TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!Vajinismus Nedir Nasıl Tedavi Edilir.

Adalet SEVİM Fotoğraf
Adalet SEVİM
Kayseri
Psikoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi15 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 1 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 118,

* Yayın Tarihi : 12-02-2017 - 20:56 (11 gün önce),

* Ortalama Günde 9.83 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 4664 , Kelime Sayısı : 566 , Boyut : 4.55 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Adalet SEVİM hakkında söyledikleri:
Hem arkadaşım hem de verdiğim psikoterapi eğitimlerinde danışan koltuğuna oturup kendi hayat hikayesini bizlere açabilecek kadar cesur ve güzel bir yüreğe sahip öğrencim...
İyi bir terapist olabilmenin ön koşullarından biri de terapistin terapiden geçmesi ve kendi arka bahçesini farkedip iylestirme sürecine girmesidir. Adalet'in bu anlamdaki emeği ve özverisi de takdir edilecek bir durumdur.
Kendi iç dünyasına yolculuk yapıp kendi yolculuğunda yol yapmayı
başarabilen bir terapist olduğun için seni tebrik ediyorum arkadaşım.
Yolun daha da açık olsun....

(Şükran Telci, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 30-12-2016)

Ben 27 yaşındayım 2yıl önce evlendim. Evliligimin 6. ayında sertleşme ve erken boşalma sorunu yaşamaya başladım. Eşimle büyük sorunlar yaşamaya başladık. Çok utangaç olduğum için kimseye derdimi anlatamiyordum. Doktor bir arkadaşım Adalet Sevim i önerdi. Benim için gizlilik çok önemliydi. Bürosu merkeze çok yakın eşimle gittiğim zaman kimsenin olmaması biraz güven verdi. 2ay gibi kısa bir sürede sorunum çözüldü. Çok teşekkür ederim kendisine eşimle evliliğimiz şuan çok iyi. Bu tür problemi olan herkese tavsiye ediyorum.
(Utangaç, Danışan, 27-12-2016)

Adalet SEVİM Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Vajinismus Nedir Nasıl Tedavi Edilir.

VAJİNİSMUS NEDİR?

Vajinismus;kadınlarda görülen ve cinsel ilişkideki istem dışı kasılmalara bağlı olarak ilişkiye girememe durumudur. Sorunu yaşayan kadınlar eşleriyle hiçbir şekilde ilişkiye giremezler veya ilişki son derece zor, ağrılı ve acılı bir şekilde gerçekleşir.

İlişki sırasındaki kontrol dışı kasılmalar ile birlikte aşırı korku ve heyecan, nefes alış verişinde artış, çarpıntı, titreme, terleme, eşi elle veya ayakla itme ve ağlama krizleri şeklindeki tepkilerde görülmektedir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

> İlişki sırasında kasılma ve eşe izin vermeme

> Zor, ağrılı ve acılı bir şekilde ilişkinin gerçekleşmesi

> İlişkide ancak kısmi birleşmenin olması, rahat olamama, kasılma

> İlişkide bacakları yeterince açamama, eşi elle veya ayakla iterek engel olma

> İlişki sırasında ağlama, korkuyla birlikte yatağı terk etme

> Vajina içine fitil, tampon yerleştirememe

> Vajinaya bakamama ve hatta dokunamama

> Cinselliğin tiksindirici, iğrenç bir durum olarak görme ve cinsellikten uzaklaşma

> Jinekolojik muayene olamama, buna izin verse bile kasılmaların olması

VAJİNİSMUS NEDEN ORTAYA ÇIKAR?

> Ailelerin kapalı, koruyucu yetiştirme tarzı

> Çocukluktan itibaren cinsel bilgilerden eksik büyütülme

> Cinselliğin kötü bir durum olduğu hissettirilmesi ve tabulaştırılması

> Yaşanılan veya şahit olunan cinsel travmalar (tacizler gibi)

> Kızlık zarı ve vajina yapısı ile ilgili doğumsal anormallikler ( Karşılaşılma olasılığı çok düşük)

> İlk cinsel ilişki ile ilgili duyulan yanlış ve abartılı bilgiler

> Çift uyumsuzluğu

> Kişinin genital organlarının anatomisini bilmemesi

> Çiftler arasında duygusal bağların zayıf olması (istenmeyen evlilikler)

TEDAVİ EDİLMEZSE

Vajinismus, ülkemizde her 10 kadından 1’ inin karşılaştığı ciddi bir psikolojik durumdur.Bu durum tedavi edilmezse çiftlerde öncelikle cinsel isteksizlik, duygusal bağların zayıflaması ve hatta boşanmalara kadar giden ciddi aile problemlerine dönüşebilir. Bu durum bireysel olmadığı, yani sadece kadının problemi olmadığı için eşi de ciddi anlamda psikolojik olarak etkilenir. Çiftlerin aile yaşamlarını, sosyal hayatlarını, iş hayatlarını, performanslarını ve özgüvenlerini olumsuz yönde etkiler.Bu çiftler sürekli mutsuz ve depresif olarak evliliklerini devam ettirme çabası içinde kıvranıp dururlar.

Bazı durumlarda kadındaki vajinismus rahatsızlığının sebebi cinsel partnerindende kaynaklanıyor olabilir.

