2007'den Bugüne 92,471 Tavsiye, 28,238 Uzman ve 19,997 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Erkeklerde Sertleşme Sorunu
MAKALE #21359 © Yazan Psk.Dnş.Zahir AKTAŞ | Yayın Mayıs 2020 | 2,216 Okuyucu
Tatmin edici bir cinsel aktiviteyi sağlayabilecek sertleşmenin sağlanamaması ya da devam ettirilememesi durumudur. Belirli bir nedene bağlı veya bağımsız olarak, ara sıra veya sıklıkla gözlenebilir. Bu sorun her cinsel etkinlik sırasında olabileceği gibi sadece belli cinsel etkinliklerde de ortaya çıkabilir. Örneğin masturbasyon sırasında sertlik sağlanırken, eşli cinsel etkinliklerde sertleşme sağlanamayabilir.Erken boşalma olan kişilerde daha sık görülür. Sık rastlanan CiB”tir.Türkiye’de yapılan çalışmada ise sertleşme sorunu oranının tüm erişkin erkek toplumunun %10-20’sinde görülmektedir. Bu oran yaşla birlikte artmaktadır. 40-70 yaşları arasında bu oran %50 lere çıkmaktadır.Erkeklerin yarısı, yaşamlarında en az bir kez bu problemle tanışmışlardır. Sertleşme sorunu sık görülen bir sorundur. Hayatı tehdit etmemesine rağmen, hayat kalitenizi olumsuz etkileyebilir. Kalp hastalığı gibi başka durumlarla ilişkili olabileceği için doğru tedaviyi almanız önemlidir. SS için farklı tedavi yöntemleri mevcuttur, sizin durumunuza en uygun tedavi seçeneğini seçecegiz.Unutmayın ki, tedavi sizin durumunuza özel olarak planlanır ve başkalarında işe yarayan tedaviler sizde her zaman işe yaramayabilir.


SERTLESME SORUNU NEDENLERI?
Sertleşme sorununun temelinde genellikle organik nedenler mevcuttur.
Obezite.
Egzersiz eksikliği.
Sigara ve alkol tüketimi.
Şeker hastalığı (Diyabet)
Testosteron seviyesinin düşüklüğü.
Kalp hastalıkları için sık görülen nedenlerden biridir.
Damar hastalıkları(Yüksek kolesterol,Yüksek kan basıncı)
Parkinson,Epilepsi, inme, MS gibi benzeri nörolojik hastalıklar
Alt Üriner Sistem Hastalıkları: Prostatit gibi genital enfeksiyonlar(İdrar sorunları(idrar sıklığı,gece idrara çıkma)
Sinir sistemi hastalıkları: Radikal prostat ve mesane ameliyatı(Penis ya da pelvik bölgede sinir hasarının olması)
Psikolojik risk faktörleri:
Stres
Anksiyete
Depresyon
Cinsiyet rolleri
Cinsel beklentiler
Öz yetersizlik hissi
Özgüven düşüklüğü

1-Damar hastalıkları:Sertleşme sorununun en sık görülen fiziksel nedeni damarlarla ilgili hastalıklardır. Yaş ilerledikçe daha sık görülmeye başlar. Damar hastalıkları penise ulaşan ve sertleşme sağlayan kan miktarını etkiler. Venöz kaçak da damarsal sorun olup, kanın peniste kalıp sertleşmenin devam etmesini engeller. Damar sertliği elli yaş üstü erkeklerde ciddi sorun oluşturur. Atar damarların daralmasına neden olur, penise giden kan miktarı azalır. Sigara kullanımı, yüksek tansiyon, hiperlipidemi, diyabet, kalp hastalığı damar sertliği için risk faktörlerini oluşturur.

2-Sertleşme sorunu, kalp hastalığını belirtisi olabilir.

Sertleşme sorunu koroner ve periferik arter hastalığının erken belirtisi olabilir. Sertleşme sorunu olan erkekler daha sonra gelişecek kardiyovasküler hastalıklar bakımından yüksek riske sahiptir. Bu nedenle tanısı konmuş kişilerin kardiyovasküler hastalık riski ve sistemik vasküler hastalıkların varlığı açısından detaylı değerlendirilmeye alınmaları gerekir. Kan akımı ile ilgili problemler sertleşme fonksiyonunu da etkileyebileceği için SS, kalp hastalığının bir erken bulgusu olabilir.

