2007'den Bugüne 92,408 Tavsiye, 28,230 Uzman ve 19,991 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Estetik Meme Büyütme ve Dikleştirme Ameliyatı, Augmentation Mammaplasty, Mastopexy
MAKALE #5485 © Yazan Op.Dr.Arsın ULUÇ | Yayın Eylül 2010 | 5,198 Okuyucu
Meme, tarih boyunca kadının ve kadınlığın simgesi olarak görülmüştür. Meme büyütme operasyonu meme dokusu altına yerleştirilen silikon meme protezleri ile meme hacminin artırılması işlemidir. Meme büyütme ameliyatı yapısal olarak küçük memeler için, doğumdan sonra küçülmüş ve içi boşalmış memelerde veya kanser sonrası meme rekonstrüksiyonu için uygulanabilir. Küçük olması yanında sarkıksa eş zamanlı olarak dikleştirme operasyonunu da eklemek gerekebilir.

Bu ameliyatı olmak isteyen hastalar sıklıkla yanlış bir şekilde ulaşmak istediği sütyen numarasını söyler. Bilmeniz lazım ki meme ameliyatı sonrası 85 veya 90 gibi ölçüler göğüs kafesinin çapınız ile ilgilidir memenizin boyutuyla değil. Meme büyütme ameliyatı sonrası sütyen numarası değişmez ama buna karşılık cup size denilen A, B, C, D harfleri ile ifade edilen boyutları artacaktır. A harfi en küçük, D harfi en büyük meme boyutunu ifade etmektedir. Çoğu hasta B veya C cup size’ından fazlasıyla memnun kalmaktadır.

Meme büyütme silikon jel veya ve içi tuzlu su ile doldurulabilen tipleri mevcuttur. Meme büyütme en etkili şekilde silikon jel protezler ile yapılabilir. Meme büyütme operasyonlarında meme protezleri 4 farklı giriş yerinden yerleştirilebilir. Meme altı kıvrımından yapılan 3-5 cm’lik kesi ile, meme ucundan, koltuk altından ve göbek deliğinden yapılan kesiyle yapılan protez yerleştirilebilir. Kıbrıs’ta popüler bir soru olan göbek deliğinden bu operasyonu olmanızı tavsiye eder miyim sorusuna vereceğim cevap; Hayır. Bu teknikte komplikasyon riski çok yüksek ve üretici firmalar tüm dünyada bu yöntemle yapılan operasyonlarda meme protezlerini garanti kapsamı dışında bırakıyorlar. Yapılacak kesinin yeri cerrahın tercihine, hastanın isteklerine ve kullanılacak protezin tipine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Silikon meme protezleri yapılan kesi yoluyla meme dokusunun altına veya göğüs duvarı kasının (pektoralis majör) altına hazırlanan bir boşluğa yerleştirilebilir.

Meme büyütme ameliyatı ortalama 1-2 saat sürer. Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta ve ayni gün veya ertesi gün taburcu edilirsiniz. Birkaç gün içinde işinize dönebilirsiniz ama yaklaşık 2-4 hafta süreyle ağır şeyler kaldırmaması ve kollarını yukarıya kaldırma sırasında hassaiyet duyabilirisniz. Yüzme, golf, tenis gibi sporlara ise altıncı haftadan itibaren başlanabilir.

Meme dikleştirme (mastopexy) ameliyatı hızlı kilo alıp verme, gebelik, emzirme, yerçekimi etkileriyle sarkan memelerin yeniden şekillendirilmesi operasyonudur. Özellikle doğum sonrasında süt verme nedeniyle büyüyen memelerde, süt devresinin bitmesinden sonra meme hacmi küçülür ve estetik görünümü bozulur. Meme dokusu eski dik formunu kaybeder ve meme başları oldukları yerden daha aşağı bir noktaya inerler.

Meme dikleştirme operasyonu adayı olup olmadığınızı değerlendirmek için ayna karşısında kendinizi muayne edin. Eğer meme uçlarınız meme katlantı çizginizden daha yukardaysa her şey yolunda demektir. Eğer memeucu meme altı çizgisinde ise hafif (Regnault sınıflaması 1. Derece); meme ucu, meme altı çizgisinden 1-3 cm altındaysa 2. Derece yani orta düzeyde; bu çizginin 3 cm’den fazla altında ise ileri 3. Derecede meme sarkıklığınız var denebilir.

Hafif sarkma varsa sadece memebaşı etrafında iz kalacak şekilde yapılan cerrahi girişimler yeterli olabilmektedir. Eğer sarkma daha fazlaysa meme küçültme ameliyatlarında olduğu gibi meme başı çevresinde ve meme başından aşağı doğru uzanan dik ince bir kesi izi oluşacaktır. İleri düzeyde sarkma olan durumlarda ise meme altı kıvrımında da kesi gerekebilir. Bu durumda ters T şeklinde bir iz oluşacaktır.
Meme dokusunda fazlalık varsa, meme gerektiği kadar küçültülebilir. Eğer meme dokusu hacim olarak yetersizse meme dikleştirme ameliyatı sırasında protezle meme büyütme birlikte yapılabilir. Meme dikleştirme için birçok farklı teknik var. Seçilecek teknik memelerin sarkma derecesine, büyüklüğüne, cildin elastikiyetine ve hastanın, cerrahın tercihine göre değişiklik gösterir.

Meme dikleştirme ameliyatlarında yapılan kesiler sonucunda dikiş hatlarında kaçınılmaz olarak izler oluşacaktır. Bu izler ilk aylarda daha belirgin ve kırmızımsı renkte olmakla birlikte aylar içinde yumuşayacak, renkleri açılacak ve daha az görünür hale gelecektir. Ancak bu izler bikini giyidğinizde bile görünmeyecek olan izlerdir.

Meme dikleştirme ameliyatları genel anestezi ile yapılır ve ortalama 1.5-3 saat sürer. Hasta ameliyattan sonra aynı gün veya ertesi gün sabah taburcu edilir. Gerekirse dikişler arasına içeride birikebilecek kan ve vücut sıvılarını toplamak için ince drenler konulabilir. Eğer dren konulmuşsa 24 saat sonra çekilir.. Dikişler 7-10. günler civarında alınır.

Meme dikleştirme ameliyatlarından sonra ciddi ağrılar oluşmaz. Ancak dikleştirme ile birlikte silikon meme protezleri kas altına yerleştirilmişse özellikle ilk birkaç gün kol hareketlerinde ağrılar oluşabilir. Meme büyütme ve küçültme ameliyatlarında olduğu gibi bir süre balensiz, elastik, sporcu sütyeni kullanmanız gerekir. Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında yapılması gereken operasyon türüne göre meme başında geçici his azalması görülebilir. Cildiniz skara eğilimli ise (hipertrofik skar) ameliyat sonrasında memenizde oluşabilecek izlerin en aza indirgenebilmesi için doktorunuza özel kremler ve silikon sheet kullanımı hakkında bilgi sorun.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Estetik Meme Büyütme ve Dikleştirme Ameliyatı, Augmentation Mammaplasty, Mastopexy" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Arsın ULUÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Arsın ULUÇ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Arsın ULUÇ Fotoğraf
Op.Dr.Arsın ULUÇ
KKTC (Kıbrıs)
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Arsın ULUÇ'un Makaleleri
► Meme Büyütme ve Meme Dikleştirme Estetiği Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,991 uzman makalesi arasında 'Estetik Meme Büyütme ve Dikleştirme Ameliyatı, Augmentation Mammaplasty, Mastopexy' başlığıyla benzeşen toplam 12 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:17
Top