2007'den Bugüne 92,481 Tavsiye, 28,237 Uzman ve 19,999 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Botox (Botulinum Toksini) Uygulaması
MAKALE #10427 © Yazan Dr.Bircan KARABAĞIR | Yayın Şubat 2013 | 6,137 Okuyucu
BOTULİNUM TOKSİNİ UYGULAMASI – Botox

2000’li yılların mucizevi yöntemlerinden biridir. Yüzde, özellikle alın yatay çizgileri, göz etrafı (kaz ayakları), kaşortasındaki kırışıklıklarda uygulanmakta iken, daha sonraları göz altı, burun kökü, dudak üstü, boyun kırışıklıkları ve burun ucunu kaldırmak için de uygulanmaya başlanmıştır. Kas içine verilen Botulinum Toksini-Botox ile o bölgedeki kasların kasılması önlenmekte ve kırışıklık düzeltilmektedir. Tek seansta yapılan uygulama sonrasında kişi rahatlıkla günlük yaşamına devam etmektedir. Botulinum toksini, oluşmuş kırışıklık ve çizgilerin düzeltilmesini sağlamakla birlikte, henüz oluşmamış kırışıklıkların ortaya çıkmasını ve ince çizgilerin derinleşmesini de önler.
  • Kırışıklıklar nasıl oluşur?
Cilt belirli işlevleri olan farklı tabakalardan oluşur. Yaş ilerledikçe deri değişiklikler geçirir ve cildin işlevleri zamanla azalır. İlk olarak burun ve ağız arasında, göz kenarlarında ve alında ince çizgiler belirir. Devamlıyapılan yüz hareketleri de mimik kırışıklıklarının ortaya çıkmasına yol açar. Bunlar ağız çevresinde gülümseme, dudak alt köşelerinde üzüntü çizgileri, alın çizgileri, göz çevresi (kaz ayağı) veya iki kaş arası kırışıklıklarıdır.
  • Bu kırışıklıkların tedavisinde uygulanan yöntemler nelerdir?
Cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler uygulanabilir. Cerrahi olmayan uygulamalar çok çeşitli olup; lazer uygulamaları, peelingler, kolajen ve hiyalüronik asit gibi dolgu maddeleri ve saflaştırılmış Nörotoxin (Botulinum Toksini-Botox) uygulamaları sayılabilir.
  • Botox-Botulinum Toksini yılan zehiri midir?
Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı olan Botox-Botulinum Toksini, bir çok kişinin bildiğinin aksine, yılan zehiri değildir. Clostridium Botulinum adlı bir bakteriden elde edilmiş protein esaslı bir maddedir. Botulinum Toksini, 1980'li yılların başından beri, bazı kasların aşırı kasılmasına bağlı ortaya çıkan hastalıkların (şaşılık, kas spazmı, vb.) tedavisinde kullanılmaktadır. Kozmetik alanda kullanımı da, nörolojik hastalığınedeniyle Botox tedavisi yapılan bir kadın hastanın doktoruna “Her enjeksiyondan sonra yüzüm son derece sakin, dinlenmiş bir ifade alıyor, güzelleşiyorum!”demesiyle gündeme gelmiştir.
  • Zaman zaman bazı yazılı ve görsel iletişim araçlarında, Botulinum Toksini-Botox uygulamasının ölümlere yol açtığına ilişkin haberler yer almaktadır. Bu konuda gerçek durum nedir?
Onaylandığından bu yana milyonlarca kişi estetik amaçlı Botulinum Toksini-Botox uygulamasıyaptırmıştır. Estetik amaçlı Botulinum Toksini uygulamaları nedeniyle ölümle sonuçlanan hiçbir vaka yoktur.
Estetik amaçlı uygulama dışında, Botulinum Toksini genellikle bir takım nörolojik hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu hastalıkların bazıları, Botox uygulamasından bağımsız olarak, kendi başına bile istenmeyen ciddi durumlar yaratabilen, altta yatan başka hastalıklar ve diğer risk faktörlerinden dolayıartmış ölüm riski taşıyan nörolojik durumlardır. Haberlerde bahsi geçen vakaların bu tip nörolojik hastalar olduğu ve doğrudan Botulinum Toksini-Botox ile ilgisinin bulunmadığı anlaşılmıştır.
  • Botulinum Toksini ile dudakları dolgunlaştırmak mümkün müdür?
Dudak ve yüz dolgunlaştırmak için kullanılmaz. Bu amaçla dolgu maddeleri ya da yağenjeksiyonu yapılmaktadır. Genellikle yüze yapılan her şey Botulinum Toksini-Botox zannedildiği için böyle bir yanılgı oluşmaktadır.
  • Botox kremleri diğer kremlere göre kırışıklıkları daha fazla giderir mi?
Botox kremi diye bir şey aslında yoktur. BOTOX ticari bir markadır. Botulinum Toksini kırışıklığa neden olan kasları gevşetir, böylece kırışıklığın oluşmasınıengeller. Kremler ise var olan kırışıklığın görünümünü hafifletmeye yardımcıolur. Her ikisinin etki mekanizması farklıdır.
  • Botulinum Toksini-Botox tedavisi nasıl bir uygulamadır?
Doksanlıyılların ortalarından bu yana, Botulinum Toksin A genellikle kozmetik konseptte ilk seçenek tedavisi olarak kullanılmaktadır. Botulinum Toksin A'nın “daha fazla doz, daha fazla yardımcı olur” sloganına göre kullanıldığı ilk uygulamaların aksine, Botulinum Toksin A artık çok daha küçük dozlarda kullanılmaktadır. Yüzün üst bölümünün tedavisine ek olarak, farklı dozlar ile enjeksiyon yönteminin düzgün ve doğru bir şekilde uygulanması sayesinde yüzün orta ve alt bölümüne yönelik olarak yeni endikasyonlar geliştirilmektedir.

