2007'den Bugüne 92,421 Tavsiye, 28,232 Uzman ve 19,992 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kanserin Psikolojisi
MAKALE #18720 © Yazan Uzm.Psk.Handan ERDOĞAN | Yayın Ağustos 2017 | 2,660 Okuyucu
Kanser uzun yıllar önce de var olan ancak yaşam süresinin uzamasıyla daha çok karşımıza çıkan bir hastalıktır. Bunun yanında, artan nüfusla beraber kansere yakalanan kişi sayısında da bir artış görülmektedir. Kanser, geç tanı konulduğunda ve tedavi edilmediğinde büyük oranda ölüme yol açan önemli bir sağlık problemidir. Gelişmiş ülkelerde %25, Dünyada ise yaklaşık %10 civarında kanser ölümle sonuçlanmaktadır ve yaşamı tehdit eden kronik bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2008 yılı raporuna göre 2030 yılında, yılda 26,4 milyon yeni kanser vakası ve 17,0 milyon kanser ölümü olabileceği tahmin edilmektedir.

Kanser, tanısı nedeniyle geçirilen operasyonların, tedavide uygulanan kemoterapi ilaçlarının ve radyoterapinin yan etkilerine, psikolojik rahatsızlıklar da eşlik etmektedir Kanser, kişinin yaşam bütünlüğünü tehdit eden bir hastalık olduğu için travmatik olarak değerlendirilebilir. Travma, kişinin ruhsal ve bedensel sağlığını önemli ölçüde tehdit eden, sarsan ve yaralayan olayların tümü şeklinde ifade edilebilir. Yapılan araştırmalar kanser tanısı konan kişilerde Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Depresyon, Anksiyete Bozuklukları ve Stresin yaygın oranda görüldüğünü göstermektedir.

Kanser tanısı alan bir kişide en çok görülen tepki ‘öfke’dir. Aslında gerçekte hastalığa karşı oluşan tepkinin doktorlara, sağlık personeline ve yakın çevreye yansıtılması söz konusudur. Suçluluk duygusu da yine kanser hastalarında sıkça karşılaşılan bir duygudur. Kişi bu hastalığa yakalandığı için kendisinin bir hata yapmış olabileceğini düşünüp suçlu hissetmeye başlayabilir ve hastalığını bir cezalandırma olarak algılayabilir.

Kanser hastaları, tedavinin ve hastalığın zorluğu kadar maddi ve manevi zorluklarla da karşılaşmaktadır. Hastalıktan dolayı sağlığın kaybı ve fiziksel bütünlüğün bozulması en çok karşılaşılan kayıplardır. Kişi günlük aktivitelerini yerine getirmede de kayıplar yaşayabilir (öz bakım eksikliği, iş kaybı vb.). Tedavi masrafları veya işten ayrılma gibi maddi kayıplar ortaya çıkabilir. Bu kayıpların ortaya çıkardığı patolojiler ise; anksiyete, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu, bağımlılık ve psikozdur.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, sosyal destek kaynakları iyi olan hastalarda daha az psikopatoloji geliştiğini göstermektedir. Hatta sosyal desteğin hastayı tedavide tuttuğu ve hastanın tedaviye uyumunu güçlendirdiği gözlenmiştir. Sosyal destek; zor durumda olan bir kişinin ailesi, arkadaşları, eşi /partneri, doktoru ve komşuları tarafından fiziksel ve ruhsal olarak desteklenmesi olarak tanımlanabilir.

Sosyal desteğin işlevleri:
1) Kişiye ihtiyacını karşılayarak duygusal rahatlık verir.
2) Kişiye, sorunlarıyla ilgili rehberlik eder ve başa çıkma stratejileri sunar.
3) Kişiye, kendisini geliştirecek geribildirimler sunarak gelişimini destekler.
4) Günlük hayatta ve kriz anlarında iletişim halinde bulunarak onları, stresin negatif etkilerine karşı korur.

Sosyal destek aynı zamanda kişiler üzerinde tampon görevi görmektedir. Kişinin, stresli bir olay yaşadığında, gerekli sosyal destek kaynaklarına ulaşabileceğini bilmesi, stresin kişi üzerindeki olumsuz etkisini azaltmaktadır. Örneğin; stresli bir olayla karşılaştığımızda, çevremizde bu olayı çözebilecek kişilerin var olması, stresi daha az hissetmemizi sağlar.

Kanser hastalarına yeterli sosyal desteğin sağlanması, bununla ilgili hasta yakınlarının bilinçlendirilmesi, hastalığa eşlik eden psikolojik faktörlerin tedaviye olan etkisinin bilinmesi ve hastalara psikolojik destek verilmesi tedaviye olan uyum ve yaşam kalitesinin artması açısından önemlidir.

Uzm. Klinik Psikolog
Handan ERDOĞAN
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Kanserin Psikolojisi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Handan ERDOĞAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Handan ERDOĞAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Handan ERDOĞAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Handan ERDOĞAN
İstanbul
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi16 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Handan ERDOĞAN'ın Yazıları
► Kanserin 5 Aşaması Psk.Emre ŞENGÜR
► Kanserin Aile Üzerindeki Etkileri Psk.Dnş.Şerife AKSOY
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,992 uzman makalesi arasında 'Kanserin Psikolojisi' başlığıyla benzeşen toplam 16 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Duygusal Yeme Kasım 2017
► Sessizliğin Ruhu Ağustos 2017
► Takıntılarla Başa Çıkma Ağustos 2017
◊ Bağımlılık Hakkında Haziran 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:50
Top