2007'den Bugüne 92,485 Tavsiye, 28,241 Uzman ve 20,001 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!18 Soruda Botox
MAKALE #1454 © Yazan Op.Dr.Bülent CİHANTİMUR | Yayın Ağustos 2008 | 6,039 Okuyucu
1. Botox yılan zehiri midir?

Hayır, Botox bir ilaçtır. Özel bir bakteriden üretilmiş doğal, saflaştırılmış protein esaslı bir ilaçtır.

2. Botox Sağlık Bakanlığından onaylı bir ilaç mıdır?

Kaş arası kırışıklıklarının tedavisinde ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilk ve tek nörotoksin kompleksi Botox'tur. Botox'un bu kullanımı AB ülkelerinde yetkili kurumlarca ve yanı sıra ABD'de FDA tarafından onaylanmış durumdadır.

3. Botox enjeksiyonu yerine kremlerle kırışıklıkları aynı seviyede gidermek mümkün müdür?

Hayır bu mümkün değildir. Botox doktor tarafından kas içerisine yapılan bir enjeksiyondur. Kremler bizzat cilde uygulanır, yüzeysel etkilidir. Etki mekanizmaları farklıdır. Botox dinamik kırışıklıkları etkin bir şekilde giderirken, kremler sadece yüzeysel ince çizgilerde kullanılmalıdır. Sadece cilt üzerinde etkili olan kremler ile kas içerisine enjekte edilen ilaçlar birbiriyle karıştırılmamalıdır. Kremler, cildi besleme, nemlendirme kolejen oluşumunu hızlandırma işlevlerini yerine getirir. Yüzeysel etkili olup , kırışıklık görünümünü hafifletmektedir. Botox ise kırışıklığa yol açan kasları gevşeterek, belirli bir süre için ciltte kırışma meydana gelmesini engeller.

4. Botox yaptırıldığında yüz ifadesinin kaybolduğu söyleniyor doğru mu?

Hayır, Bu hekimin elinde olan ve hastanın arzusuyla gerçekleşen bir olay. Sanıldığının aksine Botox yaptırıldığı zaman donuk, ifadesiz bir surat olması gerekmiyor. Botox yaptıran birçok tiyatrocu var. Kırışıklıklarının giderilmesini isterken mimiklerini kullanmaya devam etmek istiyorlar. Uygulanan doz, bölge seçimi ile bunu sağlamak mümkün. Bazıları kaşlarının kalkmasını isterken bazıları istemiyor. Bazıları için önemli olan göz kenarı ve kaş arası çizgilerinden kurtulmak.

5. Botox uygulanınca yüz şişermi?

Hayır. Yüze yapılan dolgu uygulamaları Botox zannedilmektedir. Botox bir dolgu maddesi değildir, yüzü şişirmez. Estetik opreasyonlarda, dudak ve yanakları dolgunlaştırmak için bazı dolgu maddeleri kullanılmaktadır. Ülkemizde genellikle, hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri, kolajen veya kişinin kendisinden alınan dokular, enjeksiyonlarda dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu malzemeler, dokunun içerisine girdikten sonra, birkaç gün şişliğe neden olabilir. Botox ise bir dolgu maddesi değildir. Kırışıklığa yol açan kasları gevşetmekte kullanılan bir ilaçtır. Serum fizyolojik ile seyreltilerek enjekte edilir. Enjeksiyonun yapılmasından sonra kas içine yayılarak dağılır. Hiçbir şekilde yüzde dolgunlaştırma amaçlı kullanılmaz.

6. Botox dudaklarda kullanılır mı?

Hayır. Sadece dudak üstündeki, sigara çizgileri diye tabir edilen dikey çizgilenmelerde kullanılır. Dudak dolgunlaştırmak için kullanılmaz.

7. Botox pahalı mıdır?

Hayır. Düşünüldüğü kadar değil. Piyasada satılan ithal kremlerle veya 4-6 aylık kuaför masrafı ile karşılaştırıldığında önceden bütçelenebilir rakamlardır. Uygulama fiyatı doktordan doktora değişmekle beraber 400 ila 750 YTL arasında fiyatlar bulunmaktadır.