Madde, çok az miktarda ve ince bir iğne yardımıyla tedavi edilecek kasın içine enjekte edilerek o kasın gevşemesini sağlar ve yüzdeki mimik kırışıklıklarını düzeltir.İyileşme uygulamadan sonra ilk hafta içinde kendini gösterir ve tedavinin etkisi ortalama 3-6 ay boyunca sürer. Düzenli yapılan tedaviler etki süresinin daha da uzamasını sağlar. Botulinum Toksini tedavisi basit, hızlı ve güvenilir bir uygulamadır. Kişi tedaviden hemen sonra günlük yaşantısına dönebilir.
  • Botulinum Toksini-Botox uygulamalarından sonra yüz ifadesi kaybolur mu?
Botulinum Toksin A tedavisinde yeni trend; 90'ların donuk yüz ifadesi yerine, pürüzsüz, ancak daha ifadeli bir yüz elde etmektir. Artık, mimik kasları daha seçici olarak tedavi edilmekte ve bir takım mimik hareketleri korunarak istenen etki elde edilmektedir. Yeni tedavi yaklaşımında, düşük dozda Botulinum Toksin A'ya ihtiyaç duyulmaktadır. Buna karşın, düşük dozlarla gerçekleştirilen tedavi doktor açısından bir zorlukmeydana getirmektedir. Çünkü yüzün bireysel asimetrilerinin iyi belirlenmesi gerekmektedir. Böylece Botulinum Toksin A ile gerçekleştirilen tedavi hasta açısından daha bireysel, daha eksiksiz, daha memnuniyet verici ve son olarak da daha çekici hale gelmektedir.
Botulinum Toksini tedavisi uzman ve deneyimli doktor tarafından kişiye özel uygulanır. Kişi mimiklerini kullanabilir, ancak bu esnada kırışıklıklar oluşmaz. Burada, kişinin ne istediğini bilmesi ve doktorun deneyimli olması önemlidir. Toplumda bazı medyatik kişilerin, sanatçıların abartılı görünüm istekleri böyle bir izlenim yaratmıştır.
Bugün ülkemizde deneyimli hekimlerin yanı sıra, denetim yetersizliği nedeniyle yetkisiz ve deneyimsiz kişiler de Botulinum Toksini uygulaması yapabilmekte olup, zaman zaman kimi kuaförlerde bile Botox uygulaması yapıldığını duymak mümkündür. Ekonomik gerekçelerle, çok ucuza elde edilen ancak üretim kontrolü yapılmamış ve farklı özellikte Uzakdoğu üretimi bazı maddelerin kullanılmasıbile söz konusu olabilir. Çok sakıncalı olan bu durumun hemen engellenmesi gerekir, aksi halde hastalarda önemli olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Diğer yandan, iğne yapılması gereken noktaya uygulanmamış olabilir. Bu durumda abartılı ya da asimetrik özellikte bir yüz görünümü ortaya çıkabilir. Bu nedenle hastaların dikkatli olması ve sadece “ücretlendirmeyi, ucuzluğu” kriter olarak almamaları gerekir.
  • Botulinum Toksini-Botox ile aşırı terleme tedavisi mümkün müdür?
Botulinum Toksini, hiperhidroz (bölgesel aşırı terleme) tedavisinde el, ayak ve koltuk altında kullanılmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı bir tedavi yöntemidir.
Estetik işlemi yaptıran hastaların uygulamadan beklentileri oldukça yüksektir, bu nedenle doğru ve gerçekçi bilgilendirme yapılması önemlidir.

