2007'den Bugüne 92,482 Tavsiye, 28,239 Uzman ve 19,999 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Karındaki Şekil Bozukluklarının Tedavisi : Karın Germe (Abdominoplasti) ve Yağ Alma(Liposuction)
MAKALE #393 © Yazan Dr.A.Arif EROĞLU | Yayın Kasım 2007 | 22,158 Okuyucu
Kilolu veya zayıf, genç veya ileri yaştaki birçok hastanın karın bölgesinde cilt, cilt altı yağ dokusu veya kaslardaki değişimlere bağlı karın ve bel bölgesini içeren şekil bozuklukları oluşur.

Karındaki Şekil Bozuklukları Nedenleri ve Etkileri

Karındaki şekil bozukluklarının en büyük nedeni hızlı kilo alma, hızlı kilo verme ve hamileliktir. Hızlı kilo alıp verme özellikle karın cildinde değişik oranlarda çatlak ve elastikiyeti sağlayan liflerde hasarlanmaya neden olur. Her hamilelik karın bölgesini deformasyona uğratsa da en fazla deformasyonu çok sayıda doğum yapma ve çoğul gebelikler (ikiz,üçüz) yaratır. Doğum karın bölgesinde sadece cildi değil kasları da etkiler. Hamilelikte genel bir kilo alımı söz konusudur. Karın bölgesi ile birlikte bel, sırt, basen, bacak içlerinde de çatlak ve yağ birikimi meydana gelir. Ayrıca göbek fıtıkları da görülebilir. Karın kasları özellikle göbek deliği altındaki bölgede daha fazla olmak üzere orta hattan yana doğru yer değiştirerek gelişen bebeğe yer açmaya çalışırlar. Değişikliğe uğrayan bu kaslar doğum sonrası normale yakın bir hale dönse de hiçbir zaman eski durumlarına tam olarak dönemezler. Bu kişilerde karında fazla yağ dokusu olmasa da iç organlar gevşek karın ön duvarını ileri doğru iterek karnın şiş görünmesine neden olur.

Hangi Durumda Hangi Metod

Hastada cilt sarkması, ciddi çatlaklar ve kas gevşekliği yok sadece yağ birikimi varsa en iyi çözüm tek başına Liposuctiondır.

Hastanın alt karın bölgesinde hafif düzeyde cilt sarkması, sınırlı bir alanda çatlak ve sadece alt karın kaslarında gevşeklik varsa Mini Karın Germe (Mini Abdominoplasti) ile çözüm sağlanabilir.

Hastanın alt karın bölgesinde fazla miktarda cilt sarkması, göbek deliğine kadar uzanan ileri derecede çatlakları, üst ve alt karın kaslarında gevşekliği var ise en iyi çözüm Karın Germe (Abdominoplasti)dir.

Zamanlama

Hızlı kilo almaktan kaynaklanan karın şekil bozukluklarında, hastanın zayıflama sürecini tamamlamış olması olası deformitelerin tamamının görülmesini sağlayacağı için daha iyi sonuç alınmasını sağlayacaktır. Karın germe ameliyatı yağ dokusu kalınlığı diyetle ve sporla mümkün olduğu kadar azaltılmadan çok fazla yağ dokusu varken yapılırsa yağ nekrozu dediğimiz istenmeyen durumların (komplikasyon) görülme olasılığını ciddi oranda arttırır. Hamilelik sonrasında oluşan deformitelerde ise kişinin dokularının toparlanması, mümkün olan düzeyde zayıflayabilmesi ve olası tüm deformitelerin net olarak gözükmesi için 1 yıl kadar beklemek gereklidir. Karın germe ameliyatı iki hamilelik arasında uzun süre geçecekse bir engel oluşturmaz. Ancak doğumdan 1-2 yıl sonra tekrar hamilelik planlanıyorsa hem hamileliğin rahat geçebilmesi hem de yeni hamilelik yeni deformitelere neden olacağı için karın germe ameliyatının planlanan doğumun 1 yıl sonrasında yapılması daha doğru olacaktır. Karın bölgesinde daha önceden geçirilmiş bir ameliyat var ise geçirilen ameliyat izinin yerleşimi karın germe ameliyatının planlamasının değişmesine veya hiç yapılamamasına neden olabilir. Karın germe ameliyatlarında sezeryan izinin olduğu bölgede daha uzun bir ameliyat izi oluşur. Bu iz hem iç çamaşırının altında kalır hem de zaman içinde çok az dikkat çeken bir hal alır.

