2007'den Bugüne 90,961 Tavsiye, 27,962 Uzman ve 19,826 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kekemelik : Tanım, Neden, Görülme Sıklığı ve Tedavi
MAKALE #2544 © Yazan Kemal COLAY | Yayın Mart 2009 | 6,986 Okuyucu
Kekemelik nedir ?

Kekemelik konuşmadaki akıcılık bozukluğudur. Bu akıcısızlıklar tekrarlar(ses-hece-kelime), uzatmalar, anormal duraklar(bloklar)dır. Anormal yüz ve vücut hareketleri bu akıcısızlık anlarına eşlik edebilir.

Kekemeliğin nedeni nedir ?

Kekemeliğin oluşmasına neden olduğu düşünülen dört faktör şöyledir: genetik( kekemelerin yaklaşık %60’ında aile bireylerinden birilerininde kekemelik hikayesi olduğu bilinmektedir.); çocuğun gelişimi ( diğer dil konuşma bozukluğu veya gelişimsel gerilik olan çocuklarda kekemelik gelişme riski daha fazladır.); nörofizyoloji (son yapılan araştırmalarda kekeleyen bireylerin dil konuşma işlemlenmesinin beyinde akıcı konuşanlara göre daha farklı bölgelerde olduğu bulunmuştur); ve aile dinamikleri ( yüksek beklentiler ve hızlı değişen yaşam koşulları kekemeliğe etki eder.)
Kekemelik bu faktörlerin bir yada birkaçının birlikte oluşmasıyla oluşabilir ve kekemeliğin farklı bireylerde farklı etkileri olabilir. Kekemeliği başlatan sebepler ile bunun devam ettiren ve ilerleten sebeplerin farklı olması olasıdır.

Kekemeliğin görülme sıklığı nedir ?

Toplumun %1’i, her 100 kişide 1 kişi konuşmasında akılcık sorunu yaşamaktadır.
Kekemelikteki kadın/erkek oranı nedir ?
Kekemelik erkeklerde kadınlara göre 4 kat fazla görülmektedir.
Çocukların ne kadarı kekelemektedir ?
Çocukların %20’si gelişim aşamasında konuşmada yaşadığı akıcısızlıklardan dolayı ailelerini endişelendirmiştir. Ortalama çocukların %5’i kekemelik benzeri akıcısızlıkları 6 ay veya daha fazla devam ettirmişlerdir.3/5’i geç çocukluk dönemine kadar düzelir; yaklaşık %1’inde kekemelik uzun dönemli bir problem haline gelir. En iyi önleme erken girişimdir.

Kekemeliğin sebebi duygusal veya psikolojik sorunlar mıdır?

Kekeleyen yetişkin ve çocukların psikolojik veya duygusal problem yaşama olasılığı kekelemeyenlere göre daha fazla değildir. Elimizde duygusal trawmanın kekemeliğe neden olduğunu gösterecek hiçbir veri bulunmamaktadır.

Çocuğum kekelemeye başladı. Beklemeli miyim yoksa yardım için bir uzmana başvurmalı mıyım?

Eğer kekemelik 6 aydan fazla süredir varsa veya şiddetliyse DİLKOM mezunu bir dil ve konuşma terapistinden yardım almalısınız.

Kekemelik tedavi edilebilin bir sorun mudur ?

Evet yetişkin ve çocuklar için birçok farklı programlar ile kekemelik tedavi edilmektedir. Genel olarak kekemelik terapisinde ne kadar erken o kadar iyi anlayışı vardır.

Kekemelikle ilgili yeni bir tedavi yöntemi duydum. Böyle bir yöntem var mı?

Kekemelik için anında çözüm yaratan mucizevi bir yöntem maalesef yok. Terapi, elektronik cihazlar veya ilaçlar tek gecede düzelme yapamaz. Fakat bu konuda uzman DİLKOM mezunu ve dkbud üyesibir dil konuşma terapisti heri yaştaki bireyin akıcılığında zamanla belirgin değişiklikler yaratabilir.

Kekemeliğe tıbbi yaklaşım kekemeliğe tıbbi bir bozukluğun neden olduğu görüşü 1930? lu yıllarda oldukça yaygınlaşmış ve kekemeliğin bedensel bir bozukluğun bir belirtisi olduğuna inanılmış ve bu nedenle kekemelerdeki solunum, kalp atış hızı, kan basıncı, beyin dalgaları, refleksler ve bazal metabolizma ile ilgili bir çok araştırma yapılmıştır. Ancak yapılan çok sayıdaki araştırmalardan elde edilen bulguların çelişkili olduğu görülmüştür(kehoe, 1998).


Ben 21 yasındayım kekeme sorunu var hangi tedavi yöntemi uygulayacağımı sasırdım psikolok mu kekeme eğitim merkezi mi yoksa logoperdi mi?bende sinirlenince ve heyecanlanınca oluyor?normal hayatta güzel oluyor.kekeme eğitim merkezlei 6 ay boyunca yavas konusma oluyor.bu beni korkuttuyor

/CEVAP:

sizin için kekemelik modifikasyonu programı en iyisi. konuşma hızınıza dokunmazken kekemelik anlarını değiştirmeye yönelik ve duyarsızlaştırmayı da içeren bir program. gittiğiniz yerde dkbud derneği üyesi dil konuşma terapisti var mı iyi inceleyin.iyi günler
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Kekemelik : Tanım, Neden, Görülme Sıklığı ve Tedavi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Kemal COLAY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Kemal COLAY'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Kemal COLAY Fotoğraf
Kemal COLAY
İzmir
Dil ve Konuşma Terapisti
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Kemal COLAY'ın Makaleleri
► Kekemelik ve Tedavi Yöntemleri Pdg.Aykut AKOVA
► Kekemelik Nedir? Neden Oluşur? ÇOK OKUNUYOR Psk.Sabahattin ZENGER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,826 uzman makalesi arasında 'Kekemelik : Tanım, Neden, Görülme Sıklığı ve Tedavi' başlığıyla benzeşen toplam 53 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Afazi (Söz Yitimi) Ağustos 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:49
Top