Botulinum Toksini-Botox'un yanı sıra, diğer tüm estetik uygulamalarda optimum sonuç elde etmenin en iyi yolu, tedavinin, yüzdeki ifadeleri kontrol eden kaslar hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan, yaşlanma dinamiğine vakıf ve her bir hasta için en iyi estetik tedavinin hangisi olduğunu yeterince değerlendirebilecek nitelikte, iyi eğitimli, deneyimli bir doktor tarafından yapılmasıdır.

. Botulinum Toksini A’nın piyasadaki preparatları hangileridir, birbirlerine üstünlüğü var mıdır?

Yaklaşık 1995 yılında ülkemize giren ilk Botulinum Toksin A preparatı, Allergan firması tarafından üretilen ve “BOTOX” ticari ismiyle bilinen üründür. Botox, aslında botulinum toksin A içeren bir preparatın piyasa ismidir. Bugün her kağıt mendile “selpak” denmesi gibi, her Botulinum Toksin ürününe de Botox denmektedir. Uzun yıllar boyunca kozmetik dermatolojide tek hakim olan bu ürüne alternatif geliştirmek için çalışmalar yapılmakta idi. Bu çalışmalar sonucunda yeni Botulinum Toksin A preparatları geliştirildi.

Önceden daha çok nörolojik hastalıklarda kullanılan ve DYSPORT-RELOXİN adıyla bilinen preparat, kozmetik dermatoloji alanında uygulanmaya başlandı ve oldukça başarılı sonuçlar alındı. “Hatta yapılan Klinik çalışmalarda Dsyport ve Botox karşılaştırılmış, Dysport yapılan hastalarda etkinliğin daha kısa sürede oluşmaya başladığı ve Botox'a göre daha uzun sürdüğü saptanmıştır.”
Botox ve Dysport dışında üretilen ve klinik testlerden geçirilip, gerekli onayları alınan başlıca Botulinum Toksin A preparatları; Purtox, Xeomin, Azalure olarak sayılabilir. Türkiye'de ise satışa sunulmuş 2 Botulinum Toksin A preparatı, bulunmaktadır;
*DYSPORT (Fransız firması İPSEM tarafından İngiltere'de üretilmektedir)
*BOTOX (Amerikan firması ALLERGAN tarafından üretilmektedir)
*XEOMİN (Alman MERZ firması tarafından üretilir) ise Türkiyede satışa sunulmaya hazırlanan yeni BotulinumToksin A preparatıdır.

Ancak illegal yollarla getirilen, içinde ne olduğu bilinmeyen Çin vb. ülkelerde üretilen preparatlar da bulunmaktadır. Botulinum toksin A tedavisi uygulatacak kişilerin, kullanılan ürüne dikkat etmeleri ve daha ucuz diye uzman olmayan ellerde uygulama yaptırmamaları önerilmektedir
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Botox (Botulinum Toksini) Uygulaması" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Bircan KARABAĞIR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Bircan KARABAĞIR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Bircan KARABAĞIR Fotoğraf
Dr.Bircan KARABAĞIR
Antalya
Doktor "Deri ve Zührevi Hastalıklar - Dermatoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Bircan KARABAĞIR'ın Yazıları
► Migren ve Botulinum Toksini Prof.Op.Dr. Ege ÖZGENTAŞ
► A-Z: Botox (Botulinum Toksin-A Uygulamaları) Doç.Dr.Nedim SARIFAKİOĞLU
► Botox ve Dolgu Uygulaması Op.Dr.Eser AYDOĞDU
► Botox (Botoks) Op.Dr.Barış ZAMANDAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,999 uzman makalesi arasında 'Botox (Botulinum Toksini) Uygulaması' başlığıyla benzeşen toplam 21 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Lazer Epilasyon Şubat 2013
► Yüze Dolgu Uygulamaları Şubat 2013
◊ Ultherapy Şubat 2013
◊ Rönesans Tekniği Şubat 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:55
Top