Operasyon Öncesi Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler

Tüm vücut şekillendirme ameliyatlarında olduğu gibi bu ameliyatta hem ameliyat öncesi hem ameliyat sonrası spor ve doğru beslenme uygulanması sonuçların daha güzel olmasını sağlayacaktır. Ameliyata ne kadar az yağ dokusu ile girerseniz olası riskleri daha da azaltacağınızı bilmeniz gerekir. Ayrıca oluşan güzel sonucun devamlılığını sağlamak için sağlıklı beslenip kilo almaktan uzak durmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Olası riskleri azaltmak için sigara içiyorsanız ameliyattan 1 hafta önce mutlaka bırakmanız gerekir. Ayrıca karın germe yapılacak hastalar ameliyattan 2 gün önce sıvı gıda kullanmaya başlamalıdır.

Mini Karın Germede Yapılanlar

Mini karın germe sadece alt bölgesi deformasyonlarını düzeltmeye yönelik bir ameliyattır. Ancak aynı zamanda üst karın ve bel bölgesindeki yağ birikimlerine de liposuction uygulanabilir. Göbek deliğine yönelik bir işlem yapılmaz. Mini karın germede yapılanları kısaca anlatmak gerekirse önce üst karın, bel ve alt karın bölgesine liposuction uygulanarak yağ miktarı azaltılır. Daha sonra alt karın bölgesindeki sarkmış ve çatlak cilt çıkartılır. Alt karın bölgesindeki kas gevşekliği düzeltilip kalan cilt yerine dikilir. Mini karın germe 1,5-2 saat civarında sürer.

Karın Germede Yapılanlar

Karın germe ise hem alt hem üst karın bölgesindeki deformasyonların ve göbek deliğinin düzeltildiği daha kapsamlı bir ameliyattır. Karın germede yapılanları kısaca tanımlamak gerekirse sarkmış ve çatlak cilt çıkartılıp göbek üstündeki cilt gerilir, göbek deliği korunarak yeniden oluşturulur, üst ve alt karın kasları tekrar eski pozisyonlarına çekilip gergin bir şekilde dikişle tutturularak karın duvarı güçlendirilir. Karın germe ameliyatları liposuction ile birlikte uygulanırsa göbek deliğinin üstünde kalan bölgede, bel bölgesinde, sırt bölgesinde, bacak içinde ve basende birikmiş fazla yağlar da uzaklaştırılarak daha komplike bir şekillendirme yapılmış olur. Karın germe ve liposuction birlikte uygulanıp sadece karın değil sorunlu tüm bölgelere aynı anda müdahale edilirse ortaya çıkan sonuç hamilelikten önceki görünümünüzden bile daha güzel olabilecektir. Karın germe ameliyatı 3-4 saat civarında sürer.

Operasyon Sonrası

Karın germe estetik cerrahideki ameliyat sonrası en sıkıntılı geçen ameliyat denebilir. Hem mini karın germe hem de klasik karın germe genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrası ilk gün tuvalet hariç yatak istirahati gerekir. Sonraki 2 gün ise yavaş yavaş yürüyüşe başlanır. Kısa sürelide olsa erken yürümeye başlamak olası pıhtı atması riskini fazlasıyla azaltır. Ayağa kalktığınızda ise öne eğik olarak yürümeniz gerekir. Genellikle 2 gün hastanede kalmak yeterlidir. Fazla miktarda deri çıkartıldığı ve karın kasları onarıldığı için istirahat sırasında belden öne kıvrık ve bacaklar karna çekik olarak yatmak gerekir. Drenler 3-4. gün alınır. Dikişlerin alınma zamanı plastik cerrahın kullanmayı tercih ettiği dikiş materyaline göre değişir. 5. günden sonra daha rahat yürüyebilirsiniz. İlk hafta sonunda yatakta nispeten daha düz bir vaziyette yatabilirsiniz. Karın germe sonrası hastanın ağrı duyması beklenen bir durumdur. Eğer yatak istirahatine uyulursa, abdominoplasti korsesi kullanılırsa ve gerekli durumlarda ağrı kesici alınırsa çok ciddi bir ağrı olmayacaktır.1. haftadan sonra ağrı giderek azalır. Ödem ve morluk görülebilir. Bunlarda beklenen ama 1-2 hafta içinde ciddi oranda hafifleyen durumlardır. İşe en erken 10 gün sonra dönülebilir. Ancak egzersiz yapan hastalarda normal hayata dönüş daha hızlıdır. 2. haftadan sonra daha uzun süreli yürüyüşlere, 1 ay sonra hafif sporlara başlayabilirsiniz. Karın kaslarını 1,5 ay sonra yavaş yavaş çalıştırmaya başlayabilirsiniz.

