TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Kabızlık ve İshal Nedir? Diyet Tedavileri Nasıl Yapılır?

Funda GÖÇER TUZGÖL Fotoğraf
Uzm.Dyt.Funda GÖÇER TUZGÖL
Ankara
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi560 kez tavsiye edildiÖzgeçmişi MevcutKütüphanemizde Yayınlanan 18 Makalesi varFotoğrafı MevcutMesleki Videoları Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıMSN/ICQ/Skype Adresi Var
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 31704,

* Yayın Tarihi : 03-12-2008 - 18:29 (3004 gün önce),

* Ortalama Günde 10.55 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 9207 , Kelime Sayısı : 1168 , Boyut : 8.99 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Uzm.Dyt.Funda GÖÇER TUZGÖL hakkında söyledikleri:
Funda hakkında söylenecek birçok şey var. Bu platforma bunların birçoğu yazıldı. Ben, hem bir arkadaş hem de bir uzman olarak onu değerlendirdiğimde, söylenecekleri değil söylenmeyecek olanı yazmak istiyorum; o da Funda'nın sadece bir diyetisyen olmadığıdır. Kendisini tanıdığım günden itibaren onun, beslenme üzerine takıntılı, kopyacı birçok meslektaşının dışında daha özgün çalışmalarla bu işin, ezber bozan yöntemlerle nasıl yapılabileceği hakkında sürekli kendisini geliştirmeye yönelik adımlar attığını gördüm. Diyetisyenlik, sadece danışanın eline diyet listesini tutuşturmak değil, onun ruh h... [DEVAMI..]
(Esra Yılmaz, Arkadaş/Tanıdık, 13-12-2013)

Funda Tuzgöl...hayatımızı değiştirdi bu isim bizim. Nişanlımın kiloları artık kontrol edilemez duruma geldiğinden ve damatlığını o şekilde giymek istemediği için yine bu site sayesinde tanıdık kendisini. Daha önce bir diyetisyen ya da ciddi bir diyet öykümüz olmadığı için tedirgin bir haylide umutsuz girdik o kapıdan çünkü o kiloların verilmesi imkansızdı gözümüzde karşımıza bi kadın çıkacak bize bi liste verecek ama o listeye uymak mümkün olmayacak gibiydi sanki ama Funda Hanım bizim hayatımızda mucize gerçekleştirdi. Hayatı sürekli işte ve dışarıda geçen evde çok fazla yemek yeme imkanı olm... [DEVAMI..]
(S.A, Danışan, 12-12-2013)

Merhabalar,her ne kadar tavsiye ettiğimi belirtsem de dolaylı yönden memnun kalmamış oluyorum. Niye diye sorduğunuzu duyar gibiyim :) Kısacası bizim hikayemizi anlatayım.Funda Hanım'la eşim için tanışmış olduk. Bir diyetisyen arayışı içinde idi ve bu site üzerindeki tavsiyelerle kendisini buldu. Yaklaşık 4 ay önce ilk randevumuza gittik. Bu randevudan önceki akşam eşimle iddiaya girmiş bulundum ne yazık ki. Eğer Funda Hanım'la istediği kiloya ulaşırsa gardırobunu baştan aşağıya yenilemek üzerine. Ama girmez olsaydım ki Funda Hanım gerçekten eşimi istediği bedenlere kavuşturdu ve sağ olsun bir ... [DEVAMI..]
(Levent B., Arkadaş/Tanıdık, 17-12-2013)

Merhabalar , bu site sayesinde Funda Hanim`la tanistim.Daha önce yorumlarini esirgemeyen danisanlara buna vesile oldugunuz icin tesekkür ediyorum ve tabiki Funda Hanim`a. Agustos ayinda tanistim kendisiyle ,istedigim bedenlere girebilmek icin ve su anda tamda istedigim bedendeyim bunu kendisine borcluyum. Eger bir diyetisyen ariyorsaniz kesinlikle dogru adres. Hem engin bilgi ve tecrubesi hemde sicakkanli kisiligiyle harika birisi. Umarim tercihlernizde yararli olur.
(Sezen B., Danışan, 16-12-2013)

Uzm.Dyt.Funda GÖÇER TUZGÖL Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Kabızlık ve İshal Nedir? Diyet Tedavileri Nasıl Yapılır?

