2007'den Bugüne 92,481 Tavsiye, 28,238 Uzman ve 19,999 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Bacak Estetik Cerrahi Sanatı (Çöp Bacak, Kalın Bacak, Ayak Bileği ve Diz Estetiği)
MAKALE #10057 © Yazan Op.Dr.Güncel ÖZTÜRK | Yayın Aralık 2012 | 10,964 Okuyucu
Günümüzde bir çok kadın ve erkek tarafından bacaktaki incelikler, kalınlılar ve eğrilikler oldukça önemseniyor. Kadınlar uzun, simetrik düzgün ve etkileyici bir bacak arzu ederken, erkekler ise kaslı bacaklar istiyor. Bacak estetiğinde ilk girişimler 70 'li yıllarda vücut geliştirme sporcularında başlanmıştır. Fakat o günlerden günümüze kadar bacak estetiği konusunda teknikler, yöntemler ve uygulamalar çok değişti. Etek boyları kısaldıkça kadınların bacaklarına verdikleri önem artmaya başladı. Bacaklarından şikayetçi olan kadınlar çoğu zaman pantolonla bacaklarını kapatmaya çalışsalar da bütün kadınlar elbise ve etek giymeyi ister.

Çocukluk döneminde ki sağlıksız beslenme, uygun sporun yapılmaması ve genetik faktörler bacakta estetik sorunlara yol açabiliyor. Bacak estetiğinde amaç bacakları estetik, görsel, uyumlu ve çekici hale getirmek. Bu sebeple fazlalık olan yerlerde doku hacmi azaltılıyor, eksik olan yerlere eklemeler yapılıyor. Bacağı şekillendirmek için eksik alanlara eklemelerde öncelikli tercihimiz genelde yağ greftidir. Yağ grefti liposuctionla vücuttan alınan yağ dokusunun özel bir işlemden geçtikten sonra tekrar vücudun eksik alanlarına verilmesidir. Yağ grefti uygun olmadığı koşullarda ise silikon protezler ya da dolgu maddeleri de kullanılabiliyor. Bacak estetiğinde yağ dokusunu bacak bölgesinden almadıysak genellikle karın, bel, basen, uyluk ve diz iç yanı gibi alanlardan alıp, eksik alanlara çok ince kanüllerle veriyoruz.


Operasyon yaşı olarak doğumsal veya edinsel yani yaralanma, doku defekti gibi deformiteler dışında, ruhsal, psikososyal ve anatomik yapının tam gelişmesi için erkek ve kadınlarda 18 yaş sonrası önerilir.


Bacak estetik operasyonuna uygun adaylar


Bacaklarından şikayetçi hastalarımızı öncelikle detaylı bir muayeneden geçiriyoruz ve operasyon yapılıp yapılamayacağına karar veriyoruz. Uygun Bacaklarda oluşan estetik sorunlar kendi içinde bir çok bölüme ayrılıyor. Kalın bacak, ince bacak, 'O' parantez bacak, asimetrik bacak,* 'X' çapraz bacak ve dalgalı bacak gibi deformasyonları kapsıyor. Bacakta yağlanma en çok kalçada, uyluk ve diz içlerinde oluşuyor. Bu tip yağlanma şekilleri bacağı kısa ve kalçayı düşük göstererek estetik olmayan bir görüntüye yol açıyor.


Kalın bacak estetiği


Hepimizin bildiği gibi bacakların estetik ve vücut ölçüleri ile uyumlu olması kadın vücudunda önemli bir güzellik sembolüdür. Bacak şekillendirme ve tasarımında birkaç farklı işlemin bir arada iyi düşünülerek yapılması gerekiyor. Kalın bacağın nedenleri arasında kalın kemik yapısı, gelişmiş kaslar veya fazla yağ dokusu önemli faktörler. Genelde yapısal olarak fazla yağ dokusuna bağlı kalın bacaklar yaygındır. Bu durumlarda ayak bileği ve diz altı kalınlıkları dahil liposuction, superdry veya lazer lipoliz ile inceltilebilir, yalnız kemikte kalınlık mevcutsa sınırlı bir düzeltme yapılabiliyor. Kas yapısına bağlı bacak kalınlıklarında ise botoksla veya cerrahi olarak müdahale edilebiliyor. Botoksla kasın bazı noktalarına enjeksiyon yaparak inceltme sağlanabiliyor. Bacak estetik operasyonları, yapılacak işleme bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılabiliyor.