Komplikasyonlar

Her ameliyatta olduğu gibi karın germe sonrası da istenmeyen durumlar görülebilir. Enfeksiyon genellikle 3. günden sonra dikiş etrafında kızarıklık ve akıntı ile başlar. Sık rastlanan bir durum değildir. Olursa pansuman ve antibiyotik tedavisi gerekebilir. Kanama genelde hematom olarak karşımıza çıkar. Bunun anlamı deri altında kan birikmesidir. Eger az miktarda ise bir dikiş alınarak boşaltılabilir, ancak fazla miktarda ise ameliyathanede dikiş açıp birikmiş kanı boşaltmak ve kanayan yeri bulup kanamayı durdurmak gerekebilir. Yine cilt altında kan değil de sıvı birikimi olursa Seroma denilen bir durum söz konusudur. Bu durumda dikiş alınarak birikmiş sıvı boşaltılır ve cildin altındaki dokuya yapışmasını sağlamak için elastik korseyi biraz daha sıkılaştırmak gerekebilir. Özellikle karın bölgesinde fazla yağ dokusu bulunan hastalarda atılan dikişlerin yağ dokusunu sıkıştırması sonucu enfeksiyona benzer kızarıklık, akıntı gibi belirtiler veren Yağ Nekrozu dediğimiz durumun görülme riski fazla yağ dokusu olmayan hastalara göre daha fazladır. Bu durumda tedavi sadece pansuman ve akıntıyı drene edip olayın yatışmasını beklemektir. Karın germe flepli bir ameliyattır. Yani karın cildinin altı yüzü boştadır ve sadece kenarlardan ve üst kısımdan cilde giren damarlarla beslenmektedir. Bu derinin alttaki dokuya yapışıp, oradan beslenmesi için gereken ince kılcal damarların oluşması 10 günlük bir zaman alacaktır. Bu nedenle ilk 10 güne kadar olan sürede karın cildinin dolaşımı hassas durumdadır. Özellikle hasta ameliyattan sonra sigara içerse ciltteki zaten hassas olan kan akımını azalır ve karın cildinde özellikle uç noktalarda Flep Nekrozu dediğimiz cilt ölümlerine neden olur. Sık görülen bir komplikasyon değildir. Cilt kaybı olursa o cilt bölgeleri siyahlaşır. Bu durumda ölü dokuları temizleyip tekrar dikmek gerekir. Ameliyatta kullanılan dikiş maddelerine karşı bazı hastaların dokusu reaksiyon verebilir. Küçük apseler gibi dışarı atabilirler. Bu durum pansumanla düzelir.


Eğer beklentileriniz gerçekçi ise, diğer estetik cerrahi ameliyatlarına göre daha sıkıntılı ve uzun iyileşme periyoduna ve iç çamaşırı altında kalan 5-6 ay sonra solup dikkat çekmeyen bir hale dönen bir ameliyat izine hazırsanız karın germe ameliyatı size arzu ettiğiniz sonucu verecektir. Karın germe egzersiz ve sağlıklı beslenme ile desteklenirse uzun süreli ve tatmin edici sonuç alacağınızı unutmayın.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Karındaki Şekil Bozukluklarının Tedavisi : Karın Germe (Abdominoplasti) ve Yağ Alma(Liposuction)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.A.Arif EROĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.A.Arif EROĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
A.Arif EROĞLU Fotoğraf
Dr.A.Arif EROĞLU
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.A.Arif EROĞLU'nun Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,999 uzman makalesi arasında 'Karındaki Şekil Bozukluklarının Tedavisi : Karın Germe (Abdominoplasti) ve Yağ Alma(Liposuction)' başlığıyla benzeşen toplam 42 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:15
Top