KONSTİPASYON (KABIZLIK) VE DİYARE (İSHAL) NEDİR VE BESLENME ÖNERİLERİ NELERDİR?


KONSTİPASYON (KABIZLIK) NEDİR?

Dışkılamanın sıklığı ve hacmi bireyden bireye değişmekle birlikte, dışkılamanın gecikmesi, dışkının sert veya kuru olması ve zor dışkılama konstipasyon yani kabızlık olarak tanımlanır. Dışkılamanın normale göre az olması anlamına gelir. Bir kişi için her gün 2 ya da 3 kez dışkılamak normalken, başka bir birey için normal olan haftada 2 ya da daha dışkılamak olabilir. Ancak sağlıklı bir şekilde kilo vermek için gereken hergün en az 1 kez düzgün bir dışkılamayı sağlayabilmektir. Gün içerisinde saat 12:00 oluncaya kadar normal bir dışkılamanın yaşanabilmesi en ideal olanıdır.

Roma kriterlerine göre, aşağıda sıralanan durumların en az iki tanesinin bir yıl içinde en az 12 hafta görülmesi (peş peşe olmaya bilir) durumunun gözlemlenmesinde kabızlık tanımının yapılabilmesine karar verilmiştir.
1. Dışkılama anında ıkınma (bu sürenin %25 ‘den fazlasında ıkınma ihtiyacı hissetme).
2. Küçük parçalar halinde ve sert, kuru dışkı yapma.
3. Her defasında tam anlamıyla bağırsakları boşaltamama hissine kapılma.
4. Dışkılama sırasında tıkanma hissine kapılma.
5. Dışkılama sırasında parmakla veya elle pelvik tabana destek olma.
6. Haftada 2 veya daha az dışkılama.

Kabızlık, mide- bağırsak kanalı hastalıklarında, en sık doktora başvurulan hastalıklardan biridir. En çok ileri yaşlarda görülür. Kadınlar erkeklere oranla 2- 3 kat daha fazla etkilenir.

Yemeklerden sonra sindirilmeyen besinler ince bağırsakları geçip 2- 3 saat içinde kalın bağırsaklara ulaşır. Kalın bağırsağa ulaşan atıklar ancak 2 veya 5 gün içinde dışkı olarak atılır.

