2007'den Bugüne 92,309 Tavsiye, 28,219 Uzman ve 19,978 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Göz Kapağı Estetiği : Ne Zaman ve Nasıl
MAKALE #396 © Yazan Dr.A.Arif EROĞLU | Yayın Kasım 2007 | 7,480 Okuyucu
Göz bölgesi, yüzde yaşlanmaya bağlı değişikliklerin en çabuk görüldüğü bölgedir. Hem hareketli bir yer hem de cildi çok ince olduğu için göz kapaklarında zamanla kırışma ve gevşeme kaçınılmazdır. Doğal olarak yaşı ilerlemiş kişilerde sadece göz kapaklarında değil aynı zamanda alın, kaş ve yüzde de kırışıklık ve sarkmalarda bulunur.

Zamanla Göz kapağı ve Çevresinde Oluşan Değişiklikler
Kişinin cilt yapısı, genetiği ve yer çekiminin de etkisi ile yaş ilerledikçe; kaşlarda aşağıya düşme, üst ve alt göz kapağı cildinde sarkıklık ve göz küresine destek olan alt göz kapağındaki yağ dokuların önündeki bariyer görevi gören zar yapının gevşemesi sonucu fıtıklaşması sonucu torbalanma olur. Göz altında yanağın üst kısmının aşağıya sarkması nedeniyle bir çöküklük görülür ki bu çöküklüğe alanında oluşan gölgelenme durumu daha da kötüymüş gibi gösterir. Bu değişiklikler göz kapağında görünüm bozukluğuna neden olur. Ayrıca özellikle yaşlı kişilerde sarkık göz kapağının gözün bir bölümünü örtmesi halinde kişinin görmesini engelleyebilir.

Cerrahinin Zamanı
Göz kapağı estetiği için kesin bir yaş söz konusu değildir. Çünkü göz etrafındaki belirtiler kişinin cilt özellikleri, genetiği gibi nedenlerle bazen 25 yaş civarında bile ortaya çıkarken bazen de 40-45 yaşlarında ortaya çıkar. Genel bir şey söylemek gerekirse genellikle 30 yaş üzeri, üst ve alt göz kapaklarında sarkma ve torbalanma meydana gelmeye başlamış kişiler bu ameliyat için adaydır.

Son Yıllarda Değişen Konsept
Klasik göz kapağı estetiği ameliyatında sarkmış fazla deri, kas ve fıtıklaşmış yağ dokusu alınır. Ancak son yıllardaki görüşler, klasik teknikte 20-30 yıldır yapılan gibi sadece göz kapaklarındaki değil de göz bölgesine komşu diğer bölgelerdeki değişikliklerinde düzeltilip daha yüksek hasta memnuniyeti elde edilmesi yönündedir. Yanaklar, alın ve kaş sarkmışsa kaldırılır. Bu görüşün tek ve en büyük dezavantajı birçok bölgeye aynı anda müdahale edilmesi gerektiği için ameliyat ücretinde yarattığı artıştır.

Estetik Göz Kapağı Ameliyatlarında Ne Yapılır ?
Üst göz kapağında fazla olan cilt ve kas çıkartılıp fıtıklaşmaya neden olan yağ önündeki bariyer onarılır. Üst göz kapağında üst göz kapağı kıvrımı boyunca iz kalır ve ancak çok yakından bakıldığında görülebilir. Alt göz kapağında çok az miktarda cilt çıkartılabilir, çünkü fazla cilt çıkartılırsa alt göz kapağı aşağı doğru döner ve bu düzeltilmesi daha zor ektropion denilen başka bir probleme neden olur. Fıtıklaşmış alt göz kapağındaki yağlar çıkarılmayıp elmacık kemiği üzerine yayılarak yanakla alt göz kapağı arasında oluşmuş çukurlanmayı dengelemek için kullanılırlar. Alt kapakta kirpiklerin hemen altında bir iz kalır. Her iki göz kapağındaki ameliyat izlerinin gözün dış tarafındaki devamı normal deri çizgilerine uydurulduğu için dikkat çekmez.

Göz kapağı estetiği hasta ve doktorun tercihine göre hastane veya klinik şartlarında yapılabilir. Her iki göz kapağı aynı anda düzeltilecekse hastane ortamında olunması daha uygundur. Üst göz kapağı ameliyatı 1 - 1.5 saat, alt göz kapağı ameliyatı 1 - 1,5 saat, her iki göz kapağı birlikte ameliyat edilirse 2,5 - 3 saat kadar sürer. Ameliyat sonrası göz kapaklarında dikiş atılan bölgeler ince bantlar konarak kapatılır ama gözler kapatılmaz. Hastanede yatmayı gerektirmez.

Ameliyat Sonrası
Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer denilse de göz kapakları çok kolay şişer ve morarır. Bu nedenle kişi mutlaka kendini en az 5-7 gün sosyal hayattan uzak kalacak şekilde ayarlamalıdır. Ayrıca gözlerde kuruluk, yanma hissi, görme bulanıklığı ortaya çıkabilir. Gözyaşı artabilir, gözler ışıktan bir süre rahatsız olabilir. Bunlar ilk hafta içinde beklenen olaylardır ve kendiliğinden geçerler. Hasta ilk haftalarda gözünü tam olarak kapatamayabilir. Dış dikişler 2-3 gün sonra alınır. İşe pansumanla da olsa 3-5 gün sonra başlanabilir. 1 hafta sonra kullanıyorsa kontakt lensler takılabilir.
Ameliyat sonrası sonuç 3 ay sonra net olarak ortaya çıkar. İzler 3-5 ayda solar ve farkedilmeyecek düzeye iner. Göz kapakları ve çevresi insan vücudunun en az iz bırakan bölgesidir.
Nadiren ciltte görülebilen fazlalıklara bağlı rötüş(yeniden cerrahi girişim) gerekli olabilir.

Komplikasyonlar
Yüz bölgesi ameliyatlarında sağlıklı bir kişide enfeksiyon görülme olasılığı oldukça düşüktür. Göz kapaklarında ameliyat sırasında oluşan kan sızıntılarına bağlı morluk görülmesi olağandır. Alt göz kapağında görülen en ciddi istenmeyen durum, çok fazla cilt çıkartılmasına bağlı alt göz kapağının aşağıya çekilmesi(ektropion) problemidir ve bu problemin ameliyatla düzeltilmesi gerekir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Göz Kapağı Estetiği : Ne Zaman ve Nasıl" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.A.Arif EROĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.A.Arif EROĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
A.Arif EROĞLU Fotoğraf
Dr.A.Arif EROĞLU
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.A.Arif EROĞLU'nun Makaleleri
► Göz Kapağı Estetiği Op.Dr.Hakan GÜNDOĞAN
► Göz Kapağı Estetiği Blefaroplasti Prof.Dr.Serdar ÖZTÜRK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,978 uzman makalesi arasında 'Göz Kapağı Estetiği : Ne Zaman ve Nasıl' başlığıyla benzeşen toplam 69 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:55
Top