3-Sigara en büyük neden :Sertleşme sorunu olan erkeklerin %40’ının sigara içicisi olduğu gösterilmiştir. Özellikle 40 yaşını geçen ve sigara tüketen erkeklerde daha sık görülüyor.

4-Diyabet:Diyabetli hastalarda %75 e varan sertleşme sorunu oranları mevcuttur. Diyabetli hastalarda erektil disfonksiyon riski 2-4 kat artmakta,İnsülin kullanan hastalar, kullanmayan diyabetlilere göre 2.5 kat daha fazla sertleşme sorunu riskine sahiptir.

5-Alt Üriner Sistem Hastalıkları: Genellikle gençlerde görülür. Prostatın ve prostatı çevreleyen dokunun enfeksiyöz hastalığı olarak tanımlanan kronik prostatit; kronik pelvik ağrı sendromuna neden olan hastalıklardan biridir. Sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma, kesik idrar yapma, damlama, ani sıkışma hissi, bel ağrısı, boşalırken yanma, testislerde ağrı bulguları ile kendini gösterir. Prostatta oluşan serbest oksijen radikalleri nitrik oksit mekanizmasını bozarak sertleşme sorununa neden olduğu düşünülmektedir.

6-Sinir sistemi hastalıkları: Radikal prostat ve mesane operasyonları, kalın bağırsağa yönelik cerrahi girişimler, omurilik yaralanmaları, Parkinson, multiple skleroz gibi beyin damarlarını tutan hastalıklar sertleşme sorununa neden olabilir. Diyabet hem damar hem de sinir sistemini etkiyerek sertleşme sorununa neden olabilir.

7-Hormonal nedenler:(Kan tetkikleri ile hormonlarınızı kontrol ettirin)Kan testosteron düzeyinin 2.80 nmol/dl den düşük olması libido azalmasına ve yetersiz ereksiyona neden olabilir. Testiküler yetmezlik, hipofizer yetmezlik, prolaktinoma gibi hipofiz tümörleri, metabolik sendrom, diyabet hormonal yetmezliğe neden olabilir. Prostat kanseri için kullanılan LHRH analogları gibi ilaçlar, BPH için kullanılan bazı ilaçlar hormonal bozukluğa neden olabilir.

8-İlaçlar: Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, psikiyatrik hastalıklar için kullanılan birçok ilaç sertleşme sorununa neden olabilir.

9-Egzersiz ile testosteron düzeyini yükseltin

Diyet ve egzersiz uygulayan kişilerde fiziksel fonksiyon bakımından daha iyi sonuç alındığı bildirilmiştir. Sonuç olarak kontrollü diyet ile kilo verilmesi ve egzersizin artırılması ile sertleşme sorununda iyileşme sağlanabilir. Egzersize başlayan erkeklerde sedanter yaşayan erkeklere kıyasla sertleşme sorunu riskinin %70 azaldığı saptanmıştır. .Yaşam şekli değişikliklerin diğer bir faydası da sertleşme sorunu tedavisinde kullanılan PDE5 inhibitörlerine olan yanıtın olumlu yönde etkilemesidir.Bu etki yaşam şekli değişikliklerin başlamasından itibaren 8 hafta sonra ortaya çıkmakta, PDE5 inhibitörlerin etkinliğine katkı sağlamaktadır.
Tedavisi
Tıbbi öykü Cinsel öykü
Herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığınız
Sigara içip içmediğiniz
Ne zaman ve ne kadar alkol tükettiğiniz
Çok kahve veya alkol içip içmediğiniz
Düzenli olarak keyif verici madde kullanıp kullanmadığınız
Daha önce ameliyat geçirip geçirmediğiniz
Herhangi bir kalp probleminizin olup olmadığı
Hormonlarla ilgili bir bozukluğunuzun olup olmadığı
Herhangi bir psikolojik probleminizin olup olmadığı Önceki cinsel ilişkilerinizin durumu
Mevcut cinsel ilişkileriniz
Mevcut duygusal durumunuz
Sertleşme problemleriniz ne zaman başladığı
Sertleşme problemlerinizin ne kadar uzun sürdüğü
Özellikle SS için daha önce başka bir doktora gidip gitmediğiniz
Daha önce SS ile ilgili tedavi alıp almadığınız
Doktorunuz, sabah uyanınca olan ve cinsel uyarı ile olan sertleşmelerin sertliğini ve süresini tarif etmenizi isteyecektir. Doktorunuz ayrıca uyarılma, boşalma ve orgazm ile ilgili problemlerinizin olup olmadığını da soracaktır.
Görüşmelere varsa cinsel partnerinizle birlikte katılmanız faydalı olacaktır.

