2007'den Bugüne 89,825 Tavsiye, 27,674 Uzman ve 19,687 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
İlişkimde Çatışmalı Mıyım Yada Susmalı mıyım?
MAKALE #11699 © Yazan Dr.Sevilay ZORLU | Yayın Kasım 2013 | 3,471 Okuyucu
İLİŞKİMDE ÇATIŞMALI MIYIM YADA SUSMALI MIYIM?
Anlaşmazlık yaşamayan tek bir evli çift bile yoktur. Bunun da aşikar sebebi hepimizin tek başına bir birey olmasıdır. Ben olarak hepimizin farklı istekleri vardır, sevdiğimiz ve sevmediğimiz şeyler farklıdır, bizi sinir eden ve memnun edenler de benzemeyebilir.
Çiftlerden biri televizyon izlerken rahatladığını ve çok fazla öğrenebilecekleri olduğunu ifade edebilir. Diğeri: “ İnsan neden kitap okuyup bir şeyler öğrenmek varken televizyon izler? Televizyondan kim bir şeyler öğrenebilmiş bu hayatta?” diyebilir. Böylece flört ederken sorun olabileceğini düşünmediğiniz konular evliliğinizde zaman zaman şiddetli bir tartışma olarak patlak veren “hassas bir konu” haline gelmiştir. Evlilikte yıllar geçtikçe daha da fazla hassas konu keşfedebilirsiniz.
Evlilikte anlaşmazlıklar yaşayabileceğimiz gerçeğini kabul ederek başlamalıyız… Anlaşmazlıklar yanlış insanla evlendiğinize dair birer işaret değildir. Size insan olduğunuzu hatırlatır. Kimi zaman karşınızdakinin mantığı sizin mantığınıza sığmaz, duyguları ise size ayna tutmaz. Hayat hakkında düşüncelerimiz ve algılarımız; aile yapımız, geçmişimiz, değerlerimiz ve kişiliğimizden etkilenir.
Küçük de olsa büyük de; anlaşmazlıklar bir akşamı, haftayı, ayı ya da bir ömrü mahvetme potansiyeline sahiptir. Öte yandan anlaşmazlıklar birbirimizi nasıl seveceğimizi, destekleyeceğimizi ve yüreklendireceğimizi de öğretebiliyorlar bize.
Eşler, kaçınılmaz olan çatışmaları çözebildikleri zaman evlilikleri ayakta kalır. Birçok çift, hiç kavga etmemeyi uyumlu evliliğin bir göstergesi olarak görür. Oysa ancak uyuşmazlık ortaya çıkıp, ardından bir uzlaşma sağlanınca, insanlar ilişkileri içinde kendi kendilerini geliştirebilirler.
Yapılan çalışmalarda, sağlam temellere oturmuş evliliklerde, birlikte geçirilen olumlu zamanların ya da olumlu yaşantıların, olumsuz zamanlardan ya da olumsuz yaşantılardan en az beş kat daha çok olduğu bulunmuştur. Diğer bir deyişle, eşler arasında yaşanan olumlu duygular ve olumlu etkileşim, olumsuz olanlardan en az beş kat daha çoksa, söz konusu evliliğin oturmuş olduğu söylenebilir.
Evliliğin olumlu yönlerini artırabilmek için öncelikle yapılması gerekenler şunlardır:
İlgi Gösterin; Eşinizin ne söylediğiyle gerçekten ilgilenin. Gerçekten dinlediğinizi ve etkileşime katıldığınızı gösterin.
Sevgi Gösterin; Dokunarak, elini tutarak, geçmişte yaşanan güzel bir anı anımsatarak, dayanışmanızı vurgulayarak (sözgelimi, ‘’Bu senin sorunun değil, her ikimizin ortak sorunu’’ diyerek) ya da düşünceli bir davranışta bulunarak sevginizi gösterebileceğiniz gibi çok sevdiğinizi açıkça da söyleyebilirsiniz.
Umrunuzda Olduğunu Gösterin: Küçük küçük düşünceli davranışlar evliliğinize olumlu bir hava getirir.
Beğendiğinizi Gösterin(Takdir Edin); Birlikte geçirdiğiniz güzel bir zamanı anımsatarak, ona olan düşkünlüğünüzü göstererek, olumlu bir hava yaratabilirsiniz. Onun görüş, öneri ya da çözüm yollarına katılmak da beğendiğinizi göstermenin bir yoludur. Birbirinizde güzel bir yön bulduğunuz her an, ilişkinizi güçlendiriyorsunuz demektir.
Kaygılandığınızı Gösterin; Eşiniz, bir sıkıntısından ya da bir zorluğundan söz ederken kaygılandığınızı gösterin. Çaresiz ya da çökkün olduğunu hissettirdiğinde ona destek olun. Sizin söylediğiniz ya da yaptığınız bir şeyden ötürü kırılmışsa, savunucu bir tutum takınmaktansa, ‘’Seni incittiğim için üzgünüm’’ demek daha yapıcı olur.
