TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
İkiz Gebelik

Şule AYDIN Fotoğraf
Dr.Şule AYDIN
İzmir
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi21 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 10 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 300,

* Yayın Tarihi : 21-12-2016 - 11:53 (63 gün önce),

* Ortalama Günde 4.76 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3627 , Kelime Sayısı : 559 , Boyut : 3.54 Kb.
İkiz Gebelik

ikiz gebelikler tüm gebeliklerin % 1 ni oluşturur. Son yıllarda yardımcı üreme tekniklerinin daha çok kullanılır olması bu oranı daha da artırmıştır. Yaklaşık üçte ikisi çift yumurta ikizi, üçte biri tek yumurta ikizi şeklindedir.Çift yumurta ikizlerinde ırksal özellikler ( örneğin Afrikanın bazı bölgelerinde 5 kat daha sık , Asyanın bazı bölgelerinde 1,5 kat daha sık ), anne yaşı ( 35 yaşında yaklaşık % 2) ,parite yani önceki doğum sayıları ve tedavi gebelikleri oranları artırır.Son 20 yılda çoğul gebelik oranlarında artış gözlenmektedir.Günümüzde oluşan çoğul gebeliklerin büyük kısmının öyküsünde genelde tedavi gebeliği vardır.

Çoğul gebelik , genellikle aynı yumurta dönemi içerisinde birden fazla ovulasyon olması sonucunda oluşan oositlerin her birinin ayrı ayrı döllenmesiyle oluşur.Embriyonik bölünme fertilizasyondan sonraki 9.gün ve sonrasında meydana geldiğinde monokoryonik monoamniyotik ikiz gebelik , fertilizasyondan sonraki 12.günden sonra olduğunda ise yapışık ikizler oluşur.

Çoğul gebeliklerin üçte ikisinde fetus cinsiyetleri aynıdır . tek yumurta ikizleri cinsiyeti tamamı aynıdır.

İkiz gebeliklerin perinatal ölüm oranı tekil gebeliklere göre yaklaşık 6 kat daha sıktır.Özellikle erken doğum komplikasyonuna bağlı olan bu durum tek yumurta ikizlerinde daha sıktır.Çoğul gebeliklerde prenatal tanı testlerinin değeri sınırlıdır. Detaylı ultrason incelemesi önemlidir. bu grup hastalarda non-invaziv prenatal testler yapılmalıdır.Anne kanında fetuslere ait hücre incelemesi yapan bu testler son yıllarda çok önem kazanmıştır.

İkiz gebeliklerin diğer önemli bir sorunu erken doğum riskinin artmış olmasıdır.Özellikle 32. haftadan önceki doğumlarda risk yüksektir.24-32. haftalar arası oluşan doğumlarda ise yenidoğan ölüm oranı ve sağ kalanların sekelli olma oranları yüksek seyreder. Tekil gebeliklerde 24-32.haftalar arasında doğum gerçekleşme oranı % 1-2 dir.Bu oran ikiz gebeliklerde daha yüksektir.Bu yüzden erken doğum riski yüksek bu grup hastalardatransvajınal ultrason ile servikal uzunluk değerlendirilmesi ve serviks uzunluğu kısa olan hastalara servikal sütür uygulaması yapmak gerekir.

İkiz gebeliklerde gelişme geriliği de riskler arasında yeralır.İkiz gebeliklerde gelişme geriliği oranı tekil gebeliklere göre 10 kat daha fazladır.Gebeliğin ilk trimestiri ( ilk 3 ay) ultrason değerlendirmesinde iki fetus baş-popo mesafesi ölçülür ve aradaki fark yaklaşık % 10 yani 0.9 mm olması beklenir.Eğer bu fark 3mm den fazla ise ufak fetusun intrauterin ölüm riski % 50 olarak bildirlmiştir.Baş-popo mesafesi arasında belirgin fark olanlarda ikizlerden birinde gelişme geriliği ve konjenital anomali olma riski daha yüksek bulunmuştur.

Ailelere danışmanlık verilirken her iki fetusin berebrce etkilenebileceği ve bu olsılığın tekil gebelikler için olanla aynı olduğu söylenmelidir.Örneğin 40 yaşında bir kadının trizomi 21 ( down send ) riski yaşa göre 1/ 100 dür.ancak bu oran dizigotik ikiz gebliklerde oran 1/ 50 ye çıkmaktadır.Her iki fetuste birden koromozomal anomali çıkma riski 1/10000 olarak belirlenir.Çoğul gebeliklerde tarama testlerinde bakılan ( alfafetaprotein-bhcg-inhibinA ) tekil geblere göre iki kat daha yüksektir.Bu durum gözönünde bulundurulduğunda risk hesaplamada karışıklık söz konusudur.Yalancı pozitiflik oranı yükselir. çoğul gebeliklerde bu yüzden ultrason ile ense kalınlığı ölçümü çok değerlidir.
Sonuç olarak çoğul gebelikler yüksek riskli gebelik olarak takip edilmeli ,prenatal takip önemsenmeli, erken doğum riskine karşı hazırlıklı olunmalıdır.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"İkiz Gebelik" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Şule AYDIN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Son 120 Yılda Estetiğin Evrimi , Prof.Dr.Ege ÖZGENTAŞ
 • Obsesyonun Dinamikleri , Prof.Dr.Doğan ŞAHİN
 • Gebeliğin Üçüncü Üç Ayı , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Ben (Nevüs) Aldırma , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Memenin Hipertrofisi (Meme Büyümesi) , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Nefret Ne İşe Yarar? , Prof.Dr.Doğan ŞAHİN
 • Genç Kalmanın ve Gençleşmenin Yeni Adı: Happy Lıft! , Prof.Dr.Cemal AYGIT
 • Gebeliğin İkinci Üç Ayı (15 - 27 Hafta Arası) , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Doğurganlığınızı Koruyun , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Gebelik Sonrası Göğüs Estetiği , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Deri Kanserleri , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Erken Membran Rüptürü Olan Gebelerde Perinatal Sonuçlar , Doç.Dr.Nermin KÖŞÜŞ
 • Acil Kontrasepsiyon ( Birliktelik Sonrası Gebeliği Önleme Yöntemleri) , Doç.Dr.Aydın KÖŞÜŞ
 • Kırmızı Şarap ve Dolaşım Sistemi , Doç.Dr.Muammer KARADENİZ
 • Hafta Hafta Gebelik , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Nöroloji ve Beyin Cerrahinin İlgi Alanları, Hangi Hastalar Nörolojiye Hangi Hastalar Beyin Cerrahisine Gitmelidir? , Doç.Dr.Ertuğrul UZAR
 • Dudak Dolgusu, Kırışıklık İlacı Enjeksiyonu ve Yanak Sarkması , Dr.Devrim ELMAS
 • İlerleyen Yaşla Birlikte Pelvik Taban Bozukluğu , Prof.Dr.Ercan Mustafa AYGEN
 • Endometriozis , Prof.Dr.Ercan Mustafa AYGEN
 • İmmün Sistemin Ana Hatları ile Değerlendirilmesi (Nedir Bu İmmün Sistem, Nasıl Değerlendirilir?) , Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  18:11
  Top