2007'den Bugüne 92,165 Tavsiye, 28,191 Uzman ve 19,957 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kabızlık Neyin Habercisi?
MAKALE #17667 © Yazan Dyt.Yağmur Meryem YAŞAR | Yayın Aralık 2016 | 3,022 Okuyucu
Kabızlık Neyin Habercisi?

Kabızlık sık rastlanan bir problemdir.Çoğu insan bu durumu göz ardı eder.Ancak yapılan araştırmalar sağlıklı olmayan bağırsağın pek çok hastalığı beraberinde getirdiğini öne sürüyor.Obezitenin, şeker hastalığının, yüksek kolesterolün altında yatan sebeplerden biri bozulmuş bağırsak floranız olabilir.

Bağırsağın sağlıklı olup olmadığını anlamanın en kolay yolu dışkı kıvamı ve dışkılama sıklığıdır.Kronik(uzun süreli) ishal ya da kabızlık, yolunda gitmeyen şeylerin olduğunu gösterir.Dışkılama sıklığı kişiye göre değişir.Her insanın bir rutini olması gerekir.Kurulmuş bir saat gibi benzer zaman aralıklarında dışkılamanın yapılması sağlıklı olandır.

Hangi durumlarda kabızlık görülür?

1. Yetersiz Su Tüketimi

Yetişkin bir insanın güne yayarak ortalama 2-2,5 L(10-12 su bardağı) su tüketmesi gerekir.Vücut yeterli su bulamadığında ilk olarak bağırsaklardan su çeker ve kabız olur.Vücudun su bulamadığında yaptığı ikinci hamle ise diğer organlardan su çekmektir.Bu da başka hastalıklara sebebiyet verir.

2. Az Posa Tüketimi

Besinlerin içinde lif(posa) bulunur.Miktarı besinden besine değişir.Kurubaklagil, tam tahıllı ürünler, sebze ve meyvelerde yüksek posa bulunurken; beyaz unlu mamüller, beyaz makarna, et, süt ürünlerinde az bulunur ya da hiç bulunmaz.Posa bağırsak duvarını süpürücü etki gösterir.Toksik olan atıkların vücudumuzdan daha hızlı atılmasını sağlayarak özellikle kolon kanseri olma riskini azaltır.Kan şekeri ve lipit profilinin daha düzgün olmasını sağlar.Bağırsağımızda yaşayan bizim için faydalı bakterilerin besin maddesidir.Posadan fakir beslenme kabızlığın yanında sağlığı olumsuz etkiler.

3. Probiyotik Azlığı

Vücudumuzda milyonlarca hücreden daha fazla sayıda mikroorganizma bulunur.Bağırsağımızın 400 metrekarelik bir tenis kortu yüzeyini kaplayacak miktarda bakteriye ev sahipliği etmesi şaşırtıcı bir gerçektir.Bu bakteriler arasında vücudumuz için yararlı olan(probiyotik) ve olmayan bakteriler vardır.Yararlı bakterilerin türleri ve miktarı kişinin sağlığını ve beslenmesini gösteren en önemli ölçüt olabilir.Yararlı bakterilerin sayısı ve türü probiyotik yoğurt, kefir gibi süt ürünlerini tüketerek düzenlenebilir.

4. Yetersiz Fiziksel Aktivite

Hareket kan dolaşımını artırarak bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar.Fiziksel aktiviteyi artırmak için illa spor salonlarına gitmeye gerek yoktur.Kısa mesafede araba yerine yürümeyi tercih etmeniz, asansör yerine merdivenleri kullanmanız, masa başı çalışanı dahi olsanız oturduğunuz yerde yapılabilen egzersizlerden yapmanız size yol aldıracaktır.İmkan yaratabilirseniz sağlık için yürüyüş çok etkilidir.Kilo vermek için hafif terleten daha tempolu yürüyüş gereklidir.Dünya Sağlık Örgütü günde 10.000 adım atılmasını önerir.

5. Stres

Sindirim sistemi(gastrointestinal sistem) duygulardan çok çabuk etkilenir.Bazı insanlar mutsuzluk ya da stres durumlarında midelerine vuran ağrıyla bunu derinden hissederler.Stresli bir hayatınız varsa ve kronik kabızlık çekiyorsanız, her yolu deneseniz de kabızlık şikayetiniz devam edebilir.Bunun için sizi strese sokan nedeni bulup çözüm yoluna gitmelisiniz.Kendiniz baş edemiyorsanız doktorunuza danışın.

6. Demir ilacı kullanımı

Anemi(kansızlık) ülkemizde sık görülen bir problemdir.Yanlış beslenme şeklinden kaynaklanır.İleri derece anemisi olanlar için verilen ilaçlar kabızlığa sebep olabilir.Bol posalı beslenmek, yeterli su tüketmek başta olmak üzere yukarıdaki tüm öneriler İlacın yan etkisini önlemede etkilidir.

Bağırsak ikinci beyin olarak nitelendirilir.Onun sağlığı için bol su için, beslenmenizde posalı besinlere yer açın, probiyotik mayadan yapılmış süt ve ürünlerini tüketin, fiziksel aktivitenizi artırın, daha çok gülümseyin daha çok şükredin.

Dyt.Yağmur Yaşar
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Kabızlık Neyin Habercisi?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Yağmur Meryem YAŞAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Yağmur Meryem YAŞAR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Yağmur Meryem YAŞAR'ın Makaleleri
► Ramazanda Kabızlık Dyt.Yunus KAPAR
► Hamilelik Döneminde Kabızlık Dyt.Nilay KEÇECİ
► Kabızlık Durumunda Beslenme Dyt.Turgay KÖSE
► Kabızlık - Neden - Sonuç - Beslenme Dyt.Füsun BİLGİN ÇAKMAK
► Kilo Verememenizin Nedeni Kabızlık Olabilir mi? ÇOK OKUNUYOR Dyt.Bilge ÇETİN DARI
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,957 uzman makalesi arasında 'Kabızlık Neyin Habercisi?' başlığıyla benzeşen toplam 32 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
--
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:14
Top