DÜZENLİ DIŞKILAMA İÇİN ÖNERİLER:
 • Sabah uyandığınızda bir bardak ılık su içiniz ve olabildiğince ev içinde bile olsa hareket etmeye özen gösteriniz.
 • Tuvalete gitme sıklığınızı düzenli aralıklarla ve ertelemeden yapınız.
 • Dışkılama ihtiyacınız geldiğinde geciktirmeyiniz.
 • Ayarlamış olduğunuz zamanlarda tuvalet ihtiyacınız olmasa bile yine de tuvalete çıkınız.
 • Sabah kahvaltınızı yaptıktan sonra tuvalet ihtiyacınız olmasa bile yine de tuvalete gidiniz ve 15-20 dakikanızı dışkılama için ayırınız ve sadece dışkılama eyleminizle ilgileniniz yani kitap, dergi, gazete vs. okumak veya bilgisayarla uğraşmak gibi başka eylemlerle ilgilenmeyiniz.
 • Günlük sıvı tüketiminizi arttırınız ve bunu gün içerisinde belli aralıklarla yapınız. Günlük sıvı tüketiminizi 2-3 litreye ulaştırmaya çalışınız. Çay ya da bitki çayları tüketmek susuzluğunuzu gidermez, susuzluğunuzu geçiştirir, unutmayınız. Bu nedenle sıvı tüketiminizde özellikle suyu tercih ediniz. Böylece bağırsaklarınız yeteri kadar suyu tükettiğiniz yiyeceklerin sindiriminde kullanabildiği için dışkı kıvamınız yumuşayacak ve böylece tuvalete çıkmanız kolaylaşacaktır.
 • Posa ve lif içeriği yüksek olan besinleri daha fazla tüketiniz. Çünkü bu tarz besinlerle beslenme hem dışkılamanızı rahatlatır hem de dışkı kıvamınızı yumuşatır.
 • Dışkılama ihtiyacınız geldiğinde her nerede olursanız olun tuvalete çıkmaya gayret gösterin.
 • Zeytinyağlı sebze yemeklerini ve salata tüketiminizi artırınız. Her gün mutlaka 1 porsiyon zeytinyağlı sebze tüketiniz. Her öğün mutlaka sofranızda salata bulundurunuz. Eğer dışkılama problemi yaşıyorsanız ve kilo sorunu olmayan bir bireyseniz, salatalarınıza az miktarda zeytin yağ gezdirmeniz bağırsak hareketlerinize katkı sağlayacak ve dışkılamanızı kolaylaştıracaktır, unutmayınız.
 • Diyette sebze-meyve tüketiminizi artırınız. Meyvelerin kabukları ile yenebilenleri soymadan tüketiniz. Ancak sağlığınızı tehdit etme ihtimali olan tarım ilacı kalıntılarından kurtulmak için çok iyi yıkamayı ihmal etmeyiniz. Gerekirse çiğ yenebilen sebze ve meyve türlerini hazırlamadan önce sirkeli suda ya da hiçbir koku ya da renk maddesi içermeyen zeytin yağ sabunları ile hazırlanmış sularda bekletiniz ve ardından da temiz sularla bolca durulayınız.
 • Meyvelerin bağırsak hareketlerini hızlandıran etkiye sahip olanlarını tercih ediniz. Meyvelerden bağırsak hareketlerinizi daha çok artırdığı bilinen kayısı ve erik ve bunlarla yapılmış hoşafları özellikle de taneleriyle beraber tüketiniz. Kuru incirin bağırsak hareketlerinizi arttırıcı etkisi gece yatarken tükettiğinizde daha fazladır. Ancak tüm bu söylenenlere rağmen bağırsak hareketlerinizi artıran meyveyi keşfetmek size kalmıştır unutmayınız.
 • Ekmek tercihinizi daha çok kepekli ekmekten yana kullanınız. Ancak kepek ekmeğin içerdiği kepek miktarı bağırsaklardaki suyu tutarak dışkılamaya yardımcı olabileceği gibi dışkının katılaşmasına da neden olabilir bu yüzden su tüketiminizi ihmal etmeyiniz.
 • Fiziksel aktivite hem sağlığınız hem de bağırsak hareketlerinizin düzene girmesi için oldukça faydalıdır. Belli aralıklarla egzersiz yapınız.
 • Stres de barsak hareketlerini yavaşlatan ya da engelleyen nedenlerden biridir, unutmayınız. Özellikle dışkımla anınızda zihninizi ferah tutmaya çalışınız.
 • Kullanılan ilaçların yan etkileri de buna sebep olabilir.
 • Bazen de bazı bireyler uygun koşulları bulamadıklarında dışkılama istekleri olsa da o an ertelerler. Bunun alışkanlık haline getirilmesi kabızlık sorununun devamlılığına yol açabilir, unutmayınız.
DİYARE (İSHAL) NEDİR?

İshal; günlük dışkı miktarının 300 gr’ dan, dışkılama sayısının 3 den fazla olması demektir.
Diyare süresinin uzaması elektrolit ve su emilinini azaltır. Halsizlik ve bunun yanında vücut elektrolit dengesinde bozulmalara yol açarak ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Diyarenin oluşmasında üç temel patofizyolojik mekanizma vardır.

