TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Gebelikte Hipertansiyon

Şule AYDIN Fotoğraf
Dr.Şule AYDIN
İzmir
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi21 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 10 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 318,

* Yayın Tarihi : 12-12-2016 - 16:33 (73 gün önce),

* Ortalama Günde 4.30 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 3830 , Kelime Sayısı : 523 , Boyut : 3.74 Kb.
Gebelikte Hipertansiyon

Hipertansiyon tüm gebeliklerin % 5-10 da izlenir ve çok önemli komplikasyonlara neden olabilir.Gebeliğin başından itibaren dikkatli tansiyon takibi ve yönetimi yapılmalıdır.Hipertansiyon tek başına olabileceği gibi preeklampsi denilen durum ile beraber de olabilir.Preeklampsi tüm gebeliklerin %3.9 da gözlenen ciddi bir klinik tablodur.Gelişmiş ülkelerde anne ölümlerinin %16 hipertansif hastalığa bağlı gerçekleşir.Uzun zamandır yapılan tüm çalışmalara rağmen gebelikte hipertansiyonun nasıl uyarıldığı ve ya varolan hipertansiyon durumunun nasıl şiddetlendiği hala çözülememiştir.

Gebelikte hipertansiyon 4 grupta ele alınır;
1-Gestasyonel hipertansiyon ; gebelikte ortaya çıkan , preeklampsinin eşlik etmediği ve doğum sonrası 12. haftadan itibaren ortadan kalkan kilinik durum
2-Preeklampsi ve ya eklampsi; obes,çoğul gebelik,anne yaşının 35 in üstünde olması,sigara içen anne adayı
3-Kronik hipertansiyonu zaten var olan hastada gebelikte eklenen hipertansiyon durumu
4-Kronik hipertansiyon; ileri yaş ve multipar gebelerde sıktır

Gebelerde tansiyonun uygun koşullarda ölçülmesi gerekir.hasta dinlenmiş-istirahat etmiş olmalıdır. Uygun koşullardaki ölçümlerde 140 /90 ve üstü değerler önemlidir.Hatta son yıllarda bu rakamlar 130/ 80 e kadar çekilmiştir.Ayrıca ilk aylardan itibaren düzenli tansiyon ölçümü yapılan gebelerde son ölçümlerin sistolik 30,diastolik basıncın ise 15 birim artmış olması da oldukça önemlidir.

Yüksek tansiyon tespit edilen gebelerde ödem ve idrarda protein kaybının mevcudiyeti oldukça önemlidir.

Tansiyon yüksekliği tespit edilen gebelerde beslenme faktörü mutlaka incelenmelidir. Antioksidan aktiviteye sahip sebze ve meyve tüketimi kan basıncı üzerine olumlu etkilidir.Kalsiyumdan zengin, tuzsuz diyet ,balık yağı,C ve E vitamini takviyesi önemlidir.
Gebelikte hipertansiyon genetik faktörlerle de ilişkilidir.Annesinde preeklampsi öyküsü olan kadınlarda preeklampsi riski % 20 oranında artış gösterir.Çevresel faktörler , sosyo ekonomik durum,etnik özellikler hatta mevsimsel etkiler bile söz konusudur.
Patofizyolojisi tam olarak bilinmese de bir takım kanıtlar mevcuttur.Normalde gebelerde vazopressör infuzyonuna duyarlılık mevcuttur.Ancak gebeliğin erken döneminde preeklampsi gebelerinde endotelyal direnç gelişir.Normal gebeler ile kıyaslandığında preeklampsi gebelerde PGI2 salınımı azalmıştır.Yine by gebelerde nitrik osit salınımı azalmıştır.

Gebelerde düzenli tansiyon ölçümü , rutin idrar testi kontrolü yapılır. İdrarda protein kaybının varlığı önemlidir
Önlemler:
** Tuz kısıtlaması
** kalsiyum desteği
**balık yağı kullanımı
**antioksidan kullanımı
** düşük doz aspirin
** anti-hipertansif ilaç kullanımı
** kilo kontrolü -obesite ile mücadele

Hipertansif gebelerde sonraki gebelikler için danışmanlık verilmelidir.Genellikle ilk gebeliğinde erken haftada tanı almış hasta ise sonraki gebeliğinde tekrarlama riski daha yüksektir. İlk gebeliğinde gebelik hipertansiyonu yaşamış 511 hastanın incelendiği bir çalışmada ikinci gebeliklerinde tekrarlama riski %70 gibi yüksek bir oran çıkmıştır.Bu yüzden pozitif öyküsü olan kadınlar yakından izlenmeli ve önlem alınmalıdır.İlk takipten itibaren tansiyon ölçümü kayıt altına alınmalı, detaylı anamnez ile aile öyküsü saptanmalıdır. Doğum zamanının planlanması son derece önemlidir. Bebeğin akciğer maturasyonunu tamamladığı gebelik haftasında doğum planlanmalıdır.Doğumun şekline tüm riskler belirlenerek karar verilmelidir.Bazı gebelerde fetus akciğer gelişimini hızlandırmak için kortikosteroid tedavisi uygulamak gerekebilir.

Özetle gebelerde yüksek tansiyon önemli komplikasyonlara neden olabilecek klinik tablodur. Ciddiye alınmalı ve yüksek riskli gebelik olarak kabul edilmelidir. Diyet ve kilo kontrolü çok önemlidir.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Gebelikte Hipertansiyon" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Şule AYDIN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Son 120 Yılda Estetiğin Evrimi , Prof.Dr.Ege ÖZGENTAŞ
 • Obsesyonun Dinamikleri , Prof.Dr.Doğan ŞAHİN
 • Gebeliğin Üçüncü Üç Ayı , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Ben (Nevüs) Aldırma , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Memenin Hipertrofisi (Meme Büyümesi) , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Nefret Ne İşe Yarar? , Prof.Dr.Doğan ŞAHİN
 • Genç Kalmanın ve Gençleşmenin Yeni Adı: Happy Lıft! , Prof.Dr.Cemal AYGIT
 • Gebeliğin İkinci Üç Ayı (15 - 27 Hafta Arası) , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Doğurganlığınızı Koruyun , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Gebelik Sonrası Göğüs Estetiği , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Deri Kanserleri , Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
 • Erken Membran Rüptürü Olan Gebelerde Perinatal Sonuçlar , Doç.Dr.Nermin KÖŞÜŞ
 • Acil Kontrasepsiyon ( Birliktelik Sonrası Gebeliği Önleme Yöntemleri) , Doç.Dr.Aydın KÖŞÜŞ
 • Kırmızı Şarap ve Dolaşım Sistemi , Doç.Dr.Muammer KARADENİZ
 • Hafta Hafta Gebelik , Prof.Dr.Alparslan BAKSU
 • Nöroloji ve Beyin Cerrahinin İlgi Alanları, Hangi Hastalar Nörolojiye Hangi Hastalar Beyin Cerrahisine Gitmelidir? , Doç.Dr.Ertuğrul UZAR
 • Dudak Dolgusu, Kırışıklık İlacı Enjeksiyonu ve Yanak Sarkması , Dr.Devrim ELMAS
 • İlerleyen Yaşla Birlikte Pelvik Taban Bozukluğu , Prof.Dr.Ercan Mustafa AYGEN
 • Endometriozis , Prof.Dr.Ercan Mustafa AYGEN
 • İmmün Sistemin Ana Hatları ile Değerlendirilmesi (Nedir Bu İmmün Sistem, Nasıl Değerlendirilir?) , Prof.Dr.Cengiz KIRMAZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  08:54
  Top