Fizik muayene Kalp ile ilgili risk değerlendirmesi Diğer testler


Doktor penisin ve testislerin anormalliklerini değerlendirmek için tam bir fizik muayene yapacaktır. Kalp hastalıklarını değerlendirmek için doktor kan basıncınızı ve kalp ritminizi ölçecek ve kolesterol seviyenizi ölçmek için de kan testi isteyecektir. Doktorunuz parmakla makattan muayene yaparak prostatın boyutunu, şeklini ve kıvamını hissedecek . Şeker hastalığını değerlendirmek üzere doktor kanda şeker seviyesinin ölçümü için bir test isteyebilir. Testosteron seviyenizin ölçülmesi de gerekebilir. Bunların hepsi kan testiyle yapılmaktadır. SS ile kalp hastalıklarının birbiri ile yakın ilişkisinden dolayı doktor tanının bir parçası olarak genellikle kalp ile ilgili bir risk değerlendirmesi yapar. Doktorunuz sizi “stres testi” gibi kalp ile ilgili özel testler açısından ileri değerlendirme için bir kardiyoloğa sevk edebilir. Bazı durumlarda başka testleri de yapmak gerekebilir. Bunlar SS’nin ilk değerlendirmesinde sık kullanılan testler değildir ve sadece doktorunuzun kişisel durumunuzu değerlendirirken ek bilgilere ihtiyacı olması halinde gereklidir.


Gerektiğinde doktorunuz sizi ileri değerlendirme için bir nöroloğa, bir psikiyatriste, bir androloğa veya bir endokrinoloğa sevk edebilir.

Partnerle ilişki:

EMPATI:

SS kendinizle veya partnerinizle ilişkinizi etkileyebilir veya değiştirebilir.Partnerinize keyif veremediğinizi düşündüğünüzde, çekici hissetmeniz ve kendine güvenmeniz ya da partneriniz ile yakın olmanız zordur.Utanabilir veya suçlu hissedebilirsiniz. Yakınlığın yanı sıra günlük etkileşim de bu durumdan etkilenebilir

Duygusal ve fiziksel olarak yalnız hissedebilirsiniz, çünkü tatmin edici cinsel aktivitenin olmayacağı korkusunu yaşarsınız. Bu davranış hayal kırıklığı ve küçük düşmenin bir işareti olsa da partneriniz sizin ona duyduğunuz ilgiyi kaybettiğinizi düşünebilir.Bu değişiklikler ile uğraşmak çok zor olabilir çünkü çoğu erkek için cinsellik ve sertleşme bütün yaşamı boyunca önemlidir. Hatta inkar edip depresyona dahi girebilirsiniz.Çoğu erkek şefkate ve kucaklamaya ihtiyaçları olduğunu kabul etmenin uygun olmadığını düşünebilir.

