TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Okulöncesi Eğitimin Önemi ve Okul Seçiminin Detayları

Elif KOCA Fotoğraf
Pdg.Elif KOCA
İstanbul
Pedagog
7 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 22 Makalesi varFotoğrafı MevcutTelefon Numaraları Kayıtlı
 
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 6919,

* Yayın Tarihi : 13-04-2009 - 13:37 (2869 gün önce),

* Ortalama Günde 2.41 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 11751 , Kelime Sayısı : 1487 , Boyut : 11.48 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Pdg.Elif KOCA hakkında söyledikleri:
Elif ile aynı branşı paylaşmak, ve onu tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Kendisi alanında uzman , etik çalışmayı kendine ilke edinmiş bir arkadaşımdır. Güleryüzlü, herşeye olumlu bakışı, kendini ifade biçimi kendine has ve etkileyicidir. Mesleki konularada onla konuşmak keyiflidir. Olayları değerlendirişinde bir çok durumu göz önüne alır ve danışanlarına maksimum düzeyde yardımcı olmaya çalışır. Kendisini bütün ailelere tavsiye ederim.
(Didem KÜT, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 14-09-2015)

Sayın Koca,

Hayatımızdaki sorunları bir bir çözerek, bizi çıkmazın içersinden çekip aldığınız ve bunu yaparken her zaman ulaşılabilir, özverili ve sıcak olduğunuz için ailem ve kendi adıma çok çok teşekkür ederim...

Sizinle beraber hayatımız çok daha keyifli, birbirimizi anladığımız günlerle dolu artık... İnsanın kendi sorunlarını ancak kendinin çözebileceğini, dışardan hiç tanımıyan bir insanın profesyonelde olsa fazla çözüm sağlayamıyacağını düşünürdüm. Bu terapi sürecini yaşadıktan sonra gördüm ki! Herkesin kendi hakkında bilmediği pek çok şey varmış ve bunu öğrenmenin yaşı yokmuş..... [DEVAMI..]

(Güzide, Danışan, 09-01-2010)

Merhabalar,
Sayın Koca ile kurucusu olduğu Bagi Bugi Anaokulunda tanışmışlığımız vardır.
Kendisi işinde oldukça deneyimli, piyasadaki bir çok danışmanlık hizmeti veren kişiler gibi değil, danışmanlığını sadece kliniğinde değil Üniversite' de verdiği derslerle ve bunun gibi bağlı olduğu kurumlara oldukça yararlı ve kurumların haricinde çevresine oldukça yararlı bir kişiliğe sahip birisidir.

www.yuvakalbi.com portalımıza yazmaya başladığı makaleleri ile Yuvakalbi.com
üyeleri evebeynlerimizede oldukça yararı olmuştur.

Elif Koca' ya teşekkürlerimi sunar,
Başarılarının devamını dilerim.

(Mehmet Ali AYARKAN, Arkadaş/Tanıdık, 11-09-2009)

Elifin, hem müsterisi hem dostu hemde is arkadasıyım. 3 yasındaki oglumla 1.5 yasından beri yakınen ilgilenmektedir. Çok yumusak yapıcı sakin ve bilgili yaklasımları her zaman çozum odaklı olmustur. Kisiliğininde tam olarak meslegiyle butunleştiği Elif koca genc yasına ragmen cok basarılı islere de imza attı.. kendisiyle sevgi dolu dialogumuz hic bozulmadı bozulmayacakta.
Elif, müsterisine sonuna kadar sahip cıkar, bilgi birikimiyle ebeveynleri tam olarak olması gerektigi gibi yonlendirir ve olumlu neticelerle sizi basbasa bırakır. Akademik çalışmalarına titizlikla zama ayırır, 3.kitabını yaz... [DEVAMI..]

(elif secmeer, Danışan, 16-05-2009)

Pdg.Elif KOCA Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Okulöncesi Eğitimin Önemi ve Okul Seçiminin Detayları

Okul öncesi eğitim neden önemli? Okul Öncesi Eğitim Nedir ?

Çocuğun doğduğu günden temel eğitime başladığı güne kadar geçen ( 0-6 ) yaş arasındaki dönemi kapsayan ve çocukların daha sonraki yaşamlarında çok önemli bir yeri olan bedensel, psiko-motor,sosyal,duygusal,zihinsel ve dil gelişimlerinin büyük ölçüde tamamlandığı bu doğrultuda kişiliğinin şekillendiği, erkek çocukluk çağı diye adlandırılan gelişim ve eğitim sürecidir.

