2007'den Bugüne 92,185 Tavsiye, 28,195 Uzman ve 19,962 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Abdominoplasti, Estetik Karın Germe Ameliyatı
MAKALE #5490 © Yazan Op.Dr.Arsın ULUÇ | Yayın Eylül 2010 | 4,988 Okuyucu
Estetik karın germe; doğum veya hızlı kilo alıp verme sonrası oluşan karın bölgesindeki fazla derinin ve yağ dokularının çıkartılması ile birlikte karın duvarı kaslarının gerginleştirilmesi ameliyatıdır. Karın bölgesinde oluşan cilt fazlalığı spor ve kozmetik uygulamalarla düzelmez. Karın germe ameliyatı kendi başınıza düzeltmenizin neredeyse imkânsız olduğu bütün bu sorunların hepsini bir seferde çözebilecek tek uygulama. İdeal ameliyat adayları aşırı kilolu olmayan, diyet ve egzersiz ile gideremedikleri fazla karın yağ dokusuna ve gevşek karın derisine sahip erkek ve kadınlardır.
Ameliyat sonradan çocuk sahibi olmanıza engel değil ama hamilelik sonrası karında tekrar gevşeme olabileceğinden operasyon sonraki bir zamana ertelenebilir. Karnınızda özellikle göbek seviyesi yukarısında öncesinde ameliyat olmuşsanız daha yüksek riskteki hasta grubundasınız demektir.
Karın germe ameliyatı öncesinde sigara içmemeniz diğer ameliyatlardan daha büyük önem taşır. Bu ameliyat karında bulunan çatlak cildin çoğunu elemine eder, hem fazla yağlarınızı giderir hem de karın duvarınızı tekrar eski gerginliğine kavuşturur. Karın germe ameliyatının olumsuz yanları ise göbek deliğinizin üzerinde kalan çatlakların büyük kısmı bu ameliyat ile giderilemez. Bu ameliyat bikininizin içerisinde kalacak olsa da sezaryen izinizden uzun bir iz bırakır. Karın derisi ne kadar sarkık ve yağlıysa kalacak olan ameliyat izi de o kadar uzun olacaktır.
Bu ameliyatta amaç sadece sarkık karın bölgesini tedavi etmek değil, beli bölgesini de gençleştirmek olmalı. Eş zamanlı olarak aşırı olmamak koşuluyla liposuction da yapılabilir. Karın germe ameliyatı göbek yerini değiştiren (klasik abdominoplasty) ve değiştirmeyen (mini-abdominoplasty) ameliyatlar olarak iki ayrı grupta incelenir. Mini karın germe (mini abdominoplasti) sadece göbek deliği altında kalan bölgenin gerilmesidir.

Ameliyat ortalama 1.5-3 saat sürmekte. Hastanede, genel anestezi altında uygulanır. Ameliyat sonrası bir veya iki gün hastanede kalmanız gerekir. Ameliyat bölgesindeki sıvıyı boşaltmak amacıyla cilt altına yerleştirilen dren adını verdiğimiz vakumlar da 1-3 gün sonra alınır. Sanılanın aksine drenlerin alınması ağrısız bir işlemdir. Ameliyat sonrası erken dönemde belinizden öne 30 derece eğik yürümeniz gerekir ve ameliyat sonrası erken dönemde az da olsa yürümelisiniz. Ortalama 3-6 hafta korse kullanmalısınız. En erken 7-10 gün sonra işe dönebilirsiniz ve en az 6 hafta spor yapmamalısınız. İdeal hasta grubundaysanız karın germe ameliyatı size başka hiçbir yöntemle sağlayamayacağınız etkili ve yüz güldürücü sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Hızlı kilo aldıktan sonra zayıflamak çok güzel ama bu her zaman düzgün bir vücut anlamına gelmiyor. Hızlı bir iş yaşamının beraberinde getirdiği düzensiz beslenme veya Hamilelikte olduğu gibi ani kilo alıp verme dönemlerinden sonra oluşan çatlak ve sarkmalar zayıflamanın bedeli olarak karşımıza çıkıyor. Bu deformitelerin bir kısmı spor ve düzgün beslenme ile düzelenbilse de düzelmeyenler için nedene yönelik estetik cerrahi ameliyat gerekmekte.
