2007'den Bugüne 92,390 Tavsiye, 28,229 Uzman ve 19,987 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Estetik Botox (Botoks) ve Dolgu Uygulaması
MAKALE #5487 © Yazan Op.Dr.Arsın ULUÇ | Yayın Eylül 2010 | 7,555 Okuyucu
Botoks (Botox), Clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilir. Temel kullanım alanı mimik kaslarının çalışmasını geçici olarak zayıflatarak yüz çevresindeki kasların oluşturduğu kırışıklıkları önlemektir. botoks bir dolgu malzemesi veya yılan zehri değildir. En çok aktif mimik hareketleri sırasında iki kaş arasındaki, alındaki kırışıklıkların oluşumunu ve gözkapağı yanında oluşan kırışıklıkları (kaz ayağı) engeller. Kaşları kaldırmada etkilidir. Sonuçta elde edilen görüntü daha dingin, daha huzurlu ve daha genç bir görünümdür.
Amerika Birleşik Devletlerinde, FDA bu ilacın kullanımını onaylamıştır. Sonuçların 3 ile 6 ay arasında bir süre için kalıcı olduğu söylenebilir. Daha büyük yüz kaslarına sahip olan hastalarda (erkekler gibi) veya yüz kaslarını daha fazla kullanan, çok mimikli kişilerde tedavinin daha sık aralıklarla uygulanması gerekebilir. Genellikle, Botoks enjeksiyonları sonucu yüz kasları fazla hareket etmemek konusunda adeta ''eğitilirler''. Bu özellik konuşurken kaşlarını çatmaya alışmış bazı hastalarımın aradıkları sonuçtur. Bu şekilde yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde de belirgin bir düzelme sağlanır.

Botoks ile derin kırışıklar tamamen kaybolmayabilir. Kırışık izlerinin düzelmesi için, aynı seansta ya da daha sonra yine injeksiyonla yapılan dolgu maddeleri ile çizgilerin altı doldurulabilir. Bu saydığım özellikleri ile botoks son derece kontrollü, güvenilir, düşük riskli ve bazı ameliyatlara alternatif olabilecek etkili bir ilaç.

Botoks yapılan yerdeki ter bezleri de daha az çalışır. Avuç içlerinde, ayaklarında, koltuk altlarında aşırı terlemesi olan insanlara da botox yapılarak bu şikâyetleri yaklaşık 8-10 ay süresince azaltılabilir. Özellikle koltuk altı terlemesinden rahatsız hastalarıma göre botoks onlar için bir mucize.
Peki Botoks kimlere yapılmaz? Hamile olan veya bebek emziren kadınlar enjeksiyonları yaptırmak için beklemelidirler. Nöromusküler rahatsızlıkları, veya kanama problemleri olanlar, tedavi yapılması istenilen sahada deri hastalığı olanlar Botoks enjeksiyonları için aday olamazlar. Asprin ve benzeri kan sulandırıcı ilaç kullananlar uygulamadan en az 7-10 gün önce ilaç kullanmayı bırakmalıdırlar.

Botoks basit bir injeksiyon olarak görülse de amaç kırışıklıkları tamamen yok edip ifadesiz bir yüz oluşturmak değil, doğru noktalara müdahaleyle genç ve dingin görünüm elde etmektir. Bu bakımdan doktorunuzun yüz estetiği konusunda uzman olması, sizin beklentilerinizi bilmesi ve aşırıya kaçmaması gerekir.

Hepimiz yaşlandıkça, derinin altında bulunan kollajen ve elastik lifler kırılmaya ve gevşemeye başlar. Bu kırılmalar doğal yaşlanma sürecimizin bir parçası olmakla birlikte, fazla kaş çatma (Kıbrıs’ta güneşli havada araba sürdüğünüzü hayal edin), gözleri kısarak bakmak, sigara içmek, gülümsemek ve diğer yüz mimikleri de kırılmalara katkıda bulunurlar.

Kırışıklıkların tedavisinde dünyada en yaygın olarak hazır dolgu malzemeleri (Hyalüronik asit türevleri) ve kişinin kendinden alınan yağ enjenkiyonu kullanılmaktadır. Her iki yöntem de Amerika’dan FDA onayı almıştır.
Genellikle burundan dudak kenarına uzanan çizgi (nazolabiyal kıvrım) gibi daha kalın çizgilerde kişinin kendinden alınan yağ enjeksiyonu tercih edilir. Bu oldukça etkili ve kısmi kalıcılığa sahip yegane yöntemdir. Yağ alma ve verme işlemi lokal anestezi ile uygulanabilir. Yağ hücresi yaşayan bir doku olduğu için bu dokuyu saklayıp birkaç ay sonra tekrar kullanmanın etkili olduğunu düşünmüyorum. Yağ hücresini saklayıp tekrar kullanmak aynı zamanda infeksiyon riskini de arttırır.

Hazır dolgu maddeleri, genellikle kollajen veya hyaluronik asit içerir ve bu kırışıkların altına doldurularak, daha düzgün bir cilt, daha genç bir ifade kazandırırlar. Kırışıklık kasın aşırı kullanılmasına bağlı olan durumlarda botoks ile kombine kullanılır. Yüzün çöken kısımlarını yükselterek, dudaklara ve dudak çevresine daha dolgun bir görünüm kazandırabilirler. Ancak hazır dolgu maddeleri çok derin kırışıkların giderilmesi için uygun değildir. İnce çizgilerde ise oldukça etkilidirler. Dolgu maddeleri çoğunlukla botoks ile karıştırılmaktadır. Aslında her ikisi de yüzdeki kırışıklıkları gidermek için kullanılmaktadır. Ancak etki yolları çok farklıdır ve biri diğerinin yerini tutamaz.

Mucize kokteyller konusunda ise eğer birisi size bir “kokteyl” yapacaksa bu kokteylin içeriğini sormak sizin hakkınız. Örneğin sıvı silikon tüm dünyada yasaklanmış ve çok ciddi yan etkileri vardır. Bazı hastalarım ise kendilerine ‘’muhtemelen’’ bir vitamin ya da kollajen kokteyli yapıldığını ifade ediyor.
Tıpta meslek sırrı, özel formüller, kapalı kapılar arkasında yapılmış mucize “kokteyller” olamaz. İçeriği konusunda net bilginiz olmayan, FDA onayı olmayan ‘’mucize’’ hiç bir şeyi kendinize enjekte ettirmeyin.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Estetik Botox (Botoks) ve Dolgu Uygulaması" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Arsın ULUÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Arsın ULUÇ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Arsın ULUÇ Fotoğraf
Op.Dr.Arsın ULUÇ
KKTC (Kıbrıs)
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Arsın ULUÇ'un Makaleleri
► Botox ve Dolgu Uygulaması Op.Dr.Eser AYDOĞDU
► Botox (Botoks) Op.Dr.Barış ZAMANDAR
► Botox (Botulinum Toksini) Uygulaması Dr.Bircan KARABAĞIR
► Botoks ve Dolgu Uygulamaları Dr.Engin KOCABAŞ
► Botoks Uygulaması Dr.Erhan ŞAFAK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,987 uzman makalesi arasında 'Estetik Botox (Botoks) ve Dolgu Uygulaması' başlığıyla benzeşen toplam 35 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:08
Top