Okul Öncesi eğitim genel tanımıyla ( 0 –72 ) aylık çocukların sosyal, bilişsel, fiziksel, cinsel, duygusal, bilişsel gelişimlerini destekleyen sistemli bir eğitim sürecidir. ( 0 – 3 ) yaş kreş, ( 4 – 5 ) yaş anaokulu 6 yaş anasınıfı olarak isimlendirilir ve programlandırılır.

Tüm dünyada farklılık gösteren elliye yakın okul öncesi eğitim programı vardır ve bu programlarda temel amaç çocuğun gelişim alanlarının desteklenmesidir.

Çocuk Gelişim Alanları Nelerdir ?

Çocuk gelişimi deyince aklımıza 7 temel gelişim alanı gelir.

Bunlar :

1 - Fiziksel Gelişim
2 - Psiko - motor Gelişim
3 - Sosyal Gelişim
4 - Duygusal Gelişim
5 - Cinsel Gelişim
6 - Dil Gelişimi
7 - Bilişsel gelişim

Doğduğundan itibaren bir birey olarak görmeye başladığımız çocuğun gelişimi bu kadarla bitmiyor. Ahlak gelişimi, kişilik gelişimi gibi diğer gelişim öğelerini de yukarıdaki başlıklarda toplamak mümkün.

Gelişim alanlarına kısaca değinecek olursak;

Fiziksel gelişim deyince, bireyin boyu, kilosu, göz rengi saç rengi gibi dışardan bakınca gözleyebildiğimiz fiziksel özelliklerini kasdediyoruz.

Psiko- motor gelişim, büyük ve küçük ya da kaba ve ince kas gelişimi olarak ikiye ayırdığımız kasların gelişimi ile ilgili bize bilgi veren gelişim alanıdır. Atlama, zıplama, kavrama, tutma gibi faaliyetler psiko - motor gelişimle ilgilidir.

Sosyal gelişim, bireyin çevreyle iletişimi, benlik oluşumu, kültürü, sosyalitesi ile ilgilidir.
Duygusal gelişim, duygu, heyecan, reflex, haz, elem gibi kavramları açıklayan gelişim alanıdır.

Cinsel gelişimde, cinsel kimlik oluşumunu , cinsel olgunluğu inceleriz.

Dil gelişimi ise kelimelerin kazanılması, saklanması , dilin kurallarına uygun olarak kullanılmasıdır.

Bilişsel gelişim kişinin algılarını, yeteneklerini, yaratıcılıklarını kapsayan gelişim alanıdır.

Okul öncesi eğitim neden önemlidir ?

Çocuk gelişimi bireysel farklılıklar gösterir. Her çocuğun yürüme, diş çıkarma, konuşma yaşı aynı olmayabilir. Çocuk gelişimini etkileyen iki önemli faktör vardır.

1 - Kalıtım
2 - Çevre

Kalıtım deyince kromozom sayıları , genetik yapılar akla gelir. Her canlı hücrelerden oluşmuştur. Annenin yumurta hücresi ile babanın sperm hücresinin birleşmesi sonucu oluşan zigot anne ve babadan aldığı 23er kromozomla genetik yapısını oluşturur. Saç, göz, ten rengi, bazı karekteristik özellikleri, hemofili, gece körlüğü gibi kalıtımla getirebileceği bir takım kalıtsal hastalıklar çocuğun gen yapısında saklıdır.

Çevre çocuğa ebeveynleri tarafından sağlanan yaşamsal ortamdır.

- Doğum Öncesi
- Doğum Anı
- Doğum Sonrası zaman dilimlerini kapsar.

Yıllarca kalıtım ve çevrenin hangisinin daha etkin olduğu yönünde tartışmalar sürmüştür. Bu tartışmalarda kimi zaman çevre kimi zaman kalıtım üstün gelmiştir. Günümüzde bu tartışmalar son bulmaya başladı. Kalıtımın insan özelliklerinin sınırlarını belirlediği, çevreninde bu sınırlara ulaşıp ulaşmamada etkin rol oynadığı düşünülmekte. Çevre şartları olumlu olan çocuk kalıtımının en üst sınırına kadar potansiyelini gerçekleştirebilmekte. Olumlu çevre yaşantılarından biri de okul öncesi eğitimdir.

Okul öncesi eğitim programlarında genel olarak anadili, müzik,sanat, oyun, fen ve doğa, serbest zaman etkinlikleri yer alır. Bu etkinlikler okul yönetimi ve öğretmenlerce çocukların yaş gruplarındaki ihtiyaçları dikkate alınarak senelik olarak hazırlanır ve günlük programa dönüştürülerek uygulanır. Normal şartlarda ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı ‘ nın programını uygulayan okul öncesi eğitim kurumlarında çocuklar her gün belirli saatlerde tüm bu etkinliklere her gün katılırlar.