Partnerle iletişim:

Bu da partneriniz ile bu durum hakkında konuşmanızı zorlaştırabilir. Partnerinizle konuşarak konuyu ele almanız önemlidir.Bu duygusal ve fiziksel mesafeyi önleyebilir ve ihtiyacınız olan rahatlığı ve duygusal desteği sağlayabilir.Partneriniz kendi çekiciliğini ve cinsel cazibesini sizi tahrik edebilme yeteneği ile ilişkilendirmiş olabilir. Savunmasız ve reddedilmiş hissedebilir, ihanet ve terk edilme korkusu yaşayabilir. Bu duygular siz sertleşme sorunundan dolayı tatmin edici cinsel aktivite yaşayamadıkça daha da ağırlaşır. Partneriniz dile getirmese de sıkıntı çekebilir, bu nedenle bu durum ile başa çıkmanın en iyi yolunu partnerinizle açıkça konuşmanız çok önemlidir.Partnerinizin de tedavi tipini onaylaması, nasıl işlediğini bilmesi ve bunu konuşabiliyor olmanız yararınıza olacaktır.


Uzmanla görüşmek: Sertleşme sorunundan yakınan bekâr erkekler de bu nedenle genellikle birlikteliklerden kaçınırlar.Bir ürolog ya da bir seksolog ile cinsel yaşamınızı görüşmek rahatsız edici olabilir, ancak bu endişeleriniz ile başa çıkmak için en etkili yoldur.

ILAÇ TEDAVISI


1-Fosfodiesteraz 5 inhibitörleri – Oral Tedaviler:
Fosfodiesteraz 5 inhibitörleri (PDE5I) SS tedavisinde kullanılan bir ilaç grubudur.PDE5 inhibitörleri; dünya genelinde sertleşme sorunu tedavisinde ilk sırada kullanılan ilaçlardir(PDE5I’lar SS için en çok reçete edilen ilaçlardır)Bu ilaçlar penisteki damarların düz kaslarında gevşeme sağlayarak kan akımını artırırlar. Tüm PDE5I çeşitleri eşit derecede etkili olabilir. Hangi ilacın sizin için daha iyi olduğu ne sıklıkla cinsel ilişkiye girmek istediğinize ve kişisel tecrübelerinize göre değişir.SS’nin tedavisinde PDE5I’ların çok etkili olması sebebiyle piyasada birçok taklit ilaç mevcuttur. Bu ilaçların satışı onaylanmamaktadır, zehirli olabilirler ve sağlığınızı bozabilirler. SS için ilaç kullanmadan veya satın almadan önce mutlaka doktorunuzla veya sağlık hizmeti sağlayıcınızla konuşun. Cinsel uyaran olmadan sertleşmeye neden olmazlar.Onaylanmış 4 çeşit PDE5I vardır: Ülkemizde kısa etkili olanlar (Sildenafil, Vardanafil) ve uzun etkili olanlar (tadalafil) mevcuttur.


Sildenafil Tadalafil Vardenafil Avanafil


Bilinen en eski PDE5I’dır ve hap olarak satılır. 25, 50 ve 100 mg’lık dozlarda satışa sunulur. İhtiyaçlarınıza göre doz ayarlaması yapılabilir. İlacı içtikten 30 – 60 dk sonra etkilerini hissetmeye başlarsınız. Etkisi 12 saate kadar devam edebilir. Sildenafil içmeden hemen önce yağlı gıdalarla beslenirseniz ilacın etkisi azalır. Sildenafil yağlı gıdalar ve alkolle etkileşir ve birlikte alınmamalıdır.


Tadalafil, hap olarak satılır. 5, 10 ve 20 mg’lık dozlarda bulunur. İhtiyaçlarınıza göre doz ayarlaması yapılabilir. İlacı içtikten 30 dk sonra etkilerini hissetmeye başlarsınız. 2 saat sonra en etkin düzeye gelir. Etkisi 36 saate kadar devam edebilir. Diğer PDE5I’lara kıyasla yediklerinizin Tadalafil’in etkinliğine etkisi yoktur. Tadalafil Alt üriner sistem semptomlarını gidermede daha etkilidir. Yan etki olarak omuz ve adale ağrısına neden olabilir. Nitrat grubu ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Hap olarak veya çözünebilir tablet olarak satılır. 5, 10 ve 20 mg’lık dozlarda satışa sunulur. İhtiyaçlarınıza göre doz ayarlaması yapılabilir. İlacı içtikten 30 dk sonra etkilerini hissetmeye başlarsınız. Vardenafil içmeden hemen önce yağlı gıdalarla beslenirseniz ilacın etkisi azalır. Vardenafil ise gıda ile daha az etkileşir. Avanafil en yeni PDE5I’dır. 50, 100 ve 200 mg dozlarında bulunabilir. İhtiyaçlarınıza göre doz ayarlaması yapılabilir. İlacı içtikten 15 – 30 dk sonra etkilerini hissetmeye başlarsınız. İlaçla birlikte yiyeceğiniz herhangi bir şey ilacın etkisini geciktirebilir.

