2007'den Bugüne 88,770 Tavsiye, 27,435 Uzman ve 19,542 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Wisc-4 Zeka Testi (Wisc Son Sürümü)
MAKALE #22309 © Yazan Uzm.Psk.Aysu AVCI | Yayın Mayıs 2021 | 716 Okuyucu
Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği-IV (WISC-IV), 6 yaş 0 ay ile 16 yaş 11 ay arasındaki çocukların zihinsel becerilerini ölçmeye yarayan zekâ testidir. WISC-IV, WISC-R Zeka Testinin günümüz koşullarına uyarlanmış, güncellenmiş son halidir. Tüm dünya ve ülkemizdeki en kapsamlı, en geçerli ve en güncel zeka testidir. Test önemli yenilikler içeren özgün bir ölçek olup çocukla ilgili daha fazla bilgi vermektedir. Zekâ düzeyinin yanı sıra çocuğun güçlü ve zayıf zihinsel becerileri hakkında da ipuçları sunmaktadır. Sonuçlar tedavi planı, klinik, nöropsikolojik değerlendirme için önemli bilgiler sağlamaktadır. Bir yandan üstün yetenekli çocukları tespit etmeyi sağlarken, diğer yandan geliştirilmesi gereken zayıf zihinsel becerilere sahip çocuklara yönelik uygun destek programlarının hazırlanmasını sağlamaktadır.

*WISC-IV sözel kavrama, algısal akıl yürütme, çalışma belleği ve işlemleme hızı olmak üzere 4 zihinsel beceri kümesine ait alt testlerden oluşmaktadır.

*WİSC-IV 10 temel ve 5 yedek olmak üzere toplam 15 alt testten oluşmaktadır. Çeşitli sebeplerle temel alt testleri uygulamanın uygun olmadığı durumlarda yedek alt testlerden yararlanılmaktadır.

*Tahmini uygulama süresi çocuğun çalışma hızına bağlı olarak 90 ila 120 dakika arasında değişmektedir.

*Uygulama bireysel olarak yapılmaktadır.

*Uygulamanın tek oturumda tamamlanması tercih edilmekle birlikte çocuğun süreçteki ihtiyaç ve performansına bağlı olarak kısa bir mola verilebilmektedir.

*Aynı çocuğa ikinci bir WISC-IV değerlendirmesi yapabilmek için en az 1 yıl beklemek gerekmektedir.

*WISC-IV’ü kimler uygulayabilir?

WISC-4 Zeka Testi, sadece Türk Psikologlar Derneği tarafından verilen WISC-4 Uygulama Sertifikası’na sahip uzman psikologlar tarafından uygulanabilir.

*Test uygulamasından sonra aileye geribildirim verilir. Aileler bu geribildirim görüşmesinde çocuğun yaşıtları arasındaki durumuna ve kendi içinde güçlü ve geliştirilmeye açık becerilerine dair kapsamlı olarak bilgilendirilir.

*Test sonuçları ve uzmanın klinik gözlemleri, aileden alınan bilgilerle birleştirilir, gerekli ise çocuğun özel eğitim, akademik ve/veya duygusal destek ihtiyaçlarına yönelik tavsiyelerde bulunulur.

*Test bir doktor, terapist ya da kamu kuruluşu tarafından istenmiş ise test sonucu ailenin bilgisi ve onayı dahilinde uzmana ya da kuruma ulaştırılır.

*Uygulanan bu ölçme aracı sayesinde çocuğun güçlü ve zayıf yönleri saptanmış olur. Güçlü yönleri konusunda çocuğun keşfedilmesine, buna yönelik bir programın belirlenmesine yardımcı olurken; zayıf yönlerinin saptanmasıyla ise çocuğun yetersiz olduğu alandaki gelişimini destekleyen bir program belirlenmesine, var olan zayıf yönlerinin geliştirilmesine ve sorununun çözülmesine olanak sağlayacaktır.

Testten Önce Ailelerin Nelere Dikkat Etmeleri Gerekmektedir?

-Çocuğun teste gelmeden önce hasta ve yorgun olmamasına dikkat edilmelidir.

-Çocuğun iyice dinlenmiş olması ve karnının tok olması gerekir.

-Çocuk teste gelirken uykusunu almış, motivasyonu açısından normal bir gününde olmalıdır. Rahat kıyafetlerin tercih edilmesi önerilir.

-Çocuğa kaygı yaşatacak olan söylem ve eylemlerden uzak durmak önerilmektedir. Bunun zeka testi olduğunu bilirse, çocuk kaygı yaşayabilir ve gerçek performansını gösteremeyebilir. Çocuğa uygulamayla ilgili “test, zeka testi, sınav” gibi sözcükler kullanılmamalı; bunun yerine bir çalışma yapılacağı söylenmelidir. “İyi yap, dikkatli yap, iyi dinle” gibi kaygı arttırıcı sözlerde bulunulmamalıdır.

-Çalışmanın sürecine doğrudan etki edebilecek durumlar test öncesinde mutlaka psikolog ile paylaşılmalıdır.

Neden WISC-R değil de WISC-IV yaptırılmalı?

WISC-4, WISC-R’ın güncellenmiş halidir. WISC-4’e yeni beceri kümeleri eklenmiş, dolayısıyla test sayısı arttırılmıştır. WISC-4 zeka testini yaptırmak, ailelere çocuklarının bilişsel becerileri hakkında daha kapsamlı, güncel ve iyi bir fikir sunacaktır. WISC-R normları güncel olmadığı için çocukları bu testle değerlendirmek artık sağlıklı ve etik değildir. Aileler; testi yapacak olan psikologun Türk psikologlar Derneğinden eğitimini almış bir terapist olup olmadığını sormalı, testin güncel versiyonu varken eski sürümünü yaptırmamalıdır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Wisc-4 Zeka Testi (Wisc Son Sürümü)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Aysu AVCI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Aysu AVCI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Aysu AVCI Fotoğraf
Uzm.Psk.Aysu AVCI
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi14 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Aysu AVCI'nın Yazıları
► Wisc-R Zeka Testi Psk.Büşra SEZİKLİ
► Wisc-R Testi Analizi ve Üstün Zekalılar ÇOK OKUNUYOR Psk.Dnş.Ayşegül ÜLKÜ USLU
► Wısc-4 Zeka Testi Psk.Elif Can ÖZTÜRK
► Wısc-R Zeka Testi Psk.Benan ŞAHİNBAŞ
► Cas Zek Testi (Cas Bilişsel Değerlendirme) Psk.Dnş.Büşra Nur KÜÇÜK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,542 uzman makalesi arasında 'Wisc-4 Zeka Testi (Wisc Son Sürümü)' başlığıyla benzeşen toplam 35 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► YENİAcı Anılardan Kurtulmak-Emdr Ocak 2022
► Problem Davranış Nedir? Mayıs 2017
◊ 0-6 Yaş Bebek Gelişimi Mayıs 2017
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:38
Top