2007'den Bugüne 90,978 Tavsiye, 27,966 Uzman ve 19,826 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Mini Karın Germe ve Endoskopik Karın Estetiği
MAKALE #1474 © Yazan Prof.Dr.Ahmet KARACALAR | Yayın Ağustos 2008 | 11,401 Okuyucu
Estetik cerrahide minimal invaziv dediğimiz; olabildiğince az iz bırakma, mevcut izleri kullanma, hızlı ve konforlu iyileşmenin sağlanması, bedendeki uyumu koruma ve doğal görüntüye sahip sonuçları veren yöntemler giderek ön plana çıkıyor. Karın estetiği için de aynı ilkeler geçerlidir.

Mini karın germe ve endoskopik tekniklerin kullanılması karında yeni bir yöntem olarak pek çok kişiye uygulanabilir. Yağ dokusu fazlalığı orta derecede, sadece alt karında deri fazlalığı olan, deri tonusu ( derinin esneklik kapasitesinin kalitesini ) orta ve iyi arası, sezeryan izi olan, doğum sırasında karın kasları gevşemiş kişiler bu yöntem için en uygun adaylardır.

Özellikle TV dizileriyle “tummy tuck” olarak bilinen karın germe işlemlerinin bu türü özellikle ABD’ de mini “tummy tuck” ya da yara izsiz abdominoplasti (karın germe ) olarak bilinmekte olup, oldukça popular olmaya başlamıştır. Bizim ülkemizde de özellikle hızla iş yaşantısına dönme planları olan kişilerin bu yönteme olan talepleri giderek artmaktadır. Düşük belli pantolonlar, yeni bikini tasarımları, göbek deliği piercingi gibi moda akımları bu bölgeye olan ilgiyi arttırmış görünüyor. Yöntemin izsiz karın germe olarak adlandırılması biraz akıl karıştırıcı olsa da, doğrusu yeni bir iz bırakmayan, mevcut sezeryan izini kullanan karın germedir.

Yöntem mevcut sezeryan izini kullanır. Endoskopik teknik ile mide bölgesinden başlayarak, gevşemiş karın kasları sıkılaştırılır ve şekil verilir. Bu sıkılaştırma işlemi kalıcı naylon iplerle yapılır. Yöntemin bu kısmında teleskop adı verilen, ince ve büyütme özelliği olan kanüller kullanılır. Bu işlemler sırasında göbek deliği ile ilgili herhangi bir müdaheleye gerek yoktur. Mide ve alt karın bölgesindeki yağlar, deri kalitesine göre değişen farklı tekniklerle vakumlanır. Sezeryan izinin olduğu yerden fazla deri çıkartılıp, sezeryan dikişi estetik bir şekilde tekrarlanır. İşlem sonucunda doğal ve düzgün bir karın estetiği elde edilir. İşlem lokal ya da epidural anestezi altında yapılabilir. Hassas kişilerde genel anestezi tercih edilir. İşlem sonrası kişi evine gidebilir. Sosyal yaşamda sınırlama, spor ve aşırı hareketi gerektiren işler dışında olmaz. Günlük yaşam içerisinde iyileşme sağlanır. Üç hafta bel korsesi önerilir.

Yapılan işlemi geliştirmek için bazı uygulamalar eklenebilir. Bu yöntem ile karındaki bazı doğum çatlakları yok olmasına rağmen, kalan çatlaklar olursa fraksiyonel lazer tekniği ile giderilebilir ya da azaltılabilir. Çıkan parçadan doku kokteyli hazırlanıp, yüz gençleştirme için kullanılabilir. Bozulmaya başlamış göbek biçimi, göbek deliğine müdahele edilmemesine rağmen daha gergin ve biçimli görünür. Kalan iz sadece mevcut sezeryan izidir. Bu ize yönelik de bazı kamuflaj işlemleri yapılabilir. İşlem sonrası daha kontrollü ve homojen bir iyileşme sağlanması için izometrik kas eksersizleri, endermoloji ve karın derisi tonusunu arttırıcı işlemler eklenebilir.

Bu yöntem karın bölgesinde aşırı deformasyonu olan karınlarda, mide bölgesinde sarkması olan kişilerde ya da aşırı karın yağı olan kişilerde uygun değildir. Bu durumda başka bir modern teknik tercih edilir. Lipoabdominoplasti adı verilen bu teknik, geleneksel tam karın germeden farklıdır. Karın derisi ve dokusu ayrılmaz, kaydırılarak germe sağlanır. Bu teknik tam karın germe de olsa yöntemi basitleştirdiği için hızlı iyileşme ve hızlı günlük yaşama dönüş şansı verir.

Mini karın germe işlemi ve endoskopik teknikle karın estetiği yöntemi, modern estetik cerrahinin önemli işlemlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor. Bu yöntemle iyi bir sonuç elde edebilmek için, işlemler bu konuda eğitim almış ve tecrübeli estetik cerrahi uzmanları tarafından uygun kişiler üzerinde uygulanmalıdır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Mini Karın Germe ve Endoskopik Karın Estetiği" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Prof.Dr.Ahmet KARACALAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Prof.Dr.Ahmet KARACALAR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Prof.Dr.Ahmet KARACALAR
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi31 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Prof.Dr.Ahmet KARACALAR'ın Yazıları
► Karın Germe Estetiği Op.Dr.Ekrem KESKİN
► Karın Germe Estetiği Dr.Güner UYSAL
► Karın Germe Prof.Op.Dr. Ege ÖZGENTAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,826 uzman makalesi arasında 'Mini Karın Germe ve Endoskopik Karın Estetiği' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Meme Estetiği Sanatı Ocak 2010
► Burun Estetiği Sanatı Aralık 2009
► Diz ve Bacak Estetiği Ağustos 2008
◊ Anatomi Kader Midir? Ocak 2009
◊ Estetik ve Karizma Ocak 2009
◊ Diz Estetiği Ocak 2009
◊ Kariyer Estetiği Ocak 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:01
Top