2007'den Bugüne 92,156 Tavsiye, 28,190 Uzman ve 19,957 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Karın Germe Estetiği (Karın Germe - Abdominoplasti)
MAKALE #8950 © Yazan Op.Dr.Güncel ÖZTÜRK | Yayın Mayıs 2012 | 4,857 Okuyucu
Abdominoplasti ya da "karın germe" daha pürüzsüz ve daha sıkı bir karın profili sağlamak için kullanılan bir kozmetik cerrahi işlemdir. Operasyonda orta ve alt karın duvarı, kas ve fasyasını düzeltmek amacıyla alt karından fazla deri, yağ çıkarılması ve zayıflamış veya ayrılmış kas ve fasya onarılma işlemini içerir. Bu operasyon özellikle birkaç kez doğum yapmış, karın bölgesi derisinde çatlaklar oluşmuş ve sarkmış, ve karın kasları zayıflamış kadınlarda son derece faydalıdır. Bu tip operasyonlar genellikle kalıtım, gebelik, yaşlanma ve önemli kilo kaybı sonrası karın bölgesinde sarkma olan kişilere uygulanır. Genellikle karın germe operasyonu görünüşünüzü ve kendinize olan güveninizi arttıracaktır.

Karın germe operasyonları
1 Tam karın germe
2 Kısmi karın germe (mini abdominoplasti)
3 Genişletilmiş karın germe
4 Yüksek yan gerilimli karın germe
5 Çevresel karın germe
6 Kombinasyon işlemlerini içerir


Karın germe operasyonu bir şişmanlık tedavisi değildir. Şişman kişiler bu operasyondan önce belli miktarda kilo vermelidir. Karın germe operasyonları vücut kontürü düzeltme (estetik meme operasyonları, liposuction vb) veya diğer bazı operasyonlarla (rahim, yumurtalık operasyonları vb) birlikte yapılabilir.

Operasyon Öncesi Görüşme

Görüşmede öncelikle sizin şuan ki şikayetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir.

Sonrasında genel sağlık durumunuz, karın bölgesindeki yağ miktarı ve dağılımı, karın cildinin sarkıklığı ve fazlalığı ve deri kalitesini değerlendirilir.
Bu muayene sırasında; geçirdiğinizcerrahi işlemler ve hastalıklar, halen mevcut sağlık problemleriniz (şeker hastalığı vb) , alışkanlıklarınız (sigara, içki vb) ve kullandığınız ilaçlar (aspirin, sakinleştirici vb) hakkında bilgi alınır.
Sizin beklentileriniz ve muayene bulgularınız sonucu, karın germe operasyon tipi tek başına veya liposuction ile birlikte veya sadece liposuction operasyonuna karar verilir.
B

Operasyon Zamanına Hazırlık

Operasyon günü ve sonraki birkaç gün için size yardımcı olacak birisi gerekecektir.
Aspirin ve türevi ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)
Bu dönemde güneşte fazla kalmamalısınız. Soğuk algınlığı yada başka bir enfeksiyon, operasyonunun ertelenmesine sebep olabilir.
Sigaranın operasyon öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.
Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın, saç jölesi kullanmayın, rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın.
Operasyontan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.
Operasyondan yaklaşık bir saat önce hastanede olunmalı.
Rezerve edilmiş odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.

Operasyon Tekniği

Tam karın germe
İnsizyon bir kalçadan karşı kalçaya uzanan, ancak bikini mayo içine gizlenebilen bir kesi hattına kadar yapılır.
Alt , orta ve üst karın duvarındaki kas ve fasyadaki gevşeklik onarılarak şişkinlik ortadan kaldırılır.

Fazla deri ve yağ tabakası aşağı doğru gerilir ve fazlalık alınır.
Göbek yeni yerine adapte edilir.
Liposuction konturlara daha düzgün bir hat vermek için ek olarak uygulunabilir.

Kısmi karın germe (mini abdominoplasti)
Her iki kasık arasında daha küçük bir kesi yapılır.
Alt karın duvarındaki kas ve fasyadaki gevşeklik onarılarak şişkinlik ortadan kaldırılır.

Deri aşağı doğru gerilir ve fazla deri ve yağ tabakası çıkartılır.
Göbek sapı yeri değiştirilmeyebilir.
Liposuction genellikle geçiş bölgesini düzeltmek için kullanılabilinir.


Genişletilmiş karın germe
İnsizyon bir kalçadan karşı kalçaya uzanan, ancak bikini mayo içine gizlenebilen bir kesi hatt ı oluşturulur

Tam karın germe ve üst uyluk dış tarafında kaldırma operasyonu işlemini içerir.