Çocuk okulda tekerleme, şiir okur, hikaye dinler, şarkı söyler, oyun oynar, rol alır, tiyatro sergiler, deney, gözlem yapar, resim yapar, kağıt keser, yapıştırır, makas kullanır, kendi yemeğini kendi yeme şansı yakalar…

Bir anne, baba, dede, babaanne, annenanne olarak bir araya geldiğinizi düşünün. Her gün bu etkinlikleri çocuğa yaptırabilir misiniz ? Kaç gün dayanabilirsiniz ?

Çocuk müzik, oyun etkinliklerini yaparken sorumluluk almayı, grup içinde hareket etmeyi, özgüven geliştirmeyi, rekabet, işbirliği yaşamayı, sosyalleşmeyi, kendini ifade etmeyi…, öğrenir. Boyama, kesme, yapıştırma, yoğurma gibi sanat etkinlikleri yaparken parmak kasları gelişir, anadili etkinliklerinde hayal gücü, duygusal, dil, sosyal gelişimi desteklenir…

Okul öncesi eğitim çocuğun kendi bedensel yapısını tanıması, öz-bakım ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve vücudunu etkin bir biçimde kullanabilmesine yardımcı olur.

Grup içinde katılmasında, sağlıklı işler kurmasında, günlük yaşantı için gerekli kuralları öğrenerek temel alışkanlıklar kazanmasında kendine ve başkalarına olumlu tavır geliştirmesinde okul öncesi eğitim önemli rol oynar. Bu etkinliklerde çocuklar paylaşma, işbirliği , yardımlaşma, dayanışma gibi sosyal becerileri de kazanırlar.

Çocuğun cinsel kimlik kazanarak benlik kavramı geliştirmesine, kendini ifade etmesine fırsat verecek ortamlar hazırlayarak öz denetimini geliştirerek kendine güvenli ,bağımsız bir kişilik kazanmasını ,ayrıca çevre uyarıcıları sunarak çocuğun akıl yürütme yeteneğini ,yaratıcılığını ve hayal gücünün gelişimini sağlar.

Yani okul öncesi eğitim kurumlarında çocuk sistemli olarak gelişir.


Dünyada okul öncesi eğitime verilen önem :

Dünyada 3-5 yaş arası çocukların okulöncesi eğitimden faydalanma oranları (UNESCO, 2003):

ÜLKE
%
ÜLKE

%

Almanya
70
İtalya

95

Belçika
95
Japonya

84

Bulgaristan
61
Letonya

56

Çek Cumhuriyeti
72
Litvanya

49

Danimarka
89
Lüksemburg

97

Endonezya
19
Meksika

70

Estonya
81
Mısır

12

Fas
34
Ürdün

27

Fransa
100
Suriye

9

Gürcistan
22
Yunanistan

73Okula ne zaman başlanmalı ?

Gelişimi anne karnında başlayan çocuğun eğitimine de henüz doğmadan, anne karnında başlamak daha doğru olacaktır. Bu bağlamda dokunsal temas önemlidir. Anne karnına dokunulabilir, olumlu sözel mesajlar verilebilir. Bebekle anlamayacağı düşünülmeksizin sohbet edilebilir. Özellikle anneyle geçirilen olumlu dialog ve iletişime çocukta aynı şekilde cevap verecektir.


Çocukların ilk defa okula başlama yaşları ortalama 2- 3 ‘ tür. Çocuk 2- 3 yaşından evvel psikolojik ve fiziksel açıdan özellikle anneye muhtaçtır. Bu dönemi mümkün olabildiğince anne ile geçirmesi gerekir. Bebek dünyaya geldikten sonra şartlar uygunsa 2 -3 yaşına kadar anne tarafından bakılması gelişimi açısından en sağlıklı olan yoldur. Bu yaştan sonra ise mümkün olduğunca formal eğitime geçmesi, okullaşması sağlanmalıdır.

İlk geçiş evreleri haftanın 5 tam günü olarak değil, 1’ er saatten başlayarak aşamalı olarak artırılmalıdır. Unutmamız gereken bir nokta çocukların bireysel farklılıklar gösterebileceğidir. 2 -3 yaş genel olarak okula başlama için uygundur ama her çocuk mutlaka 3 yaşında okula hazır olur gibi bir genelleme yapmak doğru olmaz.