8. Botox uygulamalarıma devam etmezsem kırışıklıklarım daha kötü olur mu?

Hayır. Kırışıklıklarınız yavaş yavaş tedavi öncesi durumuna geri döner.

9. Botox nedir?

Botox zamanla yüzde oluşan dinamik kırışıklıkları, çizgileri azaltan basit, cerrahi olmayan bir uygulamadır.

10. Botox hangi bölgelere uygulanır?

Özellikle mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası ve göz kenarı çizgileri Botox tedavisine son derece iyi cewap vermektedir. Bunun dışında üst dudak ve boyun çizgileri tedavi edilebilir. Ayrıca el, ayak ve koltukaltı bölgeleri terleme tedavisinde Botox kullanılmaktadır.

11. Botox'un etkisi ne kadar sürer?

Botox'un etkisi 4-5 aya kadar sürmektedir. Tekrar eden uygulamalarda bu süre artmaktadır.

12. İlk etkiyi nekadar sürede görmeye başlarım?

3-7 gün içerisinde.

13. Uygulama ne kadar sürer?

10-15 dakikalık bir seans yeterlidir.

14. Uygulama sonrasında iyileşme dönemi var mıdır?

Basit, hızlı ve iyileşme süreci gerektirmeyen bir uygulama olduğu için uygulama sonrası günlük hayata hemen geri dönülebilir.

15. Botox uygulamaları ağrılı mıdır?

Çok az ve kısa süreli hafif batma hissi duyulur. Uygulama sonrası ağrı kalmaz.

16. Botox yeni kırışıklıklara yol açar mı?

Hayır. Botox uygulamasından sonra kişiler kırışıklıklarına önceden olmadığı kadar dikkatli baktıkları için böyle zannedilmekte. Birde kaşlar doğal görünümüne göre çok daha fazla kaldırıldığı taktirde böyle bir durum görülebilir. Bu kişinin kendi tercihi ile oluşan bir durumdur.

17. Botox Uygulaması nasıl olur?

Doktorunuz en iyi sonucu alabilmek için enjeksiyon yapılacak bölgeyi tespit eder. Anestezi gerekmez, hassasiyete göre belki anestetik bir krem veya buz kompresi uygulanabilir. Uygulanacak her bölgeye çok az dozlarda Botox enjeksiyonla tatbik edilir.

18. Botox'un Yan etkisi var mıdır?

Bilinçli ve tecrübeli ellerde yan etkisi çok azdır. Çok nadir olarak, baş ağrısı ve enjeksiyon alanında hafif kızarıklık görülebilir, makyajla kolayca kapatılabilir. Her ne olursa olsun Botox'un yan etkisi geçicidir, uygulama alanı ile sınırlıdır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"18 Soruda Botox" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Bülent CİHANTİMUR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Bülent CİHANTİMUR'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Bülent CİHANTİMUR Fotoğraf
Op.Dr.Bülent CİHANTİMUR
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Bülent CİHANTİMUR'un Yazıları
► 10 Soruda Lazer Epilasyon Dr.Betül Zeynep ŞENGÖR
► 10 Soruda Göğüs Estetiği Doç.Dr.Serkan YILDIRIM
► Botox (Botoks) Op.Dr.Barış ZAMANDAR
► Botox® ve Zamanı Durdurmak Op.Dr.Deniz KÖK
► Botox ve Dolgu Uygulaması Op.Dr.Eser AYDOĞDU
► Kırışıklık Tedavisinde Botox Dr.Betül Zeynep ŞENGÖR
► A-Z: Botox (Botulinum Toksin-A Uygulamaları) Doç.Dr.Nedim SARIFAKİOĞLU
► Botox Nasıl Bir Estetik Uygulamadır? Op.Dr.Murat ATASEVEN
► Botox (Botulinum Toksini) Uygulaması Dr.Bircan KARABAĞIR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 20,001 uzman makalesi arasında '18 Soruda Botox' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Örümcek Ağı Estetiği Temmuz 2014
◊ Torbalama (Bagging) Eylül 2008
◊ Rektal İnsuflasyon Eylül 2008
◊ Majör Ozon Terapi Eylül 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:18
Top