Çöp bacak estetiği


Çöp bacaklar iki taraflı olabildiği gibi tek taraflı bazı hastalıklara bağlı olarakta oluşabilir. Aşırı ince bacaklarda silikon protez konularak dizaltı daha kalın ve adeleli gösterilebiliyor. Endoskopi yardımıyla baldır kasları arasına yerleştirilir. Silikon protezler bacakta yaklaşık 3-4 cm çevre artışı sağlar. Ince bacak ve hafif bacak eğriliklerinde, kişinin vücudunda yeterli yağ dokusu varsa yağ enjeksiyonu ya da kök hücreden zengin yağ enjeksiyonu yapılıyor. Eğer yeterli yağ dokusu yoksa hyaluronik asit enjeksiyon uygulaması ile görsel plastik bir görüntü sağlanıyor.


Diz Kapağı Estetiği


Diz çevresi, uyluk ve bacağın geçiş noktasında olduğundan dolayı estetik görsel bir bütünlük sağlanması için bu bölgenin değerlendirilmesi gereklidir. Dizin iç bölgesindeki yağlanma bacağın silüetini bozarak bacağı daha kısa gösterir. Etek giyildiğinde bu bölgenin görsel görüntüsü ön plana çıkar. Diz bölgesi estetiğinde iç bölgesindeki fazlalıklar alınır. Eksiklikler de ise eklemeler yapılarak bacak ile birlikte görsel bir bütün forma ulaşılır. Bu bölgenin yaklaşık operasyon süresi 1 saatir. Dizin iç kısmındaki yağlanma artışı veya çarpık bacak deformiteleri düzeltiği zaman üst bacak ve alt bacak birbiri ile daha dengeli ve uyumlu olması sağlanmış olunur. Bu durum kişinin boyunu ve bacak boyunu daha uzun gösterir.


Uygulamalar


Liposuction ve lazerlipo;
Bacakta yağlanma en sık diz ve uyluk içlerinde meydana gelir. Bu bölgedeki yağların alınması ile bacaklar daha uzun ve estetik görsel görünümü sağlanıyor. Diz çevresi ve ayak bileği ince kanüller ile inceltilmesi yapılır. Liposuction ile elde edilen yağlar, eksik olan bölgelere eklemeler yapılarak estetik bacak formuna ulaşılıyor.

Yağ transferi;
Bacaklardaki eğrilik ve kontur bozukluklarında öncelikli olarak ilk tercihimizdir. Karın, bel ve bacak içindeki yağlar transfer edilir. Verilen yağın bir kısmı zaman içinde kaybedilir fakat kalan yağ dokusu ile bacaklarda elde edilen şekil kalıcı olur. Operasyon süresi yaklaşık 1-1.5 saat.

Kök hücreden zengin yağ transferi;
Yağ dokusu bol miktarda kök hücre kaynağıdır ve kemik iliğinden çok daha fazla kök hücre bulunur. Kök hücreden zengin yağ transferi yapılması bacaktaki hafif eğrilikleri düzeltmekte çok iyi sonuçlar verebiliyor.

Hyaluronik asit enjeksiyonu;
Bacaklarında eğrilikleri olan yalnız vücudunda yağ enjeksiyonu için yeterli yağ dokusu bulunmayan hastalara uygulanıyor. Yaklaşık 1 yıl kadar dayanır

Silikon bacak protezi;
Diz arkasından yapılan küçük bir kesi ve endoskopi yardımı ile bu protezler bacağa yerleştiriliyor. Bu şekilde ince bacakların, daha kalın ve hafif adeleli görüntüsü sağlanmış oluyor. Silikon bacak protezleri kalıcıdır. Operasyon süresi yaklaşık 1-1.5 saattir. Aspirin, bitki çayları, sigara ve bazı ağrı kesici ürünlerinden operasyon öncesi uzak durulmalıdır.


İyileşme Süreci


Lazerliposuction veya Liposuction sonrası;
Hasta genelde operasyondan sonra aynı gün evine dönebilir. Hastanın ilk hafta az ayakta kalması ve bacaklarını yukarı kaldırması önerilir. Ödemi çözmek, dokuları desteklemek ve iyileşmeyi hızlandırmak için özel bir giysi giydirilir. Bu giysinin liposuction sonrası yaklaşık 3 hafta kullanması önerilir. Hasta genelde 5-7 gün sonra iş hayatına dönebilir.
Yağ transferi sonrası;
Aynı gün taburcu edilir. 2 hafta özel bir korse giydirilir.1 ay sonra koşu dışında aktif egzersiz yapabilir. 3. aydan itibaren tüm sporlara izin verilir.
Bacağa silikon protezi sonrası;
hastanede kalış süresi bir gündür, yaklaşık 12 saat yürümesine izin verilmez ve 3 hafta varis çorabı giydirilir. İlk hafta hareket kısıtlaması önerilir. 1 ay sonrası koşu dışında spor yapabilir. 3 aydan sonra her türlü spor aktivitesini yapabilir. Silikon protez uygulamasıyla bacaktaki son görüntünün sağlanması için yaklaşık 3 ay süre geçmesi gerekir.

