TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Kabızlık Neyin Habercisi?

Yağmur Meryem YAŞAR Fotoğraf
Dyt.Yağmur Meryem YAŞAR
İzmir
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com ÜyesiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 1 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 333,

* Yayın Tarihi : 15-12-2016 - 20:41 (68 gün önce),

* Ortalama Günde 4.83 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3805 , Kelime Sayısı : 456 , Boyut : 3.72 Kb.
Kabızlık Neyin Habercisi?

Kabızlık Neyin Habercisi?

Kabızlık sık rastlanan bir problemdir.Çoğu insan bu durumu göz ardı eder.Ancak yapılan araştırmalar sağlıklı olmayan bağırsağın pek çok hastalığı beraberinde getirdiğini öne sürüyor.Obezitenin, şeker hastalığının, yüksek kolesterolün altında yatan sebeplerden biri bozulmuş bağırsak floranız olabilir.

Bağırsağın sağlıklı olup olmadığını anlamanın en kolay yolu dışkı kıvamı ve dışkılama sıklığıdır.Kronik(uzun süreli) ishal ya da kabızlık, yolunda gitmeyen şeylerin olduğunu gösterir.Dışkılama sıklığı kişiye göre değişir.Her insanın bir rutini olması gerekir.Kurulmuş bir saat gibi benzer zaman aralıklarında dışkılamanın yapılması sağlıklı olandır.

Hangi durumlarda kabızlık görülür?

1. Yetersiz Su Tüketimi

Yetişkin bir insanın güne yayarak ortalama 2-2,5 L(10-12 su bardağı) su tüketmesi gerekir.Vücut yeterli su bulamadığında ilk olarak bağırsaklardan su çeker ve kabız olur.Vücudun su bulamadığında yaptığı ikinci hamle ise diğer organlardan su çekmektir.Bu da başka hastalıklara sebebiyet verir.

2. Az Posa Tüketimi

Besinlerin içinde lif(posa) bulunur.Miktarı besinden besine değişir.Kurubaklagil, tam tahıllı ürünler, sebze ve meyvelerde yüksek posa bulunurken; beyaz unlu mamüller, beyaz makarna, et, süt ürünlerinde az bulunur ya da hiç bulunmaz.Posa bağırsak duvarını süpürücü etki gösterir.Toksik olan atıkların vücudumuzdan daha hızlı atılmasını sağlayarak özellikle kolon kanseri olma riskini azaltır.Kan şekeri ve lipit profilinin daha düzgün olmasını sağlar.Bağırsağımızda yaşayan bizim için faydalı bakterilerin besin maddesidir.Posadan fakir beslenme kabızlığın yanında sağlığı olumsuz etkiler.

3. Probiyotik Azlığı

Vücudumuzda milyonlarca hücreden daha fazla sayıda mikroorganizma bulunur.Bağırsağımızın 400 metrekarelik bir tenis kortu yüzeyini kaplayacak miktarda bakteriye ev sahipliği etmesi şaşırtıcı bir gerçektir.Bu bakteriler arasında vücudumuz için yararlı olan(probiyotik) ve olmayan bakteriler vardır.Yararlı bakterilerin türleri ve miktarı kişinin sağlığını ve beslenmesini gösteren en önemli ölçüt olabilir.Yararlı bakterilerin sayısı ve türü probiyotik yoğurt, kefir gibi süt ürünlerini tüketerek düzenlenebilir.

4. Yetersiz Fiziksel Aktivite

Hareket kan dolaşımını artırarak bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar.Fiziksel aktiviteyi artırmak için illa spor salonlarına gitmeye gerek yoktur.Kısa mesafede araba yerine yürümeyi tercih etmeniz, asansör yerine merdivenleri kullanmanız, masa başı çalışanı dahi olsanız oturduğunuz yerde yapılabilen egzersizlerden yapmanız size yol aldıracaktır.İmkan yaratabilirseniz sağlık için yürüyüş çok etkilidir.Kilo vermek için hafif terleten daha tempolu yürüyüş gereklidir.Dünya Sağlık Örgütü günde 10.000 adım atılmasını önerir.

5. Stres

Sindirim sistemi(gastrointestinal sistem) duygulardan çok çabuk etkilenir.Bazı insanlar mutsuzluk ya da stres durumlarında midelerine vuran ağrıyla bunu derinden hissederler.Stresli bir hayatınız varsa ve kronik kabızlık çekiyorsanız, her yolu deneseniz de kabızlık şikayetiniz devam edebilir.Bunun için sizi strese sokan nedeni bulup çözüm yoluna gitmelisiniz.Kendiniz baş edemiyorsanız doktorunuza danışın.

6. Demir ilacı kullanımı

Anemi(kansızlık) ülkemizde sık görülen bir problemdir.Yanlış beslenme şeklinden kaynaklanır.İleri derece anemisi olanlar için verilen ilaçlar kabızlığa sebep olabilir.Bol posalı beslenmek, yeterli su tüketmek başta olmak üzere yukarıdaki tüm öneriler İlacın yan etkisini önlemede etkilidir.

Bağırsak ikinci beyin olarak nitelendirilir.Onun sağlığı için bol su için, beslenmenizde posalı besinlere yer açın, probiyotik mayadan yapılmış süt ve ürünlerini tüketin, fiziksel aktivitenizi artırın, daha çok gülümseyin daha çok şükredin.

Dyt.Yağmur Yaşar

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Kabızlık Neyin Habercisi? ile İlgili Kavramlar : kabızlık, kabızlığın sebepleri
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Kabızlık Neyin Habercisi?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Yağmur Meryem YAŞAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Dyt.Yağmur Meryem YAŞAR Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
Henüz yok
Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Kilo Vermeye Yardımcı Kürler , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Otizm ve Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • 0 - 2 Yaş Süt Çocuğu Beslenmesi , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Diyabet Yönetiminde Düşük Karbonhidratlı Diyet , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Avokado Yağı , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Beslenme Çantasında Hazır Gıdaya Yer Vermeyin , Dyt.Ayşe Didem GÜLER AVCI
 • Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ? , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Uyku Bozuklukları ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Helikobakter Pilori ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Hiperaktivite ve Omega-3 Yağ Asitleri , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Limon Suyu : Asit mi Alkali mi? Önemli mi? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Ketojenik Diyet Nedir? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Hızlı Yemek ile Daha Fazla Ağırlık Kazanımı İlişkisi , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Beslenmenin Abc’si , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Engellilerde Doğru ve Bilinçli Beslenmenin Önemi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hiperaktif Çocuklarda Beslenme , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Çocukluk Çağı Obezitesi , Dyt.Aybüke SUBAŞIOĞLU
 • Krıll Yağı mı? Balık Yağı mı? , Doç.Dr.Dyt.Barış ÖZTÜRK
 • Kanser ve İmmünonütrisyon , Dyt.Pelin POLAT
 • Palm Yağı ve Sağlık İlişkisi: Palm Yağı Sağlık İçin Zararlı mı? , Dyt.Nursel EROĞLU
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  18:16
  Top