Yan etkiler PDE5I’lar etki etmezse ne yapılabilir?


PDE5I’lar baş ağrısı, ciltte kızarıklık, Midede dolgunluk hissi,mide ekşimesi, burun tıkanıklığı ve sersemlik hissi yapabilir. Vardenafil görme değişikliklerine, Tadalafil ve Avanafil ise sırt ve kas ağrılarına sebep olabilir. Tüm bu yan etkiler siz ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra geçer. PDE5I’ların size faydalı olmadığını düşünüyorsanız öncelikle bu durumun nedenini belirlemeniz gerekir. Bunun için şu soruları cevaplamalısınız:
En az 4 farklı zamanda bu ilacı kullandınız mı?
İlacın maksimum dozunu kullandınız mı?
İlacı aldığınızda yeterli cinsel uyaran var mıydı?
İlacın etkisini göstermesi için yeterince beklediniz mi?
Cinsel uyaranı başlatmadan önce çok mu beklediniz?
En yüksek doz ve doğru PDE5I kullanmanıza rağmen fayda görmüyorsanız, diğer olası tedavi alternatiflerini doktorunuzla konuşun.

2-İntrakavernosal enjeksiyonlar:


İntrakavernöz enjeksiyonlar SS tedavisi için penis içerisindeki süngerimsi dokuya damarların açılması amacıyla ilacın enjekte edildiği bir tedavi seçeneğidir. Ülkemizde bu amaç için papaverin uygulanmaktadır. Etki süresi 45 dakikadır, ereksiyonun daha uzun sürdüğü durumlar da mevcuttur. Nadiren %3-5 oranında priapismusa neden olup cerrahi müdahaleye gerek olabilir.


Ne zaman intrakavernöz enjeksiyonları düşünmeliyim? İntrakavernöz enjeksiyonlar nasıl etki eder? İntrakavernöz enjeksiyonu nasıl yaparım? Yan etkiler nelerdir?


İntrakavernöz enjeksiyonlar, ilk aşamada uygulanan yaşam tarzı değişiklikleri veya PDE5I’lar işe yaramadığında başvurulan bir tedavi seçeneğidir. Her ne kadar çoğu erkek penisine iğne yapılması fikrinden korksa da bu tedaviyi seçen kişiler, enjeksiyonun sağladığı faydalar karşısında küçük bir iğne deliğinin çok da önemli olmadığını kısa sürede fark etmektedir. İntrakavernöz enjeksiyonda kullanılan ilaçlar penisin damarlarının düz kaslarında gevşemeye yol açarak kan akımını artırırlar. Böylece enkjeksiyondan 10 – 15 dk sonra cinsel uyaran olmasa dahi sertleşme gerçekleşir. Üroloğunuz kendinize nasıl enjeksiyon yapacağınız konusunda eğitim verecektir. Bazı durumlarda partnerinizin de eğitim alması gerekebilir.Ürolog size uygun dozu da belirler.


Enjeksiyonun yapılacağı yer önemlidir. Penisin taban kısmına, üretra, sinirler ve penisteki kan damarlarına zarar vermemek için saat 2 ve 4 yönleri arasına veya 8 ve 10 yönleri arasına enjeksiyon yaptığınızdan emin olun. Daha sonra enjeksiyon yaptığınız yere morarma olmaması için 2 – 5 dk boyunca hafifçe basınç uygulayın. Eğer doğru doz uygulandıysa 10 – 15 dk içerisinde sertleşme gerçekleşecektir. Enjeksiyonların en sık yan etkisi sertleşme sırasında peniste ağrı olmasıdır. Her 10 enjeksiyondan birinde bu olur ve sertleşmenin bitmesiyle son bulur. Bir diğer hafif yan etki ise enjeksiyon bölgesinde morarmadır.


