2007'den Bugüne 92,481 Tavsiye, 28,237 Uzman ve 19,999 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Karın Germe Estetiği ( Abdominoplasti )
MAKALE #378 © Yazan Prof.Dr.Ufuk BİLKAY | Yayın Kasım 2007 | 11,355 Okuyucu
Aşırı kilo alıp verme periyotları, doğumlar, karın kaslarının yapısal olarak birbirinden ayrılması, yaşlanmaya bağlı karın kasları ve derisinin elastikiyetinin bozularak deformasyona uğraması ve aşırı yağlanma sonucunda, karın duvarını oluşturan yapılarda gevşeklik, deride çatlaklar ve etek görüntüsü oluşturacak şekilde sarkmalar meydana gelmektedir. Böyle bir hastada sadece deri altında bulunan yağ dokusunun liposakşın ( liposuction ) ile alınması var olan problemleri çözmez, hatta deri altını dolduran yağ dokusu boşaltıldığı için karın derisi torba haline gelir ve sarkma daha da belirginleşir. Bu durumda yapılması gereken ameliyat karın germe ( abdominoplasti ) ameliyatıdır.
Karın germe ( abdominoplasti ) karın bölgesinde bulunan yağ dokusunun, sarkmış fazlalık derinin çıkarılması ile birlikte karın duvarı kaslarının anatomik onarım yapılarak gergin hale getirilmesi ameliyatıdır.

Karın germe ( abdominoplasti ) planlanırken istenilen sonucun elde edilebilmesi için; karın derisinin elastikiyeti, derideki sarkıklığın miktarı, çatlak olup olmadığı ve karın kaslarındaki ayrılmanın derecesi gibi bazı kriterlere dikkat etmek gerekmektedir. Kişinin bu özelliklerine bakılarak karında yapılacak germe miktarına karar verilir. Eğer sarkma ve çatlaklar fazla değilse mini abdominoplasti veya mini abdominoplasti ile beraber yapılacak liposakşın yeterli olabilir.

Karın germe ( abdominoplasti ) ameliyatı planlanan bir kişinin bir miktar kilo vermiş olması tercih edilmektedir. Aşırı kilolu kişilerde karın derisi kalınlığı da fazla olduğundan germe işlemi istenildiği kadar yapılamayabilir. Ayrıca aşırı kliolu hastalarda yara iyileşmesi problemleri ile daha fazla karşılaşılmaktadır. Bu ameliyatı olumsuz etkileyen sebeplerden biriside fazla sigara içilmesidir. Hastaların tercihen ameliyattan 2-3 hafta önce sigara kullanımını kesmeleri önerilmektedir.

Karın germe ameliyatı genel anestezi ile yapılmaktadır. Ortalama olarak 2,5-3 saat süren bir işlemdir. İç çamaşırın altında kalacak şekilde sezeryan izi seviyesinde, fakat daha uzun ( her iki tarafta leğen kemiği üzerine kadar uzanır ) bir kesi ile girilerek kas tabakasına kadar ulaşılır. Deri ve deri altı dokusu kaburga seviyesine kadar karın duvarı kaslarından sebestleştirilerek aşağı doğru çekilir. Fazlalık deri ve yağ tabakası elips şeklinde kesilerek atılır, göbek deliği yeniden yapılır. Derideki çatlaklar göbek seviyesinin altında bitiyorsa, karın germe ile birlikte aynı zamanda tüm çatlaklardan kurtulmak mümkündür. Karın duvarı kaslarında da gevşeklik, birbirinden ayrılma varsa kasların fasyalarına ( zar ) konan kalıcı dikişlerle kaslarda gergin hale getirilir. Ameliyat biterken deri ile kaslar arasına içerde birikecek kan ve serumu dışarı almak için drenler konur. Daha sonra kesi yeri 3 kat halinde dikilir. Hastanın özellikle ameliyattan sonraki 1 hafta boyunca dikiş hattında gerginlik olmaması için bir miktar eğilerek yürümesi gerekmektedir. Yine ameliyat sonrası dikiş hattından bir miktar erimiş yağ ve vücut sıvılarının akmasına bağlı olarak küçük alanlarda dikiş açılmaları normal kabul edilmektedir, bu durum günlük pansumanlarla kendiliğinden iyileşecektir. Hastaların büyük çoğunluğuna bel kenarlarına aynı seansta liposakşın da yapılmaktadır. Fakat göbek üstünde aşırı yağlanma da söz konusu ise karın germe ile aynı ameliyatta göbek üstüne liposakşın yapılması yaraların iyileşmesi açısından önemli problemlere yol açabilir. Böyle durumlarda göbek üstündeki yağların vakumla çekilmesi, hasta güvenliği açısında, karın germe ameliyatından en az 3 ay sonra yapılacak liposakşın seansına brakılmalıdır.
Karın germe ( abdominoplasti ) ameliyatının izi kalıcı bir izdir. Ancak iç çamaşırı içinde gizlenebilecek bir izdir. İlk aylarda daha belirgin ve kızarık bir halde iken birkaç ay içinde solarak daha belirsiz bir hale gelir ve deri rengine yaklaşır. Yine de bu izin derecesi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir, bu hastaların yara iyileşme özelliklerine bağlıdır. Açık tenli kişilerde iz daha az kalırken, deri rengi daha esmer olan kişilerde iz biraz daha belirgin kalabilmektedir. Yine de bu izin daha az kalabilmesi için yapılabilecek bazı şeyler vardır. Ameliyat sırasında germe işleminin aşırı yapılmaması, ameliyat dikişleri atılırken dikiş hattı gerginliğinin deri altı dikişlerine verilmesi izin daha az kalmasına yardımcı olabilmektedir. Yine ameliyattan sonra 2. hafta da kullanılmaya başlanacak contractubex, scarfade, dermatix-Sigel gibi kremlerin 3-4 ay kullanılması da izin iyi görünmesine katkıda bulunur.