1. Emilimin azalması sonucu oluşan diyare.
· Anormal barsak hareketliliği
· Barsak yüzey hücrelerinin hastalıkları
· Barsak lümeninde emilimi zayıf organik maddelerin bulunması

2. Sekresyonun(barsak salınımı) artması sonucu oluşan diyare.

3. Distal kolon ve rektumun fonksiyonel ve iltihabi hastalıklarında oluşan eksudatif diyare (ülseratif kolon hastalığı gibi)

İshal tablosunu kabaca iki ana gruba ayırabiliriz;

Akut ishal: Süre olarak iki haftayı aşmayan ishaldir.

Akut(kısa süreli) diyare de, kronik (uzun süreli) diyare de su ve elektrolit emilimindeki bozukluktan oluşur. Akut diyare genellikle ani başlar ve sıklıkla kendi kendine durur.
Akut başlayan bir diyarede aşağıdaki sorular akla gelmelidir;
· Günde kaç kez dışkılarsınız?
· Ne kadar zamandan beri diyareniz var?
· Diyare aniden mi başladı?
· Diyareniz bir yemekten sonra aniden mi başladı? Eğer öyle ise ne yediniz?
· Dışkınız sulu mu? Kanlı mı? Kötü kokulu mu?
· Diyareye karın ağrısı, iştahsızlık, bulantı, kusma eşlik ediyor mu?
· Dışkınız ne renk?

Bu sorular bize akut ishale neden olabilecek nedenleri düşündürür ve yemek sonrası ishalde akut bir enfeksiyonu ya da toksinleri, sulu gaita ince bağırsaklarda iltihabi bir durumu ifade edebilir.

İnce barsaklarda kendi kendini sınırlayan şigellosiz adı verilen hastalığa neden olan şigella bakterisi, kanlı diyareyle kendini gösterir.
Amibiyazis de kanlı ishale neden olur.

Kronik ishal: Süre olarak iki haftadan daha fazla devam eden ishaldir. Kronik diyare çoğunlukla fonksiyonel diyarelerdir. İrritabl barsak sendromu, emosyonel diyare gibi.

Diyareye neden olan etmenler saptanıp ilaç ve diyet tedavisi yapılabilir.