Ayak bileği estetiği

Kadınlarda ince ayak bileği çağlardan beri zerafetin bir göstergesi olarak kabul edilir. İnce ve vücut yapısıyla orantılı bacaklar ve ayak bilekleri tüm kadınların hayalidir. Ayak bilekleri normale göre kalın olan kadınlar uygun ayakkabı ve çizme bulmakta da zorlanırlar. Fakat ayak bileği liposaction’I sayesinde bilek çevresindeki fazla yağ dokusu alınır ve gerekli incelme sağlanır. Fakat kemiğin kalın olması durumunda incelme mümkün olamamaktadır. Doktor muayenesi sonucunda hastanın bu operasyona uygun olup olmadığı anlaşılabilir.

Ayak bileği estetiğinde, bileklerdeki asimetriler, kontur bozuklukları düzeltilir veya kalınlıklar inceltilerek estetik, çekici bir form kazandırılır. Bu bölgenin tasarım yapılırken ayak bileği dizaltı bölgesi ile beraber değerlendirilir. İhtiyaç olursa dizaltı bölgesindeki alanda inceltilir veya bazı yerler yağ eklenerek estetik bir görüntü elde edilir.
Bu operasyon 3 mm lik ince kanüller ile yapılır. İnce kanüller ile önceden belirlenmiş olan yağ fazlalıkları alınır. Bu yağın bir kısmı da gerek görülürse özel bir işlemden geçirilir ve 2 mm lik kanüllerle de eksik görülen alanlara eklemeler yapılarak kullanılır. Genel anestezi veya sedasyon altında bu işlem uygulanabilir. Bu işlemin ortalama süresi 1 saattir. Operasyon sonrası hasta aynı gün evine dönebilir, erken ayağa kaldırılır ve 3 hafta bacaklarına özel bir giysi giydirilir. Evde ayaklarını yukarı kaldırması ve uzun sureli olarak ayakta durmaması önerilir. 3. haftadan sonra hafif egzersizlere, 6. haftadan sonra ağır egzersizlere izin verilir. Bu operasyonun sonuçları kalıcıdır. Hastalar kilo alsalar dahi ayak bilekleri eski haline gelmez. Fakat son şeklin korunabilmesi için hastaların kilolarına dikkat etmeleri, spor yapmaları önerilir. Bu operasyonu son yıllarda sık sık gerçekleştirmekteyiz.

Bacak Estetiği Operasyonun MaliyetiBirçok estetik cerrahi operasyonlar gibi bacak estetiği maliyeti genel olarak değişebilir. Bu operasyonun maliyetini estetik cerrahın eğitimi, deneyimi ve yeteneği dışında, operasyonu yapacağı hastanenin konumu ve verdiği hizmet, operasyonda kullanacağı cihazın sarfı, anestezi, ilaçlar, operasyon sonrası özel giysiler ve operasyon öncesi ve sonrası tıbbi testler gibi faktörlerin hepsi etkiler.

Op Dr. Güncel Öztürk
Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Bacak Estetik Cerrahi Sanatı (Çöp Bacak, Kalın Bacak, Ayak Bileği ve Diz Estetiği)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Güncel ÖZTÜRK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Güncel ÖZTÜRK'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Güncel ÖZTÜRK Fotoğraf
Op.Dr.Güncel ÖZTÜRK
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi152 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Güncel ÖZTÜRK'ün Makaleleri
► Kol ve Bacak Estetiği Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN
► Diz ve Bacak Estetiği Prof.Dr.Ahmet KARACALAR
► Kol ve Bacak Germe Estetiği Op.Dr.Ekrem KESKİN
► Huzursuz Bacak Sendromu Fzt.Kaan AKIN
► Huzursuz Bacak Sendromu Prof.Dr.Turgut GÖKSOY
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,999 uzman makalesi arasında 'Bacak Estetik Cerrahi Sanatı (Çöp Bacak, Kalın Bacak, Ayak Bileği ve Diz Estetiği)' başlığıyla benzeşen toplam 31 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:51
Top