Eşduyum Sağlamaya(Empati Yapmaya)Çalışın; Ne hissettiğini gerçekten anladığınızı gösterin. Ancak, yalnızca, ‘’Ne hissettiğini gerçekten anlıyorum’’ demeniz yetmez, bunu hissederek göstermeniz gerekir. Bunu yüz ifadenizle gösterebileceğiniz gibi, uygun bir geri bildirimde bulunarak da gösterebilirsiniz. Sözgelimi, ‘’Öyle söylemesi seni çok üzmüş olmalı’’ diyerek yaşadığı duyguyu anladığınızı dışa vurabilirsiniz.
Kabullenin; Eşiniz, sizin katılmadığınız bir şey söylüyor bile olsa, söylediklerinin önemli olduğunu, bir anlamının olduğunu ve bunlara saygı gösterdiğinizi bilmesini sağlayın. O konuşurken dinlediğinizi göstermek, söylediklerinin sizin için bir anlamının oluğunu ve dinlemeyi sürdürmeye istekli olduğunuzu gösterir. Ayrıca sergilediği duyguları da kabullendiğinizi gösterir. Katılmasanız bile, onun bakış açısını anladığınızı gösteren özetleyici bir cümleden kabul gösterdiğiniz anlaşılacaktır.
Eğlendirici Olun; Yalnızca sizin paylaştığınız, size özel birtakım şakalarınızın olması birlikteliğinizi besler. Yalnızca eğlenmek ya da gülmekle kalmaz, birbirinize yakınlaşmış olursunuz.
Sevincinizi Paylaşın; İyi duygular içinde olduğunuz zaman, sevinç ya da çoşku duyduğunuz zaman, bunu eşinizle paylaşın. Belki bunlardan birçoğunu kendiliğinden yapıyorsunuzdur. Ancak yukarıda sayılanların evliliğe olumlu bir hava getireceğini hiç unutmamak gerekir. Her şey yolunda giderken bunları yapmak iyidir, ancak özellikle çalkantılı dönemlerde bunları özellikle yapmaya özen göstermek gerekir.
‘’EVLİLİĞİNİZDE YETERLİ SEVGİ VE SAYGI VAR MI?’’ ÖLÇERİ
Aşağıdaki yargılardan her birine katılıp katılmadığınıza bağlı olarak ‘’evet’’ ya da ‘’hayır’’ yanıtı verin. Bu ölçeri, yanıtlaması için eşinize de verebilir ya da onun adına kendiniz yeniden yanıtlayabilirsiniz.
 • Eşim benim düşüncelerimi de sorar, benim görüşlerime de başvurur.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
 • Eşim benim duygularımı umursar.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
 • Çok sık göz ardı edilmem, bana karşı çok sık aldırmaz davranılmaz.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
 • Birbirimize çok dokunuruz.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
 • Birbirimizi dinleriz.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
 • Birbirimizin görüşlerine saygı duyarız.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
 • Birimize sevgi gösteririz.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
 • Eşimin bana özen gösterdiğini düşünüyorum.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
 • Söylediklerimi göz önünde bulundurur.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
 • Kararlarımızda benim de bir önemim vardır.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
 • Evliliğimiz büyük bir sevgiyi içinde barındırıyor.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
 • Gerçekten birbirimizle ilgileniriz.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
 • Eşimle birlikte zaman geçirmek çok hoşuma gider.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
 • Çok iyi bir arkadaşız.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
 • Zor zamanlarımızda bile birbirimizin duygularını anlayabiliyoruz.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
 • Eşim, benim bakış açımı da göz önünde bulundurur.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
 • Eşim, dış görünüşümle beni çekici bulur.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
 • Eşim bana yakınlığını gösterir.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
 • Eşimin yaşamında bir yerim olduğunu biliyorum.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
 • Eşim beni beğenir.
SİZ: Evet Hayır EŞİNİZ: Evet Hayır
Değerlendirme; Yedi madden daha azına ‘’evet ‘ yanıtı vermişseniz, evliliğinizde yeterince sevildiğinizi ve saygı duyulduğunuzu düşünmüyorsunuz demektir. İlişkinize yeni bir boyut kazandırmak için daha etkin ve yaratıcı olmanız gerekiyor gibi görünmektedir.

Uzm.Dr. Sevilay ZORLU
Psikiyatrist & Psikoterapist
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"İlişkimde Çatışmalı Mıyım Yada Susmalı mıyım?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Sevilay ZORLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Sevilay ZORLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sevilay ZORLU Fotoğraf
Dr.Sevilay ZORLU
Antalya
Doktor "Ruh sağlığı ve hastalıkları - Psikiyatri"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi115 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Sevilay ZORLU'nun Makaleleri
► Hipofiz Tümörleri Yada Adenomu Prof.Dr.Kadir KOTİL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,687 uzman makalesi arasında 'İlişkimde Çatışmalı Mıyım Yada Susmalı mıyım?' başlığıyla benzeşen toplam 28 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Evlilikte Cinsel Yaşam Ağustos 2017
► Kadın Olmak, Anne Olmak … Haziran 2016
► Kaygı mı Korku mu? Mayıs 2016
► Boşanma ve Sonrası Kasım 2015
► Kolay İnciniyor Musunuz? Ağustos 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:57
Top