Doğru Okul Seçiminde Dikkat Edilecek Noktalar

Genel olarak ;

Çocuğun gittiği okulda sağlık, güvenlik, eğitim ön planda olmalıdır. Bu üç bileşenden birinin bile aksaması halinde kurumdan vazgeçilmelidir.

Aileler çocuk beden ve ruh sağlığı, çocuk güvenliği, beslenmesi ve eğitimi konusunda kurumun benimsediği politikayı ayrıntılı olarak bilmeli, düzenli aralıklarla eğitim programını ve okulun etkinlik programını alabilmelidir.

Okul hijyenik olmalıdır. Tuvaletler çocukların boyuna uygun ve temiz olmalıdır. Sınıflar çok kullanıldığı için gün içerisinde temizlenmeli ve havalandırılmalıdır.

Yemeklerde kullanılan malzemeler , özellikle yağlar güvenilir firmaların olmalıdır. Yemek listesi her ayın ya da haftanın başında aileye verilmelidir.

Okul öncesi eğitim kurumlarında değişik eğitim programları uygulanabilmektedir. Bu programların hangisinin iyi olduğundan çok hangisinin iyi uygulandığı önemlidir. Aile okulun eğitim politikasını öğrenmeli ve verilecek eğitimin kağıt üzerinde kalmadığına, çocuklara sağlıklı bir şekilde uygulandığına emin olmalıdır.

Çocuklar hızlı taklit etme yeteneğine sahiptirler ve öğrenmelerinin bir bölümünü taklit yoluyla gerçekleştirirler. Bu nedenle okul personelinde çocuklara aykırı giyinerek, makyaj yaparak, Türkçe ‘ yi yanlış konuşarak… model olabilecek kişiler olmamalıdır.

Okulun yöneticileri ve çalışanları çocuk gelişimi konusunda alan bilgisine hakim olmalıdırlar. Öğretmenler pedagojik formasyon sahibi, iletişim becerileri gelişmiş, konuşmasına, giyimine özen gösteren, kendini geliştirmeye yatkın, sorumluluk sahibi olmalı, her okulda mutlaka bir pedagog ya da psikolog sorumlu müdür tam gün mesai yapmalıdır.

Kurumun fiziki avantajları olmalıdır. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan çocukların bahçe, park sıkıntıları olduğu düşünülürse okulun bahçenin çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olması gerekir. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı ‘ nın öngördüğü bahçe sınırı çocuk başına 3 metrekarelik alandır. Yani 40 çocuk kontenjanlı okulda 120 metrekare bahçe olmalıdır.

Sınıflar aydınlık, ferah, havadar olmalı, Sınıflardaki sayı 15 çocuğu geçmemelidir. Sınıflarda 2 öğretmen olması idealdir.

Okul mümkünse eve yakın mekanlarda seçilmelidir. Okul öncesi çocuklarının ilk okul deneyimlerini evlerinden uzakta bir okulda geçirmeleri doğru değildir. Çocuğun serviste ya da arabada kaldığı süre 20 – 30 dakikadan fazla olmamalıdır.

Ailenin okula ödeyeceği ücret ailenin maddi durumunu sarsmayacak düzeyde olmalıdır.

Özel olarak ;

Çocuğun gideceği okulun ve öğretmenin aile tarafından benimsenmesi önemlidir.
Ebeveynin en değerli varlığını teslim edeceğini düşünecek olursak seçilen okul mutlaka ailenin içine sinen, akılda “Acaba” bırakmayacak nitelikte olmalıdır.

En ufak bir tereddütünüzün olduğu kuruma çocuğunuzu vermeyin.

Çalışma saatlerinize, maddiyatınıza uygun kurumları tercih edin. “İdare edebilirim” görüşünü benimsemeyin, ilerleyen zamanda problem olacaktır.

Okul, çocuğun hayatında önemli yer tutar. Çocuk okula başlamasıyla birlikte ilk defa ailesinden ayrı kalır. Annesinden sonra ilk defa bir yetişkinle uzun süreli vakit geçirir, öğretmenini bir nevi annesinin yerine koyarak ona bağlanır. Sosyalleşmenin ciddi adımlarını ilk defa okulda atar. Formal eğitim alır. Bütün gelişimleri okuldaki etkinlikler yoluyla desteklenir.

Okul çocuğun hayatında bu kadar önemli yer tutarken, okul seçiminde dikkatli olunması gerektiği kaçınılmazdır.

Okula adaptasyonda nelere dikkat edilmelidir ?