En ciddi yan etki priapizmdir. Sertleşmenin 4 saatten uzun ve ağrılıolmasıdır. Priapizm, penis damarları içerisindeki düz kas hücrelerine zarar verebilir ve SS’yi kötüleştirebilir. Sertleşmenizin 2 – 3 saatten uzun sürmesi halinde doktorunuzla iletişime geçmeniz çok önemlidir.

3-Düşük enerjili korporal şok dalga tedavisi:


Vücut dışından penise uygulanan düşük şiddetteki şok dalga sertleşme fonksiyonunun iyileştirilmesi için çok şok dalgalarının kısa aralıklar halinde penise verildiği bir tedavidir. PDE5i alanlarda etkili olduğu gibi; bu ilaçlara yeterli yanıt alınamayan hastalarda bu ilaçlara yanıtı artırmaktadır.Kan damarlarının artmasına ve dolayısı ile penise daha çok kan gelmesine neden olduğu, şok dalgası uygulanan bölgelere daha fazla kök hücre gelmesini sağlayarak onarım sağladığı tahmin edilmektedir.


Nasil Uygulanir? ESL’yi ne zaman düşünmeliyim? Nasıl etki eder? Tedavi seçenegi
Birden fazla seans halinde uygulanır ve gerekirse tekrarlanabilir.Daha çok damarsal yetmezliği olanlarda etkilidir. Penise 5 odak halinde jel kullanılarak uygulanmaktadır. Tedavi haftada 2 olmak üzere 3 ya da 6 hafta uygulanabilir. Tedavinin etkinliği ancak bir ay sonra ortaya çıkmaktadır. Hafif düzeyde SS’niz varsa ve PDE5I kullanmak istemiyorsanız doktorunuz ESL önerebilir. Ancak ESL’nin şu anda standart bir SS tedavisi olmadığını unutmayın. ESL penis dokusunda küçük çaplı bir hasar meydana sebep olur. İyileşme sürecinde yeni kan damarları oluşur ve penise giden kan akımı artmış olur. Bu durum, sertleşme sağlama ve bunu devam ettirme kapasitesini artırır.
ESL, SS için araştırılmakta olan yeni bir tedavi yöntemidir. Standart bir tedavi seçeneği değildir. SS tedavisi için özel ESL cihazları gerekir. Doktorunuzla ESL tedavisinin size uygun olup olmadığını ve gittiğiniz hastanede uygulanıp uygulanamayacağını görüşün.

Penil protezler: Bükülebilir ve şişirilebilir olmak üzere 2 tipi vardır. Takılabilmesi için cerrahi girişime gerek vardır. Uygulanan cerrahi geriye dönüşümsüz olup uygun hasta ve protez seçimi önemlidir. Aday hasta için hangi protezin uygun olduğunun belirlenmesi oldukça önemlidir. Protez seçiminde; hekimin tecrübesi, hastanın tercihi, hastanın bazı vücut alışkanlıkları, dominan elini kullanma durumu ve protezin fiyatına göre karar verilmelidir. En önemli komplikasyonlar olarak mekanik ve enfeksiyon riskleri sayılabilir. Günümüz teknolojisi ile bu yan etkilere oldukça nadir rastlanmaktadır. Yine de hasta ve partneri protez ameliyatı ve sonuçları hakkında önceden bilgilendirilmelidir. İki çeşit penil implant vardır: Yarı sert, şişirilemeyen implantlar ve şişirilebilir implantlar.
Ne zaman penil implant ameliyatını düşünmeliyim? Yarı sert implantlar Şişirilebilir penil implantlar Ortak özellikler


