2007'den Bugüne 90,681 Tavsiye, 27,883 Uzman ve 19,777 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Obsesif Kompulsif Bozukluk
MAKALE #22434 © Yazan Uzm.Psk.Dnş.Müjgan SONUÇ | Yayın Temmuz 2021 | 959 Okuyucu
Normal ve anormal davranışı belirleyen şey ortak gerçekliğimize uygun olup olmamasıdır… Salgın sürecinde herkesin bildiği, tehlikeli bir virüsün olduğu, insanların ağır derecede hastalanıp öldüğü gerçeğidir… Obsesif-kompulsif bozuklukta ise virüs sadece zihindedir…
Zihnine defalarca giren, endişe, tiksinti veya huzursuzluk duygularına neden olan istenmeyen, hoş olmayan bir düşünce, imge*veya dürtülere obsesyon deniyor. Kişinin sürekli kirli olduğunu düşünmesi, pislik veya mikrop bulaşmasından korkması, şeytanca veya günahkar düşünmekten korkması, düzen, simetri, kusursuzluk ihtiyacı, aşırı kuşku ve sürekli güvence ihtiyacı, hata yapmaktan korkması en yaygın obsesyon belirtileri arasında.
Obsesif düşüncenin getirdiği hoş olmayan duyguları geçici olarak gidermek için yapılması*gerektiği*düşünülen rahatlama sağlayan tekrarlayan bir davranış veya zihinsel eylemlere de kompulsiyon deniyor.
Sürekli bir şeyleri belli bir biçimde düzenleme, rutin işleri yaparken içinden veya yüksek ses sürekli sayı sayma, kilit, ocak gibi şeyleri sürekli kontrol etme, el sıkışmayı veya kapı tokmağına dokunmayı reddetme, tekrar tekrar yıkanma, duş alma veya ellerini yıkama, yaygın kompulsiyonlar arasında. Mikrop bulaşma obsesyonu taşıyan bir insanın ellerini defalarca yıkaması onun kompulsiyonudur. Ne var ki kişinin rahatlamak için yaptığı kompulsiyonlar kısa süreli bir rahatlama sağladıktan sonra obsesif düşünce geri gelerek kompulsiyonun tekrarlanmasına neden olur. Bu kısır döngü içinde kişi kilitlenir ve hiçbir yere hareket edemeyecek hale gelir. Safiye karakterinin yıkama kompulsiyonların da zaman zaman saymaktan kurtulamayıp kardeşlerinden yardım istemesi bu durumun bir örneği.
Obsesif-kompulsif bozuklukta beynin karar verme mekanizmasının bozulduğu bilinmekte, bu bozulmanın başlangıcının anal dönemde, tuvalet eğitimiyle yakından ilişkili olduğu düşünülmektedir. Çocuğun bağımsız karalar almaya attığı ilk adım, kendi bedenini kontrol etmeyi öğrendiği, anneden bağımsız bir varlık olduğunu keşfettiği ilk anlar… Tuvalet eğitiminin de içinde olduğu bu dönem, bağımsızlığı temsil ettiğinden özerklik dönemi olarak bilinir.
Bu dönemde her şey yolunda giderse çocuk sağlıklı bir tuvalet eğitimiyle bağımsızlığını ilan eder. Tuvalet eğitimine kas denetimi sağlanmadan başlanırsa, tuvaletini altına kaçırdığında cezalandırılır, psikolojik ve fiziksel şiddete maruz bırakılırsa, kendisinden şüphe ve utanç duymayı öğrenecektir. İşte Obsesif-kompulsif bozukluğun ilk tohumları çocuğun kendinden şüphe ve utanç duymaya başladığı bu süreçte atılır.
Masumlar Apartmanında ki Gülben karakteri anal dönemde yaşanılan baskıcı tuvalet eğitiminin en iyi örneğidir. Baskıcı eğitim kadar aşırı koruyucu anne baba tutumları da bu dönemde çocuğun kendinden şüphe duyarak bağımsızlaşmasını engeller… Bu dönemde tercihleri konusunda kendi seçimlerini yapmayı öğrenen çocuklar özgüvenli, kendine ve başkalarına saygı duyan, dengeli bireyler olurlar. Mükemmelliyetçi ,aşırı kontrolcü, koruyucu, baskıcı ve cezalandırıcı ana baba tutumlarının obsesif-kompulsif bozukluğun oluşmasında etkisi büyüktür… Çocuğa bakım veren kişiler de obsesif-kompulsif bozukluk olması rol model olunması nedeniyle etkilidir. Masumlar Apartmanındaki anne karakteri Hasibe obsesif-kompulsif bozukluk annesinin tüm özelliklerini taşır, kendisi de annesinin olumsuz tutumlarıyla kuşaktan kuşağa obsesif kompulsif bozukluğu taşımıştır.
Yaşanılan olumsuz yaşam deneyimleri; cinsel taciz, hastalık, sevdiği birinin kaybı, iş ve okul değişikliği göç, kişinin anlamlandıramadığı tüm deneyimler travmalar Obsesif-kompulsif bozukluğun oluşumuna zemin hazırlar.