Çocuğun okula başlaması için psikolojik olarak hazır olması sağlanmalıdır.

Gideceği okul ile ilgili bilgiler ve okulda nelerle karşılaşacağı çocuğa ayrıntılı olarak anlatılmalıdır. Eksik bilgi korkuya neden olur. Çocuğun okul fobisi geliştirmemesi için anlayacağı dille bütün soruları cevaplanmalıdır.

Okul seçiminde çocuğunda fikri alınmalıdır. Okul arayışının karar verme kısmı çocukla beraber planlanmalıdır.

Okula başlayacağı günden evvel, gideceği okulla ve öğretmeni ile tanışması sağlanmalıdır.

İlk günlerinde destek olmak için ebeveynlerin okulda beklemesi yararlı olabilir ancak çocuğun bunu alışkanlık haline getirerek kullanmasına fırsat verilmemelidir.


KOCA, E. ( 2006 ). “ Çocuğunuzu Ne Kadar Tanıyor sunuz “ Goa Yayınları, İstanbul

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Okulöncesi Eğitimin Önemi ve Okul Seçiminin Detayları ile İlgili Kavramlar : okul öncesi eğitim, okul seçimi, çocuk gelişimi
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Okulöncesi Eğitimin Önemi ve Okul Seçiminin Detayları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Pdg.Elif KOCA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Pdg.Elif KOCA Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • 5 ve 6 Yaş Çocukları Gelişim Özellikleri
 • 3 ve 4 Yaş Çocuklarda Gelişim Özellikleri ve Destekleme Yolları
 • Çocuklarda Kaybetmeyi Öğrenme
 • Bebek Dili
 • Ergenlik ve Sorunlari
 • 2 Yas Sendromu
 • Babalar ve Çocukları
 • Çocuklara Dinlemeyi Öğretebilme
 • Çocukta Parmak Emme ve Tırnak Yeme Alışkanlıkları
 • Çocukta Saldırganlık ve Sinirlilik
 • Aile Modellerindeki Değişimler: Bizim Evde Neler Oluyor?
 • Çocuklara Oyun Oyuncak ve Kitap Seçimi
 • Çocukta İstenmedik Davranışları Düzenleme Yöntemleri
 • Aile Tutumları
 • Çocukta Öfke
 • Çocuklar ve Yemek Sorunları
 • Çocuklarda Dağınıklık ve Çocuğu Düzene Alıştırma
 • Çocuğunuzun Güçlü Yönlerini Nasıl Keşfedebilir ve Destekleyebilirsiniz?
 • Zeka ve Zeka Testleri
 • Kardeş Kıskançlığı ve Tuvalet Alışkanlığı (Tuvalet Eğitimi)
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Yalan Söyleyen Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalı? , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Pedagoji Nedir , Sedat BAŞ
 • Çizgi Filmin Çocuk Gelişimine Etkisi , Uzm.Elda Ayşe TATLI
 • Çocuğunuzun Aldığı Karneye Vereceğiniz Tepki Nasıl Olmalı? Sömestr Tatilini Nasıl Geçirmelisiniz? , Uzm.Burcu KARAKAŞ
 • Özgüveni Yüksek Çocuk Yetiştirmek , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklarda Takıntı ve Tedavisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Bebeklik Döneminde Bağlanma Sorunlarının Yetişkinlik Dönemine Etkisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocukta Tuvalet Eğitimi Otorite Savaşına Dönmesin , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Dış Dünyaya Atılan İlk Minik Adımlar , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Kardeş Kıskançlığı, Taht Kavgası , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklar Cinsel İstismardan Nasıl Korunur? , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklara Kreş, Anaokulu ve Okul Seçerken Anne-Babaların Dikkat Etmesi Gereken Konular , Gönül BAYALTUN
 • Çocuk Depresyonu ve Kaygı Bozuklukları , Afife SELVİTOPU
 • Çocuklarda Travma Sonrası Görülen Sorunlar - Çocuklarda Yas Durumları , Meltem VARAN
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Erken Keşif Hayat Kurtarır , Afife SELVİTOPU
 • Çocuğunuzun Gelişimi Yaşı ile Uyumlu mu? , Afife SELVİTOPU
 • Bebek Psikolojisi ve Bağlanma Problemleri , Afife SELVİTOPU
 • Otizmli Çocukların Eğitim Hakkı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Otizmli Çocuklarda Öfke Nöbetleri ve Saldırganlık/ Ne Yapılmalı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Evliliklerde Aldatma Psikolojisi , Sedat BAŞ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  09:53
  Top