PDE5i ilaçlara yeterli yanıt alamayan, medikal sebeplerden ötürü bu ilaçları kullanamayan ya da zamana bağımlı olması nedeni ile bu ilaçları kullanmak istemeyen hastalara uygulanabilir. Aynı zamanda PDE5I veya enjeksiyon ilaçlarını kullanamıyorsanız da önerilebilir. Penisin sertleşme odacıklarına yerleştirilen bükülebilir iki çubuktan oluşur. Cinsel aktivite esnasında uygun pozisyona bükülebilirler. Bu tip implantların bulunması halinde penis daima yarı serttir ve gizlemesi zor olabilir.
Şişirilebilir penil implantlar ise içi sıvı dolu cihazlardır, penisin sertleşme odacıklarında yerleştirilen iki şişirilebilir silindirden, testise yerleştirilen elle kontrol edilen bir pompadan ve penis sert değilken sıvıyı depolayan bir rezervuardan oluşur. Cihaz, pompanın birkaç kez sıkılması vasıtasıyla sıvının rezervuardan silindirlere aktarılması sayesinde şişirilir. Daha sonra, sıvının rezervuara geri aktarılması amacıyla da pompa kullanılır.


Her iki implant için de ameliyat olmanız gerekir. Her iki implant da tamamen vücudun içerisine yerleştirilir. Şişirilebilir implantlar, daha doğal bir sonuç sağladıkları için daha sık kullanılırlar. Komplike olgularda yarı sert implantlar daha uygun olabilir. Üroloğunuzla iki implant çeşidinden hangisini seçeceğinizi konuşun.

Topikal tedavi


Topikal tedavi ilaçların deriye uygulanması anlamına gelir. Bunlardan ilki penis ucundan yerleştirilen bir ilaçtır. İkincisi ise penis ucunda, üretranın dış açıklığına uygulanan krem formunda bir ilaçtır.


Topikal tedavileri ne zaman düşünmeliyim? Yan etkiler nelerdir? Yan etkileri
Alprostadil, sertleşme sorunu tedavisinde kullanılan ve bilinen bir ilaçtır. Alprostadil kremin en önemli avantajı sistemik yan etkilerin çok nadir görülmesi ve diğer ilaçlar (örneğin, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan veya heparin, warfarin gibi kan sulandırıcı ilaçlarla) ile birlikte kullanımında herhangi bir kısıtlama olmamasıdır. İntraüretral alprostadiline bağlı en sık görülen yan etkiler genellikle kan basıncı düşüklüğünün eşlik ettiği sersemlik hissi ile bölgesel ağrıdır. Üretral kanama ve üriner sistem enfeksiyonları bazı hastalarda gözlenebilir.


Topikal alprostadilin yalnız, peniste kızarıklık, peniste yanma ve acı hissinin olduğu bölgesel yan etkileri nedeniyle avantajlıdır. Sistemik yan etkiler çok nadir görülür.

Alprostadili kullanmanızın güvenli olduğundan emin olmak için, doktorunuza şu durumlardan herhangi biri sizde varsa söyleyin:
kan pıhtısına bağlı geçirilmiş olay öyküsü,
kalp hastalığı, yüksek kan basıncı (hipertansiyon),
kanama veya pıhtılaşma bozukluğu; veya
kan yoluyla bulaşabilecek bir hastalık (hepatit veya HIV gibi)
Bu ilacın cinsel aktivitede bulunduğunuz partnerinize geçmesini önlemek için prezervatif kullanın.
Vakumlu Sertleşme Cihazı:
Vakumlu sertleşme cihazı (VED), silindir şeklinde bir cihazdır ve penisi çevresinden sıkan bir lastik veya silikon halkası bulunur. VED, sertleşmeyi ve bunun korunmasını sağlar.
Ne zaman VED kullanmayı düşünmeliyim? VED Ne zaman önerilmez? VED’lerin yan etkileri nelerdir?
PDE5I’lar etkili olmadığı zaman VED düşünmelisiniz. Aynı zamanda PDE5I kullanamıyorsanız veya SS için ilaç kullanmak istemiyorsanız da VED’leri alternatif bir tedavi olarak düşünebilirsiniz. Pıhtı önleyici ilaç kullanıyorsanız veya bir pıhtılaşma bozukluğunuz varsa VED kullanmanız önerilmez.
VED’ler rahatsızlık hissi verebilir, orgazm sırasında boşalmayı zorlaştırabilir, penis derisinde morarmaya ve hissizliğe yol açabilir. Daraltıcı halkayı 30 dakikadan fazla tutmak penis derisinde ciddi hasara yol açabilir.