Karın germe estetiği ( abdominoplasti ) ameliyatı sonrasında özellikle ilk 1 hafta karın duvarında yapılan germe işlemine bağlı olarak bir miktar sıkıntılı geçebilir. Ancak bu ağrı ağrı kesici ilaçlar kullanarak, ayağa kalkıldığında hafif eğik postürde durarak ve abdominoplasti korsesi kullanarak hafifletilebilmektedir


Karın Germe Estetiği ( Abdominoplasti ) Öncesi

· Sigara, genel anestezi konforunu ve yara iyileşmesini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ameliyattan 2 hafta önce kullanmaya ara vermeniz faydalı olacaktır
· Aylık periyodunuz ( adet dönemi ) sırasında kanama eğilimi fazla olabilir, bu nedenle zorunluluk olmamakla beraber ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir. Bu durumu doktorunuza bildiriniz
· Kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin, bitkisel ilaçlar ve vitamin tabletlerinin kullanımı ameliyat tarihinden 10 gün önce kesilmelidir.
· Üst solumun yolu enfeksiyonu geçiriyor iseniz doktorunuza bildiriniz, ameliyatınızın ertelenmesi gerekebilir.
· Doktorunuz tarafından yapılan ölçümler sonucunda size uygun boyutta birkaç adet protez ölçü protezleri ile beraber ısmarlanacaktır
· Doktorunuz tarafından istenen kan ve idrar tahlillerini ameliyat sabahı yanınızda getirmeyi unutmayınız. Anestezi hekimi tarafından yapılacak muayenede bu sonuçlar gerekli olacaktır.
· Ameliyattan 6 saat öncesinden itibaren yeme ve içmeyi kesiniz.
· Ameliyata gelirken doktorunuzun yazdığı 1 adet abdominoplasti korsesi getirmeyi unutmayınız.
· Ameliyattan önce enfeksiyon riskine karşı tedbir amaçlı antibiyotik enjeksiyonu yapılacaktır

Karın Germe Estetiği ( Abdominoplasti ) Sonrasi

· Enfeksiyon gelişmemesi için antibiyotik, ağrı duymamanız için ağrı kesici ilaç ameliyattan hemen sonra başlanacaktır.
· Ameliyattan 6 saat sonra bulantınız yoksa sıvı gıdalar almanıza izin verilecektir.
· Ameliyat günü 1 gece hastanede kaldıktan sonra ertesi sabah kontrolunuz yapılarak taburcu olacaksınız.
· Ameliyattan sonraki 2 hafta boyunca sigara içmeyiniz.
· Ameliyattan sonraki 10 gün boyunca kanamaya eğilimi arttırdığı için aspirin ve benzeri ilaçlar, bitkisel ve vitamin tabletleri almayınız
· Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler duruma göre 2-4. günlerde çekilecektir.
· Dikişlerin bir kısmı 6. 7. günlerde alınır. Diğer dikişler 20. gün alınır. Bazen doktorunuz uygun görürse eriyen dikişler kullanabilir o zaman dikişler alınmayacaktır
· Ameliyattan sonraki ilk 7-8 gün, dikiş hattında gerilmeye yol açmamak için bir miktar eğilmiş vaziyette gezmeniz iyi olacaktır
· Ameliyattan sonra 4-6 hafta boyunca karın bandajı kullanılması gerekecektir.
· Ameliyattan 2 hafta sonra hafif egzersizlere başlayabilirsiniz, ağır egzersiz ve sporlara ise ancak 3. ayda başlayabilirsiniz
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Karın Germe Estetiği ( Abdominoplasti )" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Dr.Ufuk BİLKAY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Prof.Dr.Ufuk BİLKAY'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ufuk BİLKAY Fotoğraf
Prof.Dr.Ufuk BİLKAY
İzmir
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi356 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Prof.Dr.Ufuk BİLKAY'ın Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,999 uzman makalesi arasında 'Karın Germe Estetiği ( Abdominoplasti )' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


01:56
Top