TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Ense Kalınlığı ve Kromozomal Anomaliler

Şule AYDIN Fotoğraf
Dr.Şule AYDIN
İzmir
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi21 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 10 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 329,

* Yayın Tarihi : 20-12-2016 - 11:58 (64 gün önce),

* Ortalama Günde 5.14 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4226 , Kelime Sayısı : 709 , Boyut : 4.13 Kb.
Ense Kalınlığı ve Kromozomal Anomaliler

Down sendromu ilk kez Longdon Down tarafından 1866 yılında yayınlanmış bir makaleden sonra duyulmuştur.Londra hastanesinde çalışan doktor Down bu hastaların mongol ırkına benzediklerini belirtmiştir.

Saçlar seyrek , kahverengi ,düz ve incedir.Yüz düz ve geniş , çene yuvarlak ve yanlara doğru yayılmıştır.Gözler oblik yerleşimli olup gözler arası mesafe açıktır.Dudaklar kalın ve büyüktür.Dil uzun ve kalın olduğu için dil dışarda görünüm verir.Burun ufak ve basıktır.Cilt kirli sarı renktedir ve elastikiyeti az olduğu için kırışmış bir görünümdedir.
100 yıl önce doktor Down bu olguların ense kalınlıklarında artış olduğunu belirtmiştir ki bu gözlem günümüzde 3 aylık fetusun ensesinde toplanan sıvının saptanmasıyla desteklenmiştir.Bu ensede biriken sıvı ultrason ile ölçülebilmektedir.

Down sendromu ile anne yaşı arasındaki ilişki ilk kez 1909 yılında Shuttleworth tarafından ileri sürülmüştür.Bu ilişki 350 olgunun değerlendirilmesi ile ortaya çıkarılmıştır.Ancak ileri anne yaşının tek başına bir faktör olamayacağı çünkü bazı olgularda herediter faktörlerin ön plana çıktığı görülmüştür

Down sendromunda hatalı kromozom birleşmesi olabilleceği ilk kez 1932 yılında Waadenburg tarafından bildirilmiş 1934 yılında da hücre bölünmesi sırasında kromozom dağılımının eşit olmaması nedeniyle trizomi oluştuğu ortaya çıkarılmıştır.Down sendromunda 47 kromozom bulunduğu 1959 yılında belirtilmiştir.Bugün artık bilinen şu ki;21.kromozomun uzun kolunun tümünün ve ya bir bölümünün iki kopya yerine üç kopya olması Down sendromuna yol açıyor.

Bütün bu bilgilerin ışığında tüm çalışmalar bu sendromun önceden tanınması ve anne karnında fetüste tespit edilmesine yöneliktir. 1990 yılında 11-14.haftalarda anne yaşı ve fetal ense kalınlığı ( nuchal translusens) birlikte kullanıldığı yeni bir tarama metodu kullanılmaya başlanmıştır. İkili tarama testi adı verilen bu test ile fetus ense kalınlığı ve anne kanındaki biyokimyasal parametreler ölçülerek ( serbest bhcg ve PAAP-A) yapılan bu test ile % 90 ların üstünde hassasiyet saptanmıştır.Bu testte; anne yaşı, daha önce Down sendromlu çocuk doğum öyküsü,gebelik haftası,ense kalınlık ölçüsü,kandaki sbhcg ve PAAP-A ölçümüne göre kromozomal anomali gelişme riski hesaplanır.Yüksek risk çıkan gebelerde ileri tetkikler önerilir.

Her kadının kromozom anomalili bebek doğurma riski vardır.Kişisel bazal riske , gebelik boyunca yapılan testlerin sonuçlarının oluşturduğu faktörler ile çarpılarak annenin düzeltilmiş riski hesaplanır.

