve Anne-Baba Penceresinden , Eren ŞAHİN
 • Perceived School Support İn Inclusive Education , Yıldıray KILIÇ
 • Akıcı Konuşma Bozukluğu- Kekemelik , Uzm.Hale HANÇER
 • Çocuğum Konuşmuyor! , Uzm.Hale HANÇER
 • Otizmli Çocukların Eğitiminde Pekiştirme - Ödül Mü, Rüşvet mi? , Uzm.Ayşe Büşra SUBAŞI YURTÇU
 • Otizmli Çocukların Dil ve İletişim Becerilerinin Evde Desteklenmesi , Uzm.Ayşe Büşra SUBAŞI YURTÇU
 • Otizm Nedir? , Uzm.Ayşe Büşra SUBAŞI YURTÇU
 • Neden Okumalıyız ? / Okuma Alışkanlığını Nasıl Kazandırabiliriz ? , Hakan UZUN
 • Geleceğin Cahili (Bilgi Kirliliği ve İnternet) , Hakan UZUN
 • Okuma Anlamaının Değerlendirilmesinde Cloze (Boşluk Doldurma/Tamamlama) ve Maze (Labirent)Tekniklerinin Kullanımı , Aydın ALEGÖZ
 • Kardeş Kıskançlığı , Ertürk ATMACA
 • Disleksi (Öğrenme Bozuklukları) , Ertürk ATMACA
 • Özel Eğitimde Farklı Etkinlikler, Kaliteli Zamanlar , Özlem KOÇ
 • Floor Time Modeli , Muhammet Emin ERYOLDAŞ
 • Dil ve İletişim Becerilerinin Öğretiminde Kullanılan Yaklaşımlar , Muhammet Emin ERYOLDAŞ
 • Oku-Ma, Yaz-Ma Öğren-Me Üzerine , Nurullah DEMİR
 • Geleceğimiz Dijital Dadılara Emanet! , Nurullah DEMİR
 • Çocuk Davranış Bozukluğu ve Düzeltme Yöntemleri ve Özel Eğitim , Mehmet KORKMAZ
 • Otistik Çocuklarda Konuşma Terapisi , Mehmet KORKMAZ
 • Çocuklarınız ile Oynayın!!! , Nurullah DEMİR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  21:57
  Top