Lokalize Prostat Kanseri Tedavisinden Sonra Sertleşme Sorunu


SS”YLE BAGLANTISI Prostat kanseri tedavisi neden sertleşme sorunları ile ilişkilidir?
Prostat kanseri, prostat bezinin kötü bir tümörüdür. Bu yaşlı erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Lokalize prostat kanseri için çeşitli tedavi seçenekleri vardır. En yaygın olan tedavilerden ikisi prostatı alınması ve ışın tedavisidir. Bu tedavi seçenekleri cinsel sağlığı etkileyebilir ve tedavi sonrası erkekler çoğunlukla sertleşme sorunu (SS) yaşar.
Prostat bezi mesanenin hemen altında yer alır ve sinirler ve kan damarları ile çevrilidir. Bu sinirler ve kan damarları normal sertleşme için gereklidir. Bu sinirlerin nerede bulunduğu anlamak ve cerrahi veya diğer tedaviler sırasında zarar görmesini önlemek için pek çok araştırma yapılmıştır.
Radikal prostatektomi
Radikal prostatektomi, tüm prostatın ve çevresindeki dokunun alındığı bir ameliyat tedavi seçeneğidir.
Tümör prostat beziyle sınırlı ise cerrah ameliyat sırasında penisin sinirlerine dokunmamaya çalışacaktır. Buna sinir koruyucu cerrahi denir. Sinir koruyucu cerrahi başarılı olsa dahi radikal prostatektomi sonrasında geçici sertleşme sorunu sık görülür.
Bunun sebebi sinirlerin çok hassas olması dolayısıyla en ufak hasardan etkilenmesidir. Ameliyat sırasında herhangi bir hasar oluşursa penisin kan damarlarına giden sinirlerin sinyalleri durur. Sinirlerin iyileşmesi 2 yıl sürebilir. Penise ve penisten kan akışını sağlayan kan damarları da ameliyattan etkilenebilir. Sonuç olarak, penisin süngerimsi dokusuna daha az kan giderek buraya hasar verir. Bu hasar nedeniyle sertleşme sorununun iyileşmesi daha zor olabilir.


Tümörün prostat dışına yayıldığı durumlarda ya da başka nedenlerden dolayı bazı durumlarda sinir koruyucu cerrahi mümkün değildir. Sinir koruyucu olmayan ameliyat sonrası, sertleşme fonksiyonun iyileşmesi beklenilmez ancak imkânsız değildir. Doktorunuz ile endişelerinizi ve olası tedavi seçeneklerini görüşün.

Radyasyon tedavisi


Kanser tedavisinin bir türü olan radyasyon, kötü hücreleri kontrol etmek veya öldürmek için kullanılır.
Radyasyonun sağlıklı hücrelerin de ölmesi sebep olabilmesi dolayısıyla prostat çevresindeki penise giden sinirler ve kan damarları da zarar görebilir. Radyasyon tedavisi sonrası sertleşme sorunu riski olmasına rağmen, teknik gelişmeler ışının hassasiyetini (duyarlılığını) artırmıştır.


Cinsel Terapist Zahir AKTAŞ
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Erkeklerde Sertleşme Sorunu" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Zahir AKTAŞ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Zahir AKTAŞ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Zahir AKTAŞ Fotoğraf
Psk.Dnş.Zahir AKTAŞ
Hatay (Online hizmet de veriyor)
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Zahir AKTAŞ'ın Makaleleri
► Erkeklerde Sertleşme Problemi Psk.Şanver YEREBAKAN
► Erkeklerde Sertleşme Bozukluğu Dr.Psk.Alper ÇUHADAROĞLU
► Erkek Neden Sertleşme Sorunu Yaşar? Psk.Ahmet Sevran POLAT
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,997 uzman makalesi arasında 'Erkeklerde Sertleşme Sorunu' başlığıyla benzeşen toplam 52 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Panik Atak Mayıs 2020
► Depresyon Mayıs 2020
► Erkeklerde Erken Boşalma Mayıs 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:22
Top