ÇİFTLERİN YAPMASI GEREKENLER;

Siz de vajinismus belirtileri taşıyorsanız, öncelikle bir kadın doğum uzmanına başvurarak jinekolojik muayeneden geçmelisiniz. Böylelikle hem yapısal bir sorunun olup olmadığı anlaşılacak hem de kesin tanınız konulacaktır. Sonrasın da ise alanında uzman bir cinsel terapist tarafından mutlaka destek almalısınız. Çiftler genellikle kadın doğum uzmanına gittikten sonra cinsel terapiste gitmeyi erteliyorlar. Sebebi ise hem utanma hem de evde sürekli deneyerek bu durumdan kurtulabileceklerini düşünüyorlar fakat bu durum bilinç altından geldiği için kişi tamamen istem dışı davranıyor. Tam ilişki esnasında yukarıdaki saydığımız belirtileri ortaya çıkarıyor ve ne kadar denerlerse denesinler hem başarısızlıkla sonuçlanıyor hem de duygusal olarak daha çok yıpranıyorlar. Bir cinsel terapist olarak tavsiyemiz bir an evvel uzman bir cinsel terapist tarafından çiftlerin dikkatlice dinlenmesi ve her çifte göre bir tedavi şeklinin belirlenip ağrısız, acısız ve kanamasız bir şekilde tedavinin sonuçlanmasını sağlamaktır.

VAJİNİSMUS TEDAVİLERİ NASILDIR?

Cinsel terapist çiftleri önce birlikte detaylı bir şekilde dinler, sonrasında çiftleri teker teker ayrıntılı bir şekilde dinler . Kişiye ve çifte göre bir tedavi şekli belirler. Bu durum her bireyde ve çiftte farklı ortaya çıktığı için terapistinde bu farklılıkları göz önünde bulundurarak kişiye ve çifte özel tedavi sürecini başlatır. Dünyada en sık bilişsel, davranışsal tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tür tedavilerdeki amaçlar; cinsellik hakkında doğru bilgilendirme ( yeniden yapılandırma) kişilerin kendi vücudunun anatomik yapısını tanıtmak, cinsel mitlerin konuşulması, kaygıların azaltılması, nefes ve gevşeme egzersizleriyle birlikte kasılmaların kontrol altına alınması , çiftlere evde yapmaları için verilen aşk oyunları, masaj, mastürbasyon, cinsel birleşme tekniklerinin öğretilmesi ve değişik cinsel pozisyonların anlatılması tedavilerde kullanılan kitap, CD,DVD, maket ve simülatörlerle tedaviyi adımlaştırarak zevkli, eğlenceli bir hale getirerek çiftlerin bu durumdan kurtulması sağlanır. Bu tedaviyle çiftlere sorumluluk verilir, sorumluluklarını tam anlamıyla alıp yapan çift, ağrısız, acısız %100 bu durumdan kurtulur. (%100 kesin ve kalıcı çözümdür.)

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Vajinismus Nedir Nasıl Tedavi Edilir. ile İlgili Kavramlar : vajinismus, vajinismus nedir, vajinismus hastalığı, vajinismus rahatsızlığı, vajinismus tedavisi
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Vajinismus Nedir Nasıl Tedavi Edilir." başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Adalet SEVİM'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Adalet SEVİM Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
Henüz yok
Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Teknoloji ve Çocuklar , Uzm.İpek ÖRGÜT
 • Alkol/Madde Kullanımının Aile Üzerine Etkisi , Uzm.Havva BAYAR
 • Sorumluluk ve Özgüven , Aslı PAKSOY
 • Sosyal Becerilerin Kazanımında Ailenin Rolü ve Önemi , Aslı PAKSOY
 • Şemalar, Şema Terapisi ve Bağlanma , Uzm.Ali İhsan YAKA
 • Anne - Baba Tutumu ile Çocuğun Cinsiyet Rolü Arasındaki İlişki , Ramazan KAMÇI
 • Aşk Hakkında Herşey , Nihan DİKME
 • Çocuklarda Görülen Davranış Bozuklukları, Nedenleri ve Çözüm Yolları , Uzm.Ayşe YILMAZ
 • Çocuklarda Saldırgan Davranışların Önlenmesi , Uzm.Havva BAYAR
 • Eşimi Seviyorum, Beni Aldattı! , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Partneriniz Bir "Narsist" mi? , Dila HOTLAR
 • Sosyal Destek , Uzm.Suna BAYRAM
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi , Dr.Mehmet TEKNECİ
 • Çocuğun Dil, İletişim, Bilişsel ve Sosyal Gelişimini Olumlu – Olumsuz Yönde Etkileyen Etkenler , Uzm.Engin OLGUN
 • Kaygılarımızın Anlamı , Özlem ATA
 • Kadınlarda Cinsel İstek Bozukluğu , Uzm.Havva BAYAR
 • Duygusal Özgürleşme Teknikleri (Eft) Nedir? Nerelerde Kullanılır? , Aysel KESKİN
 • Çocuklarda Yeme Problemi , Uzm.Aysu YENİEL SİLLE
 • Terörün Toplum Ruh Sağlığına Etkisi , Burçin KOYUNCU
 • Çatışmadan Kaçınmak İçin Ötekini Memnun Etmek , Dr.Fatih SÖNMEZ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  11:11
  Top