Yüksek yan karın germe
Konvansiyonel karın germede dikey olarak fasya ve kaslar sıkılaştırılır.

Yüksek tansiyon yan karın germede, dikey çizgide sıkmaya ek olarak, kas yatay olarakta sıkılaştırılır.
Bu teknik ile önemli ölçüde düz bir karın sağlanarak, karındaki gevşek ve şişkinlik ortadan kaldırılır.

Çevresel karın germe

Genişletilmiş bir karın germe işlemine ek olarak kalçada da kaldırma operasyonunu içerir.

İnsizyon bel bölgesini tam olarak çevreler.
Bu işlem, büyük kilo kaybı sonrası hastalar için çok uygundur.

Kombinasyon prosedürler
Karın germe, bazen liposuction şekillendirme, meme küçültme, meme dikleştirme, rahim ve yumurtalık operasyonları ile kombine edilebilir.

Operasyon sırasında karın derisi, kasıklardan itibaren kaburga kemikleri hizasına kadar altındaki kaslardan serbestleştirilir. Karın kaslarında bir zayıflık veya fıtık varsa, burası onarılır, fazla deri ve yağ tabakası alınarak vücuttan uzaklaştırılır. Operasyon bittikten sonra yara estetik (ciltaltı) dikiş ile kapatılır ve pansumanlar ile örtülür. Küçük, ince bir tüp geçici olarak karın germe operasyonu sonrası şişliği en aza indirmek için deri altına yerleştirilir.

Anestezi Türü

Genel anestezi yöntemi ile uygulanır.

Operasyon Süresi

Tam karın germe’de operasyonun genişliğine bağlı olarak 2-4 saat,
Kısmi karın germe’de 1-2 saat sürebilir.

İyileşme Süreci

Operasyondan sonrası pansuman yapılır, Şişliği en aza indirmek ve karnı desteklemek için özel bir karın korsesi giydirilir. İlk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı olabilir bu durum ağrı kesicilerle kontrol altına alınır. Drenler ortalama 1-3 gün sonra alınır. Yaklaşık 1-3 gün hastanede kalırsınız. İşinize 2-4 hafta sonra dönebilirsiniz. Yara izi ilk 3-6 ay kırmızı pempemsi renkte görülecektir, izlerin düzleşmesi ve solması 9 ay ila 1 yıl alabilir. Kabuledilebilir iziniz bikini altına yerleştirilecek şekilde oluşturulur.
"Karın düzeltme" operasyonu her yıl binlerce kişiye yapılmaktadır. Bu operasyon güvenli bir usul olarak kabul edilmesine rağmen, çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Doktorunuzun tavsiyelerini dikkatle takip ederseniz risklerin çoğunluğu önlenebilir. Olası abdominoplasti komplikasyon riskler şunlardır:Kanama (hematom), enfeksiyon, sıvı birikimi, kötü yara iyileşmesi, cilt kaybı, kan pıhtıları, uyuşukluk veya deri hissi değişiklikleri, anestezi riskleri, deride renk değişikliği ve / veya uzun süreli şişlik, deride yağ dokusu nekrozu, yara ayrılması, asimetri, derin ven trombozu, kalp, akciğer komplikasyonları ve revizyon cerrahisi gibi.

Üçüncü haftadan sonra operasyonun vücudunuza verdiği yeni şeklin farkına daha iyi varırsınız ve genellikle karın germe operasyonu görünüşünüzü ve kendinize olan güveninizi arttıracaktır.

Karın germe operasyon fiyatı


Çoğu kozmetik cerrahi operasyonlar gibi karın germe maliyeti genel olarak değişebilir. Bu operasyonun maliyeti hastanın yaşı, kilo ve sağlık durumu gibi çeşitli faktörlerle birlikte plastik cerrahın aldığı eğitiminin yanı sıra çalıştığı hastanenin konumu ve adına göre değişir.
Maliyeti şunlar içerebilir:
-Cerrahın ücreti
-Hastane veya cerrahi tesis maliyetleri
-Anestezi ücreti
-İlaçlar
-Operasyon sonrası özel giysiler
-Operasyon öncesi ve sonrası tıbbi testler gibi


Op Dr Güncel Öztürk
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Karın Germe Estetiği (Karın Germe - Abdominoplasti)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Güncel ÖZTÜRK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Güncel ÖZTÜRK'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Güncel ÖZTÜRK Fotoğraf
Op.Dr.Güncel ÖZTÜRK
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi152 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Güncel ÖZTÜRK'ün Makaleleri
► Karın Germe Estetiği Op.Dr.Ekrem KESKİN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,957 uzman makalesi arasında 'Karın Germe Estetiği (Karın Germe - Abdominoplasti)' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:36
Top