2007'den Bugüne 92,301 Tavsiye, 28,216 Uzman ve 19,976 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Meme Büyütme ve Dikleştirme Ameliyatı
MAKALE #9994 © Yazan Op.Dr.Ayşe BARUTÇU | Yayın Kasım 2012 | 5,769 Okuyucu
MEME BÜYÜTME

Göğüsler kadının beden görünümde fiziğini tamamlayan yapılardır. Omuz genişliği, göğüs çevresi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde meme hacmi önemli bir yer tutar. Bu ölçümler içinde meme hacmi küçük olduğu zaman vücut kontur görünümü eksik kalır.

Meme büyütmede kullanılan günümüzde en geçerli yöntem silikon protezler (implant) dir. Bunun dışında zaman içinde enjeksiyon ile memeye bazı maddeler (dolgu maddeleri, yağ enjeksiyonu gibi) verilmesi denenmiş, ancak tatmin edici sonuç elde edilememiştir. Protezle meme büyütme ameliyatı, genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını ve psikososyal yapısını düzelten, onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır.


Memeler, yapısal olarak değişik nedenlerle küçük olabilir. Doğumsal olarak biri diğerinden daha küçük, asimetrik olabilir. Normal de tüm bayanların çoğunluğunda iki göğüs ölçüsü arasında fark vardır. Fakat bu eşitsizlik az ise herhangi bir ameliyat gerekmez. Eğer bu fark fazla ise estetik ameliyatlarla bu durum düzeltilebilir.

Kadınlarda özellikle hamilelik sırasında memelerde büyüme ve ardından emzirme sonrası memelerde küçülme ve hacim kaybı ile sık karşılaşılmaktadır. Bu tür durumlarda silikon protez yerleştirilerek istenilen büyüklükte göğüslere kavuşmak mümkündür. Ek olarak emzirme sonrası memelerde sarkma da varsa büyütme ameliyatı ile birlikte deri sarkması da düzeltilebilir. Ancak bu ameliyatlar için emzirme süreci bittikten sonra 6 ay beklenmesi uygun olacaktır. Çünkü emzirme bittikten sonra memenin şekil değişir, kimi kadınlarda meme bir miktar toparlanabilir, kimisinde de sarkma artarak devam eder. Bu nedenle sonucu görmek için beklemek gerekecektir.


Silikon meme protezleri, dışı vücuttaki dokulara uyum sağlaması için pürtüklü katı silikon, içi ise jel formunda silikon olan implantlardır. Şekilleri yuvarlak veya anatomik denilen damla şekilli olabilir. Bu protezler hastanın meme yapısına göre meme dokusu altına yada göğüs kasının (pektoral) altına yerleştirilebilir. Protez seçimi ve yerleştirilmesi hastaya, memenin durumuna ve cerrahın tercihine göre değişecektir.

Meme büyütme ameliyatından sonra hamile kalmanızda ,bebek sahibi olmanızda ve emzirmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Silikonun süte geçmesi sözkonusu değildir. Silikon molekülü meme protezi yaralanıp silikon,protez dışına dağılsa dahi süt kanallarına geçip süte karışamayacak kadar büyük bir moleküldür.

Tüm meme ameliyatlarından önce mutlaka meme ultrasonu veya mamografi çektirilir. Ameliyat sonrasında ise silikon konulduktan sonra takiplerde yine aynı tetkikler uygulanır. Silikon meme protezleri kansere sebep olmaz, eğer ilerde memede kanser gelişimi olursa da tanı konulmasına engel teşkil etmez.

Göğüs büyütme ameliyatında protezin boyutuna karar verilmesi en zor kararlardan birisidir. Bunun için en iyi yöntem özel sutyen içerisine değişik ölçüdeki ‘sizer’ silikonların konularak denenmesidir. Ayna karşısında hasta kendi vücuduna uygun her ölçüyü deneyerek doktoruyla beraber ortak bir karar vermelidir. Hatalı bilinen bir konu sütyen ölçüsüdür. Sütyenlerde 85 ya da 90 gibi ölçüler göğüs kafesinin çapını gösterirken A,B,C,D gibi harfler meme büyüklüğünün ölçüsünü gösterir. Protez yerleştirilen hastalarda meme büyüklüğü artar yani A iken B, C veya D yapılabilir ancak gövde çapı değişmez (Ameliyat öncesi 90 B olan sütyen ölçüsü ameliyat sonrası 90 C olur).


Ameliyat genel anestezi ile (uyutularak)hastane koşullarında ameliyathanede yapılır ve 1-2 saat sürer. Protezin konabilmesi için 4-5 cm lik bir iz açılır. Bu iz meme altı kıvrımına, meme başı alt kısmına veya koltukaltı bölgesine yerleştirilebilir. Giriş yeri neresi olursa olsun bir iz bırakacaktır. Bunlar başlangıçta belirgin, zamanla belli belirsiz hale gelen izlerdir. Protez, meme altından yerleştirildiğinde iz meme katlantısı altında kalır ve sütyen ya da bikininin üstü giyilmese dahi pratikte görülebilecek bir yerde değildir. Meme başından protez konulduğunda ise iz, meme başındaki koyu alanın hemen sınırında olur ve genellikle belirgin bir iz kalmaz. Koltukaltı yerleştirmelerde ise iz bir süre sonra deri çizgilerine karışarak kaybolur.


Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Protez göğüs kası arkasına konmuşsa birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Ameliyat sonrası memeye korse şeklinde sütyen veya sargı uygulanır. Hastalar bir hafta 5-7 gün sonra işe dönebilir. Erken dönemde şişlik olabilir , meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. 2 ay kadar ağır sporlardan (zıplama-koşma gerektiren) uzak durması önerilir.


Şehir efsaneleri...


Silikonlu meme her an patlayabilirSilikonun patlaması için, çok ciddi bir darbe alması gerekir. Ancak delici kesici alet yaralanmalarında ve yüksek enerjili araç kazalarında patlayıp delinebilir. Bu çeşit bir yaralanmada silikon vücuda yayılmadığı için tamamını çıkarmak mümkündür.


Göğüsler yapay görünür silikonlu göğüsleri doğallarından ayırmak neredeyse imkansızdır. Yapay görüntüye sebep olan kişinin vücuduna göre büyük protezin kullanılmasıdır. Eğer vücuda uygun protez ve teknik kullanılırsa görüntü de doğal olur.

Meme büyütülünce emzirilemez Meme büyütme ameliyatından sonra hamile kalmanızda ,bebek sahibi olmanızda ve emzirmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Süte silikon geçer Silikonun süte geçmesi sözkonusu değildir. Silikon molekülü meme protezinden çıkamaz, protez dışına dağılsa dahi süt kanallarına geçip süte karışamayacak kadar büyük bir moleküldür.


Silikon, meme kanseri riskini artırır. Silikon meme protezi, kanser riskini kesinlikle artırmaz.


MEME DİKLEŞTİRME AMELİYATI


Meme dokusunu yerinde tutan bağlar zamanla gevşediğinde göğüslerde sarkma meydana gelir. Bunun birçok sebebi olabilir. Kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisine bağlı olarak meme dokusu ile etrafını saran deri zarfı arasında uyumsuzluk olabilir. Sorun meme dokusuna, deriye ya da her ikisine birden ait olabilir. Sonuçta içi boş görünümlü sarkık meme ortaya çıkar.


Meme dikleştirme , genellikle planlanışı meme küçültmedeki ile hemen hemen aynı olan bir estetik ameliyattır. Burada sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere getirtilir ve dikleşme sağlanır. Amaç meme dokusunda sarkma olan kişilerde , memenin eski pozisyonunu ve dikliğini sağlamaktadır. Bu ameliyatta meme dokusu çıkarılmaz, memenin dolgunluğunu sağlamak için kullanılır.


Bazı hastalarda sarkma ile birlikte meme dokusunda küçülme de vardır ve memede dolgunluğu sağlamak için silikon meme protezi de koymak gerekebilir. Özellikle meme dokusu azalmış , incelmiş hastalarda bazen varolan meme dokusu , dikleşmeyi sağlamaya yetmez ; bu durumda hem dikleştirme hem de ufak bir implant ile meme büyütme yapmak gerekir. Tek seferde meme silikonu ve meme dikleştirme ameliyatı çok sık yapılan ameliyatlardandır. Uygun hastalarda, sadece meme protezi konarak da sarkıklık ortadan kaldırılabilir.


Bu ameliyatta sarkıklığın derecesine göre değişik şekillerde iz kalır. Hangi yöntemi uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında iz kalması kaçınılmazdır. Bazen bu ize ek olarak, meme başından aşağı doğru uzanan 4-5 cm. uzunluğunda bir iz olabilir. Ancak, bu izler başlangıçta belirgin, zamanla belli belirsiz hale gelen izlerdir.


Ameliyat genel anestezi (uyutularak) ile hastane koşullarında, ameliyathanede yapılır. 1,5-2 saat sürer. Ameliyat sonrası 6 hafta süreyle sütyen benzeri korse giydirilir ve masaj önerilir. Erken dönemde şişlik olabilir,meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Hasta bir hafta içinde işine dönebilir. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir.


Estetik meme dikleştirme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını düzelten onları yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur, ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi yeni sarkıklıklara neden olabilir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Meme Büyütme ve Dikleştirme Ameliyatı" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Ayşe BARUTÇU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Ayşe BARUTÇU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ayşe BARUTÇU Fotoğraf
Op.Dr.Ayşe BARUTÇU
Ankara
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Ayşe BARUTÇU'nun Makaleleri
► Meme Büyütme ve Meme Dikleştirme Estetiği Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,976 uzman makalesi arasında 'Meme Büyütme ve Dikleştirme Ameliyatı' başlığıyla benzeşen toplam 12 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► El Estetiği Ocak 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:28
Top