İSHALDE DİYET TEDAVİSİ İÇİN ÖNERİLER

· İshal durumunda çok fazla miktarda sıvı kaybı olduğu için kaybedilen sıvının yerine konması gerekmektedir. Bireyde bu dönemde gözlemlenen bir diğer durum da iştah kaybıdır. Bu nedenle günlük yaklaşık olarak oluşan 3-4 litre sıvı kaybının bir kısmını açık, taze, bağırsakları hızlandırmayan ve şekersiz çaylarla da yapabilirsiniz.
· Barsak hareketlerini arttıran posalı yiyeceklerin(k.baklagiller, sebzeler, bazı meyveler...) tüketiminden kaçınınız.
· İshal durumunuz azalana kadar çiğ sebze ve meyve tüketmemeye özen gösteriniz. Bu dönemde sebzelerden patates, meyvelerden muz, kabuksuz olmak koşulu ile şeftali ve de elmayı tüketebilirsiniz.
· Yağsız makarna veya pirinç pilavı tüketebilirsiniz.
· Esmer ekmek (kepek, yulaf, çavdar) yerine beyaz ekmek tercih ediniz.
· İshal durumu devam ettiği sürece, az yağlı ve kaymaksız olmak koşulu ile süt yerine yoğurt ve ayranı tercih ediniz.
· Yiyeceklerinizi sağlıklı beslenme kurallarına uygun pişiriniz. Pişirme yöntemi olarak kızartma ve kavurma değil haşlama ve ızgaraları tercih ediniz.
· Haşlama, fırında (buğulama) veya ızgara şeklinde, beyaz veya kırmızı et tüketebilirsiniz. Katkı maddesi içeren hiçbir besine özellikle bu dönemde hiç yer vermeyiniz.
· Yağ tüketiminizin olması ishali tetikleyici bir etkendir. O nedenle beslenme programınızdaki yağı en aza indiriniz. Bu durumu yemek ve et sularını tüketmeyerek, peynir seçiminizi yağsız ve/veya yarım yağlı yaparak, yağlı besinlerden kaçınarak sağlayabilirsiniz.
· İshal durumunun artarak devam etmesini sağlayan diğer bir öğe de şekerdir. Şeker ve şekerli yiyecekleri tüketmekten kaçınınız. Şeker barsak hareketlerini arttıran bir besindir unutmayınız.
· İçeriğini bilmediğiniz hiçbir besini tüketmeyiniz.
· Hazır meyve suları, asitli içecekler, kahve ve kakao gibi kafein içeriği olan içecekleri tüketmekten kaçınınız. Çünkü kafein bağırsak hareketlerinin artmasını sağlayan bir diğer öğedir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Kabızlık ve İshal Nedir? Diyet Tedavileri Nasıl Yapılır?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Dyt.Funda GÖÇER TUZGÖL'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Uzm.Dyt.Funda GÖÇER TUZGÖL Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?
 • Dut ve Pancarın Günlük Beslenmemizdeki Yeri
 • Kabak Çekirdeğinin ve Kestanenin Faydaları
 • Enerji İçeceği Sağlıklı Beslenme Kuralları İçerisinde Yer Alabilir mi?
 • Bazı Beslenme Soruları ve Cevapları...
 • Menopoz ve Osteoporoz Nedir? Menopoz Dönemini Sağlıklı ve Rahat Atlatmak ve Osteoporozdan Korunmak İçin Nasıl Beslenilmedir?
 • Sebze Yemeyi Sevmiyor Musunuz?
 • Yemeklere Saldırmamanın İpuçları:
 • Beslenme ve Yeme Bozuklukları (Anoreksiya Nevroza ve Bulumiya Nevroza)
 • Yoğurt Yapımı, Faydaları ve Besinsel İçeriği
 • Metabolik Sendrom ve Yaşam Tarzı Değişikliği
 • Et Tüketimi ve Gut Hastalığı Tedavisi
 • Vitaminler
 • Sağlıklı Beslenmek Doyasıya Yaşamaktır
 • Obezitenin Kardiovasküler Hastalıklara Etkisi ve Antioksidanlar
 • Kış Aylarından Neden Sağlıklı Beslenmek Bu Kadar Önemlidir?
 • İlkokul Çağında Beslenme
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Kilo Vermeye Yardımcı Kürler , Dyt.Zehra GÖKTAŞ
 • Otizm ve Beslenme , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • 0 - 2 Yaş Süt Çocuğu Beslenmesi , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Diyabet Yönetiminde Düşük Karbonhidratlı Diyet , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Avokado Yağı , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Beslenme Çantasında Hazır Gıdaya Yer Vermeyin , Dyt.Ayşe Didem GÜLER AVCI
 • Lahana Çorbası Diyeti Neymiş ? , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Uyku Bozuklukları ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Helikobakter Pilori ve Beslenme , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Hiperaktivite ve Omega-3 Yağ Asitleri , Dyt.Nursena AKKAYA
 • Limon Suyu : Asit mi Alkali mi? Önemli mi? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Ketojenik Diyet Nedir? , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Hızlı Yemek ile Daha Fazla Ağırlık Kazanımı İlişkisi , Dyt.Pınar ERMİŞ
 • Beslenmenin Abc’si , Uzm.Dyt.Turgay KÖSE
 • Engellilerde Doğru ve Bilinçli Beslenmenin Önemi , Uzm.Dyt.Zühal AYNACI BAYEL
 • Hiperaktif Çocuklarda Beslenme , Dyt.Gülen AKBOYAR
 • Çocukluk Çağı Obezitesi , Dyt.Aybüke SUBAŞIOĞLU
 • Krıll Yağı mı? Balık Yağı mı? , Doç.Dr.Dyt.Barış ÖZTÜRK
 • Kanser ve İmmünonütrisyon , Dyt.Pelin POLAT
 • Palm Yağı ve Sağlık İlişkisi: Palm Yağı Sağlık İçin Zararlı mı? , Dyt.Nursel EROĞLU
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  04:45
  Top