Obsesif-kompulsif bozukluk genetik yolla aktarılan bir hastalık olmasının yanı sıra; beyin üzerinde yapılan araştırmalarda, beynin bazı bölgelerinde ve özellikle de beyin içindeki sinirsel iletimde önemli rolü olan serotonin maddesinin işlevlerinde bozukluk saptanması da obsesif-kompulsif bozukluğun nedeni olarak ele alınmıştır. Streptokok bakterisinin neden olduğu belli bir tür enfeksiyon ile obsesif-kompulsif bozukluk arasında bir ilişki de saptanmıştır.
Obsesif-kompulsif bozukluğa benzer takıntılı davranışları zaman zaman hepimiz gösterebiliriz hatta tahtaya üç defa vurmanın “Tüh tüh Maşallah.”diyerek çocukları sevmelerimizin, kırılan bir eşyayı üçlememizin altında, oluşan kaygı verici düşüncemizi, tekrarlı davranışlarla durdurmaya çalışmak yatar . Obsesif-kompulsif bozukluk tanısı konabilmesi için; belirtilerin sürekliliği ve kişinin günlük yaşamını zorlaştıracak kadar uzun zamanını alması, yaşam kalitesini düşürmesi gerekir. Yaşanılan her takıntılı davranış Obsesif-kompulsif bozukluk olarak tanılanmaz.
Obsesif-kompulsif bozukluk tedavisinde; psikyatristin vereceği ilaç tedavisiyle birlikte yürütülen psikoterapi en etkili tedavi yöntemidir. Pisikoterapide bilişsel davranışçı terapi ile birlikte son yıllarda yeniden psikoterapide yerini alan hipnotrapinin de etkili olduğu bilinmektedir. Herhangi bir varlık tarafından “obsede” edildiği düşüncesiyle hastayı daha da kötüleştirebilecek, zihin dünyasını daha da karmaşık hale getirebilecek “etrafındaki varlıkları temizliyorum.” cümleleriyle hastayı bilinmez ve kendi gücünü kazanmaktan öte başkalarına bağımlı hale getirebilen, obsesyonlarını daha da artıran tutumlar sergileyen kişilere götürmek işlerin daha da karışmasına, hastalığın büyümesine neden olabilir. Tedavi de birinci kural hastaya zarar vermemektir. Tedavinin uzun soluklu bir süreç olduğu unutulmayarak tedavi yarım bırakılmamalıdır.
Çocukların din eğitiminde; kaygı, korku, suçluluk ve utanç, uyandıran bilgilerin değil, güven huzur ve sevgi uyandıran bilgilerin verilmesi, kendi özüne kendi kararlarına saygı duyulması, sağlıklı bir zihin dünyasının temelini oluşturur. Çocuğun dünyasının bomboş bir tarla gibi olduğunu ve o tarlaya ilk tohumları kendi ellerimizle ektiğimizi unutmayalım. Elleme onu kıracaksın! Onu çabuk bırak! Üstüne dokunma! Ellerini sağa sola bulaştırma! Kımıldamadan otur! Olmamış bu ödev çabuk yenisini yap! Senden adam olmaz! Bir işi de düzgün yap! Ona bir şey vermeyin bozar! Senden hiç umudum yok! Uğursuz! Beceriksiz şey! Ben olmazsam ne yapacaksın! Zavallısın sen! Aman çocuğum sen yapamazsın uğraşma! Bırak ben hallederim bu senin yapacağın iş değil! Çocuğun kulağına ilk fısıldayan dış ses ne şeytandır ne de obsede eden bir varlıktır. Onun kulağına ilk fısıldayan kendi öz anne ve babasıdır… Çocuklarınızın kulağına sevgiyi huzuru ve kendine güveni fısıldayın…Ve bazen de sadece susun…
MÜJGAN SONUÇ

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Obsesif Kompulsif Bozukluk" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Dnş.Müjgan SONUÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Dnş.Müjgan SONUÇ'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Müjgan SONUÇ Fotoğraf
Uzm.Psk.Dnş.Müjgan SONUÇ
Bursa (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi17 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Dnş.Müjgan SONUÇ'un Yazıları
► Obsesif Kompulsif Bozukluk (Okb) Psk.Şeyma ALTINEL
► Obsesif Kompulsif Bozukluk Psk.Semiha KARA
► Obsesif Kompulsif Bozukluk Psk.Arzu BEYRİBEY
► Obsesif Kompulsif Bozukluk Psk.Dnş.Fatih FİDAN
► Obsesif Kompulsif Bozukluk (Okb) Psk.Benan ŞAHİNBAŞ
► Obsesif Kompulsif Bozukluk Psk.Nuray ŞAHİN
► Obsesif Kompulsif Bozukluk (Okb) Psk.Dnş.Havva BAYAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,777 uzman makalesi arasında 'Obsesif Kompulsif Bozukluk' başlığıyla benzeşen toplam 23 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Psikolojik Şiddet Ağustos 2021
► Bebekte Güven Duygusu Temmuz 2021
► Kendimiz Olabilmek Temmuz 2021
► Sınav Kaygısı Temmuz 2021
► Klonlanmış Yaşamlar Temmuz 2021
► Affetme Temmuz 2021
► Ergenlik Temmuz 2021
► Psikolojik Sağlamlık Temmuz 2021
◊ Meslek Seçerken Temmuz 2021
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:17
Top