İdeal hasta düzenli spor yapan, dietle verebileceği kiloyu vermiş, birkaç aydır bu kilosunu koruyanlardır. Altta yatan sebebe yönelik yaklaşımda bulunulmalıdır. Bunların başında karın germe ameliyatı (Abdominoplasti) ve liposuction, yağ enjeksiyonu ve meme dikleştirme ameliyatı gelmektedir.
Estetik karın germe doğum veya hızlı kilo alıp verme sonrası oluşan karın bölgesindeki fazla derinin ve yağ dokularının çıkartılması ile birlikte karın duvarı kaslarının gerginleştirilmesi ameliyatıdır. Karın bölgesinde oluşan cilt fazlalığı spor ve kozmetik uygulamalarla düzelmez. Karın germe ameliyatı kendi başınıza düzeltmenizin neredeyse imkânsız olduğu bütün bu sorunların hepsini bir seferde çözebilecek tek uygulama. İdeal ameliyat adayları aşırı kilolu olmayan, diyet ve egzersiz ile gideremedikleri fazla karın yağ dokusuna ve gevşek karın derisine sahip erkek ve kadınlardır.
Liposuction vücutta belli bölgelerde toplanan yağların vakum yardımı ile milimetrik ince kanüller kullanılarak alınması işlemidir. Liposuction diet yapmayan bir kişinin zayıflama yöntemi asla değildir. İdeal olarak kilosu normal ya da normalden biraz fazla olan ancak vücudun belli bölgelerinde diğer bölgelerden daha fazla yağ toplanması olan kadın ve erkekler için uygulanmaktadır. Liposuction vücüdun daha dengeli ve orantılı ölçülere sahip olmasını sağlar.
Yağ enjeksiyonu kilo verme sonrası yüzde oluşan çizgilerin ve kırışıklıkların tedavisinde etkin ve kalıcı bir yöntemdir. Yağ enjeksiyonu aynı kişiden alınan yağ hücrelerinin iğne ile başka bir yere verilmesidir. Bu işlem lokal anestezi ile yapılabileceği gibi liposuction işlemi ile eş zamanlı olarak da uygulanabilir. Yağ enjeksiyonundaki kalıcılık başka hiçbir dolgu malzemesinde olmayan bir özelliktir. Burda dikkat edilmesi gereken uygulanan miktarın %30-50’lik kısmı kalıcı hale geldiğinden tam istenen sonucu sağlamak için çoğunlukla 2. veya 3. kez tekrarlamak gerekebilir.
Meme dikleştirme (mastopexy) ameliyatı hızlı kilo alıp verme, gebelik, emzirme, yerçekimi etkileriyle sarkan memelerin yeniden şekillendirilmesi operasyonudur. Meme dokusunda fazlalık varsa, meme gerektiği kadar küçültülebilir. Eğer meme dokusu hacim olarak yetersizse meme dikleştirme ameliyatı sırasında protezle meme büyütme birlikte yapılabilir. Meme dikleştirme için birçok farklı teknik var. Seçilecek teknik memelerin sarkma derecesine, büyüklüğüne, cildin elastikiyetine ve hastanın, cerrahın tercihine göre değişiklik gösterir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Abdominoplasti, Estetik Karın Germe Ameliyatı" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Arsın ULUÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Arsın ULUÇ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Arsın ULUÇ Fotoğraf
Op.Dr.Arsın ULUÇ
KKTC (Kıbrıs)
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Arsın ULUÇ'un Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,962 uzman makalesi arasında 'Abdominoplasti, Estetik Karın Germe Ameliyatı' başlığıyla benzeşen toplam 17 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:36
Top