11-14. haftalarda ense kalınlığı; Gebelik haftası arttıkça ense kalınlığı artar.Baş -popo mesafesi ve ense kalınlık ölçümü yapılan fetus için risk hesaplanır.Ense kalınlığı arttıkça risk oranı da artar.Ense kalınlığını artıran fetüsün ensesinde cilt altında biriken sıvıdır.Nukhal ödem ve ya kistik higroma gibi isimler verilebilir.Kistik higromalı fetuslerin % 75 de kromozomal bozukluk vardır.Nukal ödem de ise etyolojı daha farklıdır.Bu olguların üçte biri kromozomal anomalidir. kardyak, pulmoner,iskelet sistemi hastalıkları ,konjenital enfeksiyonlar , metobolik ve hematolojık hastalıklar da diğer sebepler olabilir.
Ense kalınlığı nasıl ölçülmelidir ????Gebelerin % 95 de transabdominal yani karından yapılan ultrason ile ölçülebilir.Kalan % 5 de ise vajınal ultrason gereklidir.Ultrason cihazı iyi görüntü vermelidir ve 0.1 mm lik ölçümler yapılabilmelidir.Ölçüm için en az 10 dakika ayrılmalıdır.Ölçüm yapan doktorun fetuse ait sagittal görüntü alıp baş-popo mesafesini güvenilir şekilde elde etmesi gerekir.

***Baş-popo mesafesi 48-84 mm arasında olmalıdır
***En uygun haftalar 11-(13+6)...haftası büyüdükçe ölçüm zorlaşır
***0.1 mm ik ölçümler yapılmalıdır
*** Fetal cilt ile amniyon zarı ayırt edilmeli . gerekirse anne öksürtülerek fetusun hareket etmesi sağlanmalıdır.
***Birden fazla ölçüm alınmalı ve en büyük ölçüm kaydedilmelidir.
***Fetus normal pozisyonda olmalı öne ve ya arkaya eğik olmamalıdır.

Bazen göbek kordonu fetus boynunda olabilir ve ölçümü zorlaştırabilir.Ölçülen değerin 3 mm nin altında olması gerekir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Ense Kalınlığı ve Kromozomal Anomaliler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Şule AYDIN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Son 120 Yılda Estetiğin Evrimi , Prof.Dr.Ege ÖZGENTAŞ
 • Obsesyonun Dinamikleri , Prof.Dr.Doğan ŞAHİN
 • Gebeliğin Üçüncü Üç Ayı , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Ben (Nevüs) Aldırma , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Memenin Hipertrofisi (Meme Büyümesi) , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Nefret Ne İşe Yarar? , Prof.Dr.Doğan ŞAHİN
 • Genç Kalmanın ve Gençleşmenin Yeni Adı: Happy Lıft! , Prof.Dr.Cemal AYGIT
 • Gebeliğin İkinci Üç Ayı (15 - 27 Hafta Arası) , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Doğurganlığınızı Koruyun , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Gebelik Sonrası Göğüs Estetiği , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Deri Kanserleri , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Erken Membran Rüptürü Olan Gebelerde Perinatal Sonuçlar , Doç.Dr.Nermin KÖŞÜŞ
 • Acil Kontrasepsiyon ( Birliktelik Sonrası Gebeliği Önleme Yöntemleri) , Doç.Dr.Aydın KÖŞÜŞ
 • Kırmızı Şarap ve Dolaşım Sistemi , Doç.Dr.Muammer KARADENİZ
 • Hafta Hafta Gebelik , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Nöroloji ve Beyin Cerrahinin İlgi Alanları, Hangi Hastalar Nörolojiye Hangi Hastalar Beyin Cerrahisine Gitmelidir? , Doç.Dr.Ertuğrul UZAR
 • Dudak Dolgusu, Kırışıklık İlacı Enjeksiyonu ve Yanak Sarkması , Dr.Devrim ELMAS
 • İlerleyen Yaşla Birlikte Pelvik Taban Bozukluğu , Prof.Dr.Ercan Mustafa AYGEN
 • Endometriozis , Prof.Dr.Ercan Mustafa AYGEN
 • İmmün Sistemin Ana Hatları ile Değerlendirilmesi (Nedir Bu İmmün Sistem, Nasıl Değerlendirilir?) , Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  23:18
  Top